Reklama

Edukacja

Profesor KUL Henryk Podbielski doktorem honoris causa UAM

Prof. Henryk Podbielski to jeden z najwybitniejszych hellenistów, uczony o uznanej pozycji w światowym środowisku filologów klasycznych i historyków filozofii – tak profesora KUL ocenił Senat Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, który 7 lutego w Poznaniu uroczyście nada mu godność doktora honoris causa UAM. Wybitny filolog klasyczny, współtwórca olbrzymiej syntezy literatury greckiej, związany jest z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II od blisko 60 lat.

[ TEMATY ]

KUL

doktor honoris causa

Archiwum KUL

Prof. Henryk Podbielski

Prof. Henryk Podbielski

- Profesor Henryk Podbielski jest jednym z najbardziej znanych i cenionych hellenistów w Polsce – podkreślił prof. dr hab. Krzysztof Narecki z Katedry Filologii Greckiej Instytutu Literaturoznawstwa KUL. Dodał, że jako zaangażowany dydaktyk, oddany swej pracy badacz literatury, kultury i języka starożytnych Greków i Rzymian, członek prestiżowych stowarzyszeń i organizacji naukowych – zawsze godnie reprezentował swoją uczelnię i całe jej środowisko naukowe.

Prof. Narecki zaznaczył, że dzięki znakomitym publikacjom w renomowanych wydawnictwach, nowy doktor honoris causa UAM dał się poznać szerokiemu gronu humanistów polskich i zagranicznych oraz licznym rzeszom czytelników, zdobywając ich uznanie i szacunek.

Na KUL-u studia na filologii klasycznej obejmują zagadnienia z zakresu literatury, historii, kultury antycznej, a także językoznawstwa. To jeden z najciekawszych kierunków studiów humanistycznych na lubelskiej uczelni, który pozwala na dogłębne zapoznanie się m.in. z literaturą, kulturą i językiem starożytnej Grecji.

Reklama

***

Henryk Podbielski jako etatowy pracownik naukowo-dydaktyczny pracował na KUL od 1963 do 2011 roku. Tytuł doktora a następnie habilitację uzyskał na Uniwersytecie Warszawskim.

Wykładał na uniwersytetach zagranicznych, m.in. na Uniwersytetach w Leuven i w Louvain-la-Neuve, w Amsterdamie, Katolickim Uniwersytecie w Nijmegen, w Eichstätt, Heidelbergu, Paryżu, Mediolanie i Rzymie.

Wyjątkowym osiągnięciem uczonego jest kierowanie w latach 1999-2001 projektem badawczym Literatura Grecji starożytnej, w którym uczestniczyło 26 polskich hellenistów. Jego rezultatem jest olbrzymia synteza literatury greckiej (wydana przez KUL w 2005 roku), obejmująca całość jej dziejów, od Homera (VIII w. przed Chr.) po Nonnosa (V w. po Chr.).

W latach 1975-2010 Profesor był członkiem Komitetu Nauk o Kulturze Antycznej PAN, od 2004 jest członkiem korespondentem Polskiej Akademii Umiejętności.

W 2005 r. otrzymał Złoty Krzyż Zasługi przyznany przez Prezydenta RP; w 2006 r. nagrodę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za redakcję i współautorstwo monografii Literatura Grecji starożytnej, zaś w 2011 r. - nagrodę Rektora KUL I stopnia za całokształt osiągnięć naukowo-dydaktycznych.

2022-02-04 17:08

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Doktor Honorowy z Opus Dei

Niedziela wrocławska 27/2022, str. V

[ TEMATY ]

Opus Dei

doktor honoris causa

PWT

Magdalena Lewandowska/Niedziela

Nowy Doktor Honorowy po otrzymaniu tytułu z rąk rektora PWT ks. prof. Włodzimierza Wołyńca

Nowy Doktor Honorowy po otrzymaniu tytułu z rąk rektora PWT
ks. prof. Włodzimierza Wołyńca

Ksiądz prof. Fernando Ocariz Brana, Prałat Opus Dei i Wielki Kanclerz Papieskiego Uniwersytetu Świętego Krzyża w Rzymie, został doctorem honoris causa Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.

To 25. doktor honorowy PWT. Uroczystości rozpoczęły się od Eucharystii w katedrze wrocławskiej pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego. W homilii bp Damian Bryl, ordynariusz diecezji kaliskiej, podkreślał głęboki warsztat naukowy i ogromny dorobek prałata: – Refleksja teologiczna księdza profesora wchodzi w głąb rzeczy. Nie jest tylko opisem rzeczywistości, lecz odkrywaniem prawdy i sensu rzeczywistości w świetle Bożego Słowa. Jego teologia odznacza się metafizycznym myśleniem i prowadzi do odnajdywania odpowiedzi na głębsze pytania współczesnego człowieka. Taki styl uprawiania teologii jest bliski życiu i wspiera człowieka w odnajdywaniu sensu.

CZYTAJ DALEJ

Czy religia jest do zbawienia koniecznie potrzebna?

Niedziela Ogólnopolska 21/2007, str. 24

[ TEMATY ]

religia

zbawienie

Karol Porwich/Niedziela

Z wielkim zainteresowaniem przeczytałam ostatnio książkę Moody’ego „Życie po życiu”. To są rzeczywiście bardzo ciekawe doświadczenia śmierci klinicznej. Oczywiście, że książka ta pomaga mi wierzyć, że jednak jest coś po śmierci, że jest jakieś światło i życie. Po tej lekturze moją uwagę zwróciła jednak inna sprawa. Z książki tej wynika jasno, że życie po śmierci jest dla tych, którzy czynili dobro, i nie ma tu żadnego znaczenia, czy się wierzy w Boga, czy nie, a zwłaszcza to, jakiego się jest wyznania. Wystarczy być dobrym człowiekiem. Czy w związku z tym religia jest nam potrzebna, żeby się zbawić? Może wystarczy być po prostu dobrym człowiekiem?
Justyna

CZYTAJ DALEJ

#NiezbędnikRóżańcowy: dlaczego zdrowaś Maryjo?

2022-09-30 22:00

[ TEMATY ]

#NiezbędnikRóżańcowy

Karol Porwich/Niedziela

Kiedy w majowych rozważaniach wędrowaliśmy szlakiem maryjnych sanktuariów rozsianych na umęczonej rosyjską agresją ziemi ukraińskiej, nie przypuszczaliśmy, że w październiku będziemy kontynuować nasze wołanie o dar pokoju. Skoro konflikt militarny wciąż trwa a ofiarą rosyjskich działań padają niewinni ludzie, pójdziemy przez październikowe rozważania „z różańcem w ręku po dar pokoju”.

Tematem naszych rozważań będą tytuły, jakie przez wieki mądrość Kościoła nadała Najświętszej Maryi Pannie w różnych modlitwach. Rozpoczniemy od Pozdrowienia Anielskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję