Reklama

Niedziela Lubelska

Wzór na każde czasy. Bł. kard. Stefan Wyszyński

Paweł Wysoki

Dziękujemy Bogu za beatyfikację Stefana kard. Wyszyńskiego, który tak bardzo był związany z naszym miastem, z uniwersytetem, a przede wszystkim z katedrą - powiedział abp Stanisław Budzik.

Metropolita lubelski 12 września, we wspomnienie Najświętszego Imienia Maryi i w rocznicę beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia, przewodniczył dziękczynnej Mszy św. w archikatedrze lubelskiej. - Tutaj bł. Stefan Wyszyński odbył swój ingres biskupi, stąd przemawiał, tutaj się modlił, sprawował Eucharystię i święte sakramenty. Dzisiaj wstawia się za nami w niebie. Niech nam uprasza u Boga powołania kapłańskie i zakonne, świętość naszych małżeństw i rodzin, niech modli się za naszą ojczyznę - powiedział ksiądz arcybiskup.

Duchowy syn Maryi

W homilii abp Stanisław Budzik zauważył, że imieniny Matki Bożej przypominają o łaskach, jakie otrzymaliśmy od Boga przez Jej wstawiennictwo. Podkreślił, że wielkim czcicielem Matki Bożej był bł. Stefan Wyszyński. Kiedy był jeszcze uwięziony w Komańczy, mówił do Maryi: - „Choćbym miał umrzeć nie wysłuchany przez Ciebie, Matko, to jeszcze będę uważał za największą łaskę życia, żem mógł do Ciebie mówić”. Metropolita przypomniał trzy ważne momenty z życia błogosławionego, kiedy usłyszał wyraźnie głos Jezusa. To chwila, gdy Chrystus zawołał młodego Stefana po imieniu, by oddał życie na służbę Bogu i bliźniemu. W rezultacie w 1920 r. wstąpił do seminarium duchownego we Włocławku, a 4 lata później przyjął święcenia kapłańskie. Drugi moment to nominacja na biskupa lubelskiego w 1946 r. Trzeci to powołanie w 1948 r. na stolicę prymasowską w Gnieźnie i w Warszawie. - Decyzja nie była łatwa. Nadchodziły ciężkie czasy, bo władza komunistyczna postanowiła zniszczyć Kościół i odebrać ludziom wiarę. Ponad 30 lat kard. Stefan Wyszyński był pasterzem Kościoła w Polsce, przywódcą narodu w ciężkich czasach, mężem stanu zatroskanym o losy ojczyzny. Jego Wielka Nowenna przygotowująca na obchody Tysiąclecia Chrztu Polski, jego obecność w tylu diecezjach w czasie Millenium, umocniły i dały fundament wiary Kościoła. Ukoronowaniem jego posługi był wybór papieża Polaka - powiedział ksiądz arcybiskup. Zgromadzonych na Eucharystii zachęcał, by prosili o łaskę wiary pokornej, odważnej i głębokiej, na wzór bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, który zawierzył samemu Bogu przez Maryję.

Reklama

Zachować w pamięci

Po Mszy św. prelekcję o Prymasie Tysiąclecia wygłosił ks. Krzysztof Grzesiak. Zwrócił w niej uwagę na czas kierowania diecezją lubelską, wypełniony pracą, wręcz heroiczną, na rzecz odnowienia stanu moralnego i materialnego Kościoła lubelskiego w trudnych, powojennych warunkach. - Dobrze się dzieje, że są podejmowane inicjatywy, by ten krótki czas nie tylko ocalić od zapomnienia, ale próbować znaleźć w nim ponadczasowy wzór i inspirację na nasze niełatwe czasy - powiedział ks. K. Grzesiak. Obok archikatedry można było obejrzeć wystawę poświęconą bł. kard. Stefanowi Wyszyńskiemu, a na fasadzie Bramy Trynitarskiej wyświetlony został wizerunek błogosławionego. To inicjatywa stowarzyszenia Anthill, które wraz z Archidiecezją Lubelską realizuje projekt „Teraz przyszedł czas… Fulman, Wyszyński, Goral”. Dzięki temu mieszkańcy Lublina będą mogli lepiej poznać postacie trzech lubelskich biskupów, którzy wpisali się znacząco w historię miasta. Zadaniem organizatorów, wystawy w przestrzeni miejskiej, a także iluminacja Wieży Trynitarskiej i kierowane do młodego pokolenia gry miejskie zwiększą świadomość historyczną o bohaterach związanych z Lublinem, których działania i historia oddziałują na skalę narodową, a także pokazują i promują cechy związane z poświęceniem, pokorą oraz szacunkiem, tak bardzo potrzebne w dzisiejszych czasach.

2022-09-27 07:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Leon Knabit OSB: Dzisiaj wielu biskupów czyni dobro bez rozgłosu

2022-12-05 09:10

[ TEMATY ]

o. Leon Knabit

Robert Krawczyk

Przyjemnie jest otrzymywać prezenty i przyjemnie jest je dawać, zwłaszcza wtedy, gdy obdarowany jest wyraźnie szczerze zadowolony. Od najdawniejszych czasów ludzie obdarowują się, by wyrazić swoje poddaństwo/zależność lub jako wyraz życzliwości. W chrześcijaństwie zwyczaj obdarowywania się prezentami w grudniu – 6 grudnia – lub też i w wigilię Bożego Narodzenia – pod choinkę, rozpowszechnił się głównie za sprawą św. Mikołaja, biskupa Miry, żyjącego w IV wielu po Chrystusie.

Biskup ten otaczał wielką troską ubogich i wszelkich potrzebujących. By uniknąć rozgłosu, pomocy tej udzielał pod osłoną nocy, pozostając nieraz anonimowym dobroczyńcą. Obchodzenie jego święta już od IV wielu stało się okazją do naśladowania jego dobroczynności. Ale to nie tylko dawni biskupi takimi byli. Zmarły w 1968 roku dziś Sługa Boży, biskup siedlecki Ignacy Świrski mógł w testamencie napisać: „W spadku po mnie nikt nie dostanie nic”. Rzeczywiście. Wszystko, co miał, rozdawał ubogim, a to, co mu było potrzebne do zarządzania diecezją, uważał za własność diecezji. Kiedy klerycy zapytali go kiedyś, czy to prawda, że książę kardynał Adam Stefan Sapieha, arcybiskup metropolita krakowski, miał bardzo niewiele, odpowiedział: „Niewiele? On nic nie miał!”.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: duchowny wyremontował w archidiecezji Burgos ponad 600 świątyń

2022-12-05 16:21

[ TEMATY ]

Kościół

kapłan

kapłan

Hiszpania

Karol Porwich/Niedziela

Ksiądz Fermín González samodzielnie wyremontował ponad 600 świątyń na terenie północnej Hiszpanii. Jak poinformował duchowny w rozmowie z telewizją Creo, zdecydowana większość tych prac została wykonana w kościołach usytuowanych na terenie archidiecezji Burgos.

68-letni ksiądz wyjaśnił, że w pracach remontowych pomagali mu zazwyczaj parafianie, a te głównie polegały na modernizacji zniszczonych dachów świątyń. Pracujący w hiszpańskiej archidiecezji kapłan wyjaśnił, że pierwsze remonty wykonywał przed 40 laty z powodu „pilnej konieczności” naprawy kościołów chylących się ku ruinie.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Hołd z kwiatów w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP

2022-12-05 15:41

[ TEMATY ]

hołd kwiatów

niepokalane poczęcie NMP

Karol Porwich/Niedziela

Nawiązujący do tradycji rzymskiej hołd z kwiatów będzie w najbliższy czwartek głównym wydarzeniem uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze. Przed stojącą na kilkumetrowej kolumnie figurą Matki Bożej po raz czternasty złożony zostanie bukiet białych róż.

Jasnogórski zwyczaj modlitwy i składania Matce Bożej hołdu z białych kwiatów został zapoczątkowany w 2009 r. i jest nawiązaniem do rzymskiej tradycji tzw. omaggio floreale, czyli obdarowywania Maryi kwiatami. Tradycyjnie metropolita częstochowski zostaje wyniesiony w górę w koszu drabiny strażackiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję