Reklama

Łączy Wschód i Zachód

W swojej nowej książce „Jasnogórska Bogurodzica w życiu Kościoła i narodów” o. prof. Zachariasz Jabłoński zastosował niezwykle przejrzystą konstrukcję, rozpoczynając od zarysu dziejów starań o opracowanie liturgii na święto Matki Bożej Jasnogórskiej i zmagań o zaaprobowanie jej przez Stolicę Apostolską, czego dokonał ostatecznie św. Pius X. Przytoczył wypowiedzi dwóch, jakże bliskich nam autorytetów - sług Bożych Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego, ukazując narodowy i równocześnie uniwersalny charakter Jasnogórskiej Bogurodzicy. Potwierdził to również Benedykt XVI, nie tylko w przemówieniu wygłoszonym na Jasnej Górze, ale również w uroczystym błogosławieństwie udzielonym kard. Marianowi Jaworskiemu z okazji ponowienia ślubów królewskich we Lwowie 1 kwietnia 2006 r.
Pogłębionemu odczytaniu treści teologicznych niesionych przez teksty liturgiczne z uroczystości Matki Bożej Jasnogórskiej służą również refleksje wybitnych biblistów: o. Rufina Abramka, bp. Jana Bernarda Szlagi i ks. Józefa Kudasiewicza. Książka zawiera także wykaz świętych i błogosławionych Kościoła katolickiego, greckokatolickiego i obrządku słowiańsko-bizantyńskiego pielgrzymujących na Jasną Górę.
Niezależnie od przywołania licznych miejsc kultu Matki Bożej Częstochowskiej na kontynencie europejskim, znajdujemy w publikacji przykłady pielgrzymek do Sanktuarium Jasnogórskiego z całej Europy, wizyt głów koronowanych, ambasadorów z członkami protokołu dyplomatycznego, wraz z rodzinami, oraz przykłady międzynarodowych interdyscyplinarnych sympozjów naukowych, międzynarodowych festiwali muzyki, sztuki i kultury. Wynika z tego, że kult Jasnogórskiej Bogurodzicy scala Wschód i Zachód, że ma wymiar międzynarodowy i nie możemy go ograniczać wyłącznie do naszych granic.

„Jasnogórska Bogurodzica w życiu
Kościoła i narodów”, Paulinianum -
Wydawnictwo Zakonu Paulinów
Jasna Góra, ul. ks. A. Kordeckiego 2
42-225 Częstochowa
tel. (0-34) 377-77-77

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: rozpoczęły się XXVI Targi Wydawców Katolickich

2021-09-23 14:33

[ TEMATY ]

książka

targi

Magdalena Mścichowska

Ponad 100 wydawców zgromadziły tegoroczne, 26. już Targi Wydawców Katolickich, które otwarte zostały uroczyście w Arkadach Kubickiego w Warszawie. Tegoroczna edycja, przesunięta ze względu na pandemię, odbywa się w dniach 23-26 września w Arkadach Kubickiego i w Ogrodach Zamku Królewskiego w Warszawie. „Potrzebujemy dziś książek wartościowych, budzących nadzieję, wzajemną życzliwość i poczucie wspólnoty” – napisał prezydent RP Andrzej Duda w specjalnym przesłaniu, które odczytane zostało podczas otwarcia Targów.

Targi zainaugurował bp Marian Florczyk, biskup pomocniczy diecezji kieleckiej, członek Papieskiej Rady Kultury. Odczytał też przesłanie, jakie na otwarcie Targów wystosował kard. Gianfranco Ravasi, prezydent Papieskiej Rady Kultury. Kard. Ravasi życzył wydawcom katolickim entuzjazmu w docieraniu do czytelników oraz czerpania inspiracji z takich postaci jak bł. kard. Wyszyński i Cyprian Kamil Norwid których dzielił i czas i charakter życiowego powołania ale łączyły głęboka wiara, patriotyzm i świadomość znaczenia kultury w życiu społeczeństw.

CZYTAJ DALEJ

Zgromadzenie plenarne CCEE: głoszenie Chrystusa odpowiedzią na problemy Europy

2021-09-24 12:08

[ TEMATY ]

papież Franciszek

CCEE

Włodzimierz Rędzioch

Głoszenie Ewangelii jest odpowiedzią Kościoła na problemy Europy – mówiono o tym podczas inauguracyjnej sesji zgromadzenia plenarnego Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE), obchodzącej 50-lecie istnienia.

Odbywa się ono od 23 do 26 września w Rzymie pod hasłem: „50 lat służenia Europie. Pamięć i perspektywy w kontekście encykliki «Fratelli tutti»”. Otworzyła je wczoraj wieczorem Msza św. w bazylice św. Piotra pod przewodnictwem papieża Franciszka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję