Reklama

Kościół

Niepełnosprawny libański działacz klimatyczny zaniesie książkę papieża na Arktykę

Libański niepełnosprawny działacz ekologiczny Michael Haddad pragnie zanieść na Arktykę na początku przyszłego roku książkę Franciszka. Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej oznajmiło 16 grudnia, że zamierza on złożyć w bunkrze z nasionami na Svalbardzie specjalne małe wydanie książki papieża „Czemu tak bojaźliwi jesteście? Jakże brak wam wiary“ (Mk 4, 40) z jego przemówieniami i zdjęciami z działań z okresu pandemii. Ojciec Święty osobiście pobłogosławił ten egzemplarz swojej książki. Książka ma wymiary 6 x 8 cm, aby zajmowała jak najmniej miejsca w bunkrze nasion.

Od czasu wypadku na motorze wodnym w dzieciństwie 40-letni obecnie Haddad jest unieruchomiony od klatki piersiowej w dół i musi korzystać z wózka inwalidzkiego, ale może też poruszać się za pomocą wspomaganego egzoszkieletu. Jest on dziełem zespołu inżynierów, lekarzy i sponsorów. Mimo swej niepełnosprawności Libańczyk nie tylko działa na rzecz ochrony środowiska, zwłaszcza w kontekście zmian klimatycznych, ale także regularnie uczestniczy w zawodach sportowych.

W czerwcu br. spotkał się z papieżem w czasie audiencji ogólnej w Watykanie.

„Gdy opowiedziałem mu swoją historię, położył mi rękę na głowie. Powiedziałem mu, że zamierzamy zanieść orędzie ludzkości na rzecz ziemi i środowiska naturalnego. Poprosił mnie, abym się modlił za niego, gdy będę na Biegunie Północnym” – wspominał Haddad swą rozmowę z Ojcem Świętym.

Podziel się cytatem

Informując o przyszłej wyprawie Libańczyka Stolica Apostolska zwróciła uwagę, że „dzięki temu po raz pierwszy orędzie papieża dotrze na Biegun Północny za sprawą ambasadora dobrej woli i stanie się jakby ziarnem nadziei, które pozostanie dla potomności w największym i najbezpieczniejszym miejscu na świecie, przeznaczonym do zachowania bioróżnorodności [naszej] planety”.

Reklama

Michael Haddad jest zawodowym sportowcem i ambasadorem dobrej woli ONZ ds. ochrony środowiska. Na początku przyszłego roku planuje przejść 100 kilometrów, aby dojść do Bieguna Północnego. Zamierzał to zrobić już w ub.r., ale na przeszkodzie stanęła mu pandemia.

“Przebycie 100 km do Bieguna to nie tylko przesłanie, ale także wkład do nauki. Pracuję z dużym zespołem naukowym, który uważa mnie za jedną z niewielu osób na świecie, zdolnych do zrobienia czegoś takiego w tych warunkach” – wyznał Haddad. Zaznaczył, że „w ten sposób wszystko, co planujemy dotychczas, teraz i po tej wyprawie, przyczyni się do badań naukowych, aby pomagać innym osobom przemierzać nowe systemy”.

Podziel się cytatem

2021-12-17 09:19

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek zachęcił Polaków do czerpania z wzoru św. Jana Pawła II

„Niech życie św. Jana Pawła, zbudowane na głębokiej, intensywnej i ufnej modlitwie, będzie przykładem dla dzisiejszych chrześcijan” – powiedział papież do Pokaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej transmitowanej przez media watykańskie z biblioteki Pałacu Apostolskiego.

Oto słowa Ojca Świętego:

CZYTAJ DALEJ

Turcja/ Polscy strażacy przeładowują sprzęt z samolotu na samochody, jadą do Adiyaman

2023-02-07 08:04

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/MICHAEL BUHOLZER

Polscy strażacy na lotnisku w Turcji przeładowują sprzęt z samolotu na samochody, a następnie jadą do Adiyaman, w południowo-wschodniej Turcji – poinformował PAP we wtorek rano rzecznik prasowy PSP bryg. Karol Kierzkowski.

"Polska grupa HUSAR wylądowała w Gaziantep w Turcji 2:29 lokalnego czasu. Dotarli jako 3. w regionie Gaziantep. Skierowani zostali do m. Adiyaman na północny wschód od Gaziantep" – przekazał na Twitterze komendant główny PSP gen. brygadier Andrzej Bartkowiak.

CZYTAJ DALEJ

Pierwsze spotkanie Rady Duszpasterskiej Archidiecezji Częstochowskiej nowej kadencji

7 lutego w Kurii Metropolitalnej w Częstochowie po raz pierwszy w nowym składzie spotkała się Rada Duszpasterska Archidiecezji Częstochowskiej.

Po krótkiej modlitwie abp Wacław Depo wręczył dekrety nominacyjne członkom Rady. Następnie przedstawione zostały jej zadania i kompetencje. Członkowie Rady zostali również wprowadzeni w tematy związane z przygotowaniami do nawiedzenia kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w archidiecezji w latach 2024-25, poprzedzających to wydarzenie misji ewangelizacyjnych oraz jubileuszu 100. rocznicy powstania diecezji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję