Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Adorował Boga a ludziom służył

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Marek Kamiński

W Bazylice Archikatedralnej odbyły się uroczystości pogrzebowe śp. prof. Tadeusza Gerstenkorna. Mszy św. przewodniczył i okolicznościową homilię wygłosił ks. prał. Ireneusz Kulesza proboszcz parafii.

- Co było ważne dla naszego brata śp. Tadeusza? Niezależnie od sytuacji politycznej i historycznej zawsze był sobą, wierny Bogu, Ojczyźnie i Kościołowi. Człowiek, który szedł drogą prostą, chociaż nie była to droga łatwa. My wierzący w Zmartwychwstanie, stoimy dzisiaj nad trumną człowieka, który w tę prawdę głęboko wierzył. Dla tej sprawy poświęcał się jako mąż, ojciec, dziadek, nauczyciel i wychowawca młodzieży, konferencjonista i publicysta. Odchodzi do Boga człowiek bogaty w zasługi – podkreślił ksiądz Prałat.

Tak mówił o śp. Tadeuszu o. dr Zdzisław Klafka CSsR, rektor Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. - Był człowiekiem, który nieustannie pielgrzymował. Nie zamykał się w tym co zrobił, ale szedł cały czas do przodu. Był mądrym człowiekiem, który opierał się tylko na wiedzy, ale miał odwagę pójść i zaufać Temu, który go prowadził i w dzień Bożego Narodzenia przyjął go do siebie. To jest cel każdego z nas, cel by spotkać Boga. Był mądrym człowiekiem, bo umiał adorować nie świat, ale adorować Boga. Oddawał cześć nie ludziom, ale Bogu, a ludziom służył tak jak tylko mógł.

Tadeusz Gerstenkorn urodził się 7 lutego 1927 r. w rodzinie katolickiej. Przed wojną ukończył 6 klasową szkołę podstawową. Dalszą edukację w społecznym gimnazjum i liceum przerwała II wojna światowa. Jako czternastolatek pracował w browarze sukcesorów Karola Anstadta aż do wyzwolenia Łodzi. Po wojnie zdał maturę i dalszą naukę kontynuował na Uniwersytecie Łódzkim. W 1952 r. uzyskał tytuł magistra matematyki a potem stopień doktora nauk matematyczno – fizycznych. W 1983 r. uzyskał habilitację w dziedzinie teorii prawdopodobieństwa a w 1987 r. tytuł prof. nadzwyczajnego UŁ. W latach 1952 - 1963 pracował jako asystent na Politechnice Łódzkiej a od 1958 r. aż do przejścia na emeryturę w 1997 r. jako asysent, a później adiunkt w Zakładzie Rachunku Prawdopodobieństwa i Statystyki na Wydziale Matematyczno - Fizyczno – Chemicznym UŁ. Będąc na emeryturze pracował jako profesor matematyki w Społecznej Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania i Wyższej Szkole Kupieckiej w Łodzi, a także w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu oraz Politechnice Łódzkiej.

Reklama

W wielu ośrodkach naukowych w kraju oraz w wielu krajach Europy, Afryki i Azji wygłosił liczne odczyty z zakresu teorii prawdopodobieństwa, statystyki i teorii zbiorów rozmytych. Był autorem i współautorem ponad stu prac naukowych, tłumaczem literatury naukowej z języka angiekiego i rosyjskiego, członkiem wielu towarzystw naukowych. Całe długie życie Tadeusza Gerstenkorna było służbą trzem największym wartościom: Bogu, Ojczyźnie i rodzinie. Kierując się tymi wartościami pisał i publikował swe rozważania w artykułach zamieszczanych głównie w prasie katolickiej. Był członkiem Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Niech pozostanie na zawsze w naszej pamięci jako osoba skromna, prawa, szachetna i nieskazitelna moralnie, o szerokich horyzontach myślowych, dla której przewodnikami w życiu były prawda i służba. Niech jego postawa życiowa będzie wzorem da przyszłych pokoleń.

Śp. Tadeusz Gerstenkorn został pochowany na Starym Cmentarzu w Łodzi przy ul. Ogrodowej.

2022-01-09 14:48

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tomaszów Mazowiecki: Pamięci Bohaterów

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Paulina Dębiec

Świętując niepodległość, nie sposób zapomnieć o bohaterach - tych mniej i bardziej znanych , którzy poświęcili swój największy dar - życie w jej obronie, o miejscach które już na zawsze wpisały się w historię naszej Ojczyzny. Doskonałym  sposobem upamiętnienia takowych są bez wątpienia Miejsca Pamięci Narodowej. Jedno z takich znajduje się na terenie Parafii NSJ w Tomaszowie Mazowieckim. Poświęcone zostało ono pamięci osób, które oddały życie za Polskę podczas:
• Powstania Kościuszkowskiego w 1794 roku
• Powstania Listopadowego 1830-1831
• Powstania Styczniowego 1863-1864
• I Wojny Światowej 1914-1918
• Powstania Wielkopolskiego w 1919 roku
• III Powstań Śląskich (1919, 1920, 1921)
• Wojny polsko-ukraińskiej 1918-1919, w tym walk o Lwów polskich żołnierzy nazwanych Orlętami Lwowskimi
• Wojny polsko-bolszewickiej 1919-1921, w tym Bitwy Warszawskiej zwanej Cudem nad Wisłą 13-25 sierpnia 1920 roku
• II Wojny Światowej 1939-1945
• Powstania Warszawskiego w 1944 roku, a także:
• Walki z sowieckim okupantem w latach 1944-1963 (tzw. żołnierze wyklęci)

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Papież spotkał się z grupą dzieci chorych na raka z Kliniki Onkologicznej we Wrocławiu

2023-05-29 10:59

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/ANGELO CARCONI

Papież Franciszek spotkał się w poniedziałek z grupą dzieci chorych na raka z Kliniki Onkologicznej we Wrocławiu. Mówił im : "Bóg was kocha, drogie dzieci. Jesteście kochani przez Boga. Jezus potrzebuje także waszego świadectwa".

Franciszek podkreślił: "Umiłowani, jestem tutaj z wami, aby was zachęcić i zaprosić, byście byli Apostołami Bożej miłości. Wasza droga przez życie jest nieco trudna, drogie dzieci, ponieważ musicie się leczyć, pokonywać chorobę lub żyć z chorobą: to nie jest łatwe".

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzymka mężczyzn do Piekar Śląskich zgromadziła 80 tys. pątników

2023-05-29 17:44

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Piekary Śląskie

PAP/Zbigniew Meissner

Wedle szacunkowych danych Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach w tegorocznej pielgrzymce mężczyzn i młodzieńców do Piekar wzięło udział ok. 80 tys. wiernych. To o 15 tys. więcej niż rok wcześniej.

Policja poinformowała, że pielgrzymka przebiegła spokojnie i nie odnotowano żadnego incydentu. Informacje te potwierdził ks. dr Roman Chromy, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej w Katowicach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję