Reklama

Ania byłaby szczęśliwa

Niedziela Ogólnopolska 26/2011, str. 38

Margita Kotas

Paradę dzieci poprowadziła Orkiestra Dęta KWK „Bogdanka”

Paradę dzieci poprowadziła Orkiestra Dęta KWK „Bogdanka”

W podwarszawskiej Zielonce 12 czerwca odbył się IX Festiwal Misyjny „Bóg mnie kocha”, organizowany przez Fundację Polską Raoula Follereau. Jak co roku, w Zielonce spotkały się dzieci z Misyjnego Apostolstwa Niepełnosprawnych Dzieci.
Festiwal rozpoczął się tradycyjnie paradą dzieci, które wraz z Orkiestrą Dętą KWK „Bogdanka” przeszły z gimnazjum miejskiego do parku, a następnie do kościoła pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Zielonce.
W parku, przy skrzyżowaniu ulic Kolejowej i Sienkiewicza, przed krzyżem upamiętniającym śmiertelny wypadek małej Ani Szałaty (1991-2002), miał miejsce apel ze zmianą harcerskiej warty i promocją Misyjnego Apostolstwa Niepełnosprawnych Dzieci. Po błogosławieństwie misyjnych krzyży zgromadzeni wylosowali obrazki z nazwiskami misjonarzy pracujących na wszystkich kontynentach, w których intencji podejmą modlitwę.
Następnie uczestnicy festiwalu przeszli do kościoła Matki Bożej Częstochowskiej, gdzie wzięli udział we Mszy św. z homilią poświęconą problematyce misji i obecności w tym dziele członków Misyjnego Apostolstwa Niepełnosprawnych Dzieci.
Po Mszy św. na placu Jana Pawła II odbył się koncert z udziałem Orkiestry Dętej KWK „Bogdanka”, zespołów „Rockspel”, „Trebunie Tutki” i „Ivis”. Podczas koncertu wręczona została doroczna Nagroda im. Małej Ani z Zielonki, przyznawana za wybitne osiągnięcia w dziedzinie popularyzacji najcenniejszych wartości kultury chrześcijańskiej wśród dzieci i młodzieży. Tegorocznym laureatem nagrody został Tygodnik Katolicki „Niedziela”, a odebrał ją w zastępstwie redaktora naczelnego ks. inf. Ireneusza Skubisia ks. dr Jacek Molka. Dotychczasowymi laureatami przyznawanej od 2004 r. Nagrody im. Małej Ani z Zielonki są: Darek Malejonek, Józef i Joszko Broda z zespołem „Dzieci z Brodą”, Robert Friedrich „Litza” z zespołem „Arka Noego”, ks. Roman Rusinek SAC, Magda Anioł, dr Wanda Błeńska (nagroda specjalna), telewizyjny program „Ziarno” oraz zespół „Siewcy Lednicy”.
Przez cały dzień na placu czynne były stoiska misyjne, przy których można było spotkać się z misjonarzami i wolontariuszami organizacji wspierających misje, uczestniczyć w grach, konkursach i zabawach, wziąć udział w loterii fantowej oraz posilić się w prowadzonej przez harcerzy ZHR „Kawiarni pod żyrafą”. Festiwal poprzedził przegląd filmów misyjnych (w dniach 5 i 11 czerwca), podczas którego można było obejrzeć filmy: „Ludzie Boga”, „Jesteś, który jesteś” oraz „Strzelające psy”.
Inspiratorką Misyjnego Apostolstwa Niepełnosprawnych Dzieci oraz zorganizowania w Zielonce Festiwalu Misyjnego była niepełnosprawna Ania Szałata, wolontariuszka Fundacji Polskiej Raoula Follereau, biorąca udział w wielu misyjnych działaniach Fundacji w Polsce i we Francji. Zafascynowana św. Tereską z Lisieux, pokazała innym, jak wiele można zrobić nawet wtedy, gdy jest się chorym i porusza się na wózku inwalidzkim. Chcąc zrealizować marzenia Ani o festiwalu misyjnym, jej rodzice, związani z Fundacją Raoula Follereau, już po jej tragicznej śmierci, zaprosili niepełnosprawne dzieci i misjonarzy z całego świata, organizując pierwsze święto misjonarzy i ich dobroczyńców. Hasło Festiwalu „Bóg mnie kocha” zaczerpnięte zostało z zeszytu Ani.
Od początku festiwale objęte są stałym patronatem przewodniczącego Komisji Episkopatu Polski ds. Misji bp. Wiktora Skworca oraz Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika. W 2009 r. Festiwal Misyjny w Zielonce swoim patronatem objął ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej abp Henryk Hoser. Fundacja Polska Raoula Follereau organizuje doroczny festiwal przy współudziale Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, Krajowego Sekretariatu Papieskich Dzieł Misyjnych, Parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Zielonce, OKiS, ZHR, Burmistrza Miasta Zielonka i Starosty Powiatu Wołomińskiego. Patronat medialny nad festiwalem sprawowała „Niedziela”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Becciu rezygnuje z kierowania kongregacją i praw przysługujących kardynałom

2020-09-25 09:35

[ TEMATY ]

kardynał

ekai.pl

Krad. Becciu

Krad. Becciu

Wczoraj, 24 września Ojciec Święty przyjął rezygnację z funkcji prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych oraz praw związanych z godnością kardynalską, złożoną przez Jego Eminencję kard. Giovanniego Angelo Becciu – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Dziennikarze w pierwszych komentarzach wiążą tę dymisję ze skandalem finansowym związany z inwestycją Watykanu w londyńską transakcję na rynku nieruchomości, która doprowadziła do utraty przez Stolicę Apostolską milionów euro z tytułu opłat wnoszonych na rzecz pośredników.

Prokurator watykański postawił w stan oskarżenia kilku urzędników watykańskich, jak również pośredników, ale nie kard. Becciu, który zaprzeczył wszelkim nadużyciom.

Angelo Becciu urodził się 2 czerwca 1948 w Pattada, niedaleko Sassari na Sardynii. Święcenia przyjął 27 sierpnia 1972 jako kapłan diecezji Ozieri. Uzyskał doktorat z prawa kanonicznego. 1 maja 1984 podjął pracę w służbie dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej, pracując w nuncjaturach w Republice Środkowoafrykańskiej, Sudanie, Nowej Zelandii, Liberii, Wielkie Brytanii, USA.

15 października 2001 Jan Paweł II mianował go nuncjuszem w Angoli, wynosząc go jednocześnie do godności arcybiskupa; sakrę nominat przyjął 1 grudnia tegoż roku. Od 23 lipca 2009 był papieskim przedstawicielem na Kubie. Zna francuski, angielski, hiszpański i portugalski. 10 maja 2011 Benedykt XVI mianował go substytutem ds. ogólnych w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej . Od 4 lutego 2017 jest też papieskim delegatem przy Zakonie Maltańskim. 26 maja br. 1 września 2018 został prefektem Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

CZYTAJ DALEJ

Zagra pierwszy organista katedry oliwskiej

2020-09-25 22:52

plakat organizatorów

We wspomnienie św. Teresy od Dzieciątka Jezus, dziewicy i doktora Kościoła oraz patronki misji, 1 października, krakowscy Karmelici Bosi zapraszają na uroczystą Mszę św. pod przewodnictwem bp. Jana Zająca. Eucharystia rozpocznie się o godz. 18.00, a po jej zakończeniu wybrzmi koncert misyjny.

Jest to kolejne wydarzenie z cyklu „Karmelitańskie Spotkania z Muzyką Organową”. Jak informuje Tomasz Soczek, organista i pomysłodawca cyklicznych spotkań z muzyką, tym razem wystąpi słynny polski organista, prof. Roman Perucki z Gdańska, pierwszy organista katedry oliwskiej. Zaznacza: „Karmelitańskie organy rozebrzmią niewątpliwie w pełnej krasie, ponieważ artysta zaprezentuje szereg słynnych wirtuozowskich utworów, a wśród nich: Preludium i fugę potrójną Es-dur Jana Sebastiana Bacha, toccatę Tu es Petra Henri Muleta, czy Carillon de Westminster Louisa Vierne’a. W programie pojawi się też akcent stricte krakowski – Preludia maryjne Juliusza Łuciuka.”.

Wstęp na koncert tradycyjnie wolny, a bezpośrednio po nim - jak zawsze odbędzie się spotkanie z zaproszonym artystą w Sali św. Anny. Patronat honorowy nad „Karmelitańskimi Spotkaniami z Muzyką Organową” objął abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. „Niedziela Małopolska” sprawuje patronat medialny nad wydarzeniem. Tegoroczny cykl finansowany jest ze środków Województwa Małopolskiego jako zadanie realizowane w ramach IV edycji Budżetu Obywatelskiej Województwa Małopolskiego.

„Karmelitańskie Spotkania z Muzyką Organową” to druga edycja całorocznego cyklu koncertów odbywający się w kościele oo. Karmelitów Bosych w Krakowie, przy ul. Rakowickiej 18. Kolejne wydarzenia muzyczne nawiązują treścią do porządku roku liturgicznego i przypadających w terminach koncertów uroczystości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję