Reklama

Niedziela Świdnicka

Z Chrystusem przez ulice miast

W ostatnim tygodniu Wielkiego Postu ulicami wielu miast diecezji przeszli uczestnicy nabożeństwa Drogi Krzyżowej.

[ TEMATY ]

Droga Krzyżowa

Hubert Gościmski

Świdniccy klerycy podczas nabożeństwa pasyjnego w stolicy diecezji.

Świdniccy klerycy podczas nabożeństwa pasyjnego w stolicy diecezji.

W stolicy diecezji Droga Krzyżowa rozpoczęła się na placu przy parafii św. Andrzeja Boboli. Wiernych przybyłych z różnych świdnickich parafii przywitał bp Marek Mendyk.

– Panie Jezu, w ten piątkowy wieczór wychodzimy na ulice naszego miasta i choć razem tutaj zgromadzeni, pragniemy iść za Tobą Twoją krzyżową drogą indywidualnie, wnikając rzetelnie w swoje serce. Naszą postawą chcemy dać świadectwo wiary, ale też i solidarności z tymi, którzy ze względu na wojnę cierpią niedostatek. Panie Jezu, chcemy się od Ciebie uczyć miłości, jaką okazałeś każdemu z nas, przemierzając ten niezwykły szlak. Chcemy, aby to doświadczenie przemieniło nasze wnętrze, aby poruszyło nasze serca do jeszcze piękniejszej i gorętszej miłości bliźnich. Solidaryzujemy się też z walczącymi na Ukrainie, a także uchodźcami przybyłymi do Polski. Chcemy również ich darzyć tym szczególnym darem przyjaźni, wynikającej z tego, że Ty jesteś w każdym z nas – wprowadzał, przedstawiając intencje towarzyszące tej Drodze Krzyżowej.

Jak Szymon z Cyreny

Chwilę później uformowała się procesja, na czele której niesiono drewniany krzyż; jako pierwsi podjęli się tego zadania kapłani z okolicznych parafii. Na następnych stacjach krzyż przejmowały kolejne grupy, wśród których byli klerycy, siostry zakonne, katecheci, Wojownicy Maryi, członkowie Bractwa św. Józefa czy przedstawiciele świdnickich wspólnot parafialnych. Przygotowane na tę okazję rozważania odczytywali ks. Mirosław Benedyk oraz Tymoteusz Jaśków.

Hubert Gościmski

Rozważania podczas świdnickiej Drogi Krzyżowej odczytywali ks. Mirosław Benedyk i Tymoteusz Jaśków.

Rozważania podczas świdnickiej Drogi Krzyżowej odczytywali ks. Mirosław Benedyk i Tymoteusz Jaśków.

Każdy, kto pragnął poczuć się jak Szymon z Cyreny, mógł pomóc w niesieniu krzyża podczas końcowego odcinka. Droga Krzyżowa zakończyła się pod pomnikiem św. Jana Pawła II, gdzie bp Marek podziękował za obecność i wraz z bp Ignacym Decem, który również uczestniczył w ulicznym nabożeństwie, udzielił zebranym błogosławieństwa.

Reklama

Powraca tradycja

Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią, mieszkańcy Głuszycy z powrotem wyszli na ulice miasta, by kontynuować ponaddziesięcioletnią tradycję inscenizowanej Drogi Krzyżowej. Parafianie bardzo chętnie angażują się w przygotowanie tego wydarzenia, a tegoroczne rozważanie przygotował ks. proboszcz Sławomir Augustynowicz.

Mieszkańcy Wałbrzycha oraz Boguszowa-Gorc wspólnie wyruszyli z parafii Trójcy Przenajświętszej w Boguszowie i wsłuchani w refleksję nad historią męki i śmieci Chrystusa przygotowaną przez ks. Daniela Kołodziejczyka, dotarli na szczyt Chełmca. Z Wir po raz kolejny wyszła multimedialna Droga Krzyżowa, którą na Ślężę poprowadził tradycyjnie ks. Adam Woźniak i ks. Jakub Bartczak.

W wielu innych miejscowościach odbyły się miejskie Drogi Krzyżowe, które miały charakter procesji pokutnych z krzyżem. Tak było m.in. w Bielawie, Dzierżoniowie, Kłodzku, Łagiewnikach, Nowej Rudzie – Słupcu, Świebodzicach i Walimiu.

2022-04-13 21:34

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Drogi Krzyżowe w intencji pokoju

[ TEMATY ]

Droga Krzyżowa

Zuzanna Ustaszewska

W wielu parafiach odbyły się Drogi Krzyżowe, które przeszły ulicami stołecznych osiedli oraz podwarszawskich parafii. A już 15 kwietnia po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią zostanie odprawiona Centralna Droga Krzyżowa. Poprowadzą ją wspólnie kard. Kazimierz Nycz i grekokatolicki metropolita przemysko-warszawski, abp Eugeniusz Popowicz.

8 kwietnia jedna z Dróg Krzyżowych została odprawiona w Nowych Włochach. Po zakończonej Mszy św. o godz. 18 kapłani i wierni wyruszyli z kościoła Świętych Teresy od Dzieciątka Jezus i Męczenników Rzymskich. Drogę Krzyżową poprowadził ks. proboszcz Zygmunt Niewęgłowski.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski w liście na Adwent: mamy powstać ze snu obojętności i przyzwyczajenia

2022-11-25 19:15

[ TEMATY ]

list

adwent

prymas Polski

Episkopat.news

„Sen to symbol życiowego odrętwienia, bierności i wycofania, a także nieumiejętności czytania Bożych znaków w swoim życiu. To również obraz oddalenia człowieka od Boga i niewiary. Warto na początku Adwentu zadać sobie pytanie: co dziś jest moim duchowym snem?” – pisze Prymas Polski abp Wojciech Polak w liście na Adwent 2022.

„Noc się posunęła, a przybliżył się dzień” – nawiązując do słów wprowadzających Kościół w tegoroczny Adwent arcybiskup gnieźnieński przyznaje, że dobrze ilustrują one to, co dokonało się przez przyjście na świat Jezusa Chrystusa – prawdziwego Światła zwyciężającego wszelki mrok.

CZYTAJ DALEJ

Rosja oburzona słowami papieża o okrucieństwie jej wojsk na Ukrainie

2022-11-29 12:48

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Ambasador Rosji przy Watykanie Aleksander Awdiejew powiedział agencji Ria Novosti, że wyraził Stolicy Apostolskiej „oburzenie” Moskwy z powodu słów papieża w wywiadzie dla jezuickiego magazynu „America” dotyczących aktów okrucieństwa wojsk rosyjskich na Ukrainie, zwłaszcza Buriatów i Czeczenów – podała agencja ANSA.

„Wyraziłem oburzenie takimi insynuacjami i podkreśliłem, że nic nie może zachwiać spójności i jedności wielonarodowego narodu rosyjskiego” - powiedział ambasador.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję