Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo: Bóg jest odpowiedzią na ludzkie pragnienie

– Jeżeli rozum nie wniknie w tajemnicę Boga, to człowiek się prawdziwie zagubi – powiedział abp Wacław Depo. 26 marca metropolita częstochowski przewodniczył w parafii akademickiej św. Ireneusza Biskupa i Męczennika w Częstochowie Mszy św. na zakończenie inicjatywy „24 godziny dla Pana”, która umożliwiła całodobową adorację Najświętszego Sakramentu i skorzystanie z sakramentu pokuty i pojednania.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W homilii abp Depo podkreślił, że „nie wystarczy zrozumieć siebie”. – Trzeba zrozumieć, że jestem w planie Boga od wieków i mam poznać siebie nie we własnym obrazie, ale w obliczu Boga, który jest życiem i który mnie powołał do życia swoją miłością również przy pomocy miłości rodziców, i dlatego mnie nie opuszcza w moim poznawaniu siebie, świata i samego Boga – zaznaczył.

Maciej Orman/Niedziela

Metropolita częstochowski zwrócił uwagę, że żyjemy w społeczeństwie, które proponuje „łatwiejsze życie, chleb i igrzyska”. – Inaczej żyje się wobec Boga, który jest, a inaczej wobec nicości – wskazał.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nawiązał również do odbywającej się na Jasnej Górze tego samego dnia „pielgrzymki” osób ubranych w czerwone płaszcze z wizerunkiem Chrystusa Króla pod przewodnictwem suspendowanego ks. Piotra Natanka. – Zauważamy, jakie są próby zawłaszczenia Kościoła nawet przez tych, którzy Kościoła nie uznają i rozpoznają prawdę w sobie, a nie w słowie Boga i w posłuszeństwie Kościołowi, który to słowo przekazuje? Tych ruchów i inicjatyw jest coraz więcej – ubolewał.

Maciej Orman/Niedziela

Reklama

W tym kontekście abp Depo pytał: – Czy my prosimy Ducha Świętego o rozpoznanie prawdy? Czyżby Duch Święty opuścił nas w tej epoce?

Odniósł się także do Drogi Synodalnej Kościoła w Niemczech, „który proponuje nam już nie Kościół, tylko wybory demokratyczne chociażby w kategoriach święceń kobiet, zniesienia celibatu księży, błogosławienia związków jednopłciowych”.

Maciej Orman/Niedziela

Nawiązując do encykliki św. Jana Pawła II „Fides et ratio”, metropolita częstochowski przypomniał, że wiara jest niezbędna, ponieważ „oświetla nasze drogi”, a „rozum może błądzić, zejść na manowce”. – Jeżeli rozum nie wniknie w tajemnicę Boga, to człowiek się prawdziwie zagubi – przestrzegał i dodał, że Bóg „jest odpowiedzią na ludzkie pragnienie”.

Maciej Orman/Niedziela

Abp Depo wskazał, że w kolejnych niedzielach Wielkiego Postu Kościół wprowadza nas na górę kuszenia i na górę Tabor. Zauważył, że spośród Apostołów, którzy byli świadkami Przemienienia Jezusa, tylko Jan stał pod krzyżem. W tym kontekście przyznał, że zwłaszcza wśród ludzi młodych można usłyszeć: gdyby Jezus objawił mi się tak raz dotykalnie, to bym już nigdy od Niego nie odszedł. – Jezus zostawił siebie w sakramentach pokuty i Eucharystii, żebyśmy mieli życie, żeby mógł nam przebaczać nasze błędy, naszą pychę na podobieństwo faryzeusza, który modlił się: ja nie jestem taki jak ten czy ta. A ten celnik, po co tu przyszedł? – wyjaśnił metropolita częstochowski.

Maciej Orman/Niedziela

– Twoje słowa są prawdą, Twoje słowa są życiem. Wierzę. Zaradź mojemu niedowiarstwu i przymnóż mi wiary! – zakończył.

Maciej Orman/Niedziela

2022-03-26 20:17

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

12-13 marca w Kościele inicjatywa "24 godziny dla Pana"

Mimo epidemii tradycyjnie przed IV niedzielą Wielkiego Postu odbędzie się inicjatywa "24 godziny dla Pana". W wielu kościołach na świecie z 12 na 13 marca potrwa całodniowa adoracja Najświętszego Sakramentu połączona z możliwością przystąpienia do spowiedzi.

Papieska Rada ds. Promocji Nowej Ewangelizacji wydała nowy zbiór wskazań duszpasterskich mających pomóc parafiom i wspólnotom chrześcijańskim w przeprowadzeniu inicjatywy modlitewnej "24 godziny dla Pana". W tym roku jest ona przewidziana na 12 i 13 marca i towarzyszy jej hasło "On odpuszcza wszystkie twoje winy".

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: 15. Pielgrzymka Szkół im. kard. Stefana Wyszyńskiego

2024-05-22 20:31

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Jasna Góra/Facebook

„Maryjo, powiedz: Którędy droga?" - to motto Pielgrzymki Szkół im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, która odbyła się na Jasnej Górze. Podczas pielgrzymki uczniowie zastanawiali się jak w różnorodności powołań i dróg życiowych znaleźć swoje miejsce.

- Spotykamy się u Matki Bożej, żeby tutaj zaczerpnąć sił, żeby patrząc na naszego patrona bł. kard. S. Wyszyńskiego uczyć się od niego miłości do Boga, Matki Najświętszej, do Ojczyzny. Chcemy uczyć się też szacunku do drugiego człowieka, to wszystko jest bardzo potrzebne - powiedziała wiceprezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego Iwona Czarcińska.

CZYTAJ DALEJ

Kraków: Aktorka Anna Dymna zostanie honorową obywatelką miasta

2024-05-22 16:01

[ TEMATY ]

Anna Dymna

Archiwum Fundacji "Mimo Wszystko" /fot. Ewa Zaleska

Anna Dymna zostanie honorową obywatelką miasta Krakowa - tak zdecydowali w środę radni. To najwyższe wyróżnienie przyznawane przez miasto aktorka otrzyma "za wybitne zasługi dla teatru, filmu i kultury polskiej oraz za szczególne zaangażowanie w sprawy społeczne".

"Od ponad półwiecza Anna Dymna wyraziście wpisuje się w społeczno-kulturalny krajobraz Krakowa. Dzieje się tak nie tylko za sprawą tworzonych przez nią wybitnych ról teatralnych i filmowych. Anna Dymna to również jedna z najbardziej cenionych postaci działalności dobroczynnej w naszym mieście, regionie i kraju" – czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję