Reklama

Kiedy na emeryturę?

Gorące dyskusje na temat wieku emerytalnego toczą się nie tylko u nas. Przyczyny są takie same: wydłużająca się średnia długość życia z jednej strony i malejący przyrost demograficzny z drugiej powodują, że zasada solidarności pokoleń przestaje działać. W lipcu br. Komisja Europejska zaapelowała do krajów unijnych o stopniowe podwyższanie wieku emerytalnego.

Za miedzą

Reklama

Wiek emerytalny w krajach europejskich jest zróżnicowany. W niektórych utrzymywana jest zasada wcześniejszego przechodzenia kobiet na emeryturę. Jak dotąd w Austrii, Wielkiej Brytanii, Grecji wiek ten jest taki sam jak w Polsce: 65 lat dla mężczyzn, 60 lat dla kobiet. Jak stało się powszechnie wiadome, przy okazji masowych protestów przeciwko podniesieniu wieku emerytalnego we Francji, ten właśnie kraj miał najniższy - określony granicą 60 lat - wiek emerytalny w całej Europie. Wcześniej niż u nas można przechodzić na emeryturę na Białorusi, w Czechach, Estonii, na Łotwie, Malcie, w Rumunii, Słowacji, Słowenii, na Ukrainie. W Hiszpanii, Holandii, Niemczech, Norwegii, na Cyprze prawo do emerytury zarówno kobiety, jak i mężczyźni osiągają w wieku 65 lat. Ciekawym rozwiązaniem jest model szwedzki, gdzie na emeryturę zarówno kobiety, jak i mężczyźni mogą przechodzić w wieku 61 lat - nie otrzymują wówczas pełnego świadczenia, które przysługuje po ukończeniu 67. roku życia, natomiast za zgodą pracodawcy mogą kontynuować zatrudnienie nawet po osiągnięciu tego wieku. Dodać trzeba, że dane te są zmienne, bowiem np. w Niemczech, gdzie uchwalono już stopniowe podnoszenie wieku emerytalnego, począwszy od 2012 r., obecnie toczy się spór o przesunięcie tej daty o 5 lat. Z kolei we Francji, mimo trwających manifestacji i protestów, podtrzymywane jest główne założenie reformy systemu, czyli podniesienie - jednakowego dla mężczyzn i kobiet - wieku emerytalnego o dwa lata.

60+ u nas

Jeszcze niedawno internetowe fora bulwersowały się rozpatrywaną przez Trybunał Konstytucyjny skargą Rzecznika Praw Obywatelskich, czy zróżnicowany wiek emerytalny kobiet i mężczyzn w Polsce jest zgodny z konstytucją. Zwolennicy podwyższenia go argumentowali, że średnia długość życia kobiet jest wyższa niż mężczyzn, przeciwnicy - twierdzili, że kobiety są słabsze fizycznie, a ponieważ najczęściej łączą macierzyństwo z pracą zawodową, w wieku 60 lat są wyeksploatowane. Były również głosy, że ten przywilej w istocie dyskryminuje kobiety, które pracując krócej, osiągają niższe emerytury. Jest dobrem niechcianym także dla tych, które chciałyby pracować po 60. roku życia, ale pod naciskiem pracodawcy muszą pożegnać się z pracą zawodową.
Chociaż werdykt Trybunału nie podważył obecnie obowiązującej zasady i emocje opadły, warto spojrzeć na sprawę wieku emerytalnego nie tylko przez pryzmat prawa i ekonomii. Wydaje się, że najciekawsze rozwiązania w tej dziedzinie prezentują te kraje, które przyjęły ustawodawstwo pozwalające, by zarówno kobiety, jak i mężczyźni jak najdłużej - jeżeli tego chcą - pozostawali na rynku pracy. Przyznanie części wypracowanego świadczenia po osiągnięciu określonego wieku i umożliwianie kontynuowania zatrudnienia nawet po osiągnięciu górnej granicy jest korzystne. Emeryci, którym zdrowie i sytuacja rodzinna na to pozwalają, powinni jak najdłużej pozostawać aktywnymi zawodowo, wykorzystując zdobyte doświadczenie i pozostając w relacjach społecznych, zapewniających im lepszą kondycję psychiczną.
Niestety, polskim problemem jest wczesne wypadanie z rynku pracy. Jak wynika z badań, w Polsce pracuje zaledwie 32 proc. osób w grupie wiekowej 55-64 lat.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa o trzeźwość narodu

2021-07-27 09:23

TV Trwam

Modlitwa o trzeźwość narodu zgromadziła tłumy wiernych

Modlitwa o trzeźwość narodu zgromadziła tłumy wiernych

W poniedziałek, 26 lipca 2021 r., w sanktuarium św. Michała Archanioła i bł. ks. Bronisława Markiewicza w Miejscu Piastowym odbyła się już po raz siedemnasty Ogólnopolska Modlitwa o Trzeźwość Narodu. Uroczystej Eucharystii przewodniczył abp Adam Szal, metropolita przemyski, a homilię wygłosił bp Tadeusz Bronakowski, Przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.

W okolicznościowym słowie bp Bronakowski bardzo mocno przypomniał słowa bł. ks. Bronisława Markiewicza: „Polska będzie trzeźwa, albo jej wcale nie będzie”. – Trzeba zatem i dzisiaj z cała mocą powiedzieć, jak przed laty wielki Kardynał Wyszyński non possumus! Nie możemy! Nie możemy pozwolić na niszczenie i demoralizację młodego pokolenia. Nie możemy pozwolić na niszczenie małżeństwa i rodziny. Nie możemy budować cywilizacji śmierci. Nie możemy pozwolić na rozpijanie narodu. Nie możemy pozwolić na reklamę alkoholu. Nie możemy pozwolić na tak wielką dostępność ekonomiczną i fizyczną alkoholu. na to, żeby był tani i dostępny wszędzie i o każdej porze. Nie możemy godzić się na bezprawną sprzedaż alkoholu nieletnim i na częsty brak reakcji społeczeństwa i odpowiedzialnych służb na ten zbrodniczy proceder. Nie możemy pozwolić na proalkoholową mentalność. Nie możemy pozwolić na bezmiar cierpienia, jakie niosą ze sobą tak liczne wśród naszych rodaków zniewolenia – apelował bardzo mocno kaznodzieja.

CZYTAJ DALEJ

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia Pana Jezusa

2021-07-23 16:46

[ TEMATY ]

św. Anna

Podlasie

Prostyń

Archiwum CIDD

Bazylika Trójcy Przenajświętszej w Prostyni

Bazylika Trójcy Przenajświętszej w Prostyni

Na mocy decyzji papieża Franciszka, niedziela 25 lipca br. jest obchodzona jako I Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Wedle miejscowej tradycji, w XVI w. w Prostyni we wschodniej Polsce, miały miejsce objawienia babci Jezusa Chrystusa. Znajduje się tam sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i św. Anny. To miejsce ważne także dla rodziny przyszłego błogosławionego – kard. Stefana Wyszyńskiego.

Sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i św. Anny liczy ponad 500 lat. Dokumenty archiwalne podają, że w 1510 roku w Prostyni św. Anna objawiła się Małgorzacie, żonie Błażeja. Święta poleciła, aby wybudowano kościół pw. Trójcy Przenajświętszej oraz kaplicę pw. św. Anny w miejscu jej objawienia.

CZYTAJ DALEJ

Prapremiera kantaty „Psalmy Dawidowe”

2021-07-27 18:56

mat. pras

W 2021 roku przypada jubileusz 25-lecia działalności artystycznej jedynego chóru synagogalnego w Polsce, Chóru Synagogi Pod Białym Bocianem we Wrocławiu. Od ćwierć wieku Stanisław Rybarczyk, założyciel, dyrektor artystyczny i dyrygent Chóru wraz ze znakomitymi Śpiewakami, przywołuje do życia muzykę zamordowanych synagog, muzykę, która zamilkła. Z okazji tego niezwykłego jubileuszu dyrektor Stanisław Rybarczyk zaprosił do współpracy znakomitego poznańskiego kompozytora, źródłoznawcę i muzykologa – Macieja Prochaskę, który podjął się napisania unikalnej pod wieloma względami kantaty: "12 Psalmów Dawida na solistów, chór mieszany i zespół instrumentalny".

Na scenie wrocławskiej Synagogi Pod Białym Bocianem wystąpią soliści: Magdalena Dynowska oraz Piotr Bunzler, Chór Synagogi Pod Białym Bocianem oraz Zespół Instrumentalny w niespotykanym składzie pod dyrekcją Stanisława Rybarczyka. Podczas koncertu usłyszymy takie instrumenty, jak: pomort, szałamaja, flet prosty, kotły, perkusja etniczna, obój historyczny, harfa, puzon oraz pozytyw. Siedmiu instrumentalistów będzie symbolicznie reprezentować świętą dla Judaizmu liczbę siedem, będąca symbolem stworzenia, kreacji i powstawania życia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję