Reklama

Ze świata


Niedziela Ogólnopolska 12/2007, str. 7

Hiszpania

Modlitwa w rocznicę

Cała Hiszpania modliła się 11 marca za ofiary terroryzmu. Trzy lata temu w brutalnym zamachu na dworzec kolejowy w Madrycie, o który podejrzewa się al Kaidę, zginęły 192 osoby, a blisko 2 tys. zostało rannych. Wśród ofiar było 4 Polaków, w tym 7-miesięczna Patrycja. W całym kraju modlono się w intencji ofiar zamachu z 11 marca 2004 r. Prymas Hiszpanii - kard. Antonio Cañizares przewodniczył w Toledo uroczystej Eucharystii w intencji ofiar tej straszliwej zbrodni: tych, którzy zginęli, tych, którzy zostali ranni fizycznie i duchowo, za ich rodziny oraz za wszystkie ofiary terroryzmu.

USA

Chcieli zabić Papieża

Byłem współodpowiedzialny za próbę zamachu na Papieża Jana Pawła II podczas jego wizyty na Filipinach w 1995 r. - oświadczył Khalid Sheikh Mohammed, numer 3 na liście przywódców al Kaidy. Przyznał się on do kierowania ponad 30 atakami terrorystycznymi, w tym atakiem na Word Trade Center w Nowym Jorku 11 września 2001 r.
Pentagon 13 marca w nocy udostępnił 26-stronicową transkrypcję przesłuchania Khalida Sheikh Mohammeda, które odbyło się za zamkniętymi drzwiami w więzieniu Guantanamo na Kubie. Część przesłuchania została utajniona.
Pochodzący z Pakistanu terrorysta przyznał się do zorganizowania ataków na Nowy Jork i Waszyngton 11 września 2001 r., w których zginęło ponad 3 tys. osób. - Byłem odpowiedzialny za operację od a do z - powiedział. Przyznał się także, że był mózgiem planowanego zamachu na Papieża Jana Pawła II podczas wizyty na Filipinach.
41-letni Pakistańczyk Khalid Sheikh Mohammed został złapany w marcu 2003 r. Zeznając przed trybunałem wojskowym USA, podkreślił, że choć w więzieniu doświadczył przemocy, jego zeznania nie zostały wymuszone w wyniku tortur.

Węgry

Reorganizacja duszpasterstwa

Kard. Péter Erdő zapowiedział reorganizację duszpasterstwa na terenach wiejskich na Węgrzech. Ma ona pomóc w posłudze kapłańskiej duchownym żyjącym w osamotnieniu i zbyt obciążonym pracą duszpasterską.
Aby zapobiec problemowi osamotnienia i izolacji tych księży, Konferencja Episkopatu Węgier postanowiła stworzyć dla parafii wiejskich nową strukturę. Polega ona na tym, że dwóch lub trzech kapłanów będzie mieszkało we wspólnocie i razem będą pełnić posługę duszpasterską w podległych im dotychczas parafiach. Pierwsze tzw. jednostki duszpasterskie mają powstać jeszcze w 2007 r.

Reklama

Czechy

Czyj kościół?

Do kogo będzie należała katedra św. Wita w Pradze? Do Kościoła czy do państwa? Spór o katedrę położoną na terenie praskiego zamku trwa od 15 lat. W tym okresie decyzjami sądów świątynia już kilkakrotnie przechodziła z rąk Kościoła w ręce państwa i odwrotnie. Pod koniec stycznia br. czeski Sąd Najwyższy unieważnił ubiegłoroczną decyzję sądu stołecznego o odzyskaniu świątyni przez Kościół katolicki. Sprawę, która toczy się od 1992 r., skierował do ponownego rozpatrzenia sąd rejonowy w stolicy Czech.
Katedra św. Wita, wzniesiona przez króla Karola IV w połowie XIV wieku, była własnością kościelną do 1954 r., gdy zagarnęły ją władze komunistyczne. Od kilku lat katedra ma trzech patronów związanych z dziejami Czech - oprócz św. Wita, który był jej patronem od początku - są to: św. Wacław, król Czechów, i św. Wojciech, biskup i męczennik.

Ludzie

Charles Taylor

Kanadyjski filozof został laureatem Nagrody Templetona. „Najwyżej na świecie dotowana nagroda - w wysokości ok. 1, 8 miliona euro - została przyznana za wieloletnie badania nad rolą duchowości we współczesnym społeczeństwie” - poinformowała Fundacja Templetona w Nowym Jorku. Laureat wykłada obecnie na anglojęzycznym Uniwersytecie Mc Gill w Montrealu.
Nobla religii - jak nazywana jest powszechnie Nagroda Templetona - Charles Taylor odbierze 2 maja br. w pałacu Buckingham w Londynie z rąk księcia Edynburga Filipa, małżonka królowej Elżbiety.
Po otrzymaniu wiadomości o przyznaniu nagrody filozof zwrócił uwagę na pilną potrzebę badań nad skłonnością człowieka do przemocy. Taylor znany jest jako krytyk „świeckiego konsensu”, który nie uwzględnia religijnych punktów widzenia i stąd prowadzi do błędnych wniosków.
Charles Taylor to jeden z najbardziej wpływowych myślicieli współczesnych. Jest znawcą filozofii Hegla, wielokrotnym uczestnikiem spotkań z Janem Pawłem II w Castel Gandolfo. Często odwiedzał Polskę. Związany jest z wiedeńskim Instytutem Nauk o Człowieku. W Polsce ukazały się jego książki: „Źródła podmiotowości: narodziny tożsamości nowoczesnej”, „Etyka autentyczności”, „Oblicza religii dzisiaj”.

Krótko

Jeszcze do niedawna uczniowie jednej ze szkół katolickich w Berlinie uczyli się z podręcznika, który zawierał mapę Polski, ale bez Śląska i Pomorza. Dyrekcja szkoły dopiero teraz wycofała podręcznik i zapowiedziała, że nie będzie korzystała z materiałów zawierających błędy.

Niemiecka kanclerz Angela Merkel zmienia front. Po wcześniejszych zapowiedziach, że Niemcy będą się starały o to, aby odwołanie do chrześcijaństwa znalazło się w eurokonstytucji, teraz twierdzi, że nie widzi takiej możliwości.

Amerykański Senat przyjął ustawę, która jest pierwszym krokiem na drodze do zniesienia obowiązku wizowego dla sojuszników USA w walce z terroryzmem. Prawo musi być jeszcze uzgodnione z Izbą Reprezentantów i podpisane przez prezydenta George’a W. Busha.

Europoseł Maciej Giertych dostał naganę od szefa Parlamentu Europejskiego Hansa-Gerta Poetteringa. Powodem była 30-stronicowa książka, którą szef PE uznał za antysemicką. Maciej Giertych zapowiedział odwołanie się od tej decyzji.

Amerykański sąd w Chicago oddalił wnioski adwokatów Edwarda Mazura - podejrzanego o udział w zabójstwie gen. Marka Papały. Wśród oddalonych wniosków był ten o zablokowaniu procedury ekstradycyjnej polonijnego biznesmena.

Chińskie ministerstwo sprawiedliwości zaleciło sędziom, aby wydawali mniej wyroków śmierci. Specjalna instrukcja zaleca też odstąpienie od publicznych egzekucji i torturowania podejrzanych.

Znowu zamieszki na Węgrzech. 15 marca w Budapeszcie odbyła się 200-tysięczna antyrządowa manifestacja. Po niej nacjonalistyczne grupy starły się z policją. Powodem było zatrzymanie jednego z najbardziej aktywnych działaczy Gyorgya Budhazego. Antyrządowe zamieszki trwały do samego rana 16 marca.

Grupa żydowskich rabinów, która przybyła do Leżajska na uroczystości związane z osobą XVIII-wiecznego cadyka Elimelecha, pobiła w tym mieście jednego z najsłynniejszych austriackich rabinów Moishe Arye Friedmana. Skatowano go za manifestowane przez niego poglądy antysyjonistyczne. Od linczu uratowała go polska policja. Rabin leży w austriackim szpitalu.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

Reklama

Siła modlitwy

2019-10-01 13:55

Beata Pieczykura
Niedziela Ogólnopolska 40/2019, str. 10-11

Ma moc większą od bomby atomowej. Jest najpotężniejszą bronią znaną ludziom wszystkich czasów, także w XXI wieku. To nie slogan – mówią ci, którzy doświadczyli siły modlitwy różańcowej. Dzięki niej niektórzy wciąż żyją

stock.adobe.com

Chwycili za różaniec, a sam Bóg uczynił cud we właściwym czasie. Zaufali, są pewni, że On wie, co robi. Wojownicy Maryi opowiadają o cudownej ingerencji Boga w swoim życiu.

Ocalony i nawrócony

Wielkiej siły modlitwy różańcowej, która ratuje od samobójstwa i kompletnie zmienia życie, doświadczył Marcin. Przez 15 lat pił i zrobił w życiu wiele złych rzeczy. Któregoś dnia, w 1. rocznicę śmierci swojej ukochanej babci, postanowił pójść trzeźwy na jej grób. Pamiętał, że babcia przez całe życie odmawiała Różaniec, głównie w jego intencji, więc zabrał ze sobą ten sznurek paciorków.

– W drodze na cmentarz próbowałem odmawiać Różaniec, choć właściwie nie wiedziałem jak, bo zapomniałem po I Komunii św. – opowiada Marcin. – Miałem omamy, jakbym widział diabła, który namawiał mnie, żebym się powiesił. W tym amoku zwątpiłem we wszystko i poszedłem na pole. Wiedziałem, że tam jest takie miejsce, gdzie są schowane sznury. Szukałem gorączkowo powroza, ale nie mogłem go znaleźć. To mi uświadomiło, że ta modlitwa ma wielką moc. Jestem pewny, że dzięki Różańcowi nie odebrałem sobie życia. Oszołomiony wróciłem na cmentarz i modliłem się, jak umiałem. Wtedy postanowiłem świadomie i dobrowolnie iść na terapię odwykową. Najpierw przez 3 miesiące byłem na oddziale detoksykacyjnym, a potem na oddziale odwykowym. Tam, po 15 latach, przystąpiłem do spowiedzi generalnej. Spowiednik powiedział mi, jak odmawiać Różaniec. Po powrocie do normalnego życia było mi ciężko, ale najważniejsze było to, aby „nie popłynąć”. Moją siłą i pomocą stał się Różaniec. Tak pozostało do dziś. Otrzymałem tyle łask – nie piję już 10 lat, a od 2 lat odmawiam Nowennę Pompejańską, jedną za drugą, zwłaszcza za kapłanów. Wierzę, że we współczesnym świecie najskuteczniejszą bronią jest Różaniec.

54 dni do szczęścia

Niełatwe życie odebrało jej radość i pokój serca, wszystko przestało mieć sens. Pracowała po 12 godzin dziennie, także w soboty i niedziele. Zaczęło jej szwankować zdrowie, pojawiły się konflikty w niedawno zawartym małżeństwie. Nie miała czasu dla przyjaciół, więc powoli ich traciła. Nie widziała wyjścia z tej sytuacji, a z całego serca pragnęła zmiany. – Wtedy przyjaciółka powiedziała mi, że Różaniec ma moc zmienić to wszystko – wspomina Magdalena. – Pomyślałam sobie: czemu nie, i postanowiłam spróbować. Byłam tak zdesperowana, że zdecydowałam się odmawiać Nowennę Pompejańską – każdego dnia przez 54 dni nie rozstawałam się z różańcem. Walczyłam ze sobą, z czasem, ze zniechęceniem. Wytrwałam. Dziś wiem jedno – niezależnie od tego, co by się działo, Bóg zawsze wyciągnie rękę, bo nie odmawia Matce Jezusa. Jestem szczęśliwa, wszystko powoli wraca do normy. Różaniec totalnie odmienił moje życie.

Potężniejszy od kul

Zenon różaniec otrzymał w dniu I Komunii św. i nie rozstaje się z nim do dziś. Od wielu lat modli się na nim codziennie. O trudnych dniach i modlitwie wbrew nadziei tak dziś mówi:

– Pamiętam, jak wiosną 1945 r. pijany radziecki żołnierz chciał rozstrzelać mojego ojca Jana. Mama klęczała na podwórku, na śniegu, przy ul. Paderewskiego w Grudziądzu, płakała i głośno odmawiała Różaniec, a my, dzieci, razem z nią. Baliśmy się. Po chwili przyszedł pułkownik, przełożony żołnierza, który trzymał ojca pod bronią, i zażądał dokumentów. Wtedy okazało się, że ojciec nie jest Niemcem. Pułkownik oddał ojcu dokumenty i powiedział mu, że jest niewinny. Potem znowu rosyjscy żołnierze zabrali ojca na przesłuchanie i uwięzili w piwnicach jednego z domów w Owczarkach k. Grudziądza. Długo nie wracał. Mama i ja poszliśmy tam. Cudownym trafem ojca właśnie zwolnili. Po wyzwoleniu Grudziądza całą rodziną wróciliśmy do domu – był zniszczony, ale stał. Jestem pewny, że codzienna modlitwa różańcowa naszej wieloosobowej rodziny ocaliła ojca od czerwonego zniewolenia i śmierci. Dlatego pytam młodych: Czy odmówiłeś Różaniec choć jeden raz? Może teraz weźmiesz go do ręki i będziesz się na nim modlić... To piękna przygoda spotkać Boga w tajemnicach rozważanych we wspólnocie Kościoła lub osobiście w domu, szpitalu, drodze, gdziekolwiek jesteście...

* * *

Powiedzieli o Różańcu

„Czepił się chłop Różańca jak tonący liny. Ale czegóż dzisiaj uchwycić się można, kiedy wszystko tak szybko się zmienia, przemija? Czegóż uchwycić się można w tym świecie, gdzie tempo przemian i zmian oszałamia, onieśmiela, ogłupia? Różańca babci, matki, swojego Różańca. Tego samego Różańca, co wczoraj, dziś i jutro. Najprostszego, jak prosta jest miłość. Uchwycić jego rytm, wejść w ten rytm, żyć tym rytmem – to uratować i ocalić siebie” – o. Jan Góra OP

„Nie ma w życiu problemu, którego by nie można rozwiązać z pomocą Różańca” – s. Łucja z Fatimy

„Różaniec jest modlitwą maluczkich i pokornych, ale też modlitwą najwznioślejszych duchów w Kościele; jest modlitwą teologów, doktorów, myślicieli i świętych” – kard. Stefan Wyszyński

„Jesteśmy szczęściarzami. Bo mamy Różaniec. Bo się możemy uczepić tajemnic, które dokonały największych rewolucji w dziejach świata. Bo się możemy dać wciągnąć w te tajemnice. Zresztą, czy nie są to też nasze tajemnice? Pełne radości i bólu, światła i chwały. Może dlatego modlitwa różańcem staje się wciąż, tak jak niegdyś, początkiem wielu rewolucji, w naszym życiu i życiu całej ludzkości” – ks. Rafał J. Sorkowicz SChr

„Różaniec to nie wypracowanie teologiczne. Odmawiany w chorobie, w trudnej podróży, w oczekiwaniu na wyniki badań, przed drzwiami egzaminatora – jest najmądrzejszą modlitwą” – anonim z internetu

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Zielone światło dla Brexitu

2019-10-17 19:21

wPolityce.pl / ems/PAP

Pixabay.com
Klamka zapadła! Unijna „27” dała zielone światło dla umowy ws. brexitu. Przywódcy wezwali Komisję Europejską, Parlament Europejski i Radę UE do podjęcia koniecznych kroków, by zapewnić, że porozumienie będzie mogło wejść w życie 1 listopada 2019 roku. Rada Europejska w formacie 27 zakończona. Konkluzje przyjęte - napisał na Twitterze Preben Aamann, rzecznik prasowy szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem