Reklama

Prawnik radzi

Dysponowanie majątkiem dziecka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Po śmierci męża odziedziczyłam z 8-letnią córką mieszkanie własnościowe. Następnie ja swój udział w nieruchomości przekazałam w drodze darowizny na rzecz córki. Tak więc niepełnoletnia córka jest właścicielką całego lokalu. W związku z tym, iż utrzymanie mieszkania jest bardzo kosztowne, chcę sprzedać przedmiotowe mieszkanie i przeprowadzić się z córką do moich rodziców. Co muszę zrobić, aby móc sprzedać mieszkanie?

W związku z tym, że lokal jest własnością małoletniego dziecka, dla dokonania zbycia przedmiotowego mieszkania wymagana jest zgoda sądu opiekuńczego. Zgodnie z art.101§ 3 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, rodzic nie może bez zgody sądu opiekuńczego dokonywać czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu ani wyrażać zgody na dokonywanie takich czynności przez dziecko. Do czynności przekraczających zwykły zarząd zalicza się m.in. przyjęcie darowizny obciążonej prawami osób trzecich, dysponowanie lokatą na rachunku bankowym na nazwisko dziecka, sprzedaż nieruchomości należącej do dziecka. Reprezentowanie dziecka przez rodzica w zakresie czynności przekraczających zwykły zarząd wymaga umocowania udzielonego przez sąd opiekuńczy. Przepis ten ma za zadanie ochronę szeroko pojętego dobra dziecka oraz ochronę jego interesów życiowych. Brak zezwolenia sądu opiekuńczego wynikającego z art.101§ 3 KRiO powoduje nieważność dokonanej czynności, a więc czynność taka nie wywołuje skutków prawnych. W celu uzyskania zezwolenia na dokonanie czynności przekraczającej zwykły zarząd należy złożyć odpowiedni wniosek do sądu rodzinnego i opiekuńczego w myśl art. 583 Kodeksu postępowania cywilnego. Postanowienie sądu staje się skuteczne po uprawomocnieniu się.

B. Z.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

2025-05-06 07:32

[ TEMATY ]

wypadek

Adobe Stock

Siedmiu młodych zakonników z nigeryjskiej wspólnoty Braci Mniejszych Kapucynów zginęło w wypadku drogowym, do którego doszło w sobotę na południu w górzystej części Nigerii.

Z oświadczenia wydanego w poniedziałek przez Johna-Kennedy'ego Anyanwu, kustosza klasztoru kapucynów w Enugu, wynika, że 13 zakonników z katolickiej wspólnoty w Ridgeway w stanie Enugu jechało na południe do Obudy, miasta leżącego w stanie Cross Rover, gdzie odpoczywali w górskim kurorcie Obudu Ranch Resort.
CZYTAJ DALEJ

NA ŻYWO: Msza św. o wybór Papieża

2025-05-07 09:29

[ TEMATY ]

Watykan

konklawe

Kaplica Sykstyńska

Msza św. o wybór Papieża

Vatican News

Msza św. o wybór Papieża

Msza św. o wybór Papieża

Dziś w Kaplicy Sykstyńskiej rozpoczyna się konklawe – wybór 267. papieża. Zasady elekcji są ściśle określone w przepisach. Początkiem konklawe będzie Msza św., którą będziemy transmitować dla Państwa dzięki uprzejmości Vatican News.

O godzinie 10.00 w Bazylice Watykańskiej sprawowana będzie Msza św. Pro eligendo Romano Pontifice, czyli „O wybór Papieża”. Przewodniczyć jej będzie dziekan Kolegium kardynalskiego kard. Giovanni Battista Re.
CZYTAJ DALEJ

Watykan: drugi dzień konklawe

2025-05-08 06:20

[ TEMATY ]

konklawe

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

W czwartek, w drugim dniu konklawe przewidziane są cztery głosowania nad wyborem nowego papieża- dwa rano i dwa po południu. Jeżeli jednak wybór zostanie dokonany już w pierwszym porannym głosowaniu, to białego dymu z komina na dachu Kaplicy Sykstyńskiej można oczekiwać około 10.30.

W konklawe, które ma wybrać następcę papieża Franciszka udział bierze najwyższa w historii liczba kardynałów elektorów- 133. Do wyboru potrzeba dwóch trzecich głosów, czyli 89.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję