Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Zdzisław Starostecki pośmiertnie odznaczony medalem Jana Karskiego

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Łukasz Burchard

W archikatedrze łódzkiej odbyło się uroczyste wręczenie medalu 75-lecia misji Jana Karskiego ś.p. Zdzisławowi Julianowi Starosteckiemu na ręce jego brata. Mszy św. przewodniczył abp Grzegorz Ryś.

Podczas homilii metropolita łódzki odniósł się do 3 rozdziału z Listu św. Jakuba Apostoła, mówiąc o nim jako najważniejszym tekście o języku. Podkreślał, że św. Jakub przestrzega nas, byśmy nie lekceważyli sfery języka. - Święty Jakub mówi dziś do nas: uważajcie! Język wydaje się małym członkiem w ciele człowieka, ale od niego bardzo wiele zależy. Język jest jak mały korek, od którego może spłonąć cały las. Język jest jak ster, który rządzi wielkimi okrętami. Językiem można człowieka zbudować, językiem można człowieka zabić, kompletnie zniszczyć - powiedział pasterz łódzki.

Arcybiskup Ryś zwrócił uwagę, że często żyjemy w przekonaniu, że odzywamy się w słusznej sprawie, a tak naprawdę mówimy źle, krzywdzimy. Święty Jakub przestrzega nas dzisiaj przed chwaleniem Boga i przeklinaniem ludzi tym samym językiem. - Jesteśmy na Eucharystii, błogosławimy Boga, po wyjściu stąd błogosławmy ludzi, mówmy o ludziach dobrze. Błogosławić po łacinie znaczy dobrze o kimś mówić - wytłumaczył duszpasterz.

Metropolita łódzki wyraził wdzięczność za to, że Stowarzyszenie im. Jana Karskiego właśnie w katedrze łódzkiej odznacza ludzi zasłużonych dla Kościoła, Polski i świata. Przy tym abp Ryś nawiązał do Ewangelii, w której czytamy o Przemienieniu Pańskim, mówiąc, że Jezus nie odwołuje wcześniejszych słów zapowiadających Jego Mękę. - To jest takie słowo, którego my nie lubimy słuchać. Są takie momenty w życiu, że żadne inne słowo nas przez ten moment nie przeprowadzi - podkreślił abp Ryś. Odnosząc się do dzisiejszej liturgii słowa oraz szczególnego oznaczenia zasłużonego Polaka, metropolita łódzki powiedział, że ludzkiego życia często nie da się wytłumaczyć bez tajemnicy paschalnej, a osiągnięcie chwały nie jest możliwe bez krzyża.

Reklama

Po Mszy św. pośmiertnie odznaczono Zdzisława Starosteckiego.

Generał Starostecki urodził się w 1919 roku w Łodzi, a zmarł w 2010 roku na Florydzie. Był bohaterem kampanii wrześniowej i bitwy o Monte Cassino. Po więzieniu w sowieckich łagrach na Kołymie, walczył w armii gen. Andersa. Znany jest szczególnie jako konstruktor systemu przeciwrakietowego „Patriot”, którego dwie baterie jeszcze w tym roku mają trafić do Polski. Zdzisław Starostecki odniósł wiele sukcesów, a dzięki niemu i jego konstrukcji zwiększy się poziom obronny Polski. Polak został odznaczony Orderem Virtuti Militari i Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, a obecnie trwają działania o pośmiertne przyznanie Orderu Orła Białego.

2022-02-19 13:30

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Piątkowisko: Odnowiona kaplica znów służy wiernym

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Wysiłkami parafian i księdza Proboszcza parafii św. Marcina Biskupa i św. Marii Magdaleny w Górce Pabianickiej udało się odnowić kaplicę w Piątkowisku, z której regularnie korzystają wierni, gromadząc się na niedzielnej Eucharystii.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

George Weigel pyta: czy na Ukrainie trwa ludobójstwo?

2022-12-01 16:11

[ TEMATY ]

ludobójstwo

Ukraina

George Weigel

Monika Książek/Niedziela

George Weigel

George Weigel

​Czas skończyć ze sloganami i na poważnie zająć się tym, co dzieje się na wschodzie Europy. Świat musi skonfrontować się z faktami i odpowiedzieć na pytanie, czy na Ukrainie trwa ludobójstwo dokonywane ręką rosyjskiego agresora. Pyta o to George Weigel podkreślając, że bierność i niedowidzenie mogą sprawić, że powtórzy się historia ludobójstwa w Rwandzie i na Bałkanach czy eksterminacji ujgurskiej mniejszości w Chinach.

Amerykański publicysta jako punkt wyjścia w tej konfrontacji stawia oenzetowską Konwencję w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa z 1948 roku, która została podpisana zarówno przez Stany Zjednoczone, jak i Rosję. Weigel zachęca amerykańskich kongresmenów, którzy szafują hasłami typu: „Dość czeków in blanco dla Ukrainy”, by wczytali się w ten dokument i skonfrontowali jego zapisy z drastycznymi doniesieniami napływającymi z ukraińskiej ziemi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję