Reklama

Kościół

Fatima: Polacy drugą zagraniczną grupą narodowościową w sanktuarium w 2021 r.

Polacy przybywający do Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie byli drugą zagraniczną grupą narodowościową w okresie 2021 r., wynika ze statystyk tego portugalskiego miejsca kultu.

[ TEMATY ]

Fatima

StockPhotosArt/stock.adobe.com

Władze rektoratu fatimskiego oszacowały, że w całym minionym roku do Fatimy dotarło 2,4 mln pielgrzymów w grupach zorganizowanych, wśród których przeważali Portugalczycy. Wśród wiernych przybywających z zagranicy prym wiedli Hiszpanie. W ramach 319 grup przybyło ich tam 13 tys. Drugą nacją byli Polacy, którzy odwiedzili Fatimę w ramach 71 grup liczących łącznie blisko 2,5 tys. osób. Trzecią byli Włosi z gronem 1326 pielgrzymów w ramach 47 grup.

Dane dotyczące liczby pielgrzymów zostały zaprezentowane w związku z 43. edycją spotkania hotelarzy w Fatimie, w którym uczestniczył m.in. rektor fatimskiego sanktuarium ksiądz Carlos Cabecinhas. Przypomniał on, że od marca 2020 r., kiedy w związku z pojawieniem się Covid-19 niezbędne było zamknięcie sanktuarium w Fatimie, a następnie wprowadzenie surowych restrykcji sanitarnych, liczba napływających do tej portugalskiej miejscowości osób drastycznie spadła. Zaznaczył, że pomiędzy marcem a majem 2020 r. sanktuarium Matki Bożej Różańcowej zostało zamknięte dla pielgrzymów. Ksiądz Cabecinhas wskazał, że pomimo obowiązywania w tym miejscu kultu maryjnego restrykcji sanitarnych miliony osób na całym świecie miały możliwość łączenia się z sanktuarium za pośrednictwem transmisji online.

Przed pojawieniem się pandemii Fatimę odwiedzało średnio w roku 5-6 mln pielgrzymów z całego świata.

2022-03-29 22:02

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Portugalia: Służby medyczne luzują restrykcje w kościołach

[ TEMATY ]

Fatima

StockPhotosArt/stock.adobe.com

Generalna Dyrekcja Zdrowia (DGS), rządowa agenda ds. służby zdrowia Portugalii, zgodziła się na zmniejszenie dystansu społecznego w kościołach podczas nabożeństw. Dotychczas wynosił on 2 metry.

Z informacji kierownictwa DGS wynika, że odległość pomiędzy wiernymi może wynosić obecnie 1,5 metra. Dodatkowo agenda związana z portugalskim ministerstwem zdrowia zgodziła się na zwiększenie maksymalnej liczby uczestników masowych nabożeństw na terenie otwartym, takich jak np. nabożeństwa na terenie sanktuariów i innych miejsc kultu religijnego na świeżym powietrzu, np. sanktuarium w Fatimie. Liczba osób, które będą mogły wziąć udział w modlitwach została zwiększona o 100 proc. Decyzja władz sanitarnych Portugalii oznacza, że w zaplanowanych na czwartek i piątek w Fatimie modlitwach z okazji tzw. obchodów dnia imigranta będzie mogło uczestniczyć do 15 tys. pielgrzymów.

CZYTAJ DALEJ

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

2022-12-01 12:30

[ TEMATY ]

Grecja

Krzysztof Kwaśniewicz/pl.wikipedia.org

Polski arcybiskup Jan Romeo Pawłowski został nuncjuszem apostolskim w Grecji. Papieską nominację ogłosiło dziś Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Abp Jan Romeo Pawłowski urodził się 23 listopada 1960 roku w Biskupcu (archidiecezja warmińska), jako pierwszy z czterech synów Stanisława i Magdaleny. W 1979 roku wstąpił do Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Święcenia kapłańskie przyjął 1 czerwca 1985 roku z rąk kardynała Józefa Glempa. W latach 1985-1987 pracował jako wikariusz w parafii farnej w Bydgoszczy, pełniąc jednocześnie funkcję sekretarza ówczesnego wikariusza biskupiego dla Bydgoszczy biskupa Jana Wiktora Nowaka. W latach 1987–1991 przebywał w Rzymie, gdzie odbył studia na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim, uwieńczone doktoratem z prawa kanonicznego. W tym samym czasie w odbył studia specjalistyczne w Papieskiej Akademii Kościelnej, przygotowujące do pracy w placówkach dyplomatycznych Stolicy Apostolskiej.

CZYTAJ DALEJ

8 grudnia na Jasnej Górze „Hołd z kwiatów”

2022-12-02 16:38

[ TEMATY ]

Jasna Góra

hołd kwiatów

Bożena Sztajner/Niedziela

Hołd z kwiatów na Jasnej Górze

Hołd z kwiatów na Jasnej Górze

Na Jasnej Górze 8 grudnia już po raz czternasty odbędzie się „Hołd z kwiatów” pod figurą Niepokalanej na placu przed szczytem. Ma szczególny wymiar łączności z papieżem, bo uroczystość nawiązuje do rzymskiego zwyczaju tzw. omaggio floreale (hołdu z kwiatów). W 1938 r. papież Pius XI polecił Papieskiej Akademii Niepokalanej przygotować na Placu Hiszpańskim w Rzymie uroczysty akt oddania czci Maryi Niepokalanej. Odtąd każdego roku Ojciec Święty składa Maryi wieniec z kwiatów. Od 14 lat (od 2009r.) 8 grudnia to zatem dzień łączności Wzgórza Jasnogórskiego ze Wzgórzem Watykańskim.

W częstochowskim sanktuarium białe kwiaty składa nie tylko arcybiskup, ale i pielgrzymi. Pasterz diecezji podnoszony jest w koszu wozu strażackiego do stóp Niepokalanej, gdzie pozostawia bukiet białych róż. Sama figura Maryi tego dnia też udekorowana jest dziesiątkami białych kwiatów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję