Reklama

Z Watykanu

Niedziela Ogólnopolska 32/2005

Grzegorz Gałązka

Podczas modlitwy „Anioł Pański” 24 lipca 2005 r.

Podczas modlitwy „Anioł Pański” 24 lipca 2005 r.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Modlitwa „Anioł Pański”

Europo, odkryj swe początki!

24 lipca przed modlitwą Anioł Pański w Les Combes w Dolinie Aosty Benedykt XVI przypomniał Europie o jej chrześcijańskich korzeniach i zwrócił uwagę na znaczenie Światowych Dni Młodzieży dla Europy.
Nawiązał też do postaci świętych, których wspomnienie Kościół obchodził w tych dniach. Powiedział m.in.: „Patrząc na świętych, spontanicznie człowiek zatrzymuje się na refleksji nad wkładem, jaki chrześcijaństwo dało i nadal nie przestaje dawać w budowanie Europy. Chciałbym uczynić to, biegnąc myślą ku pielgrzymce, jaką mój umiłowany poprzednik, sługa Boży Jan Paweł II odbył w 1982 r. do Santiago de Compostela, gdzie dokonał uroczystego Aktu Europejskiego, wypowiadając te wiekopomne i stale aktualne słowa: „Ja, biskup Rzymu i pasterz Kościoła powszechnego, kieruję do ciebie, Europo, z Santiago, okrzyk pełen miłości: obudź siebie samą, odnajdź siebie samą, bądź sobą, odkryj swe początki; ożyw swe korzenie, ożyw te prawdziwe wartości, które uczyniły twe dzieje wspaniałymi, a twoją obecność pośród innych kontynentów - błogosławioną”.
Tak mówił Papież Jan Paweł II, i w tych słowach skierował apel do Europy, by była świadoma swej duchowej jedności. Do tego problemu powrócił on podczas Światowego Dnia Młodzieży w 1989 r., który obchodzony był właśnie w Santiago de Compostela. Wyrażał życzenie Europy bez granic, która nie zaprzecza swym chrześcijańskim korzeniom, z których wyrosła, i nie rezygnuje z prawdziwego humanizmu chrześcijańskiej Ewangelii. Jakże aktualny pozostaje ten jego apel w świetle niedawnych wydarzeń na kontynencie europejskim.

Ojciec Święty o zamachach terrorystycznych

Benedykt XVI po raz kolejny potępił zamachy terrorystyczne, do jakich doszło w ostatnich dniach. W przemówieniu wygłoszonym 24 lipca po modlitwie Anioł Pański Papież powiedział: „Pogodne dni wypoczynku zakłóciły liczne informacje o strasznych zamachach terrorystycznych, które przyniosły żniwo śmierci, zniszczeń i cierpień w kilku krajach, jak Egipt, Turcja, Irak i Wielka Brytania”. Papież powierzył Bożej dobroci zabitych oraz ich rodziny, a także rannych - ofiary tych „ataków, które stanowią obrazę Boga i człowieka”. Prosił Wszechmogącego, aby powstrzymał zbrodniczą rękę tych, którzy popełnili zbrodnie, kierowani fanatyzmem i nienawiścią.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Papież potępił akty terroru również w Izraelu

Fakt, że w swym niedzielnym przemówieniu nt. terroryzmu Benedykt XVI nie wymienił Izraela, nie oznacza, że nie potępia on zamachów terrorystycznych w tym kraju - powiedział rzecznik prasowy Stolicy Apostolskiej Joaquin Navarro-Valls w specjalnej deklaracji, ogłoszonej 25 lipca w Watykanie.
Wypowiedź ta nawiązuje do oświadczenia izraelskiego MSZ, żądającego wyjaśnienia, dlaczego Papież nie wspomniał 24 lipca o zamachu w Netanii z 12 lipca, w którym zginęło pięciu Izraelczyków.
Navarro-Valls wyjaśnił, iż przemówienie Ojca Świętego wyraźnie nawiązywało do zamachów z ostatnich dni. Dodał, że zaskakujący jest dla niego fakt, że izraelskie MSZ próbowało wypaczyć słowa Benedykta XVI, choć znane są liczne wypowiedzi Kościoła i papieży, łącznie z obecnym, potępiające wszelkie formy terroryzmu, niezależnie od tego, kto i przeciw komu ich dokonuje. Zdaniem rzecznika, zamach w Netanii sprzed prawie dwóch tygodni „mieści się w ogólnym potępieniu terroryzmu bez żadnych zastrzeżeń”.

„Czarna legenda” Piusa XII dziełem sowieckim

Utrzymującą się do dziś „czarną legendę” Piusa XII jako rzekomego przyjaciela hitlerowskich Niemiec i sojusznika faszystowskich reżimów totalitarnych zapoczątkowała przed 60 laty propaganda sowiecka. Przypomniał o tym na łamach dwutygodnika włoskich Jezuitów La Civilta Cattolica o. Giovanni Sale.
Jezuicki historyk omawia papieskie przemówienie z 2 czerwca 1945 r. i reakcje na nie. W dniu swego patrona, św. Eugeniusza, Pius XII co roku wygłaszał przemówienie imieninowe do kardynałów, transmitowane przez Radio Watykańskie. W niecały miesiąc po zakończeniu wojny poświęcił je temu właśnie historycznemu wydarzeniu. Podkreślił, że Kościół zdecydowanie potępił ideologię nazizmu i prześladowania katolików przez reżim hitlerowski.
Pius XII przypomniał też w swoim przemówieniu, że jego poprzednik Pius XI wyraźnie potępił hitleryzm w encyklice Mit brennender Sorge z 1937 r. Zresztą w jej redagowaniu kard. Eugenio Pacelli - przyszły papież, a wówczas sekretarz stanu - miał czynny udział. Pius XII przytoczył przykłady hitlerowskich prześladowań Kościoła - także w okupowanej Polsce. Mówiąc o męczeństwie duchownych w obozie koncentracyjnym w Dachau podkreślił, że najliczniejsi wśród nich byli Polacy. Wspominając więzionych tam księży niemieckich, nie pominął pastorów protestanckich.
Pięć dni później Radio Moskwa w komentarzu do papieskiego przemówienia stwierdziło, że Watykan nie przestawał popierać Hitlera i Mussoliniego. Milczał wobec niemieckiej machiny śmierci, dymów krematoriów, bombardowań cywilnej ludności Londynu i wprowadzania w życie hitlerowskiej doktryny eksterminacji. Podobne oskarżenia Piusa XII, że pomagał faszystowskim przywódcom w utrzymaniu władzy, zaczęły się również pojawiać w lewicowej prasie na Zachodzie.
Rzeczywiście, w przemówieniu Pius XII nie wspomniał wprost zagłady Żydów. Nawiązał do niej w pewnym stopniu, gdy mówił o stosowanych przez hitlerowców „wyrafinowanych naukowych metodach mordowania osób, często niewinnych”. W pięć miesięcy później Papież omówił szerzej ten temat, przyjmując 29 października 1945 r. delegację Żydów. Przybyli oni, by podziękować mu za pomoc, której w latach wojny udzielił im Kościół. W przemówieniu do nich - również urzędowo opublikowanym w Acta Apostolicae Sedis - Pius XII raz jeszcze odrzucił rasizm i opowiedział się za zasadami braterstwa.

Podsumowanie 100 pierwszych dni pontyfikatu

„Bycie papieżem jest w pewnym sensie trudne. Nigdy nie myślałem o takiej funkcji, ale ludzie wokół mnie są bardzo dobrzy, a Bóg mnie wspiera”. To słowa Benedykta XVI skierowane do dziennikarzy w odpowiedzi na prośbę o podsumowanie pierwszych stu dni swego pontyfikatu. 25 lipca Ojciec Święty rozmawiał z reporterami przed kościołem parafialnym w Introd, gdzie spotkał się z duchowieństwem diecezji Aosta. „Czuję stale bliskość mojego poprzednika Jana Pawła II - dodał Benedykt XVI - zarówno przez to, co napisał, jak przez duchową obecność”.
Spotkanie w Introd miało charakter poniekąd pożegnalny. 27 lipca Papież opuścił Dolinę Aosty. Resztę okresu wakacyjnego - poza sierpniową pielgrzymką na Światowe Dni Młodzieży do Kolonii - spędzi w letniej rezydencji w Castel Gandolfo.
Benedykt XVI pracuje podczas wakacji nad swą pierwszą encykliką, kończy pisanie rozpoczętej 3 lata temu książki oraz przygotowuje przemówienia, które wygłosi podczas podróży do Kolonii - powiedział dziennikarzom Joaquin Navarro-Valls, ujawniając przy okazji, że papieska książka już niebawem powinna się ukazać. Jej zawartość będzie kontynuacją tematów wcześniej podejmowanych przez kard. Ratzingera, takich jak: kryzys wiary w Europie, sekularyzacja zachodnich społeczeństw, ryzyko utraty odniesień etycznych w praktycznym ateizmie czy relatywizm kulturowy odrzucający korzenie chrześcijańskie. Encyklika zostanie opublikowana dopiero po ukazaniu się książki - powiedział watykański rzecznik. Dodał on również, że Ojciec Święty powinien podjąć w najbliższym czasie także inne pilne kwestie. Należą do nich: sprawa jego wizyty w Turcji na zaproszenie patriarchy Konstantynopola, przebieg sesji zwyczajnej Synodu Biskupów poświęconej Eucharystii oraz obchody 40. rocznicy zakończenia Soboru Watykańskiego II. Trzeba także wspomnieć o relacjach watykańsko-chińskich i sprzecznych sygnałach napływających w tej kwestii z Państwa Środka.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież: Pan uczy nas ufnego zasiewania Ewangelii

2024-06-16 12:37

[ TEMATY ]

Anioł Pański

Vatican Media

Pan uczy nas „ufnego zasiewania Ewangelii tam, gdzie jesteśmy, a następnie czekania, aż zasiane ziarno wzrośnie i wyda owoce w nas i w innych” – powiedział Papież Franciszek w rozważaniu przed południową modlitwą „Anioł Pański”.

Ojciec Święty podkreślił, że jako chrześcijanie powinniśmy zasiewać Ewangelię, „nie zniechęcając się i nieustannie wspierając się i pomagając sobie wzajemnie, również tam, gdzie, pomimo wysiłków, wydaje się nam, że nie dostrzegamy natychmiastowych efektów”. Papież zapewnił: „Często bowiem, również wśród nas, pomimo pozorów, cud już trwa i w swoim czasie wyda obfite owoce!”

CZYTAJ DALEJ

Sosnowiec: bp Ważny skierował do diecezjan swój „list programowy”

2024-06-16 10:03

[ TEMATY ]

bp Artur Ważny

Episkopat News

- Nasza diecezjalna wspólnota nie jest wysokim drzewem. Jest drzewem, które trwa mimo licznych wichur i huraganów. Jest drzewem mocno doświadczonym, ale także drzewem, które się nie złamało, które walczy z przeciwnościami - napisał do diecezjan bp Artur Ważny. Z okazji swojego ingresu skierował do wiernych list pasterski o charakterze programowym. Pismo odczytywane jest we wszystkich kościołach i kaplicach diecezji sosnowieckiej w niedzielę 16 czerwca 2024 r.

Zapowiada w nim tworzenie relacji i wspólne wędrowanie razem z wiernymi. Podstawą tych działań ma być Boża obietnica bycia jak cedr, znane biblijne drzewo.

CZYTAJ DALEJ

Wschowa za życiem

2024-06-17 13:48

[ TEMATY ]

Zielona Góra

marsz dla życia i rodziny

fara Wschowa

franciszkanie Wschowa

Krystyna Pruchniewska

Marsz dla Życia i Rodziny we Wschowie

Marsz dla Życia i Rodziny we Wschowie

Marsz dla Życia i Rodziny w niedzielę 16 czerwca przeszedł ulicami Wschowy. Na koniec odbył się festyn rodzinny przy kościele pw. św. Jadwigi Królowej.

W inicjatywie udział wzięli wierni ze wszystkich wschowskich parafii, wyrażając poparcie dla rodziny zbudowanej na małżeństwie kobiety i mężczyzny oraz postawy otwartości na potomstwo. Kolorowy pochód wyrażał też afirmację życia i pragnienie jego ochrony od poczęcia do naturalnej śmierci. Marsz dla Życia i Rodziny uczestnicy rozpoczęli Koronką do Miłosierdzia Bożego na Placu Farnym. Wiele osób niosło kolorowe balony. Pochód zakończył się w kościele św. Jadwigi Królowej, gdzie uczestnicy zawierzyli ochronę życia w modlitwie przy relikwiach błogosławionej Rodziny Ulmów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję