Reklama

Wiadomości ze świata


Niedziela Ogólnopolska 39/2003

Z Watykanu

Papież ogłosi adhortację apostolską na temat posługi biskupa

16 października br., w 25. rocznicę swego wyboru, Jan Paweł II ogłosi adhortację apostolską na temat posługi biskupa. Dokument jest owocem prac ostatniego Zwyczajnego Zgromadzenia Synodu Biskupów. Papież poinformował o swym zamiarze 120 biskupów mianowanych w ciągu ostatniego roku, których przyjął w Castel Gandolfo na zakończenie kursu zorganizowanego dla nich przez Kongregację ds. Biskupów.
Zebrani w Castel Gandolfo biskupi zastanawiali się, jak przypomniał Ojciec Święty, „nad wyzwaniami, przed jakimi stoją dzisiaj pasterze Kościoła, aby opracować skuteczniejsze metody przepowiadania Ewangelii Chrystusa ludziom naszych czasów”. Papież przyznał, że posługa biskupia „jest porywająca, lecz dzisiaj szczególnie trudna i wyczerpująca. (...) Nasze czasy bowiem cechuje zagubienie i niepewności. (...) Wielu, także pośród chrześcijan, zdaje się tracić orientację i nadzieję. W tym kontekście my, pasterze, wezwani jesteśmy, by głosić Ewangelię i być świadkami nadziei, ze wzrokiem utkwionym w Krzyżu, w tajemnicy triumfu i bogactwa Chrystusa ukrzyżowanego”.

Z Czech

Coraz mniej religijnych Czechów

W Czechach spada liczba osób wyznających jakąkolwiek religię. Jak poinformował główny urząd statystyczny kraju, w latach 1991-2001 liczba osób deklarujących się jako religijne zmniejszyła się z 44 do 32 proc. wszystkich obywateli ponad 10-milionowego kraju. Z 3,4 mln religijnych Czechów 80% deklaruje się jako katolicy. Większość pozostałych obywateli tej grupy należy do Kościoła protestanckiego. Jak wynika z ostatnich danych statystycznych, wśród osób deklarujących się jako religijne jest 1,9 mln kobiet i 1,5 mln mężczyzn. Wśród areligijnych obywateli Czech 20 proc. to osoby poniżej 30. roku życia. Ponadto obok katolików i protestantów w Czechach żyje 7 tys. wyznawców buddyzmu i 3,7 tys. muzułmanów.

Ziemia Święta

Apel do chrześcijan na całym świecie, by przezwyciężyli strach i zaczęli na nowo pielgrzymować do Ziemi Świętej, wystosował o. Ibrahim Faltas, kustosz Bazyliki Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Franciszkanin, który odpowiadał za swoją wspólnotę wiosną ub.r., gdy zajętą przez Palestyńczyków świątynię oblegały siły izraelskie, przypomniał, że ruch pielgrzymkowy ustał tam już 3 lata temu. Ponieważ 3/4 ludności żyło z turystyki, spowodowało to kryzys, zarówno gospodarczy, jak i społeczny - powiedział m.in. o. Faltas. Podkreślił, że z tego powodu rozpadają się rodziny, a w ostatnim czasie dalszemu uszczupleniu - o 2 tys. osób - uległa liczba mieszkających w Betlejem chrześcijan. Istnieje niebezpieczeństwo - powiedział franciszkanin - że w przyszłości Miejsca Święte zamienią się w muzeum.

Reklama

Chiny

Dzięki inicjatywie katolickiego wydawcy z Tajwanu czytelnicy w Chinach mają obecnie większą możliwość czytania wydawanych za granicą książek na temat duchowości i etyki katolickiej. O. Raymond Parent, dyrektor Jezuickiego Ośrodka Kulturalnego Kuangchi w Tajpej, powiedział m.in. azjatyckiej agencji katolickiej UCAN, że nowa inicjatywa Ośrodka wychodzi naprzeciw dużemu zainteresowaniu literaturą religijną w Chinach.

Irak

Biskup pomocniczy Bagdadu dla wiernych obrządku chaldejskiego Shlemon Warduni zaapelował do USA i ich sojuszników o jak najszybsze opuszczenie Iraku. „Okupacja to inna postać reżimu. Jak można mówić o wolności, skoro demokrację przyniesiono nam na czołgach?” - stwierdził m.in. w wywiadzie dla dziennika La Stampa. Dodał, że „za czasów Husajna w Iraku panowała wolność kultu, ale nie wolność religii”. „Jeżeli muzułmanin chciał nawrócić się na naszą religię, nie mógł tego uczynić. Synowie muzułmanów, którzy chcieli zostać duchownymi innej religii, nie mogli tego uczynić” - powiedział. Jednocześnie ujawnił, że po zakończeniu działań wojennych w Iraku nawiązano do tradycji sprzed okresu dyktatury - dialogu z innymi religiami. „Ja sam spotkałem się z ajatollahem al-Hakimem, zamordowanym potem w Nadżafie, by rozmawiać o koegzystencji z islamem” - oświadczył chaldejski hierarcha.

Rwanda

Polskie odmiany pszenicy, wyhodowane w ośrodku szkoleniowo-rolniczym Caritas Polska w Rwandzie, osiągnęły kilkakrotnie wyższe plony niż afrykańskie - poinformował m.in. ks. Wojciech Łazewski, dyrektor Caritas Polska. Z naszej pszenicy udało się osiągnąć 7-9 t z ha, podczas gdy afrykańska daje 1-2 t z ha. Caritas Polska od kilku lat prowadzi ośrodek szkoleniowo-rolniczy w miejscowości Save w diecezji Byutare w Rwandzie oraz pracownię rolniczo-pszczelarską w sąsiadującej z Save parafii Murhesa w Demokratycznej Republice Kongo. Celem ośrodka jest propagowanie wśród mieszkańców Afryki Środkowej nowych form pracy na roli. Ks. Łazewski podkreśla, że warunki na tym obszarze są na tyle korzystne, iż z upraw rolnych można by wyżywić wszystkich zamieszkałych tam ludzi, jednak przede wszystkim z powodu zacofania cywilizacyjnego panuje głód.

Tydzień na świecie

Władze Albanii ogłosiły, że dzień beatyfikacji Matki Teresy będzie obchodzony jako święto narodowe tego kraju. Aby uczcić swoją wielką rodaczkę, rząd postanowił także ogłosić Rok Matki Teresy, który trwać będzie od dnia beatyfikacji - 19 października br. do 19 października 2004 r. W ramach Roku planowane są liczne imprezy związane z życiem i działalnością zmarłej w 1997 r. założycielki Zgromadzenia Misjonarek Miłości i laureatki Pokojowej Nagrody Nobla.

Rada Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych zniosła sankcje przeciwko Libii.

Podczas nowojorskich obchodów 2. rocznicy ataku na Amerykę, 11 września, rodziny ofiar protestowały przeciwko planom zbudowania na miejscu wież World Trade Center nowych budynków.

Edward Moskal ponownie został wybrany na prezesa Związku Narodowego Polskiego w USA.

Na szczycie Światowej Organizacji Handlu (WTO) w meksykańskim kurorcie Cancun kraje najbiedniejsze po raz pierwszy powiedziały „nie” dyktowanym przez najbogatszych regułom światowego handlu. USA i UE wydają co roku 300 mln dol. na dotacje dla swoich rolników; dostęp do rynków zbytu dla towarów rolnych z Afryki czy Ameryki Łacińskiej jest faktycznie zamknięty.

56,1% Szwedów opowiedziało się w ogólnokrajowym referendum przeciwko zamianie ich waluty - korony, na wspólną walutę UE - euro. „Za” było 41,2%. Komentatorzy twierdzą m.in., iż zwyciężyła niechęć oddania suwerenności gospodarczej w ręce Europejskiego Banku Centralnego. Wynik referendum to także cios dla szwedzkiego premiera Gorana Perssona i wotum nieufności dla całego politycznego establishmentu.

Aż 67% Estończyków zagłosowało za wejściem ich kraju do Unii Europejskiej.

Prezydenci Serbii i Czarnogóry oraz Chorwacji przeprosili podczas spotkania w Belgradzie za zło, które wyrządziły sobie oba kraje w czasie wojny 1991-95.

Terrorysta wysadził ciężarówkę z 300 kg trotylu pod siedzibą rosyjskiej służby bezpieczeństwa FSB w stolicy Inguszetii; zginęły 3 osoby, jest wielu rannych; budynek został zniszczony. Według obserwatorów, może to być zemsta za niedawne czystki przeprowadzone przez Rosjan wśród Czeczenów w Inguszetii. Dotychczas do ataku nie przyznała się żadna organizacja.

Izraelski wicepremier Ehud Olmert przyznał wprost, że podjęta przez rząd Izraela decyzja o „usunięciu” palestyńskiego przywódcy Jasera Arafata może oznaczać także jego zabójstwo. Wypowiedź ta wywołała powszechne oburzenie w świecie i gwałtowną reakcję niektórych rządów. Stany Zjednoczone zablokowały rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie potępienia Izraela. O jej uchwalenie wnioskowała Liga Arabska.

Palestyńska organizacja Hamas, tak jak chciały tego Izrael, USA i Wielka Brytania, została wpisana przez Unię Europejską na listę organizacji terrorystycznych.

Imam Samudra, uważany za organizatora ubiegłorocznego zamachu bombowego na Bali, został skazany przez sąd indonezyjski na karę śmierci.

Potężny tajfun „Maemi” spowodował śmierć prawie 100 osób w Korei Południowej.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i PAP.

Bp Guzdek: ks. Popiełuszko podkreślał, że walczył ze złem, nie z ofiarami zła

2019-10-19 21:12

ar / Warszawa (KAI)

Ks. Popiełuszko podkreślał, że walczył ze złem, nie z ofiarami zła. W jego życiu nie było nienawiści - powiedział biskup Józef Guzdek w 35. rocznicę śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Eucharystia w intencji kanonizacji kapelana Solidarności, odbyła się w parafii św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu.

Łukasz Krzysztofka

Rozpoczynając uroczystą Mszę św. kard. Kazimierz Nycz, dokonał poświęcenia kaplicy, w której wystawiono relikwie sutanny jaką miał na sobie męczennik w momencie śmierci.

Metropolita warszawski podkreślił, że wierni upamiętniają dziś dzień narodzin ks. Popiełuszki dla nieba - To jednoczenie dzień jego męczeńskiej śmierci w obronie godności człowieka, obronie naszej Ojczyzny i ewangelicznej zasady “zło dobrem zwyciężaj” - powiedział.

Duchowny przypomniał, że kapelan Solidarności wielokrotnie zaznaczał, że jego mistrzami, od których uczył się głoszenia Ewangelii, są Jan Paweł II i kard. Wyszyński. Kard. Nycz zauważył, że ks. Popiełuszko wyprzedził swoich mistrzów w drodze na ołtarze. – Wiemy jednak, że 10 lat po beatyfikacji ks. Jerzego będziemy mieć beatyfikację kard. Wyszyńskiego. Przez wstawiennictwo tych trzech wielkich postaci módlmy się za Kościół polski, za naszą Ojczyznę, z prośbą o siłę dla tych, którzy nią kierują – zaapelował.

Homilię wygłosił bp Józef Guzdek. Ordynariusz wojskowy zauważył, że w momencie kiedy większość narodów po zakończeniu drugiej wojny światowej doświadczało pokoju, w Polsce nadal “panoszyło się zło”, a “brat wydawał brata na śmierć”. - W takich czasach zajaśniał blask ks. Jerzego Popiełuszki, który jako kapłan był gorliwym obrońcą wiary i godności człowieka. Zawsze stosował się do słów Jezusa “zło dobrem zwyciężaj” - podkreślił, dodając, że kapelan Solidarności był uosobieniem dobroci oraz cierpliwości, i zawsze powtarzał, że przemoc jest oznaką słabości, nie siły.

- Dziś kiedy wspominamy rocznicę śmierci ks. Jerzego, możemy stwierdzić, że walka ze złem nie należy do przeszłości – stwierdził biskup polowy. - W wielu rejonach świata deptane są podstawowe prawa człowieka, o które walczył nasz błogosławiony męczennik – dodał.

Duchowny zauważył, że wciąż trzeba walczyć w obronie najsłabszych np. o prawo do życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Zdaniem bp. Guzdka żyjemy w świecie, w którym polityczna poprawność nie pozwala nazywać zła po imieniu, z obawy, że ktoś poczuje się dotknięty. Nie można czegoś nazwać grzechem, mimo, że katolicy niejednokrotnie spotykają się z pogardą i profanacją tego co dla nich święte.

- Niezwykle potrzebne jest dziś spotkanie z ks. Jerzym, który uczy nas, że złu nie można ulegać i wyrażać na nie zgody. Mamy wypowiadać słowa prawdy, gdy inni milczą – podkreślił duchowny.

Biskup wspomniał, że ks. Popiełuszko niejednokrotnie powtarzał “oni mnie zabiją”, dodając, że rolą księdza jest głosić prawdę, a jeśli trzeba, cierpieć za nią, a nawet oddać życie. ”Jestem gotów na wszystko” – deklarował wówczas. Podkreślał, że aby zachować godność człowieka nie można odnosić się do przemocy, która jest przejawem słabości.

Ordynariusz polowy wspomniał również, że ks. Popiełuszko przestrzegał przed niechrześcijańskim radykalizmem i wykluczeniem kogokolwiek - Nie dążył do budowania ekskluzywnej wspólnoty. Podkreślał, że jego kazania nie są przeciw komuś, że walczy z systemem zła, a nie z człowiekiem. Mówił: “To co robię to nie polityka, moja bronią jest prawda. Prawda i miłość” - zaznaczył.

- Świadkowie jego życia mówili, że potrafił wyjść z kawą do śledzących go funkcjonariuszy SB, mówiąc, że to nie ich wina, że tu stoją. Niektórzy chcieli żeby piętnował po nazwisku swoich prześladowców, ale ks. Popiełuszko podkreślał, że walczył ze złem, nie z ofiarami zła. W jego życiu nie było nienawiści - wspominał biskup Guzdek.

Zdaniem duchownego dzisiejsza uroczystość jest okazją do “zawstydzenia” niektórych wiernych i przemyślenia, czy Kościół stara się dotrzeć do wszystkich ludzi nikogo nie wykluczając.

- W pluralistycznym społeczeństwie zawsze znajdą się nurty przeciwne Kościołowi i trzeba reagować, ale nie każda reakcja jest zgodna z duchem Ewangelii – zauważył duchowny. Dodał, że jeśli “oburzenie stanie się sposobem duszpasterstwa” to wierni i księża przestaną być apostołami, a staną się inkwizytorami.

- Ks. Popiełuszko nigdy nie zdradził prawdy, nawet za cenę męczeńskiej śmierci. Był orędownikiem przebaczenia i pogodzenia zwaśnionych stron – zaznaczył biskup, pytając wiernych czy przed przystąpieniem do Komunii będą mogli z czystym sercem wypowiedzieć słowa: “I odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom”. - Te słowa są dziś weryfikacją prawdy o naszym chrześcijaństwie – stwierdził.

- Błogosławiony księże Jerzy męczenniku! Uczyń wyznawców Chrystusa apostołami prawdy, przebaczenia i pojednania. Błogosław nam i naszej umiłowanej Ojczyźnie – zakończył biskup Guzdek.

Po Eucharystii nastąpiło uroczyste złożenie wieńców przy grobie bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

***

Ks. Jerzy Popiełuszko urodził się w 1947 r. w wiosce Okopy na Białostocczyźnie, był kapelanem związanym z “Solidarnością” i robotnikami. Podczas Mszy za Ojczyznę sprawowanych w kościele św. Stanisława Kostki na stołecznym Żoliborzu publicznie krytykował nadużycia władzy komunistycznej. Równocześnie – zgodnie z głoszoną przez siebie zasadą “zło dobrem zwyciężaj” – przestrzegał przed nienawiścią do funkcjonariuszy systemu.

19 października 1984 r. został porwany przez oficerów Służby Bezpieczeństwa z IV Departamentu MSW. Po brutalnym pobiciu, oprawcy wrzucili księdza do Wisły na tamie koło Włocławka. Został pochowany na placu przed kościołem św. Stanisława Kostki, gdzie był duszpasterzem. W pogrzebie ks. Popiełuszki uczestniczyły setki tysięcy ludzi.

Ks. Jerzy Popiełuszko został beatyfikowany 6 czerwca 2010 r. podczas Mszy św. na pl. Piłsudskiego w Warszawie. Obecnie trwa jego proces kanonizacyjny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Czas jest ważniejszy niż przestrzeń

2019-10-20 08:27

Anna Majowicz

Homilia Wikariusza Generalnego ks. dr. Adama Łuźniaka wygłoszona podczas obchodów Dnia Służby Zdrowia we Wrocławiu:

Anna Majowicz
Uroczystości przewodniczył ks. dr. Adam Łuźniak

Dziś w Ewangelii usłyszeliśmy prośbę izraelskiej wdowy, skierowaną do pewnego sędziego: ,,obroń mnie przed moim przeciwnikiem”. Wdowy i sieroty, to dwie grupy ludzi w Izraelu, które były szczególne narażone na doświadczanie niesprawiedliwości społecznej. Dlaczego? Dlatego, że każda kobieta w relacjach społecznych potrzebowała w Izraelu męskiej reprezentacji. Żona była reprezentowana przez męża. Córka przez ojca. Natomiast wdowa, zwłaszcza jeśli umierała bezdzietnie i nie miała nikogo, kto mógłby ją poślubić i reprezentować, siłą rzeczy była ofiarą różnego rodzaju niesprawiedliwości.

W Starym Testamencie często pojawia się słowo o tym, że Pan chroni sieroty i wdowy, że Bóg Izraela ze szczególną miłością patrzy na tych, którzy nie mają ludzkiego wsparcia. I jedną z takich osób dziś Ewangelia stawia nam przed oczami. W kontekście tej sceny rodzi się w nas jakieś napięcie, chcielibyśmy jej pomóc, zwłaszcza, że słyszymy, że sędzia, który powinien był rzecz rozważyć, był niesprawiedliwy. Wdowa zwraca się do tego człowieka z prośbą: ,,obroń mnie przed moim przeciwnikiem”.

Taka prośba, w sposób niemy, a czasem i otwarty, kierowana jest do osób mających wiedzę medyczną. Bo w sytuacji choroby człowiek staje się bezradny. Choroba często zabiera wolność, radość z życia i perspektywę na dzień jutrzejszy. Często stajemy wobec niej tak, jak ,,wdowa lub sierota” niemająca znikąd pomocy, bezradni, bo nasza ludzka, zdroworozsądkowa wiedza nie wystarcza. 

Tak jak wdowa potrzebowała sędziego, by się za nią wstawił i  rozwiązał jej problem, tak w chorobie potrzebujemy lekarza, który staje się naszym sojusznikiem w konfrontacji z niesprawiedliwym przeciwnikiem.

Zobacz zdjęcia: Dzień Służby Zdrowia we Wrocławiu

Dla osób doświadczonych chorobą, najbardziej liczy się drugi człowiek, ktoś, kto stanie obok nas, nawet wtedy, gdy mimo jego kompetencji, choroba zwycięży. Nie mamy pretensji do lekarzy, że ich wysiłki spełzły na niczym. Pretensja pojawia się wtedy, kiedy nie mamy wsparcia u drugiego człowieka. To ono motywuje do działania, do podjęcia walki z chorobą.

Ojciec Święty Franciszek wielokrotnie przypomina, że czas jest ważniejszy niż przestrzeń. Co to znaczy w kontekście pracy człowieka zaangażowanego w służbę zdrowia? M.in. tyle, że od zapobiegania konkretnym problemom, ważniejsza jest zgoda na to, żeby towarzyszyć człowiekowi, aby dać mu swój czas, bo jutro może już go z nami nie być. Czas jest ważniejszy niż przestrzeń. Czas jest tym, czego oczekuje się od osób pełniących służbę.

Dlatego niezwykle potrzebna jest pewna wymiana darów. W chorobie potrzebujemy kogoś, kto w naszym imieniu będzie trzymał ręce wzniesione w modlitwie do Boga. My z kolei, odzyskawszy zdrowie przyjmujemy na siebie zobowiązanie, by modlić się w imieniu tych, którzy pełnią medyczną służbę. Ta wymiana jest konieczna, abyśmy byli dla siebie wzajemnym wsparciem.

Niech ten obraz wdowy proszącej o pomoc, wołającej ,,obroń mnie przed moim przeciwnikiem” będzie obrazem, który w jakichś sposób zinterpretuje zarówno nasz stan potrzeby zdrowia, jak i stan służby zdrowia. Bądźmy sprawiedliwymi sędziami, świadomymi kompetencji i powierzonej nam misji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem