Reklama

Niedziela Świdnicka

Czuli się jak w rodzinie

W sobotę 4 września Gmina Bielawa, Zespół Ośrodków Wsparcia oraz Duszpasterstwo Diecezji Świdnickiej po raz kolejny wspólnie zorganizowali XVII Diecezjalny Dzień Osób Niepełnosprawnych.

- To właśnie w nich Bóg pozwala się widzieć i kochać. Tak wiele mogą nas nauczyć. Nie przejmują się błahostkami. Są wrażliwe, uczuciowe, ciekawe świata i odważne - nie tylko w byciu sobą, ale i w kontakcie z innymi – mówił o osobach niepełnosprawnych bp Marek Mendyk, podczas Mszy św. rozpoczynającej doroczne spotkanie. Druga część świętowania odbyła się w ogrodach par. św. Ducha, gdzie po Mszy św. wspólnie wszyscy przemaszerowali. Tam dla przybyłych gości zorganizowano piknik połączony z zabawą i występami artystycznymi.

Wzorem lat poprzednich w spotkaniu mogli wziąć udział grupy zorganizowane, szkoły, ośrodki specjalne, osoby niepełnosprawne, członkowie ich rodzin oraz ich opiekunowie i nauczyciele, katecheci. W tegorocznym spotkaniu wzięło udział ponad 600 osób. Byli wśród nich podopieczni z Ludwikowic Kłodzkich, Świebodzic, Jaskulina, Piławy Górnej, Wałbrzycha, Dzierżoniowa, Bystrzycy Kłodzkiej, Pieszyc, Starego Wielisławia, Olesznej, Bielawy, Kamieńca i Ostroszowic. Spotkanie zorganizowano tak, aby wszyscy uczestnicy czuli się jak w rodzinie.

Bp Mendyk w rozmowie z mediami podkreślił ważna rolę różnych instytucji, wolontariuszy, duszpasterzy, którzy na co dzień osobom niepełnosprawnym pomagają odnaleźć to, co w życiu najważniejsze.

Na spotkaniu nie zabrakło przedstawicieli diecezjalnej Caritas, wraz ks. prał. Radosławem Kisielem, którzy pomogli przygotować gorący posiłek, zauważyła Grażyna Smolińska, która wraz z ks. kan. Markiem Mielczarkiem odpowiedzialnym w diecezji za osoby niepełnosprawne koordynowali całe przygotowania.

2021-09-05 21:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ostatnie pożegnanie ks. kan. Henryka Pragi, proboszcza z Bielawy

[ TEMATY ]

Bielawa

ks. Henryk Praga

ks. Mirosław Benedyk

Trumna z ciałem zmarłego kapłana została przewieziona do Czyżowa Szlacheckiego, gdzie spoczęła w rodzinnym grobowcu

Trumna z ciałem zmarłego kapłana została przewieziona do Czyżowa Szlacheckiego, gdzie spoczęła w rodzinnym grobowcu

To miał być pełen radości kapłański Wielki Czwartek. 1 kwietnia br. rozpoczynając w katedrze świdnickiej Mszę św. Krzyżma bp Marek Mendyk poinformował o śmierci ks. kan. Henryka Pragi, wieloletniego proboszcza par. Ducha Św. w Bielawie.

CZYTAJ DALEJ

Kolumna Kościoła

Św. Ambroży z Mediolanu został zaliczony – obok św. Augustyna, św. Hieronima i św. Grzegorza I Wielkiego – do grona czterech wielkich doktorów Kościoła zachodniego. Był mistrzem duchowym św. Augustyna.

Ten wielki Ojciec Kościoła jako biskup Mediolanu cieszył się wielkim autorytetem, o czym świadczy nadanie mu określenia: „kolumna Kościoła”. Pochodził z rodziny chrześcijańskiej. Po śmierci ojca, gdy był jeszcze małym chłopcem, matka zawiozła go do Rzymu i skierowała na drogę kariery urzędniczej, zapewniając mu gruntowne wykształcenie w zakresie retoryki i prawa. Około 370 r. został wysłany do Mediolanu, skąd zarządzał prowincjami Emilii i Ligurii. Trwała tam walka między prawowiernymi katolikami a arianami. Ambroży starał się pogodzić wiernych obu walczących stron. Jego autorytet sprawił, że chociaż był jeszcze katechumenem, lud Mediolanu wybrał go na biskupa. Został ochrzczony 7 grudnia 374 r. i przyjął święcenia najpierw prezbiteratu, a potem biskupie.

CZYTAJ DALEJ

Koncert organowy w Bazylice św. Elżbiety [Zaproszenie]

2022-12-07 19:38

Archiwum organizatorów

Fundacja Kultura Brzmienia we współpracy z miastem Wrocław oraz parafią św. Elżbiety we Wrocławiu zapraszają na kolejny koncert w ramach II edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Brzmienie Fest” .

Wystąpią Zuzanna i Maciej Batorowie – małżeński duet organowy ze Świdnicy. Koncert odbędzie się w piątek, 9 grudnia o godz. 19 w Bazylice św. Elżbiety. Wstęp jest bezpłatny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję