Reklama

Sport

Sport był zawsze obecny w duszpasterstwie

Niedziela podlaska 45/2012, str. 7

[ TEMATY ]

sport

duszpasterstwo

Archiwum ks. Krzysztofa Dobrogowskiego

Ks. Krzysztof Dobrogowski

Ks. Krzysztof Dobrogowski

KS. KRZYSZTOF ŻERO: - Jakie cele i zadania stoją przed duszpasterstwem sportowców?

KS. KRZYSZTOF DOBROGOWSKI: - Duszpasterstwo sportowców jako zadanie stawia sobie duchową i pastoralną troskę o ludzi sportu: zawodników, trenerów, działaczy i kibiców. Organizuje dla nich rekolekcje, dni skupienia i spotkania formacyjne. Animuje również imprezy o charakterze ogólnopolskim, takie jak: opłatek sportowców, spotkanie wielkanocne, pielgrzymka, parafiada, sympozjum naukowe. Celem tych działań jest przesycenie świata sportu wartościami ewangelicznymi i chrześcijańskimi.
Ponadto budowanie dla sportu zaplecza teoretycznego, które opiera się na chrześcijańskim humanizmie i personalizmie, odwołujących się do takich wartości, jak: pokój, przyjaźń, miłość, poszanowanie godności, solidarność, sprawiedliwość i budowanie wspólnoty. Przesycanie sportu myśleniem etycznym w rozumieniu chrześcijańskim, w którym nie ma miejsca na instrumentalizację i degradację osoby (sportowca), odwracanie hierarchii wartości i dążenie do sukcesu za wszelką cenę, ale jest miejsce na odkrywanie tych wartości, które zostały zapisane przez Boga w sercu każdego człowieka.
Sobór Watykański II naucza, że sport pomaga w „utrzymaniu równowagi ducha i braterskich stosunków między ludźmi”, zatem staje się przygotowaniem i wsparciem życia łaski. Kościół widzi w sporcie także możliwość „chwalenia Boga w naszym ciele”. Bł. Jan Paweł II mówi, że „Kościół uznaje sport za bardzo ważny czynnik wychowania moralnego i społecznego, zarówno na płaszczyźnie osobistej i wspólnotowej, jak również na płaszczyźnie narodowej i międzynarodowej” (Ojciec Święty do uczestników i organizatorów XII Światowych Igrzysk Młodzieży Salezjańskiej w Warszawie w dniach 28 kwietnia - 3 maja 2001 r.).
W ramach duszpasterstwa sportowców wyróżniamy duszpasterstwo sportu, w którym sport jest wykorzystywany jako wielce atrakcyjna i akceptowana przez młodych metoda wychowawcza i formacyjna, oraz faktyczne duszpasterstwo sportowców, które obejmuje osoby uczestniczące w sporcie zarówno tym wyczynowym, jaki i rekreacyjnym, zdrowotnym oraz relaksacyjnym. Szczególny akcent duszpasterstwa sportowców jest skierowany na dzieci i młodzież, na integralny rozwój młodego człowieka, aby był „uczciwym obywatelem i dobrym chrześcijaninem”.

- Kto kieruje duszpasterstwem sportowców?

- Duszpasterstwem sportowców kieruje delegat KEP ds. duszpasterstwa sportowców bp Marian Florczyk, którego wspiera krajowy duszpasterz sportowców ks. Edward Pleń przy współpracy z diecezjalnymi i zakonnymi duszpasterzami sportowców.

- Czy wśród sportowców istnieje potrzeba i zainteresowanie taką formą duszpasterstwa?

- Tak. Sport jest fenomenem o charakterze globalnym i rozwija się niezwykle dynamicznie. Najważniejsze wydarzenia sportowe skupiają uwagę milionów sympatyków i kibiców na całym świecie. Ludzie, sympatyzując ze swoimi sportowcami, niejednokrotnie przemierzają znaczne odległości, aby uczestniczyć w sportowych wydarzeniach. Coraz więcej osób czynnie uprawia sport, co wiąże się z pozytywnymi zmianami świadomości i modą na zdrowy styl życia.
Kościół nie może być obojętny wobec tak potężnego zjawiska obejmującego wielu ludzi, bowiem to człowiek w całej niepowtarzalnej rzeczywistości bytu i działania, świadomości, woli, sumienia i «serca» jest pierwszą i podstawową drogą Kościoła, drogą wyznaczoną przez samego Chrystusa, drogą, która nieodmiennie prowadzi przez Tajemnicę Wcielenia i Odkupienia (por. Jan Paweł II, encyklika „Redemptor hominis”, 14).
Kościół opowiada się za sportem, który służy wszechstronnemu rozwojowi człowieka we wszystkich sferach i płaszczyznach, a przeciwstawia się takim jego formom, w których człowiek jest przedmiotem w służbie sportu. Opowiada się za takim sportem, który wychowuje, jednoczy, sprawia przyjemność, radość, uczy patriotyzmu, buduje przyjaźnie oraz pokój między ludźmi i narodami. Jest przeciwny takiemu sportowi, w którym występują zjawiska fałszu i oszustwa.

Reklama

- Pracował Ksiądz jako wikariusz w wielu parafiach, skąd wzięło się zainteresowanie tym duszpasterstwem?

- Od dzieciństwa interesowałem się sportem i brałem czynny udział w różnych grach oraz zabawach sportowych. Zainteresowanie duszpasterstwem zaczęło się od udziału w zorganizowanej przez Ojców Pijarów finałach Międzynarodowej Parafiady Dzieci i Młodzieży w Warszawie, w której brałem udział z dziećmi i młodzieżą z parafii Grodzisk. I tak się zaczęło.

- Proszę o krótkie przedstawienie dokonań w tej dziedzinie w parafiach, w których Ksiądz pracował.

- Wszystko się zaczęło w parafii Grodzisk od założenia drużyny w piłkę nożną, animowania dzieci i młodzieży podczas ferii i wakacji na obozach sportowych, wyjazdów z nimi na turnieje piłki nożnej, siatkówki i finały Międzynarodowej Parafiady Dzieci i Młodzieży w Warszawie. W kolejnych parafiach organizowałem regionalne imprezy sportowe dla dzieci i młodzieży i różne spotkania sportowe. Organizowałem także turnieje w piłkę nożną dla ministrantów młodszych i starszych.

- Ilu księży z naszej diecezji zaangażowanych jest w taką formę duszpasterstwa i w ilu parafiach istnieje opieka duszpasterska sportowców?

- Odpowiedzialnymi duszpasterzami poza mną w diecezji są ks. Krzysztof Domaraczeńko (wikariusz w Węgrowie) i ks. Jarosław Rosłon (wikariusz w Grodzisku k. Siemiatycz). W wielu parafiach naszej diecezji kapłani zaangażowani są w dziedzinę sportową i aktywnie ją rozwijają.

- Jakie są plany na przyszłość w duszpasterstwie sportowców w naszej diecezji?

- Plany na przyszłość to rozwijanie tego, co jest w dziedzinie sportowej, np. dalsze promowanie turniejów szachowych, imprez sportowych itp. Ponownie chcemy wznowić turnieje w piłkę nożną dla ministrantów.

Część odpowiedzi oparta na materiałach zawartych na stronie www.sport.episkopat.pl

2012-11-02 07:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O duszpasterstwie polonijnym (2)

Niedziela szczecińsko-kamieńska 3/2016, str. 2-3

[ TEMATY ]

wywiad

duszpasterstwo

Polonia

Archiwum Biura Delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

Bp Wiesław Lechowicz skierował świąteczny list do Polaków przebywających poza Ojczyzną

Bp Wiesław Lechowicz skierował świąteczny
list do Polaków przebywających poza Ojczyzną

Z bp. Wiesławem Lechowiczem, delegatem Komisji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, rozmawia Leszek Wątróbski

LESZEK WĄTRÓBSKI: – Czy mógłby Ksiądz Biskup wskazać różnice, jakie zachodzą w pracy duszpasterskiej w środowisku polskich emigrantów w porównaniu z duszpasterstwem krajowym, jakie prowadzi się w Polsce?

CZYTAJ DALEJ

Kim są najbardziej znani archaniołowie?

2022-09-29 09:50

[ TEMATY ]

archaniołowie

Karol Porwich/Niedziela

29 września w Kościele katolickim przypada święto trzech archaniołów – Michała, Gabriela i Rafała. Ich imiona pojawiają się na kartach Biblii. Niebiańscy wysłannicy towarzyszą ludziom w konkretnych wydarzeniach, a każdy z nich ma szczególną misję i zadanie do wykonania. Każdy z nich objawił się w konkretnym czasie. Św. Michał ukazywał się aż cztery razy, doprowadzając do ustanowienia swojej własnej bazyliki w podziemnej grocie na Górze Gargano we Włoszech.

Aniołowie są istotami duchowymi, nadrzędnymi wobec ludzi. Posiadają rozum oraz wolę. Św. Grzegorz Wielki tłumaczył, że słowo anioł nie oznacza natury, ale zadanie. „Duchy, które zapowiadają wydarzenia najbardziej doniosłe nazywają się archaniołami. Niektórzy z nich mają imiona własne, wskazujące na określone ich zadania czy posługę” – wyjaśniał papież i doktor Kościoła. Aniołowie i archaniołowie pośredniczą między Bogiem i ludźmi, a ich interwencje świadczą o tym, że są zawsze gotowi, aby nam pomóc. 29 września, w rocznicę konsekracji starożytnej bazyliki św. Michała w Rzymie Kościół katolicki wspomina trzech archaniołów, którym Bóg wyznaczył szczególne misje w historii zbawienia. Przypominamy kilka ciekawych informacji na ich temat.

CZYTAJ DALEJ

Bp Turzyński: duszpasterstwo polonijne to niezwykłe bogactwo inicjatyw

2022-10-02 15:42

[ TEMATY ]

duszpasterstwo

zebranie

bp Piotr Turzyński

Duszpasterstwo Emigracji Polskiej

Ważnym wyzwaniem duszpasterstwa polonijnego jest dziś towarzyszenie młodym, którzy doświadczają słabości i kruchości życia wiary i modlitwy – czytamy w komunikacie na zakończenie Zebrania Plenarnego Polonijnej Rady Duszpasterskiej Europy.

Spotkanie miało miejsce w Zakopanem w dniach od 30 września do 2 października. Wzięli w nim udział m.in. rektorzy i przedstawiciele Polskich Misji Katolickich, siostry zakonne oraz świeccy zaangażowani w duszpasterstwo.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję