Reklama

Premierowe przedstawienie

Teatr Lalki i Aktora w Łomży powstał w 1987 r. W ciągu 15 lat działalności zrealizował 37 premier, które obejrzało ponad 700 tys. widzów. Teatr sięga do najnowszych osiągnięć techniki lalkarskiej. Uprawia różne gatunki scenicznej wypowiedzi: od baśni, przypowieści, ballady poetyckiej po komedię. Repertuar teatru adresowany jest nie tylko do najmłodszej widowni, ale także do młodzieży i dorosłych. Znakiem rozpoznawczym Teatru są artystyczne podróże. Jego spektakle widzieli mieszkańcy miast niemal całej Polski, a także małych miejscowości regionu północno-wschodniego, dla których często to jedyny kontakt z teatrem. Teatr z Łomży znany jest w całym kraju - z powodzeniem bierze udział w festiwalach i konkursach - jak również zagranicą. Jest bowiem organizatorem czerwcowego Międzynarodowego Festiwalu Teatru w Walizce, który skupia interesujące przedstawienia z wielu krajów.
Po pięciu latach budowy Teatr Lalki i Aktora w Łomży zainaugurował działalność w nowym budynku przy pl. Niepodległości 15. Dawną siedzibę w budynku po byłym Kinie "Październik", od kilkunastu lat zajmowanym przez liceum społeczne w Łomży, pożegnał bez żalu. Nowy, profesjonalny obiekt w pełni został dostosowany do potrzeb scenicznych. Na nowej scenie obok przedstawień dla dzieci i młodzieży będzie prowadzić działalność scena impresyjna, proponująca spektakle dla widzów dorosłych. Działalność Teatru Lalki i Aktora zostanie też wzbogacona o całoroczny cykl edukacji teatralnej "Poznajemy teatr", wspierany finansowo przez Ministerstwo Kultury. Dyrektor Naczelny i Artystyczny Teatru Jarosław Antoniuk w ramach tego programu przewiduje lekcje i spotkania z ludźmi teatru, konkursy na realizację, recytatorskie, plastyczne, pokazy teatrów dziecięcych i szkolnych. Zajęcia te mają na celu wychowywać dzieci i młodzież przez sztukę, mają poszerzać ich zainteresowania humanistyczne i przygotować do świadomego odbioru sztuki teatralnej, a nawet sprowokować do próby twórczej samorealizacji na zajęciach teatralnych.
W niedzielę 22 września br. Teatr Lalki i Aktora w Łomży zapoczątkował nowy sezon artystyczny 2002 - 2003 premierą przedstawienia Niebieski piesek. Kilkudziesięciu małych widzów obejrzało 55-minutową sztukę wyreżyserowaną przez Jana Plewako. Zdaniem reżysera, sztuka jest o poszukiwaniu zrozumienia i przyjaźni w życiu. Przedstawienia z bohaterami zwierzęcymi symbolizują ludzkie postawy i dążenia, oczywiście w wymiarze opracowanym dla konkretnego wieku dziecka, co wynika ze scenariusza. To nie znaczy, że się je bagatelizuje, wręcz przeciwnie. Taki sposób potraktowania tematu jest dowodem poważnego traktowania dziecka. Bohater jest symbolem osamotnienia bez winy, jest odmienny, ale jest najzwyczajniejszy. Mało tego, w czasie akcji widać, że jest niezwykle wrażliwy, inteligentny, mądry, dowcipny, ma poczucie humoru - jest dzielny, mimo wielu przeciwności losu. Dobry wzór do naśladowania. Taki bohater wiąże serce i poprzez to serce trafia do intelektu. Takie jest przesłanie: trzeba cenić i szanować tych, którzy inaczej wyglądają, myślą, czują, ale przecież są równie wartościowi, a może jeszcze bardziej. Reżyser dokonał wyboru sztuki właśnie ze względu na te wartości, które tak bardzo poruszają serce, wyobraźnię i wrażliwość. Sztuka przeznaczona jest nie tylko dla dzieci, ale i dla ich rodziców, dla dorosłych, którzy oglądając ją, często się wzruszają.
Wartościową i sztukę pt. Niebieski piesek o potrzebie zrozumienia, akceptacji i tolerancji napisał węgierski twórca Gyula Urban. Muzykę skomponował Jerzy Derfel do tekstu piosenek Joanny Kulmowej, autorem scenografii jest Przemysław Karwowski.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: ostatnie pożegnanie Franciszka Pieczki

2022-09-29 14:39

[ TEMATY ]

Franciszek Pieczka

PAP/Leszek Szymański

Mszą pogrzebową w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Warszawie-Falenicy pożegnali najbliżsi oraz ludzie kultury Franciszka Pieczkę. Wybitny aktor spoczął na cmentarzu w Aleksandrowie.

Wybitnego aktora przyszły pożegnać tłumy, w tym jego koledzy z planu filmowego i członkowie Związku Artystów Scen Polskich. Obecni byli m.in. Daniel Olbrychski, Jerzy Fedorowicz, Maja Komorowska czy Sylwester Maciejewski.

CZYTAJ DALEJ

Co ziarno gorczycy mówi o wierze?

2022-10-01 20:30

[ TEMATY ]

Ewangelia

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

rozważanie

Sr. Amata CSFN

Rozważania do Ewangelii Łk 17:5-10

Co ziarno gorczycy mówi o wierze?

CZYTAJ DALEJ

Polak wicegenerałem Zgromadzenia Oblatów

2022-10-01 15:17

[ TEMATY ]

oblaci

oblaci.pl

o. Antoni Bochm OMI

o. Antoni Bochm OMI

Ojciec Antoni Bochm OMI, dotychczasowy radny generalny na Europę został wybrany wikariuszem generalnym. To druga osoba w Zgromadzeniu. Decyzję podjęła 37. Kapituła Generalna obradująca w Nemi we Włoszech.

Ojciec Bochm urodził się 29 marca 1969 r. w miejscowości Miedźna w archidiecezji katowickiej. Po ukończeniu szkoły podstawowej uczył się w Zasadniczej Szkole Zawodowej w Pszczynie w zawodzie malarza budowlanego. Pracując jako malarz, kontynuował naukę w Technikum Budowlanym w Tychach, które ukończył zdaniem egzaminu maturalnego w 1990 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję