Reklama

Ołtarzew w rękach młodych

Razem z Jezusem

- Już zapraszam wszystkich do Ołtarzewa na przyszły rok. Mamy nadzieję, że młodzi będą apostołami w swoich środowiskach i za rok zabiorą ze sobą kolejne osoby - mówi ks. Marek Chmielniak SAC, organizator Pallotyńskiego Spotkania Młodych

Niedziela Ogólnopolska 37/2008, str. 18

Artur Stelmasiak

Bp Antoni Długosz
- Ojciec Święty bardzo kochał młodzież. To do was wielokrotnie mówił: Wy jesteście moją nadzieją, wiosną Kościoła. Dlatego też wymagajcie od siebie, choćby inni od was nie wymagali! Pamiętajcie też, by nie mierzyć innych ludzi miarą intelektualną ani miarą pieniądza, tylko mierzcie ich miarą serca. A serce według nauki Kościoła to sumienie. Dlatego też proszę was, abyście zostali prawdziwymi ludźmi - ludźmi sumienia.
Fragment homilii wygłoszonej podczas Mszy św. na II Pallotyńskim Spotkaniu Młodych

Ponad sześćset młodych osób przyjechało w ostatni weekend wakacji do Ołtarzewa, aby bawić się i modlić podczas II Pallotyńskiego Spotkania Młodych.
Ostatni weekend wakacji. Słońce przeplata się z deszczem. Jest mokro i chłodno, ale na pewno nie smutno. To niemożliwe, gdy kilkuset młodych ludzi bawi się przy chrześcijańskiej muzyce w ogrodzie Seminarium Księży Pallotynów w podwarszawskim Ołtarzewie. - Przyjechali z całej Polski. Są grupy z Warszawy, Lublina, Gdańska, Sandomierza, Kielc, Gniezna i Poznania, a nawet ze Słowacji - jednym tchem wymienia ks. Marek Chmielniak SAC, organizator spotkania.

Ręce pełne roboty

Podczas spotkania budynki seminarium zostały opanowane przez młodzież. Specjalnie dla nich został przygotowany bogaty program warsztatów, konferencji, przedstawień oraz zabaw i koncertów. „Seks jest zbyt fajny, by uprawiać go przed ślubem”, „Niebezpieczny internet”, „Jak mówić o Jezusie”, „Świat misji zagranicznych” - to tylko niektóre tematy spotkań, do wyboru. - Byłem na spotkaniu poświęconym problematyce misyjnej oraz fundacji założonej przez Księży Pallotynów. Cały czas widziałem skupienie na twarzach moich znajomych - mówi Adrian Ciechanowski, który przyjechał z Chełmna. - Spotkanie mnie poruszyło. Zacząłem poważnie zastanawiać się nad tym, czy nie zostać na misjach wolontariuszem - dodaje Wojtek Gawrych z Ołtarzewa.
Choć modlitwa i formacja to stałe punkty spotkania młodych, nie brakuje jednak czasu na zabawę i rozmowę. W ołtarzewskich alejkach kapłani mieli ręce pełne roboty. Spacery często połączone były z formacyjną rozmową, pomocą duchową, spowiedzią. Dla wielu młodych pallotyńskie spotkanie to doskonały czas na ostatnie duchowe porządki przed rozpoczynającym się rokiem szkolnym. - Przyjechałem, bo wiem, że tutaj zbliżę się do Boga. A takich jak ja jest dziś wielu. Spotkanie w Ołtarzewie jest dobrą zabawą, ale przede wszystkim to mocne rekolekcje, które gdzieś we mnie pozostaną - uważa Piotr Treichl, licealista z Chełmna.

Reklama

Nie spodziewałem się takiej zabawy

Na spotkanie przybyli młodzi ludzie z całej Polski, dla których wspólnym mianownikiem są chrześcijańskie wartości. Przyjechali, aby poczuć klimat wspólnoty. Aż miło popatrzeć, gdy radosna młodzież tańczy wspólnie z siostrami zakonnymi i klerykami na seminaryjnym boisku, a za chwilę modlą się w kościele podczas Mszy św. Homilię wygłasza bp Antoni Długosz z Częstochowy. Jedność zgromadzonych wyczuwa się zarówno w trakcie zabawy, jak i podczas modlitwy. Bo wszyscy - jak mówią - przynależą do Jezusa. - Nawet nie spodziewałem się tak dobrej zabawy - mówi Damian Ordański, student medycyny z Gdańska. Jego zdaniem, fenomen spotkania młodych polega na tym, że w jednym miejscu można spotkać wielu ludzi, dla których chrześcijaństwo to coś więcej niż tylko kultywowanie tradycji. - Taka wspólnota przybliża do Boga. A to dla mnie jest bardzo ważne - mówi Ordański.

Ołtarzew zaprasza za rok

Na wspólnotowy wymiar zwraca uwagę również ks. Chmielniak, będący głównym motorem spotkania w Ołtarzewie. - Żyjemy w społeczeństwie, które się coraz bardziej indywidualizuje, w świecie, który stawia na sukces jednostki. Natura człowieka natomiast potrzebuje wspólnoty życia i wiary - uważa ks. Chmielniak. - Oni po prostu chcą być razem. Potrzebują siebie nawzajem - dodaje.
Podczas dwudniowego spotkania w Ołtarzewie trudno mówić o luksusach. Na kolację młodzi dostali bowiem puszkę paprykarza, kilka plasterków sera i chleb. A potem czekał ich nocleg w salach pobliskiej szkoły. Jednak młodzi wcale o wygody nie zabiegają. Dla nich prawdziwym luksusem jest atmosfera spotkania, dobra zabawa oraz piękna wspólnotowa modlitwa. - Już zapraszam wszystkich do Ołtarzewa na przyszły rok. Mamy nadzieję, że młodzi będą apostołami w swoich środowiskach i za rok zabiorą ze sobą kolejne osoby - mówi ks. Marek Chmielniak.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Włochy: epidemia, która trwa ponad 40 lat…

2020-03-26 13:02

[ TEMATY ]

epidemia

koronawirus

PAP

Świat zamierał z przerażenia, gdy słyszał, że w ciągu jednej doby z powodu COVID-19 zmarło ponad 600 osób. Gdy każdego dnia, od ponad 40 lat we Włoszech zabija się kilkaset dzieci w łonach matek, wszyscy śpią spokojnie…

Od ponad miesiąca świat z niepokojem patrzy na Włochy dotknięte epidemią COVID-19.Okazuje się jednak, że mimo tak kryzysowej sytuacji, w której naturalnie zmienia się sposób myślenia o wartości ludzkiego życia a kolejne zgony wprowadzają niepokój o życie własne i najbliższych, Włosi wciąć nie podejmują refleksji o trawiącej ich od dziesięcioleci epidemii… Można by rzec, że do jednej plagi dodają drugą, wykonywaną „na życzenie”…

Aborcja - pilny przypadek...


Obowiązujące obecnie we włoskich szpitalach restrykcje, mające na celu ograniczenie kontaktów i udostępnianie miejsc najbardziej dziś potrzebującym, nie dotyczą jednak „przypadków pilnych”. Do takich, obok poważnych obrażeń, problemów sercowych, konieczności wykonania przeszczepu oraz innych sytuacji klinicznych związanych z bezpośrednim zagrożeniem życia, zalicza się także wykonywanie aborcji. A zatem, odraczane są zabiegi pacjentów z dolegliwościami ortopedycznymi, okulistycznymi, nawet pacjentów onkologicznych, jeśli zabieg można przełożyć bez ryzyka dla chorego. Ale kiedy chodzi o zabijanie dziecka w łonie matki, to jest to już „przypadek pilny”.

Jak słusznie podkreśla autorka jednego z włoskich portali, pośpiech wywodzi się w tym przypadku nie z niebezpieczeństwa o życie, ale raczej z woli śmierci, tzn. woli uniknięcia narodzin dziecka za wszelką cenę i na wszystkie sposoby. Okropny wyrok śmierci wobec niewinnego bez obrony…

Walka o miejsca i personel w walce z COVID-19 w tej sytuacji już nie obowiązuje… Czyli na jednym łóżku umiera kolejna osoba na koronawirusa, której nikt nie udziela pomocy, bo trzeba zająć się zabójstwem kolejnego człowieka… Chorzy nie są leczeni, ale zabijanie maleńkich dzieci nadal się dokonuje! W wyniku aborcji 500 dzieci dziennie, czyli 22 dzieci na godzinę traci we Włoszech życie.

Prezes Stowarzyszenia “Ora et Labora in Difesa della Vita” podkreśla, że wiele szpitali znajduje się pod ogromną presją, przede wszystkim w Lombardii w innych regionach północy, gdzie skoncentrowana jest największa liczba zakażeń COVID-19. Poszukiwane są nowe źródła finansowania a wystarczyłoby, aby pieniądze przeznaczone na aborcje (każdy region płaci za każdą aborcję nawet do 5 tys. euro!) skierować na obecne ogromne potrzeby związane z zarządzaniem kryzysowym. Podobnie także cały personel zatrudniony do przeprowadzania tych zbrodni, które wołają o pomstę do Boga i do przyszłych pokoleń, mógłby służyć jako pomoc w powstrzymaniu epidemii.

Domowa aborcja na życzenie?

„Na pomoc” w tej sytuacji spieszą panie ze Stowarzyszenia AMICA (Associazione Medici Italiani Contraccezione e Aborto), powstałego w 2015 r. w celu zapewnienie wszystkim kobietom dostępu i wolności wyboru w zakresie różnych możliwych technik aborcji. Związani z tą organizacją ginekolodzy Anna Pompili i Mirella Parachini w liście zamieszczonym na portalu „Quotidiano Sanità” zauważyły, że to bardzo nieekonomiczne w obecnej sytuacji, aby dokonywać aborcji w szpitalach, zamiast zlecać aborcję farmakologiczną. Autorki listu są oburzone niemożliwością bądź zablokowaniem możliwości dostępu do procedury aborcji farmakologicznej w Lodi w Lombardii, gdzie praktykowane jest prawie wyłącznie chirurgiczne przerywanie ciąży. Domowa aborcja farmakologiczna jest przecież bezpieczna, wymaga mniejszej liczby kontroli, co jest zaletą nie tylko z ekonomicznego punktu widzenia, ale także z punktu widzenia możliwości zarażenia się COVID-19 czy innymi.

Wzywają zatem do rozsądku: nieuzasadniona hospitalizacja zdrowych ludzi to marnotrawstwo zasobów gospodarczych, zajęcie łóżek odbieranych tym, którzy naprawdę tego potrzebują. Ta wybitna troska o życie i bezpieczeństwo człowieka wyrażana przez osoby, które dążą do ułatwienia procedur zabójstwa człowieka razi chyba każdego…

Panie ubolewają, że ta „trudna i złożona sytuacja” [tzn. poczęte dziecko – przyp. MZ] wciąż jeszcze napotyka się z antynaukowymi uprzedzeniami, ideologią, która czyni ludzi tak ślepymi i nierozsądnymi, prowadząc do wyborów mających na celu pokazanie, że we Włoszech kobiety muszą się dobrze zastanowić przed aborcją.

Alerty bezpieczeństwa, wyjątkowe środki ostrożności, ogłaszanie stanów epidemiologicznych, wzywanie do zachowania kwarantanny, szacowanie strat gospodarczych… Świat a wraz z nim także nasze „małe światy” w przeciągu kilku dni wirus postawił na głowie… Odebrał życie ludziom, których śmierć jest dramatem dla wielu rodzin, zaskoczonych nagłą utratą bliskiej, kochanej osoby.

Gdy każdego dnia setki dzieci pozbawia się życia „zgodnie z prawem” i politycznie poprawną wolnością, każdy idzie spać spokojnie, nie myśląc o tym, że wciąż dokonuje się plaga niszczenia ludzkości i cywilizacji, która w zatrważającym tempie pozostawia ślady okrutnej śmierci na obliczu naszego świata… W obliczu koronawirusa władze państw działają błyskawicznie. Kiedy politycy równie sprawnie wezmą się za ratowanie abortowanych dzieci?

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś: może przyjść pokusa braku cierpliwości i niewytrwałości

2020-03-31 11:28

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

Ks. Paweł Kłys

- Jest taka pokusa, która jest pokusą braku cierpliwości, pokusą niewytrwałości. Pewnie to dzisiejsze Słowo nie jest na dzisiaj, ale Pan Bóg nam je daje zawczasu, byśmy je w sobie zachowali, by ono z nas wyszło wtedy, kiedy będzie nam potrzebne. – mówił arcybiskup Grzegorz Ryś podczas porannej Mszy świętej celebrowanej w kaplicy domowej. Metropolita łódzki odwołując się do kolekty mszalnej oraz do czytania z Księgi Wyjścia zwrócił uwagę na niezadowolenie, zniecierpliwienie Narodu Wybranego względem Boga i Mojżesza.

- To jest taka pokusa, która jest pokusą braku cierpliwości, pokusą niewytrwałości. Myślę, że Pan Bóg daje nam to słowo zawczasu. Może nie jest nam ono jeszcze dziś potrzebne, ale może nam być ono potrzebne za tydzień, za trzy tygodnie. Ciągle jeszcze jesteśmy gdzieś na początku tej trudnej drogi, którą idziemy przez pustynię. Jak się rozmawia z wieloma ludźmi, to mówią, że w tym trudnym czasie pustyni też wielu otrzymuje rozmaite dary od Pana Boga. Maja poczucie że Pan Bóg daje im jeść, daje im pić, że widzimy jego cuda. – podkreślił kaznodzieja.

Kończąc łódzki pasterz apelował - trzeba nam się dziś modlić o wytrwałość, tak jak uczy nas dzisiejsza kolekta – o wytrwałą służbę Bożą. Będą takie momenty, że będzie nam się wydawało, że jeszcze chwila, jeszcze skok, ale… to jeszcze kawał drogi i wtedy człowiek zaczyna mówić przeciw Bogu i zaczyna mówić tak, jak wąż i żadne dary Boże wtedy już się nie liczą, choć człowiek ma je pod ręką. – zauważył abp Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję