Reklama

Z nauką na ty

Czy w aucie potrzebny jest kierowca?

Motoryzacja jest obecnie jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się dziedzin przemysłu. Na drogach pojawia się coraz to więcej samochodów. Posiadanie zaś własnego auta nie jest dziś niczym szczególnym. Wzmożony ruch prowokuje, niestety, wiele wypadków. W przeważającej większości spowodowane są one błędami kierowców (np.: zbytnia prędkość, nieprzestrzeganie zasad ruchu drogowego, prowadzenie pod wpływem alkoholu czy narkotyków). Dlatego też w ostatniej dekadzie wysiłki samochodowych inżynierów zmierzają w kierunku zbudowania pojazdu, do prowadzenia którego nie potrzebny byłby kierowca.
W Japonii istnieją już pewne odcinki dróg, gdzie jeżdżą auta bez kierowców. Są one wyposażone w odpowiednie urządzenia, które umożliwiają w miarę szybką i bezpieczną jazdę. Otóż przy owych eksperymentalnych traktach zainstalowano całą sieć czujników. Współpracują one harmonijnie z elektronicznym sprzętem zamontowanym w samochodzie. Pojazd zaś porusza się bez bezpośredniego udziału człowieka.
Wydaje się jednak, że przedstawione w zarysie technologiczne rozwiązania są tymczasem zbyt kosztowne i nie da się ich w najbliższym czasie wprowadzić do powszechnego użytku, gdyż nie tylko trzeba byłoby posiadać auto bez kierowcy, lecz również należałoby zbudować odpowiednie dla tego typu wehikułów drogi. Dlatego też w USA od kilku lat trwają prace nad ulepszeniem technik nawigacji laserowej. Uczyniono też znaczny postęp w dziedzinie komputerowego przetwarzania obrazu z zamontowanych na aucie kamer oraz coraz to bardziej udoskonala się systemy autonomicznej nawigacji.
Na pustyni Mojave w Kalifornii regularnie odbywają się wyścigi zrobotyzowanych pojazdów. W zeszłym roku ponaddwustukilometrową bardzo trudną trasę pokonało aż pięć z 23 startujących bezzałogowych maszyn. Były na nich zainstalowane najnowsze systemy monitorowania drogi, które umożliwiają przemieszczanie się po wyboistym i nieznanym terenie oraz zaplanowanie bezpiecznej jazdy. W niedalekiej przyszłości owe technologie najprawdopodobniej pojawią się wpierw w pojazdach wojskowych. Następnie z pewnością będą one wykorzystywane w rolnictwie i przemyśle. Potem zaś doczekamy się takich pojazdów, które będziemy mogli wykorzystywać w celach prywatnych.
Nie jest zatem wykluczone, że niedługo doczekamy się aut bez kierowców. Osobiście wolałbym jednak doczekać się porządnych dróg w naszym kraju, czego Państwu i sobieżyczę.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: już dziś XXV Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym

2021-09-24 17:01

[ TEMATY ]

Jasna Góra

czuwanie

Odnowa w Duchu Świętym

Karol Porwich/Niedziela

Już w sobotę na Jasnej Górze odbędzie się 25. Ogólnopolskie Czuwanie Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym. To jedno z największych jasnogórskich spotkań modlitewnych miało odbyć się tradycyjnie w maju, ale ze względu na pandemię zostało przeniesione. To czas umocnienia, budowania jedności i ewangelizacji. Całodzienne czuwanie rozpocznie się o godz. 9.30 na placu przed Szczytem.

Odnowa w Duchu Świętym, zwana odnową charyzmatyczną, jest jednym z najprężniej działających i najliczniejszych ruchów w Kościele katolickim, obecnym dziś w większości krajów na świecie. Duchowość ruchu charyzmatycznego koncentruje się na doświadczaniu w życiu działania Ducha Świętego, dzieleniu się Jego darami, uwielbianiu Boga i służeniu Kościołowi. Bardzo ważne jest budowanie i przeżywanie wspólnoty.

CZYTAJ DALEJ

Koncert "Abba Ojcze" pod patronatem "Niedzieli" z Feniksem 2021!

2021-09-26 07:41

[ TEMATY ]

koncert

Feniks

Łukasz Krzysztofka /Niedziela

Uroczysta gala wręczenia nagród Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Feniks 2021 odbyła się w sobotę w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie. Nagrodę główną otrzymał ks. prof. Jerzy Szymik, teolog i poeta, profesor nauk teologicznych. Wśród nagrodzonych w tym prestiżowym plebiscycie znalazły się TVP S.A. i Klasztor Jasnogórski za widowisko muzyczne "Abba Ojcze - Pielgrzymi śpiewają ulubione piosenki Jana Pawła II", który odbył się w 2020 r. pod patronatem "Niedzieli"

Podczas gali wyróżnienie zdobyła również książka "Selfie smartfonem Boga" naszego redakcyjnego kolegi Damiana Krawczykowieskiego. 

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski o uchodźcach: cierpienie tych ludzi jest naszym cierpieniem

2021-09-26 20:49

[ TEMATY ]

uchodźcy

vaticannews.va

„Cierpienie tych ludzi jest naszym cierpieniem. To, że są tak brutalnie wykorzystywani w walce politycznej, nie zwalnia nas i nigdy nie może nas zwolnić z myślenia o nich jako o naszych braciach” - mówił w niedzielę abp Wojciech Polak, nawiązując do sytuacji na naszej wschodniej granicy.

W obchodzony po raz 107. Dzień Migranta i Uchodźcy metropolita gnieźnieński przewodniczył Mszy św. w kościele pw. św. Floriana w Chodzieży. Rozpoczynając liturgię nawiązał do odbywających się pod raz siódmy w Polsce modlitw za uchodźców, przypominając za papieżem Franciszkiem, że trzeba się wreszcie uwolnić od myślenia w kategoriach: przyjaciel-wróg, my-oni, moje-twoje.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję