Reklama

Aspekty

Mieć kontakt z bazą

KATARZYNA JASKÓLSKA: - Skąd pomysł, żeby zorganizować u nas pielgrzymkę tylko dla mężczyzn?

KS. ROBERT PATRO: - To pomysł całkowicie oddolny. Od ponad dwóch lat przy parafii pw. św. Stanisława w Zielonej Górze, gdzie mieszkam, co miesiąc są spotkania właśnie dla mężczyzn. Przychodzą tam ludzie, którzy chcą się razem pomodlić, podzielić się przeżywaną wiarą i po prostu być ze sobą. Bo oprócz aspektów formacyjnych mamy też wspólne wyjścia na kręgle, gramy w piłkę itd. I właśnie ci mężczyźni wyszli z propozycją zorganizowania takiej pielgrzymki.

- A czemu Międzyrzecz?

- Bo chcemy pielgrzymować do mężczyzn - tych, którzy jako pierwsi oddali tutaj swoje życie za Chrystusa. Chcemy się od nich uczyć. Na przykład odwagi. Nie tylko w kwestiach wiary, ale w ogóle odwagi w życiu mężczyzny, który z natury jest wezwany do tego, by być pasterzem dla swojej rodziny, by być konkretnym w podejmowaniu działań. Od Męczenników Międzyrzeckich możemy się również nauczyć tego, że wiara też jest dla mężczyzn i wcale nie muszą się tego wstydzić. A poza tym można się też od nich nauczyć składania świadectwa.

- Czy robienie osobnego duszpasterstwa dla panów oznacza, że czegoś im brakuje w Kościele?

- To naturalne, że zarówno kobiety, jak i mężczyźni chcą od czasu do czasu spotkać się tylko we własnym gronie. To nie jest jakieś izolowanie się. Faceci chcą się dzielić ze sobą swoim życiem. Widzę w tej naszej wspólnocie, że oni pomagają sobie nawzajem, wymieniają się czymś, tworzą się tam więzi i to jest bardzo cenne. Jeśli któryś z nich przeżywa jakiś kryzys, to także potrafią ze sobą rozmawiać. Bo w kryzysach mężczyźni rozmawiają przede wszystkim z mężczyznami, rzadko idą z tym do kobiet, nawet do własnych żon. A na te spotkania przychodzą różni ludzie - tacy, którzy dopiero rozeznają powołanie, są świeżo po ślubie albo mają już dorosłe dzieci. Wymiana doświadczenia życiowego jest ogromnie ważna. Ktoś, kto dopiero wchodzi w małżeństwo, może się wiele nauczyć od kogoś, kto jest mężem już naście lat. I rola kapłana w tym wszystkim też jest istotna.
Zainteresowanie takimi spotkaniami jest duże. Często chciałoby się, żeby mężczyzna był uduchowiony, ale nie bardzo wiadomo, jak się do tego zabrać. To jest jeden ze sposobów, myślę, że dobry.

Reklama

- A wracając do samej pielgrzymki. Co jeszcze oprócz tego, że faceci będą się uczyć od Męczenników?

- Chciałbym, żeby też nauczyli się zginania kolan - o tym zresztą mówi hasło przewodnie wzięte z Pierwszego Listu do Tymoteusza: „Chcę więc, by mężczyźni modlili się na każdym miejscu, podnosząc ręce czyste, bez gniewu i sporu”.
Ważnym momentem będą świadectwa. Jeden mężczyzna opowie o swoim uzdrowieniu z bardzo ciężkiej choroby, kiedy właściwie otarł się o śmierć. Będą też świadectwa o relacji ojciec - syn, o adopcji i o nawróceniu.
Happening „Tylko dla twardzieli” ma być przestrzenią wyrażenia męskich pasji - faceci będą mogli pogadać o tym, czym się zajmują i podzielić się swoimi zainteresowaniami.
Chcemy też rozdać im Nowy Testament ze wstępem bp. Stefana Regmunta. Będzie wydrukowany mniej więcej w takiej wielkości jak paczka papierosów, żeby mężczyzna mógł stale mieć to przy sobie i korzystać. Ja też nie rozstaję się z Biblią i kiedy mam chwilę, to ją czytam. Dzięki temu mam kontakt z Bazą.

- Jak zgłosić swój udział w pielgrzymce?

- Nie trzeba nic zgłaszać. Można po prostu wsiąść w samochód i przyjechać. Albo popytać, czy gdzieś nie jest organizowany jakiś grupowy wyjazd.

- A czy kobiety mogą się spodziewać, że kiedyś zostanie zorganizowana taka pielgrzymka dla nich?

- Myślę, że jeśli tylko będzie takie zapotrzebowanie, to wszystko da się zrobić.

* * *

Ks. Robert Patro, diecezjalny duszpasterz dzieci i młodzieży, organizator pierwszej pielgrzymki mężczyzn w naszej diecezji

* * *

W sobotę 21 września odbędzie się 1. Pielgrzymka Mężczyzn do Sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski w Międzyrzeczu. Myśl przewodnią pielgrzymki stanowić będą słowa zaczerpnięte z Pierwszego Listu do Tymoteusza (1Tm 2,8) - „Chcę więc, by mężczyźni modlili się na każdym miejscu, podnosząc ręce czyste, bez gniewu i sporu.”

PROGRAM PIELGRZYMKI:
godz. 9.30 - rozpoczęcie we wsi Święty Wojciech przy kościele, nabożeństwo odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych
godz. 10.15 - wyjście z relikwiami Pierwszych Męczenników Polskich do sanktuarium
godz. 11 - świadectwa mężczyzn, konferencja ks. dr. Grzegorza Cyrana - „Ile mężczyzny jest w mężczyźnie”
godz. 13 - Msza św. pod przewodnictwem bp. Stefana Regmunta
godz. 14.30 - happening „Tylko dla twardzieli”

Szczegółowe informacje:
ks. Robert Patro:
tel. (68) 451-23-53,
e-mail: r.patro@kuria.zg.pl

2013-09-10 10:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nadzieja na pielgrzymki wraca

Niedziela Ogólnopolska 26/2020, str. 14-15

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Margita Kotas

Jerozolima. Bazylika Grobu Pańskiego

Jerozolima. Bazylika Grobu Pańskiego

Normalnie o tej porze roku Rzym, Fatima, Lourdes czy Ziemia Święta byłyby wypełnione tłumami pielgrzymów. Problem w tym, że rzeczywistości, w której się znaleźliśmy za sprawą koronawirusa SARS-CoV-2, daleko jeszcze do normalności.

Pandemia COVID-19 na długie miesiące zatrzymała świat, w tym ruch turystyczny i pielgrzymkowy. Zamknięte granice państw, obowiązek społecznej izolacji zweryfikowały wiele naszych życiowych planów, również tych dotyczących wypoczynku i podróży, a wśród nich – pielgrzymek do miejsc świętych. Trudno nie przyznać, że koronawirus najboleśniej pokrzyżował plany Polaków w tej materii. Jeszcze w lutym mieliśmy cień nadziei, że Narodowa Pielgrzymka do Rzymu z okazji 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II, zaplanowana na 17 maja, dojdzie do skutku. Niestety, rozwój pandemii we Włoszech i jej dotarcie do Polski rozwiały wszelkie nadzieje. 12 marca Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski zdecydowała o jej odwołaniu.

CZYTAJ DALEJ

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

[ TEMATY ]

spowiedź

Adobe Stock

Dlaczego właściwie warto się spowiadać? Bo tego nauczyli mnie rodzice? Bo tak wypada? Nic z tych rzeczy. Oto 5 prawdziwych powodów dla których warto klęknąć do kratek konfesjonału!

1. Uporządkowanie życia

CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. dr hab. Stanisław Pamuła, były wicerektor i profesor WSD

2023-02-03 23:09

[ TEMATY ]

nekrolog

ks. Stanisław Pamuła

Karol Porwich/Niedziela

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 3 lutego, w wieku 82 lat, w 59. roku kapłaństwa, odszedł do Pana śp. ks. prał. dr hab. Stanisław Pamuła, były wicerektor Częstochowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie, wieloletni Wykładowca w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej, w Wyższym Instytucie Teologicznym im. NMP Stolicy Mądrości w Częstochowie oraz na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie.

Mszy św. żałobnej w niedzielę, 5 lutego o godz. 19.30 w kościele seminaryjnym Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie będzie przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję