Reklama

Odpowiedzialni za siebie

Przy ul. Kopernika w Krakowie - w pobliżu szpitalnych oddziałów Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego - stoi kościół z wysoką wieżą. To bazylika Najświętszego Serca Pana Jezusa. Przy kościele tym służą modlitwą i pomocą duszpasterską księża jezuici. Prowadzą też znajdujące się w pobliżu bazyliki: Wyższą Szkołę Pedagogiczno-Filozoficzną „Ignatianum” oraz wydawnictwo WAM.
Przy kościele od wielu lat działa także duszpasterstwo akademickie - Wspólnota Akademicka Jezuitów (WAJ)

Niedziela małopolska 4/2009

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Do WAJ-u przychodzę w sobotni styczniowy wieczór. Wraz z jednym z trzech duszpasterzy akademickich, o. Jackiem Poznańskim SJ, schodzę do podziemi, gdzie ma się właśnie rozpocząć bal karnawałowy. Przez korytarz przemyka sympatyczna studentka przebrana za... diabełka. Przygotowania zaczynają się rozkręcać - jeszcze ostatnie mycie podłogi, sprawdzenie nagłośnienia i można rozpocząć zabawę.
- Bale to jedna z form integracji duszpasterstwa - mówi o. Poznański. Studenci organizują rocznie cztery bale: na rozpoczęcie roku akademickiego, bal andrzejkowy, zabawę karnawałową i bal wiosenny. Jest to wspaniała okazja, aby mogli się spotykać wszyscy studenci zaangażowani w różne grupy WAJ-u. Bale są więc wydarzeniami szczególnymi, tak jak wspólne wyjazdy na ferie zimowe, wakacje albo też na jednodniowe wycieczki poza Kraków. W ciągu roku natomiast spotkania organizowane są w mniejszych grupach - w zależności od indywidualnych zainteresowań i potrzeb żaków - dodaje Duszpasterz.
Przyjrzyjmy się zatem, jak działa na co dzień ta akademicka wspólnota.

Oferta WAJ-u

Jak w większości duszpasterstw akademickich, i tu działają różne grupy. Nie są to jednak grupy stałe, tzn. raz na zawsze ustalone. O. Poznański wyjaśnia: - Rokrocznie następuje pewna zmiana, jedne grupki powstają, inne znikają. Zależy to w dużej mierze od osób, które do nas przyjdą. Zawsze znajdzie się kilku studentów, którzy mają jakiś pomysł, chcą zajmować się czymś, czego w dotychczasowej „ofercie” WAJ-u jeszcze nie ma. Jeśli osoby te mają charyzmę, chcą koordynować jakiś typ spotkań czy zajęć - tworzona jest, po prostu, nowa grupa. Być może tylko na rok, często jednak grupy te trwają dłużej.
Obecnie w ramach WAJ-u działają grupy: MANRESA, Taizé, grupa wolontariatu, biblijna, liturgiczna oraz grupy językowe (francuska i angielska), organizujące konwersacje.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Grupa MANRESA

Skupia się ona na duchowości ignacjańskiej. Opiekę duszpasterską sprawują nad nią przede wszystkim jezuiccy klerycy. Wspólnota spotyka się raz w tygodniu na Eucharystii, wprowadzeniu w modlitwę i dzieleniu w grupach. Grupa jest szkołą modlitwy, opartą na nauce medytacji nad Słowem Bożym w duchu św. Ignacego Loyolii. Cykl spotkań jest pomyślany jako rodzaj rekolekcji ignacjańskich w życiu codziennym. - Jest to forma rekolekcji, która nie wymaga pobytu w ośrodku rekolekcyjnym i brania urlopu - opowiada o. Jacek Poznański. - Program ośmiodniowych zamkniętych rekolekcji ignacjańskich jest rozłożony na pół roku. Grupa MANRESA powstała z inicjatywy studentów „Ignatianum”, którzy zafascynowali się duchowością św. Ignacego podczas uczelnianych rekolekcji, i chcieli ją pogłębić. Zainteresowanych było tak wielu, że w ramach naszego duszpasterstwa powstała odrębna grupa, która działa już drugi rok - dodaje Jezuita.

Reklama

Liturgia na nowo odkryta

Grupa biblijna zajmuje się rozważaniem tekstów Pisma Świętego. - Natomiast grupa liturgiczna powstała w tym roku akademickim - mówi o. Poznański. - Staramy się zgłębiać w niej istotę liturgii od strony historii, teologii i duchowości. Celem tych spotkań jest większe zaangażowanie świeckich w liturgię Kościoła, nie tylko przez czynny w niej udział, ale także przez lepsze zrozumienie pewnych gestów czy modlitw wchodzących w skład Eucharystii i innych nabożeństw. To nie tylko teoretyczny wykład duszpasterza, ale również dyskusja nad różnymi problemami, poszukiwanie odpowiedzi i próba odpowiedzialnego kształtowania liturgii w sposób, który mocniej zaangażowałby ludzi - tłumaczy o. Poznański.

Dostrzegać potrzeby

Od kilku lat działa w WAJ-u grupa wolontariatu. - Parę lat temu, z powodu braku chętnych, grupa ta miała przestać istnieć - opowiada zaangażowana w wolontariat studentka. - Jedna z koordynatorek grupy uparła się jednak, że nie można nas tak po prostu zamknąć - dodaje. Dziś grupa wolontariatu jest najliczniejszą wspólnotą duszpasterstwa. Skupia się na pomocy w domach dziecka, w hospicjach, wspiera osoby samotne i rodziny wielodzietne - w zależności od możliwości wolontariuszy. W tym roku grupa ta aktywnie włączyła się w akcję „Szlachetna paczka”, obejmując opieką kilka rodzin, w tym rodzinę z dziesięciorgiem dzieci.

Reklama

W duchu Taizé

Od niedawna działa w WAJ-u także grupa Taizé. Osoby, którym bliskie są modlitwy i śpiewy Taizé mogą tam znaleźć miejsce dla siebie. Grupa spotyka się na modlitwach w każdy czwartek. Organizuje również czuwania i spotkania formacyjne oraz coroczne wyjazdy sylwestrowe na Taizé. W ten sposób także krakowscy studenci włączają się w światowe dzieło ekumeniczne.

Nie tylko duchowość

Jezuickie duszpasterstwo akademickie to nie tylko duchowość, ale także działanie. W czym się ono jeszcze objawia? - Nasi studenci czynnie włączają się również w opiekę nad pomieszczeniami WAJ-u, począwszy od rutynowego sprzątania, na poważniejszych remontach skończywszy. Jest tutaj kawiarenka, w której każdy może zrobić sobie herbatę, poczekać na zajęcia, pouczyć się, porozmawiać ze znajomymi.
To, że WAJ mieści się bezpośrednio przy „Ignatianum”, nie jest równoznaczne z tym, że należą do niego wyłącznie studenci jezuickiej uczelni. Wiele osób, należących do WAJ-u studiuje na różnych wydziałach UJ, są także studenci AGH czy Politechniki Krakowskiej i innych uczelni Krakowa.
- Nasza jezuicka duchowość inspiruje nas do troski o całego człowieka. Staramy się więc, aby przynajmniej raz w miesiącu wyjechać na wyprawę górską. Szczególnie ważne jest to po sesjach, kiedy organizujemy kilkudniowy wypoczynek, często łącznie z innymi duszpasterstwami jezuickimi z całej Polski. Chodzi o to, żeby zdrowy duch kształtował się w zdrowym ciele - mówi o. Jacek. - W wakacje natomiast zapraszamy naszych studentów na lipcowe Jezuickie Dni Młodzieży w Świętej Lipce na Mazurach, na pieszą pielgrzymkę na Jasną Górę oraz na obozy adaptacyjne przed rozpoczęciem roku akademickiego - dodaje.

Cura personalis

Co wyróżnia WAJ pośród innych duszpasterstw akademickich działających na terenie Krakowa? - Wydaje mi się, że czynnikiem wyróżniającym nasze duszpasterstwo jest pedagogika ignacjańska, ideały św. Ignacego, którymi staramy się żyć i przekazywać je studentom - odpowiada o. Jacek Poznański. - To tzw. cura personalis - troska o indywidualną osobę. Mimo że w WAJ-u działa wiele grup, staramy się wraz z pozostałymi duszpasterzami: o. Robertem Grzywaczem SJ oraz o. Dariuszem Dańkowskim SJ widzieć konkretne osoby i ich szczególną sytuację. To, na czym nam też zależy, to kształtowanie młodych ludzi na samodzielnych i odpowiedzialnych chrześcijan, którzy widzą swoją wiarę i zaangażowanie w Kościół wielowymiarowo: w wymiarze intelektualnym, duchowym, emocjonalnym i wspólnotowym. Chcemy towarzyszyć studentom w tym odkrywaniu pełni człowieczeństwa i pełni wiary.

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo osób, a nie związków homoseksualnych

2024-05-20 15:05

[ TEMATY ]

wywiad

papież Franciszek

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Nie zezwalałem na błogosławienie związków homoseksualnych - wyjaśnił papież Franciszek w nadanej wczoraj pełnej wersji kwietniowego wywiadu dla telewizji amerykańskiej CBS. Dodał, że błogosławienie takich związków jest „sprzeczne z prawem naturalnym i prawem Kościoła”. Zezwolił natomiast na błogosławienie poszczególnych osób homoseksualnych, bo „błogosławieństwo jest dla wszystkich”, choć - jak przyznał -„niektórzy są tym zgorszeni”.

W godzinnym wywiadzie papież opisuje swe spotkania z dziećmi z Ukrainy, które nie potrafią się już uśmiechać. Apeluje o zakończenie toczących się na świecie wojen. „Dążcie do negocjacji. Dążcie do pokoju. Wynegocjowany pokój jest zawsze lepszy niż niekończąca się wojna” - przekonuje Franciszek. Zachęca też do modlitwy o pokój, którą sam praktykuje. „Zatrzymajcie się, negocjujcie” - powtarza Ojciec Święty.

CZYTAJ DALEJ

Kto przeprosi panią Annę?

2024-05-22 07:07

[ TEMATY ]

punkt widzenia

Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Samuel Pereira

„Anna Michalska została odwołana z funkcji rzeczniczki prasowej Straży Granicznej. Była twarzą kryzysu na granicy Polsko-Białoruskiej. Zasłynęła zdaniem „Dzieci z Michałowa? Mój ulubiony temat” – komunikat takiej treści 25 stycznia br. wyrzucił z siebie pan Artur Molęda z TVN24.

Cóż, w „uśmiechniętej Polsce” musimy się przyzwyczaić, że o takich zmianach kadrowych dowiadujemy się od „zaprzyjaźnionej stacji”, nawet jeśli akurat w tej sprawi przekazanie informacji o odwołaniu kpt. Michalskiej akurat przez TVN24 to wyjątkowa potwarz, biorąc pod uwagę to co wyprawiała ta stacja w czasie ruskiej operacji na polskiej granicy z Białorusią. Jego treść to kolejny element tej polityki dezinformacyjnej, bo „dzieci z Michałowa” tak cynicznie wykorzystane przez polityków ówczesnej opozycji były tak częstym tematem „pytań” zaprzyjaźnionych reporterów, że kiedyś kpt. Michalska rzuciła „mój ulubiony temat”, co zostało perfidnie wykorzystane przeciwko niej.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany personalne w archidiecezji poznańskiej

2024-05-22 15:57

[ TEMATY ]

zmiany

zmiany personalne

zmiany kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

Arcybiskup Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański, podjął następujące decyzje personalne dotyczące posługi duszpasterskiej kapłanów, które wejdą w życie w miesiącach wakacyjnych:

ks. Paweł FROELICH – dot. proboszcz parafii pw. św. Wojciecha w Kruszewie – mianowany proboszczem parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Buku – 1.08.2024

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję