Reklama

Niedziela Łódzka

Wierność powołaniu

Niedziela łódzka 15/2013, str. 1

[ TEMATY ]

Wielki Tydzień

Ks. Mariusz Wojturski

Mszy św. Krzyżma w bazylice archikatedralnej przewodniczył abp Marek Jędraszewski

Mszy św. Krzyżma w bazylice archikatedralnej przewodniczył abp Marek Jędraszewski

Celebracje liturgiczne Wielkiego Czwartku w szczególny sposób ukazują ustanowienie przez Chrystusa podczas Ostatniej Wieczerzy sakramentów kapłaństwa i Eucharystii. Tego dnia wielkoczwartkowej Mszy św. Krzyżma w łódzkiej bazylice archikatedralnej przewodniczył abp Marek Jędraszewski. Z Księdzem Arcybiskupem koncelebrowali - abp senior Władysław Ziółek, bp Adam Lepa i bp Ireneusz Pękalski oraz kapłani z terenu naszej archidiecezji. Celebracja ta była szczególnym wyrazem jedności Kościoła łódzkiego z Biskupem Rzymu i całym Kościołem powszechnym. Obok kleryków, sióstr zakonnych i osób konsekrowanych, uczestniczyła w niej duża rzesza wiernych świeckich.

W homilii abp Marek Jędraszewski zaapelował do kapłanów o wytrwałość i wierność swemu powołaniu, tak jak Bóg jest wierny swoim przyrzeczeniom. „Stąd obecność Chrystusa w naszym życiu. On oczekuje od nas wiernej odpowiedzi każdego dnia, każdej godziny i każdej minuty naszego życia. Bóg jest wierny swoim przyrzeczeniom i niewyobrażalnemu wyniesieniu nas do godności kapłańskiej. Dlatego ma prawo oczekiwać od nas wierności. Musimy zdawać sobie z tego sprawę z całą powagą” - mówił do zgromadzonych kapłanów Pasterz Kościoła łódzkiego. Przypomniał, iż misja głoszenia Ewangelii, którą podjęli i realizowali apostołowie, była przypieczętowana ofiarą życia. Wprawdzie wszyscy, z wyjątkiem Jana, zginęli śmiercią tragiczną, ale „nie wszystkich można nazwać męczennikami”. Dlatego też to, co się stało w odniesieniu do najbliższych uczniów i przyjaciół Chrystusa, musi być dla kapłanów nieustannym przypominaniem i wzywaniem, by trwać - do końca, wiernie i z miłością. Podkreślił, że to w Wielki Czwartek Chrystus powiedział do apostołów, że nie nazywa ich więcej sługami, ale przyjaciółmi.

Po homilii kapłani zgromadzeni w archikatedrze odnowili przyrzeczenia złożone w chwili swych święceń. W trakcie Mszy Krzyżma abp Marek Jędraszewski pobłogosławił olej chorych służący pokrzepieniu tych, którzy zapadli na zdrowiu, oraz olej katechumenów. Następnie Ksiądz Arcybiskup wraz z prezbiterami konsekrował olej krzyżma. Namaszcza się nim nowo ochrzczonych, bierzmowanych, a także naznacza dłonie kapłanów podczas święceń prezbiteratu oraz ołtarze i ściany kościołów w czasie ich uroczystego poświęcenia.

2013-04-11 11:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pascha - czas najważniejszy

Niedziela lubelska 15/2013, str. 4-5

[ TEMATY ]

Wielki Tydzień

Paweł Wysoki

Msza Wieczerzy Pańskiej; obrzęd umycia nóg

Msza Wieczerzy Pańskiej; obrzęd umycia nóg

Męka, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa jest kluczem do zrozumienia naszej wiary. Kościół świętuje je jako jedno zbawcze wydarzenie, dzięki któremu dokonało się odkupienie człowieka

Msza św. Krzyżma, sprawowana w Wielki Czwartek w godzinach przedpołudniowych w archikatedrze lubelskiej, zgromadziła pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika biskupów i kilkuset kapłanów, którzy wespół z wiernymi dziękowali Chrystusowi za to, że spośród ludu wybiera tych, których namaszcza Duchem Świętym i posyła, aby głosili Dobrą Nowinę, sprawowali sakramenty i byli przewodnikami na drogach zbawienia.

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit: Bądźmy roztropni

2023-01-30 08:12

[ TEMATY ]

duchowość

Fot. Robert Krawczyk/CSPB

Ludzie, którzy żyją tak, jakby Boga nie było, kierują się innymi zasadami, niż ludzie wierzący. Dla nas jest jasne, że Bóg dał Przykazania i człowiek powinien je zachowywać dla własnego dobra i dla dobra społeczności.

Zachowujemy więc je czasem z miłości do Boga, a czasem zwyczajnie z lęku przed karą. Niezachowanie przykazań jest grzechem – lekkim w sprawach mniej ważnych, a ciężkim w sprawach większej wagi. Jeśli zaś człowiek nie uznaje Pana Boga, to wtedy stawia się na Jego miejsce i on jest wtedy najważniejszy i decyduje o tym, co jest dobre a co złe. Przypomina się scena kuszenia z raju, kiedy szatan mówi, że po spożyciu zakazanego owocu „będziecie jako bogowie, znający dobro i zło”. Nie liczy się z prawem Bożym, a najwyżej z ludzkim albo tym co nakazuje ktoś silniejszy od niego.

CZYTAJ DALEJ

Premier o tzw. podatku od zbiórek: być może nadgorliwość niektórych urzędników doprowadziła do zamieszania

2023-02-02 10:02

[ TEMATY ]

Mateusz Morawiecki

PAP/Rafał Guz

Być może nadgorliwość niektórych urzędników - ale też i dobra wola - doprowadziła do zamieszania, którego już nie ma - wracamy do takiego stanu, jaki był wcześniej - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki, pytany o kwestię tzw. podatku od zbiórek.

W czwartek podczas wizyty w piekarni "Żytnia" w Dąbrówce niedaleko od Warszawy premier został zapytany w sprawę tzw. podatku od zbiórek. Chodzi o uchwaloną na ostatnim posiedzeniu Sejmu ustawę deregulacyjną, która m.in. podnosi kwoty wolne od podatku zawarte w ustawie o podatku od spadków i darowizn.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję