Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo: Bóg jest odpowiedzią na ludzkie pragnienie

– Jeżeli rozum nie wniknie w tajemnicę Boga, to człowiek się prawdziwie zagubi – powiedział abp Wacław Depo. 26 marca metropolita częstochowski przewodniczył w parafii akademickiej św. Ireneusza Biskupa i Męczennika w Częstochowie Mszy św. na zakończenie inicjatywy „24 godziny dla Pana”, która umożliwiła całodobową adorację Najświętszego Sakramentu i skorzystanie z sakramentu pokuty i pojednania.

W homilii abp Depo podkreślił, że „nie wystarczy zrozumieć siebie”. – Trzeba zrozumieć, że jestem w planie Boga od wieków i mam poznać siebie nie we własnym obrazie, ale w obliczu Boga, który jest życiem i który mnie powołał do życia swoją miłością również przy pomocy miłości rodziców, i dlatego mnie nie opuszcza w moim poznawaniu siebie, świata i samego Boga – zaznaczył.

Maciej Orman/Niedziela

Metropolita częstochowski zwrócił uwagę, że żyjemy w społeczeństwie, które proponuje „łatwiejsze życie, chleb i igrzyska”. – Inaczej żyje się wobec Boga, który jest, a inaczej wobec nicości – wskazał.

Nawiązał również do odbywającej się na Jasnej Górze tego samego dnia „pielgrzymki” osób ubranych w czerwone płaszcze z wizerunkiem Chrystusa Króla pod przewodnictwem suspendowanego ks. Piotra Natanka. – Zauważamy, jakie są próby zawłaszczenia Kościoła nawet przez tych, którzy Kościoła nie uznają i rozpoznają prawdę w sobie, a nie w słowie Boga i w posłuszeństwie Kościołowi, który to słowo przekazuje? Tych ruchów i inicjatyw jest coraz więcej – ubolewał.

Maciej Orman/Niedziela

Reklama

W tym kontekście abp Depo pytał: – Czy my prosimy Ducha Świętego o rozpoznanie prawdy? Czyżby Duch Święty opuścił nas w tej epoce?

Odniósł się także do Drogi Synodalnej Kościoła w Niemczech, „który proponuje nam już nie Kościół, tylko wybory demokratyczne chociażby w kategoriach święceń kobiet, zniesienia celibatu księży, błogosławienia związków jednopłciowych”.

Maciej Orman/Niedziela

Nawiązując do encykliki św. Jana Pawła II „Fides et ratio”, metropolita częstochowski przypomniał, że wiara jest niezbędna, ponieważ „oświetla nasze drogi”, a „rozum może błądzić, zejść na manowce”. – Jeżeli rozum nie wniknie w tajemnicę Boga, to człowiek się prawdziwie zagubi – przestrzegał i dodał, że Bóg „jest odpowiedzią na ludzkie pragnienie”.

Maciej Orman/Niedziela

Abp Depo wskazał, że w kolejnych niedzielach Wielkiego Postu Kościół wprowadza nas na górę kuszenia i na górę Tabor. Zauważył, że spośród Apostołów, którzy byli świadkami Przemienienia Jezusa, tylko Jan stał pod krzyżem. W tym kontekście przyznał, że zwłaszcza wśród ludzi młodych można usłyszeć: gdyby Jezus objawił mi się tak raz dotykalnie, to bym już nigdy od Niego nie odszedł. – Jezus zostawił siebie w sakramentach pokuty i Eucharystii, żebyśmy mieli życie, żeby mógł nam przebaczać nasze błędy, naszą pychę na podobieństwo faryzeusza, który modlił się: ja nie jestem taki jak ten czy ta. A ten celnik, po co tu przyszedł? – wyjaśnił metropolita częstochowski.

Maciej Orman/Niedziela

– Twoje słowa są prawdą, Twoje słowa są życiem. Wierzę. Zaradź mojemu niedowiarstwu i przymnóż mi wiary! – zakończył.

Maciej Orman/Niedziela

2022-03-26 20:17

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

12-13 marca w Kościele inicjatywa "24 godziny dla Pana"

Mimo epidemii tradycyjnie przed IV niedzielą Wielkiego Postu odbędzie się inicjatywa "24 godziny dla Pana". W wielu kościołach na świecie z 12 na 13 marca potrwa całodniowa adoracja Najświętszego Sakramentu połączona z możliwością przystąpienia do spowiedzi.

Papieska Rada ds. Promocji Nowej Ewangelizacji wydała nowy zbiór wskazań duszpasterskich mających pomóc parafiom i wspólnotom chrześcijańskim w przeprowadzeniu inicjatywy modlitewnej "24 godziny dla Pana". W tym roku jest ona przewidziana na 12 i 13 marca i towarzyszy jej hasło "On odpuszcza wszystkie twoje winy".

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

Abp Gądecki: świat w którym żyjemy potrzebuje piękna

2022-11-28 13:37

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

Episkopat News

Muzea odgrywają wielką rolę w życiu społeczności ludzkich, pomagają wznieść oczy ku pięknu, a zwiedzający mogą zakosztować piękna, w którym wyraża się życie człowieka i jego harmonia z otoczeniem – mówił abp Stanisław Gądecki podczas uroczystej Mszy św. z okazji 165. rocznicy powstania Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Metropolita poznański na prośbę dyrekcji muzeum odprawił Mszę św. w intencji zmarłych oraz żyjących pracowników, kustoszy kultury i sztuki, oraz w intencji pomyślności i rozwoju tej instytucji. Uroczystość odbyła się w kościele pw. św. Marcina, położonym w bezpośredniej bliskości placówki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję