Reklama

W diecezjach

Bydgoszcz: dzień modlitwy kapłanów o świętość życia i nowe powołania

Święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana zgromadziło w bydgoskim kościele św. Jadwigi Królowej na Wzgórzu Wolności prezbiterium diecezji.

[ TEMATY ]

Bydgoszcz

kapłani

powołania

Karol Porwich/Niedziela

Dzień modlitwy kapłanów o świętość życia i o nowe powołania rozpoczęła adoracja Najświętszego Sakramentu, połączona z możliwością przystąpienia do sakramentu pokuty i pojednania. – Modlitwy za kapłanów zawsze były, są i będą potrzebne. Ksiądz, mimo iż jest tylko człowiekiem, to na mocy święceń może „sprowadzić Jezusa na ziemię w sakramentach” – zauważył Krzysztof Zaborowski, ceremoniarz uroczystości.

Kolejnym punktem były wieczorne Nieszpory, w czasie których homilię wygłosił ks. kan. prof. UAM, dr hab. Mirosław Gogolik. Dyrektor Wydziału Katechizacji i Szkół Katolickich Kurii Diecezjalnej w Bydgoszczy swoje rozważania oparł na słowach, jakie pozostawił po sobie bp Klaus Hemmerle.

Biskup Akwizgranu w Nadrenii Północnej-Westfalii zmarł w 1994 roku. – Podkreślał, że ważniejszym jest: jak żyję jako kapłan, niż jako kapłan działam; co Chrystus czyni we mnie, niż to, co sam czynię; życie we wspólnocie kapłańskiej, niż wypełnianie w pojedynkę różnych zadań; posługa słowa, liturgiczna i modlitwa niż obsługiwanie stołów; by być całkowicie i kompetentnie w kilku punktach niż w wielu tylko szybko i połowicznie; ponieważ owocniejszy jest krzyż niż efektywność; otwartość na całość Kościoła, niż koncentracja na partykularnych interesach i zadaniach; świadectwo wiary, niż wypełnienie wszystkich tradycyjnych zwyczajów – zauważył kaznodzieja.

Reklama

Święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana zostało wprowadzone do kalendarza liturgicznego, jako upamiętnienie Roku Kapłańskiego. – Śmiało można powiedzieć, że wpisuje się ono w ważną myśl Kościoła, dotyczącą uobecniania misterium paschalnego Chrystusa w świętach i uroczystościach sprawowanych w ciągu roku. Tajemnica ustanowienia Eucharystii w Wielki Czwartek kontynuowana jest w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, a ustanowienia Kapłaństwa, ma mieć swoje odzwierciedlenie w święcie zaproponowanym przez papieża Benedykta XVI. Dlatego modlitwa jednocząca kapłanów na wspólnym sprawowaniu Liturgii Godzin tego dnia, wpisuje się w lokalną tradycję, by każdego roku, w ten właśnie sposób celebrować to święto – powiedział ks. Karol Rawicz-Kostro – dyrektor Centrum Formacji Liturgicznej im. bł. Carlo Acutisa.

Śpiew liturgii Nieszporów prowadziła schola działająca przy CFL „Cantemus Domino”. – Prosimy Pana Boga, by nie zabrakło świadków Ewangelii. Tworzy to piękny obraz nieustającej potrzeby budzenia nowych powołań do służby przy ołtarzu. Prośmy, by Pan posyłał „robotników na żniwo swoje”, dbając tym samym, by owczarnie nigdy nie zostały bez pasterzy – dodał ceremoniarz Krzysztof Zaborowski.

2022-06-09 20:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kapłanów daj nam, Panie

Niedziela świdnicka 39/2020, str. I

[ TEMATY ]

Tydzień Modlitw o Powołania

powołania

Krystyna Smerd

Po drodze krzyż nieśli kapłani, klerycy, harcerze oraz wierni świeccy

Po drodze krzyż nieśli kapłani, klerycy, harcerze oraz wierni świeccy

W odpowiedzi na apel bp. Marka Mendyka trwają modlitwy o powołania do świdnickiego seminarium.

Na moment zamknięcia aktualnego numeru Niedzieli Świdnickiej na pierwszym roku w świdnickim domu ziarna nie ma ani jednego kandydata. W diecezji trwa modlitewna ofensywa, aby wyprosić powołanie kapłańskie.

CZYTAJ DALEJ

Bp Edward Dajczak szczerze o swojej chorobie

2023-02-03 07:26

[ TEMATY ]

depresja

bp Edward Dajczak

ks. Wojciech Parfianowicz/Diecezja Koszalińsko-Kołobrzeska

Bp Edward Dajczak zakończył swoją posługę biskupa koszalińsko-kołobrzeskiego na rok przed koniecznością złożenia urzędu wynikającą z ukończenia 75 lat. W wywiadzie zrealizowanym dla diecezjalnej telewizji internetowej Dobre Media przyznał, że zdecydował się na rezygnację z powodu problemów zdrowotnych - zmagań z depresją oraz atakami stanów lękowych.

Bp Dajczak powiedział, że są to skutki przebytych trzech zakażeń wirusem powodującym COVID.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Dzień Życia Konsekrowanego

2023-02-03 10:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Często próbujemy Panu Bogu ofiarowywać różne rzeczy, ale najtrudniej jest Mu oddać siebie. Czasem jest tak, że tym więcej dajemy Bogu rzeczy, im trudniej nam jest oddać siebie. Jakbyśmy chcieli ten podstawowy deficyt zakryć wielością czynów, wielością spraw, ceną tych rzeczy. Potrafimy czynić wielkie fundacje i zdobywać się na wielkie ofiary. Pan dziś mówi do nas: nie to się liczy, liczy się to kim ty jesteś przede mną? Czy potrafisz mi dać siebie? – pytał abp Grzegorz Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję