Reklama

Przesłanie na Rok Pański 2003 abp. Kazimierza Majdańskiego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pokój i Rodzina - dziś

Pozdrowienie w Nowonarodzonym - Panu naszym, Tobie, cała Ojczyzno miła! i wszystkim Polakom, w Kraju i poza Krajem!
Życzę wszystkim pokoju - zapowiedzianego przez Niebo i przyniesionego przez Dziecię, które jest Synem Boga i Synem Maryi. Są zaś Oni wraz z Opiekunem Rodziną Świętą, daną każdej rodzinie.
Wskazuje na te dwa wielkie tematy obecnego Roku Różańca Świętego - Pokój i Rodzinę - Papież Jan Paweł II.
Głosi pokój samo Niebo. Toteż wpatrzeni w żłóbek Dzieciątka Bożego, życzymy sobie wzajemnie pokoju.
Zarazem zaś prosimy: niech nam nikt Bożego pokoju nie niszczy. Polacy umiłowali pokój od kołyski swoich dziejów, a więc od z górą tysiąca lat.
Niech nam nie niszczy pokoju spór, jaki ktoś rozniecił, mówiąc nam o wejściu do Europy, w której przecież zawsze byliśmy. Kto nam zamknął drzwi do Europy? I kto chce je nam otworzyć za jakąś niebywałą cenę? - Nie tylko za cenę naszej ziemi i dorobku pokoleń, ale także za cenę wiary w Boga i nienaruszonego przekonania o konieczności zachowania Jego przykazań, z podstawowym przykazaniem: "Nie zabijaj!" - włącznie.
Czy mógłby się opowiadać za taką Europą Najwyższy Pasterz Kościoła? Niech nikt w to nie wierzy.
Niech będzie pokój. Ten pokój, w imię którego byliśmy zawsze życzliwi i sąsiadom, i przybyszom z daleka. Gorzej zaś bywało z sąsiadami i z przybyszami.
Niech nikt nie niszczy Bożego pokoju tego Narodu, który po wielekroć ocalił całą Europę: i od Tatarów, i Turków, i od Armii Czerwonej, a w czasie najokrutniejszej II wojny światowej wziął na siebie ciężar obrony przed potęgą Hitlera i Stalina. Może mam jakieś szczególne prawo o tym mówić - jako były więzień straszliwie prześladowany wraz z tyloma Polakami. Za co? - Nikt mi tego nigdy nie powiedział. A chodziłoby o jeden z wysoko cywilizowanych krajów europejskich.
Jeszcze nie zadośćuczyniono temu ogromowi krzywd i zbrodni wojennych i powojennych, których tak niedawno doznaliśmy, a już słychać wołanie, że to my krzywdziliśmy. Pytamy: kogo? Czy tych, którzy na Polskę napadli i ją śmiertelnie poranili - z dwóch stron: i od zachodu, i od wschodu? Świadków żyje coraz mniej, ale Prawda zawsze ostatecznie zwycięży.
Należy nam się pokój z wielu tytułów. Także z tytułu wypowiedzianego po wojnie - w czasie Soboru Watykańskiego II - przesłania Biskupów polskich: "Przebaczamy i prosimy o przebaczenie!". To heroiczne wołanie wysłużyło nam prawo wołania także i dziś z Kraju skrzywdzonego przez europejskie moce: Sprawiedliwy pokój - nam i Wam, kraje Europy!
Pokój na zewnątrz i pokój wewnątrz. Pokój w naszym Kraju.
Pokój - to dar Boga. Więc niech nikt z nas nie odrzuca ani tego daru, ani też samego Boga i Jego przykazań. Bo nie da nam pokoju niesprawiedliwy biznes, egoistyczna wygoda i nienasycona konsumpcja.
Pokój jest darem Boga. Toteż na spotkanie z prawdziwym pokojem idzie się z wiarą i modlitwą. Tak nas uczy Papież, obwołując obecny rok Rokiem Różańca - od października, który minął, do października, który przyjdzie.

Reklama

Pokój i rodzina

Przyszłość Kościoła, Polski i świata - to właśnie rodzina.
Jak na razie - rodzina polska bardzo słabnie i jest bezlitośnie atakowana. Toteż powoli starzejemy się i wymieramy. Wygląda na to, że zwycięża u nas cywilizacja śmierci, a przecież pragnęliśmy zawsze i pragniemy dziś służyć tylko cywilizacji życia i miłości.
Przekazuję te słowa z Łomianek pod Warszawą, gdzie mieści się naukowy Instytut Studiów nad Rodziną. Młodzież akademicka jest tutaj liczna. Niech będzie coraz liczniejsza! Instytut istnieje po to, by służyć rodzinie, i by ją - tak dziś atakowaną - z pomocą Bożą ocalić.
Służy Instytutowi i całej tej wielkiej sprawie Wspólnota Świętej Rodziny. Przychodźcie do nas! Będziemy służyć razem - ku wielkiej radości Świętej Rodziny i ku radości Ojca Świętego, który nas miłuje i nam błogosławi.
Wszyscy zaś weźmy na nowo w dłonie różaniec. Różaniec mówi nam o tym, że to Bóg od początku dziejów człowieka miał w swym zamyśle rodzinę i dał Rodzinę Swojemu Synowi. Pasterze betlejemscy pierwsi Ją odwiedzili, z prostą radością i wiarą. Ewangelia mówi: Pasterze "udali się (...) z pośpiechem i znaleźli Maryję, Józefa i Niemowlę, leżące w żłobie" (por. Łk 2, 16).
Idźmy z pasterzami, by spotkać tę najpiękniejszą Rodzinę.

Czy można Ci życzyć czegoś bardziej wzniosłego, Ojczyzno cała, Rodzino rodzin, jak tego, byś odnalazła na nowo Świętą Rodzinę, do której masz nie mniejsze prawo niż pasterze betlejemscy: "Znajdź Maryję, Józefa i Niemowlę, leżące w żłobie".
Tak otrzymasz, Polsko, Rodzino rodzin, a zarazem rodzino każda, prawdziwy pokój, "którego świat dać nie może" (por. J 14, 27).
Pokój Wam wszystkim w Ojczyźnie i poza jej granicami! Przyszedł na ziemię Jezus - w Rodzinie, którą dał Mu Ojciec Niebieski, i tylko On jest "Księciem Pokoju" (por. Iz 9, 5).
Tak Go z całą miłością witamy i tak Go na nowo przyjmujemy, by był błogosławiony Rok Nowy, wiek nowy i nowe Tysiąclecie.
Pokój Wam!

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Krajowy duszpasterz Apostolstwa Chorych: wózek inwalidzki i łóżko to narzędzia ewangelizacji

2024-05-20 20:17

[ TEMATY ]

chory

Rido/fotolia.com

„Wózek inwalidzki czy łóżko są ambonami, z których głoszona jest Ewangelia” - podkreślił ks. Wojciech Bartoszek, krajowy duszpasterz Apostolstwa Chorych, który 20 maja w hałcnowskim sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Bielsku-Białej przewodniczył Mszy św. dla uczestników pielgrzymki chorych. W święto Matki Bożej Kościoła u stóp Piety hałcnowskiej modliły się osoby zmagające się z chorobami, niepełnosprawnościami oraz ich bliscy i opiekunowie.

Mszy św. przewodniczył krajowy duszpasterz Apostolstwa Chorych. Przy ołtarzu modlili się inni księża diecezjalni, w tym m.in. bielsko-żywiecki duszpasterz chorych ks. Szczepan Kobielus.

CZYTAJ DALEJ

Święty Jan Nepomucen

Niedziela podlaska 20/2001

[ TEMATY ]

święty

Arkadiusz Bednarczyk

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen urodził się w Pomuku (Nepomuku) koło Pragi. Jako młody człowiek odznaczał się wielką pobożnością i religijnością. Pierwsze zapiski o drodze powołania kapłańskiego Jana pochodzą z roku 1370, w których figuruje jako kleryk, zatrudniony na stanowisku notariusza w kurii biskupiej w Pradze. W 1380 r. z rąk abp. Jana Jenzensteina otrzymał święcenia kapłańskie i probostwo przy kościele św. Galla w Pradze. Z biegiem lat św. Jan wspinał się po stopniach i godnościach kościelnych, aż w 1390 r. został mianowany wikariuszem generalnym przy arcybiskupie Janie. Lata życia kapłańskiego św. Jana przypadły na burzliwy okres panowania w Czechach Wacława IV Luksemburczyka. Król Wacław słynął z hulaszczego stylu życia i jawnej niechęci do Rzymu. Pragnieniem króla było zawładnąć dobrami kościelnymi i mianować nowego biskupa. Na drodze jednak stanęła mu lojalność i posłuszeństwo św. Jana Nepomucena.

Pod koniec swego życia pełnił funkcję spowiednika królowej Zofii na dworze czeskim. Zazdrosny król bezskutecznie usiłował wydobyć od Świętego szczegóły jej spowiedzi. Zachowującego milczenie kapłana ukarał śmiercią. Zginął on śmiercią męczeńską z rąk króla Wacława IV Luksemburczyka w 1393 r. Po bestialskich torturach, w których król osobiście brał udział, na pół żywego męczennika zrzucono z mostu Karola IV do rzeki Wełtawy. Ciało znaleziono dopiero po kilku dniach i pochowano w kościele w pobliżu rzeki. Spoczywa ono w katedrze św. Wita w bardzo bogatym grobowcu po prawej stronie ołtarza głównego. Kulisy i motyw śmierci Świętego przez wiele lat nie był znany, jednak historyk Tomasz Ebendorfer około 1450 r. pisze, że bezpośrednią przyczyną śmierci było dochowanie przez Jana tajemnicy spowiedzi. Dzień jego święta obchodzono zawsze 16 maja. Tylko w Polsce, w diecezji katowickiej i opolskiej obowiązuje wspomnienie 21 maja, gdyż 16 maja przypada św. Andrzeja Boboli. Jest bardzo ciekawą kwestią to, że kult św. Jana Nepomucena bardzo szybko rozprzestrzenił się na całą praktycznie Europę.

W wieku XVII kult jego rozpowszechnił się daleko poza granice Pragi i Czech. Oficjalny jednak proces rozpoczęto dopiero z polecenia cesarza Józefa II w roku 1710. Papież Innocenty XII potwierdził oddawany mu powszechnie tytuł błogosławionego. Zatwierdził także teksty liturgiczne do Mszału i Brewiarza: na Czechy, Austrię, Niemcy, Polskę i Litwę. W kilka lat potem w roku 1729 papież Benedykt XIII zaliczył go uroczyście w poczet świętych.

Postać św. Jana Nepomucena jest w Polsce dobrze znana. Kult tego Świętego należy do najpospolitszych. Znajduje się w naszej Ojczyźnie ponad kilkaset jego figur, które można spotkać na polnych drogach, we wsiach i miastach. Często jest ukazywany w sutannie, komży, czasem w pelerynie z gronostajowego futra i birecie na głowie. Najczęściej spotykanym atrybutem św. Jana Nepomucena jest krzyż odpustowy na godzinę śmierci, przyciskany do piersi jedną ręką, podczas gdy druga trzyma gałązkę palmową lub książkę, niekiedy zamkniętą na kłódkę. Ikonografia przedstawia go zawsze w stroju kapłańskim, z palmą męczeńską w ręku i z palcem na ustach na znak milczenia. Również w licznych kościołach znajdują się obrazy św. Jana przedstawiające go w podobnych ujęciach. Jest on patronem spowiedników i powodzian, opiekunem ludzi biednych, strażnikiem tajemnicy pocztowej.

W Polsce kult św. Jana Nepomucena należy do najpospolitszych. Ponad kilkaset jego figur można spotkać na drogach polnych. Są one pamiątkami po dziś dzień, dawniej bardzo żywego, dziś już jednak zanikającego kultu św. Jana Nepomucena.

Nie ma kościoła ani dawnej kaplicy, by Święty nie miał swojego ołtarza, figury, obrazu, feretronu, sztandaru. Był czczony też jako patron mostów i orędownik chroniący od powodzi. W Polsce jest on popularny jako męczennik sakramentu pokuty, jako patron dobrej sławy i szczerej spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Kraków: Abp Marek Jędraszewski odebrał Platynowy Medal Polonia Minor

2024-05-21 08:07

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Abp Marek Jędraszewski

Abp Marek Jędraszewski

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski odebrał w poniedziałek w Krakowie Platynowy Medal Polonia Minor, przyznawany przez władze samorządu województwa małopolskiego za działalność na rzecz województwa.

Marszałek Małopolski i zarząd województwa zdecydowali o uhonorowaniu hierarchy, aby wyrazić "najgłębszy szacunek i wdzięczność za arcypasterską posługę w archidiecezji krakowskiej oraz apostolską i pełną życzliwości troskę o powierzonych opiece wiernych". Medalem doceniają również "przynoszącą dobre owoce współpracę z samorządem województwa oraz stałą i bezcenną przychylność sprawom Małopolski i Małopolan".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję