Reklama

Kościół

Ks. prof. Grzegorz Hołub kierownikiem Poradni Bioetycznej w Krakowie

Ks. prof. dr hab. Grzegorz Hołub, został kierownikiem Poradni Bioetycznej w Krakowie. 52-letni duchowny specjalizuje się w bioetyce, filozofii człowieka i filozofii Karola Wojtyły. Jest dyrektorem Międzywydziałowego Instytutu Bioetyki na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie.

Adobe Stock

Poradnia Bioetyczna w Krakowie została powołana w 2016 r. przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II i Fundację JEDEN Z NAS. Jest to pierwsze tego typu miejsce w Polsce, gdzie świadczona jest pomoc w rozwiązaniu trudnych dylematów moralnych związanych z początkiem, trwaniem lub końcem życia. Jej kierownikiem został ks. prof. dr hab. Grzegorz Hołub.

Duchowny zwraca uwagę, że bioetyka współczesna wydaje się być dziedziną wiedzy dla fachowców i profesjonalistów z zakresu nauk biomedycznych. Jednak problemy, które pojawiają się w jej ramach dotyczą ludzkiego życia jako takiego i w pewnym okresie życia mogą odnosić się do każdego człowieka.

– Każdy może stanąć przed dylematem związanym z tym, czy ingerować i jak ingerować w życie i zdrowie. Chodzi zasadniczo o dylematy etyczne, które coraz bardziej nawarstwiają się w związku z coraz to nowymi możliwościami terapeutycznymi czy technologicznymi – mówi ks. prof. Hołub. Zaznacza, że krakowska Poradnia Bioetyczna w swoim działaniu kieruje się myśleniem chrześcijańskim i personalistycznym, które podkreśla świętość ludzkiego życia i konieczność jego ochrony w każdej sytuacji egzystencjalnej.

Jakub Bałtroszewicz, prezes Fundacji JEDEN Z NAS, która współtworzy Poradnię Bioetyczną z radością wita ks. prof. Grzegorza Hołuba jako nowego kierownika. Fundacja od ponad 6 lat współpracuje z Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II, zapewniając poradni zaplecze finansowe i logistyczne.

Ks. Grzegorz Hołub jest kapłanem archidiecezji krakowskiej. Ukończył studia teologiczne i filozoficzne na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Doktorat obronił w roku 2004, następnie został zatrudniony na Wydziale Filozoficznym PAT, jak również w Międzywydziałowym Instytucie Bioetyki. W roku 2011 obronił habilitację.

W roku 2015 otrzymał stanowisko profesora nadzwyczajnego. W roku 2021 zdobył tytuł profesora nauk humanistycznych z zakresu filozofii. Od 2020 jest dyrektorem Międzywydziałowego Instytutu Bioetyki, kieruje katedrą Karola Wojtyły na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II i jest odpowiedzialny z krytyczną edycję pism Karola Wojtyły (pisma filozoficzne). W latach 2012-2022 był również redaktorem naczelnym czasopisma filozoficznego „Logos i Ethos”.

Reklama

Ks. prof. Hołub zajmuje się metodologią bioetyki i bioetyką szczegółową. Szczególnie interesuje go problem zależności dylematów bioetycznych od rozumienia człowieka i osoby ludzkiej. W ramach antropologii bioetyki zajmuje się również toczącą się debata dotyczącą ulepszania człowieka: co to znaczy ulepszać człowieka, jakie są granice tych działań, jakie jest tło filozoficzne tej debaty. Ważną częścią jego zainteresowań naukowych jest filozofia personalistyczna Karola Wojtyły, a szczególnie jego koncepcja osoby ludzkiej.

Opublikował ponad 100 artykułów naukowych w języku polskim i angielskim. Jest autorem i współautorem kilkunastu książek z zakresu bioetyki i filozofii człowieka.

Ks. prof. Grzegorz Hołub na stanowisku kierownika Poradni Bioetycznej zastąpił ks. prof. Andrzeja Muszalę.

Krakowska Poradnia Bioetyczna to pierwsze tego typu w Polsce miejsce, w którym każdy zainteresowany może uzyskać informację lub poradę na tematy związane z bioetyką oraz otrzymać wsparcie i pomoc w rozwiązaniu trudnych dylematów moralnych związanych z początkiem, trwaniem lub końcem życia. Wykwalifikowany zespół bioetyków, wśród których znajdują się m.in. lekarze, pracownicy służby zdrowia, prawnicy, teolodzy i filozofowie udziela informacji w oparciu o naukę Kościoła katolickiego oraz zasady personalizmu chrześcijańskiego.

Poradnia pomaga głównie w zakresie ochrony życia ludzkiego na każdym etapie – od poczęcia do naturalnej śmierci, niepłodności (in vitro, naprotechnologia i adopcja), diagnostyki prenatalnej, aborcji, ciąży pozamacicznej, transplantacji, etyki lekarskiej, a także opieki nad pacjentem w stanach terminalnych (uporczywa terapia, sedacja, stosowanie środków przeciwbólowych, reanimacja i resuscytacja, eutanazja). W ramach działania Poradni można również uzyskać bezpłatną poradę prawną.

Ze szczegółową ofertą Poradni można zapoznać się na stronie www.poradniabioetyczna.pl.

2022-06-27 10:54

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykańskie oświadczenie w sprawie kard. Ouelleta: nie ma podstaw do wszczęcia śledztwa

2022-08-18 19:38

[ TEMATY ]

Watykan

Adobe Stock

Papież Franciszek oświadcza, że ​​nie ma wystarczających elementów, aby wszcząć kanoniczne śledztwo w sprawie molestowania seksualnego przez kardynała Ouelleta - oświadczył dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni.

Prefekt Dykasterii ds. Biskupów kard. Marc Ouellet znalazł się w gronie 88 duchownych archidiecezji Quebec, wobec których złożono w Kanadzie pozew zbiorowy, oskarżając ich o molestowanie seksualne w okresie od lat 40. XX wieku. Kardynał miał się tego dopuścić 2008 roku, gdy był arcybiskupem Quebecu wobec 23-letniej wówczas F.

CZYTAJ DALEJ

„Notre-Dame płonie” – od dziś w polskich kinach

2022-08-19 11:02

[ TEMATY ]

katedra Notre‑Dame

Materiał Prasowy

„Notre-Dame płonie” to najnowszy, zrealizowany z niezwykłym rozmachem, film znakomitego francuskiego reżysera Jean-Jacquesa Annaud.

Przedstawia prawdziwą historię walki o ocalenie jednego z najświętszych miejsc Europy oraz bezcennej relikwii chrześcijaństwa. Dzieło opowiada o wydarzeniu, do którego doszło w Paryżu w kwietniu 2019 r. W poniedziałek Wielkiego Tygodnia wybuchł pożar w jednej z najbardziej znanych katolickich świątyń na świecie - gotyckiej katedrze Notre-Dame de Paris. Dziś produkcja wchodzi na ekrany polskich kin.

CZYTAJ DALEJ

Grabarka: Uroczystości pod przewodnictwem metropolity Sawy

2022-08-19 18:52

[ TEMATY ]

cerkiew

Grabarka

Wikipedia/Bladyniec

Krzyże na świętej górze Garbarce

Krzyże na świętej górze Garbarce

Kilka tysięcy pielgrzymów z Polski i zagranicy spotkało się w piątek, 19 sierpnia, na świętej Górze Grabarce, by obchodzić Święto Przemienienia Pańskiego – jedno z najważniejszych w prawosławnym kalendarzu liturgicznym. Liturgii przewodniczył zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego metropolita Sawa, w asyście innych hierarchów z kraju i zagranicy, m.in. metropolity Wilna i Litwy Innocentego, Rosjanina, jednego z bardziej zaufanych współpracowników patriarchy Cyryla.

Przed wejściem na Świętą Górę, pątnicy czerpali i pili wodę ze źródełka, której przypisuje się cudowne, dobroczynne właściwości. Następnie weszli do sanktuarium, aby poświęcić przyniesione przez siebie krzyże pokutne i wkopać je na dziedzińcu wokół cerkwi. Na liturgię wierni przynieśli też owoce, które były poświęcone i złożone w ofierze przed ikoną Zbawiciela, w podziękowaniu za zebrany plon.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję