Reklama

Niedziela Częstochowska

Słowo abp. Wacława Depo informujące o uroczystościach pogrzebowych śp. abp. Stanisława Nowaka

Bracia i Siostry w Jezusie Chrystusie, jedynym Odkupicielu człowieka, z nieukrywanym żalem, przenikniętym jednak chrześcijańską nadzieją i wiarą, iż życie człowieka zmienia się, ale się nie kończy, przyszło nam przyjąć smutną wiadomość, że w dniu 12 grudnia br., w 86. roku życia, w 63. roku kapłaństwa i w 37. roku biskupstwa, o godzinie 7.45, podczas sprawowanej przy jego łóżku Mszy św., odszedł do domu Ojca Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup Stanisław Nowak, arcybiskup senior archidiecezji częstochowskiej i pierwszy metropolita częstochowski.

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

pogrzeb

abp Stanisław Nowak

Maciej Orman/Niedziela

35. rocznica święceń biskupich abp. Stanisława Nowaka, 21 listopada 2019

35. rocznica święceń biskupich abp. Stanisława Nowaka, 21 listopada 2019

Proszę, by zgodnie ze zwyczajem każdy kapłan inkardynowany do archidiecezji częstochowskiej, w duchu miłości i wdzięczności wobec Zmarłego, odprawił trzy Msze św. w jego intencji.

We wszystkich kościołach i kaplicach winno się w dniu pogrzebu lub w najbliższym czasie, z zachowaniem przepisów prawa powszechnego i liturgicznego, odprawić Mszę św. żałobną według formularza za zmarłego biskupa. W modlitwie wiernych przynajmniej do dnia pogrzebu należy dodać wezwanie za Zmarłego. Szczególnie modlitewną pamięć o Zmarłym powinno się zaznaczyć w parafiach i sanktuariach przez niego erygowanych i w świątyniach, które poświęcił.

Ze względu na obostrzenia sanitarne i ograniczenia z tym związane, zwłaszcza limity obowiązujące w kościołach, szczególnie zapraszam do udziału w kondukcie żałobnym po zakończeniu piątkowej Mszy św. na Jasnej Górze. Niech będzie to nasz wyraz wdzięczności i szacunku wobec Księdza Arcybiskupa Stanisława. Zapraszam do udziału w niej wiernych częstochowskich parafii, osoby konsekrowane, bractwa, ruchy i stowarzyszenia. Proszę także o zabranie na tę modlitewną procesję świec.

Program uroczystości pogrzebowych:

17 grudnia, bazylika jasnogórska

14.30 – wprowadzenie trumny z dziedzińca przed bazyliką oraz Koronka do Miłosierdzia Bożego

15.00 – Msza św. żałobna

Po Mszy św. trumna z ciałem Zmarłego zostanie w kondukcie pogrzebowym przeniesiona do bazyliki archikatedralnej, a na jej zakończenie zostaną odprawione Nieszpory żałobne.

20.00 – Msza św. żałobna

21.30 – zakończenie czuwania modlitewnego przy trumnie

18 grudnia, bazylika archikatedralna Świętej Rodziny w Częstochowie

7.00 – wznowienie czuwania modlitewnego przy trumnie

11.00 – modlitwa różańcowa

12.00 – Msza św. pogrzebowa

Po zakończeniu liturgii nastąpi złożenie ciała Zmarłego w krypcie biskupów częstochowskich w podziemiach archikatedry.

Reklama

Zmarłego Księdza Arcybiskupa Stanisława polecajmy Bogu w ufnej modlitwie, w duchu wdzięczności za jego życie i posługę.

Wszechmogący Boże, spraw, aby Twój sługa, nasz Arcybiskup Stanisław, któremu powierzyłeś troskę o Kościół Częstochowski, wszedł do radości swojego Mistrza i otrzymał nagrodę za apostolskie trudy. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, Bóg przez wszystkie wieki wieków. Amen.

(-) ✠Wacław Depo

arcybiskup metropolita częstochowski

Częstochowa, 14 grudnia 2021 r.

L. dz. 1834/4.1/2021

2021-12-14 15:48

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Marek Jędraszewski o śp. Wojciechu Grzeszku: Od Chrystusa uczył się solidarności

– Był człowiekiem wiary. Został niejako „dotknięty" przez Chrystusa, od którego uczył się, co znaczy ta najbardziej głęboka i podstawowa solidarność międzyludzka – mówił abp Marek Jędraszewski w kościele Mariackim w czasie Mszy św. żałobnej w intencji śp. Wojciecha Grzeszka – wieloletniego przewodniczącego Zarządu Regionu Małopolskiego NSZZ „Solidarność" i wiceprzewodniczącego Sejmiku Województwa Małopolskiego.

Komentując Ewangelię o uzdrowieniu paralityka, którego cztery osoby przez dach spuściły przed Jezusa, abp Marek Jędraszewski podkreślił szczególny wymiar ludzkiej solidarności i łączącej ich wiary w moc Chrystusa. Metropolita zwrócił uwagę, że Jezus zrobił więcej niż oczekiwali ludzie – przed uleczeniem ciała, uzdrowił ducha. Solidarność, którą Chrystus okazał wobec tego człowieka i tych, którzy go przynieśli rozpoczęła się od przywrócenia godności Bożego dziecka. – Chrystus jest solidarny z nami w całym naszym człowieczeństwie. On najlepiej wie, czego człowiek potrzebuje. On najbardziej litościwie pochyla się nad naszą słabością i nędzą – chce pomóc i dźwignąć i spełni to, jeśli uwierzymy, że może tego wszystkiego dokonać – mówił arcybiskup i dodawał, że z doświadczenia solidarności Chrystusa z człowiekiem i jego słabościami, niepokojami, ale także nadziejami rodzi się solidarność międzyludzka.

CZYTAJ DALEJ

Symbole i zwyczaje Adwentu

Niedziela podlaska 49/2002

[ TEMATY ]

adwent

Karol Porwich/Niedziela

Bóg w swojej wielkiej miłości do człowieka dał swego Jednorodzonego Syna, który przyszedł na świat by dokonać dzieła odkupienia ludzi. Jednak tę łaskę każdy z nas musi osobiście przyjąć. Zadaniem Kościoła jest przygotowanie ludzi na godne przyjęcie Chrystusa. Kościół czyni to, między innymi, poprzez ustanowienie roku liturgicznego. Adwent rozpoczyna nowy rok kościelny. Jest on pełnym tęsknoty oczekiwaniem na Boże Narodzenie, na przyjście Chrystusa. Adwent to okres oczyszczenia naszych serc i pogłębienia miłości i wdzięczności względem Pana Boga i Matki Najświętszej.

Wieniec adwentowy

CZYTAJ DALEJ

Premier: zerowy VAT na żywność przynajmniej przez pierwsze półrocze przyszłego roku

2022-11-29 14:26

[ TEMATY ]

gospodarka

Monika Jaworska

Potrzebne są między innymi artykuły żywnościowe z długim terminem ważności.

Potrzebne są  między innymi artykuły żywnościowe z długim terminem ważności.

Zerowy VAT na żywność - kontynuujemy tę tarczę w takim kształcie, w jakim była do tej pory, przynajmniej przez pierwsze półrocze przyszłego roku - poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu zwrócił uwagę podczas konferencji prasowej, że cały świat zmaga się z "konsekwencjami dwóch wirusów" - jeden to koronawirus, a drugi to wirus rosyjskiego imperializmu. "Mamy do czynienia z energetycznym szantażem, który został zastosowany nie tylko wobec Ukrainy, Polski, ale wobec całej Europy" - mówił Morawiecki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję