Reklama

Z Polski

Redakcja „Tygodnika Solidarność” przyznała kard. nominatowi Stanisławowi Dziwiszowi tytuł „Człowieka Roku 2005” - za kontynuowanie „wielkiego dzieła nauczania Papieża Jana Pawła II”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kard. Stanisław Dziwisz „Człowiekiem Roku 2005”

Uroczystość z udziałem kard. Franciszka Macharskiego, prof. Karola Musiała - rektora UJ, przedstawicieli NSZZ „Solidarność” z regionu Małopolska i pozostałych regionów Polski oraz wielu znanych osobistości odbyła się w auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Jerzy Kłosiński, redaktor naczelny pisma, wręczając nagrodę, powiedział: „Przyznając ten tytuł, chcieliśmy podkreślić wagę roli, jaką odgrywa obecnie w Polsce Metropolita Krakowski. Jest kontynuatorem nauczania Jana Pawła II”.
Kard. nominat Stanisław Dziwisz, dziękując za to wyróżnienie, wspominał zryw sierpniowy, czas powstania „Solidarności” oraz radość Ojca Świętego i wyznał, że osobiście „Solidarność” nosi głęboko w sercu i poleca ją Panu Bogu, a służąc Ojcu Świętemu, razem z nim przeżywał to wszystko, co składa się na historię Związku. Przypominając, że ruch solidarnościowy zrodził się z troski o człowieka, o jego potrzeby duchowe i materialne, podkreślił, że ideały „Solidarności” są częścią polskiego dziedzictwa i że bez ewangelicznych darów miłości, sprawiedliwości i solidarności nie może istnieć prawdziwy ład społeczny i demokratyczne społeczeństwo. Przestrzegał, że tego dobra nie wolno zmarnować, a Polsce potrzebna jest owocna współpraca i wola dialogu ze strony wszystkich, którym leży na sercu dobro kraju. Wszystkim Polakom potrzebna jest głęboka formacja w duchu wzajemnej życzliwości i wspólnego pragnienia dobra.
Przewodniczący Związku Janusz Śniadek wyraził radość z przyjęcia tytułu przez Metropolitę Krakowskiego i wręczył mu lampkę jako symbol światła, które rozprasza ciemności, prosząc równocześnie, aby swymi radami pomagał rozjaśnić zawiłe sprawy i przetrwać trudne chwile.

Tadeusz A. Janusz

Dzieci mogą na nich liczyć

Pamiątkowe dyplomy wyróżnionym osobom i instytucjom wręczył 27 lutego br. w siedzibie PAP Paweł Jaros - rzecznik praw dziecka. Podziękował wszystkim nagrodzonym za to, że dzięki ich działaniu spełniają się marzenia dzieci, i podkreślił, że jest wielu ludzi i niemało organizacji, które pomagają dzieciom.
O. Zdzisław Świniarski - zastępca dyrektora Caritas Polska, który odebrał pamiątkowy dyplom, powiedział Niedzieli, że to wyróżnienie jest zauważeniem pracy Caritas prowadzonej na rzecz dzieci. Caritas dożywia codziennie ponad 100 tys. dzieci i co roku organizuje wyjazdy dla takiej samej grupy najmłodszych - powiedział. Dodał, że ważnym elementem pomocy najmłodszym jest Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, a także programy pomocowe „Skrzydła” i „Adopcja na odległość”. Przypomniał, że Caritas niesie także pomoc dzieciom poza granicami Polski, m.in. pomaga dzieciom w Biesłanie, Afganistanie, Brazylii, Rwandzie, Kongo i na Syberii. - Pomagamy dzieciom niepełnosprawnym w warsztatach terapii zajęciowej i w ośrodkach rehabilitacji - zauważył też o. Świniarski. - Los dzieci leży nam szczególnie na sercu, gdyż są one najbardziej bezbronne.
Marzanna Graff-Oszczepalińska, wyróżniona za wspieranie kampanii medialnych mających na celu pomoc dzieciom z hospicjów, powiedziała nam, że w czasie nagrywania rozmów z dziećmi z chorobą nowotworową prosiły ją one, by nie pokazywano ich cierpiących w łóżkach, ale ukazywano w chwilach, gdy nie mają ataków bólu. - Dzieci te bardziej niż prezentów potrzebują przyjaciół - podkreśliła.
Ks. Andrzej Mulka, redaktor naczelny Promyczka Dobra, powiedział, że cieszy się, iż działalność redakcji „na peryferiach” została zauważona. - Nie jest to nagroda dla mnie, ale dla ludzi, którzy daleko od wielkich mediów, błysków fleszy i kamer robią coś dobrego dla dzieci.
Podczas uroczystości wręczenia honorowych tytułów śpiewał zespół „Promyczki” z Nowego Sącza.
Wśród wyróżnionych znaleźli się także m.in.: TVP, Fundacja „Nie jesteś sam” i TVN, Fundacja Polsat i Polsat, Program III Polskiego Radia, Fundacja ABCXXI - „Cała Polska Czyta Dzieciom”, Stowarzyszenie Zastępczego Rodzicielstwa i Ogólnopolskie Porozumienie Organizacji Bezrobotnych.

Rafał Chromiński

Zakaz handlu w niedzielę?

Postulat zakazu handlu w niedzielę zgłosił w Sejmie 28 lutego lider Samoobrony Andrzej Lepper. Ustawa miałaby być uchwalona w ciągu trzech miesięcy, a weszłaby w życie w grudniu tego roku. Argumenty za: mniejsze i większe ograniczenia handlu w niedzielę obowiązują w 19 na 25 krajów Unii (m.in. w Niemczech i we Francji). Placówki handlowe czynne są w niedzielę m.in. w Irlandii, Czechach i Szwecji.
Wprowadzenie zakazu popierają związki zawodowe i Kościół katolicki. Ich zdaniem, ten dzień ludzie powinni spędzać z rodziną, a nie w centrach handlowych. Ponadto „pracownik nie może być uważany jedynie za siłę roboczą, to są matki i ojcowie, żony i mężowie, którym trzeba zagwarantować prawo do życia rodzinnego” - napisali 30 grudnia 2005 r. biskupi w liście na święto Świętej Rodziny.
LPR i Samoobrona chcą, aby zakaz handlu dotyczył tylko dużych sklepów - zatrudniających powyżej pięciu osób.

Tydzień w Polsce

W Warszawie obradowała Polska Rada Duszpasterska Europy Zachodniej. Rozmawiano m.in. na temat szkolnictwa polonijnego w Europie Zachodniej oraz pomysłów duszpasterskich realizowanych przez Polskie Misje Katolickie.

Przedstawiciel władz Polski - wiceminister spraw zagranicznych Stanisław Komorowski zaprezentował na spotkaniu szefów dyplomacji UE inicjatywę zawarcia traktatu o bezpieczeństwie energetycznym, opartą na zasadzie solidarności.

Amerykańska organizacja Human Rights Watch oskarżyła Polskę (także Rumunię) o przetrzymywanie więźniów CIA, powołując się na „przekonujące dowody poszlakowe”.

Kolejna europejska gazeta - Corriere della Sera użyła skandalicznego sformułowania „polski obóz śmierci” w odniesieniu do hitlerowskiego lagru Auschwitz. Wcześniej szwedzki dziennik Dagens Nyheter zamieścił sprostowanie do artykułu Bengta Albonsa, w którym pojawiło się sformułowanie o „niemieckich i polskich obozach śmierci” (gazeta wyjaśniła, że autor miał na myśli geograficzną lokalizację obozów i że obozy znajdujące się na terenie okupowanej Polski oczywiście były niemieckie).

Białoruska telewizja publiczna oskarżyła Fundację Wschodnioeuropejskie Centrum Demokratyczne z siedzibą w Warszawie o koordynowanie, na zlecenie USA, „procesów rewolucyjnych w krajach postkomunistycznych”. Fundację nazwano „technicznym wykonawcą rewolucji”.

Prezydent Lech Kaczyński podpisał uchwaloną przez Sejm ustawę budżetową na 2006 r.

Usprawnienia procedur oraz poszerzenia zakresu obowiązków tworzonego Centralnego Biura Antykorupcyjnego domagają się członkowie powołanej specjalnej podkomisji sejmowej, mającej zająć się dalszymi pracami nad projektem ustawy o CBA. Zdaniem parlamentarzystów, nowa służba specjalna powinna prowadzić, oprócz działań represyjnych, również antykorupcyjną edukację w społeczeństwie (CBA ma być nową instytucją zajmującą się zwalczaniem korupcji w instytucjach państwowych i samorządowych).

Płk Roman Polko, do niedawna doradca prezydenta Warszawy ds. bezpieczeństwa, został ponownie dowódcą jednostki specjalnej GROM (stał na jej czele w latach 2000-2004).

Szef IPN Janusz Kurtyka zaapelował do mediów o precyzyjne i jasne podawanie źródeł informacji na temat autentycznych bądź domniemanych związków różnych osób ze służbami specjalnymi PRL. Za szkodliwe dla idei jawności życia publicznego Kurtyka uznał publikacje, w których wymieniane są - w kontekście współpracy z UB lub SB - nazwiska osób, bez podawania źródła takiej wiedzy i jakichkolwiek szczegółów ich działalności.

Duszpasterstwo młodzieży w Lublinie zbiera podpisy pod sprzeciwem wobec zamiarów rejestrowania w Urzędzie Patentowym znaku towarowego „Pokolenie JP2”. Poznańska firma sprzedająca w sklepie internetowym opaski z napisem „Pokolenie JP2”, postanowiła zastrzec ten zwrot dla szerokiej grupy towarów, od dezodorantów, przez torby na plażę, do napojów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wstrząs w KWK Mysłowice-Wesoła; jeden górnik transportowany na powierzchnię

2024-05-14 09:04

[ TEMATY ]

kopalnia

PAP/Kasia Zaremba

Jeden z czterech górników poszukiwanych po nocnym wstrząsie w kopalni Mysłowice-Wesoła był we wtorek rano transportowany na powierzchnię. Trwają próby dotarcia do pozostałych – poinformował na briefingu wiceprezes Polskiej Grupy Górniczej ds. produkcji Rajmund Horst.

Wstrząs w kopalni Wesoła nastąpił w nocy z poniedziałku na wtorek około godz. 3.30 na poziomie 870 metrów w pokładzie 510. Miał on energię 7x10(6) dżula, co odpowiada magnitudzie 2,66 w popularnej skali Richtera. Został zlokalizowany około 40 metrów od czoła przodka.

CZYTAJ DALEJ

Czy jestem świadomy tego, ile kosztowałem Jezusa?

2024-04-16 13:32

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 15, 9-17.

Wtorek, 14 maja. Święto św. Macieja, apostoła

CZYTAJ DALEJ

Święci pastuszkowie we Wrocławiu

2024-05-14 13:41

Magdalena Lewandowska

Uroczyste wprowadzenie relikwii

Uroczyste wprowadzenie relikwii

W 107. rocznicę objawień Matki Bożej w Fatimie do parafii św. Wawrzyńca we Wrocławiu uroczyście wprowadzono relikwie Świętych Pastuszków Hiacynty i Franciszka.

Uroczystej Eucharystii w parafii u ojców klaretynów przy ul. Bujwida przewodniczył ks. Krzysztof Herbut. – 3 lata temu rozpoczynaliśmy w naszej parafii fatimskie nabożeństwa, a ks. Krzysztof Herbut przygotował nas do tego przez triduum poświęcone Matce Bożej. W ubiegłym roku na naszą figurę nałożyliśmy koronę, a dziś w 107. rocznicę objawień fatimskich do naszego kościoła wprowadzamy relikwie Świętych Pastuszków. Mam nadzieję, że to jeszcze bardziej rozpali nasza miłość do Maryi – mówił na początku uroczystości proboszcz o. Aleksander Bober CMF.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję