Reklama

Gaudeamus po raz 35.

Jedyną drogą rozwoju dla Zagłębia, według prof. dr. hab. Janusza Janeczki, rektora Uniwersytetu Śląskiego, jest akademicka edukacja. W Sosnowcu jest dostatecznie dużo wyższych uczelni i uniwersyteckich wydziałów, by zdobyć solidne wykształcenie. W taki sposób, dając nadzieję i zapewniając o swoim wsparciu, szef Uniwersytetu Śląskiego zainaugurował 2 października nowy rok akademicki na Wydziale Nauki o Ziemi w Sosnowcu. To już 29. rok pracy wydziału, a 35. Uniwersytetu Śląskiego.
W uroczystościach wzięli udział oprócz studentów, kadry naukowej oraz pracowników administracji zaprzyjaźnieni dziekani z innych uniwersyteckich wydziałów. W czasie inauguracji odbyła się także mała uroczystość związana z przekazaniem urzędu dziekańskiego. Dotychczasowy dziekan prof. dr. hab. Andrzej T. Jankowski przekazał swojemu następcy prof. dr. hab. Jackowi Jani symboliczny łańcuch. Stronę kościelną na inauguracji roku akademickiego reprezentował ks. prał. Jan Szkoc.

Edukacja przede wszystkim

W roli gospodarza debiutował także prof. Janeczka. Jak sam powiedział, swoje pierwsze akademickie kroki stawiał właśnie tu, w Sosnowcu, na Wydziale Nauki o Ziemi. Wówczas wcale nie przypuszczał, że będzie piastował tak odpowiedzialny i zaszczytny urząd. "Funkcję rektora traktuję nie inaczej jak w kategoriach służby swojej macierzystej uczelni" - mówił do zgromadzonych studentów prof. Janeczka. Wytłumaczył się już na przyszłość, że niekiedy będzie musiał podejmować decyzje, z których poszczególne wydziały uniwersytetu nie będą zadowolone. Niemniej jednak zapewnił, że końcowym efektem będzie wspólne dobro. Rektor zaapelował do studentów, by starali się zgłębiać wiedzę prezentowaną im na zajęciach. A także by poszerzali ją o własne studium, ponieważ wykształcenie akademickie nie powinno przygotowywać tylko do pierwszej pracy, ale do całego życia. Podobnego zdania był nowy dziekan Wydziału Nauki o Ziemi, prof. Jacek Jania. On z kolei zapewnił, że będzie przykładał wszelkich starań, by umożliwić zarówno kadrze naukowej, jak i studentom najlepsze warunki pracy. Za sprawę priorytetową uznał poszerzenie spektrum badań i kadry naukowej. "Należy pamiętać, że awanse naukowe to konieczny warunek dla nauczyciela akademickiego".

Reklama

Przekazanie władzy

Jednak główne uroczystości otwarcia nowego roku akademickiego na UŚ odbyły się 1 października. W nowoczesnej auli Wydziału Nauk Społecznych kilkaset osób było świadkami przekazania władzy rektorskiej. Ustępujący rektor prof. Tadeusz Sławek złożył sygnet na wskazujący palec prawej ręki prof. Janusza Janeczki. Na jego szyi zawiesił łańcuch i oddał mu berło, którym rektor stuka o podłogę, by obwieścić rozpoczęcie nowego roku nauki. "W czasach skolonializowania społeczeństwa przez rynek i ekonomię, erozji cnót obywatelskich i rozszarpywania na strzępy lokalnych solidarności uniwersytet musi niezmiennie poszukiwać prawdy" - podkreślił prof. Sławek, dziękując wszystkim współpracownikom za wspólne tworzenie uniwersytetu przez ostatnie 2 kadencje.

Centrum akademickie

W uczelniach zagłębiowskich rozpoczęło naukę około 10 tysięcy studentów, z tego w Sosnowcu studiuje około 5 tysięcy. Stolica Zagłębia ma zatem szansę być miastem akademickim. W Sosnowcu można bowiem studiować kierunki humanistyczne, nauki ekonomiczne, informatykę, geografię, geofizykę, geologię, farmację, pedagogikę, marketing i zarządzanie. Jest więc w czym wybierać. Swoje wydziały ma tu nie tylko Uniwersytet Śląski, ale także Śląska Akademia Medyczna, istnieje także Wyższa Szkoła Zarządzania i Marketingu, oddział krakowskiej Wyższej Szkoły Filozoficzno-Pedagogicznej "Ignatianum".

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Włodarczyk: Kościół realizuje się poprzez wspólnoty

2022-10-01 08:02

[ TEMATY ]

Kościół

wspólnota

Bp Krzysztof Włodarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

„Kościół realizuje się poprzez wspólnoty” – mówił bp Krzysztof Włodarczyk podczas spotkania liderów grup i stowarzyszeń w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym Diecezji Bydgoskiej.

Wstępem była modlitwa do Ducha Świętego animowana przez zespół „Amen+”. – Wspólnoty wiążą się z charyzmatem, który jest darem Bożym dla odnowy, wzbogacenia i umocnienia Kościoła. Istotą jest pytanie o Boży cel powołania wspólnoty, dla której najważniejsza powinna być służba i dostrzeganie potrzeb innych – dodał bp Włodarczyk.

CZYTAJ DALEJ

#NiezbędnikRóżańcowy: Maryja łaski pełna

2022-10-01 20:00

[ TEMATY ]

#NiezbędnikRóżańcowy

Karol Porwich/Niedziela

Wędrując „z różańcem w ręku po dar pokoju” zatrzymujemy się przy słowach wypowiedzianych przez Archanioła Gabriela, wypowiedzianych w nazareńskim domu wobec Dziewicy Maryi. Dziś zatrzymujemy się nad słowami „łaski pełna”. Co one znaczą? Jaki jest ich sens? Co przez to chciał powiedzieć Archanioł Gabriel?

„Łaski pełna”

CZYTAJ DALEJ

Unikatowe nagrania prymasa Wyszyńskiego na Festiwalu NNW w Gdyni

2022-10-01 15:48

[ TEMATY ]

film

kard. Stefan Wyszyński

KUL

Gdynia

Instytut Prymasowski Stefana Kardynała Wyszyńskiego

Na Festiwalu NNW w Gdyni pokazano dziś film dokumentalny „KUL był zawsze w jego sercu”. Obraz w reżyserii Grażyny i Bogdana Czermińskich ukazuje związki błogosławionego - najpierw księdza, później biskupa i kardynała - Stefana Wyszyńskiego z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim. W filmie wykorzystano unikalne i nieznane szerszej publiczności materiały archiwalne z czasów pobytu późniejszego Prymasa Tysiąclecia na KUL.

„Kiedy zobaczyliśmy te materiały, to wiedzieliśmy, że one będą podstawą tego filmu, bo w końcu większa widownia będzie mogła je zobaczyć” – powiedziała Family News Service Grażyna Czermińska. Jak dodała, na bogate archiwum twórcy natrafili przy okazji realizacji poprzedniego filmu o lubelskich wątkach życia kardynała Stefana Wyszyńskiego. Bogdan Czermiński podkreślił, że film „KUL był zawsze w jego sercu” to wspólna produkcja TVP3 Lublin i KUL-u, stąd możliwe było korzystane z archiwów katolickiej uczelni. „Głównie opieraliśmy się na tym, co w przepastnych archiwach KUL-u nie zawsze odkryte, trochę zakurzone leżało” – zaznaczył współtwórca dokumentu, wyrażając wdzięczność kadrze uniwersytetu za pomoc w dotarciu do interesujących materiałów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję