Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

„Te Deum” za stulecie świątyni w Mrzeżynie

Niedziela szczecińsko-kamieńska 41/2013, str. 1, 3

[ TEMATY ]

rocznica

Archiwum parafii w Mrzeżynie

Pojęcie czasu nieodwołalnie związane jest z życiem człowieka. Wobec potęgi minionych wieków stajemy zawsze z szacunkiem nad tym wszystkim, co kształtowało prawdę o egzystencji świata i człowieka. W tym kontekście sto lat jest niewielkim odcinkiem czasu, jednak, gdy spojrzy się na wielość wydarzeń wpisanych w jeden wiek, dostrzega się ich niezwykłość i bogactwo ducha w nich zawarte. Taka właśnie refleksja przyświecała niedawnym obchodom 100-lecia kościoła pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Mrzeżynie.

Mrzeżyno od średniowiecza było związane z Trzebiatowem jako jego port handlowy i rybacki. Prawdopodobnie tutaj znajdowała się średniowieczna latarnia morska Regoujście. W 1457 r. trzebiatowianie przy współpracy klasztoru z Białoboków przekopali nowe, skrócone koryto rzeki Regi i założyli tu nowy port. W 1806 r. rozpoczął swoją działalność pierwszy Dom Zdrojowy; w 1840 r. Mrzeżyno było już znanym kąpieliskiem morskim. W 1912 r. doprowadzono linię kolei wąskotorowej z Trzebiatowa. 17 marca 1945 r. miały tu miejsce pierwsze powojenne Zaślubiny Polski z Morzem.

Główne uroczystości jubileuszowe odbyły się w sobotę 7 września br. pod przewodnictwem abp. Andrzeja Dzięgi w asyście kilkunastu kapłanów pracujących w tej parafii, wywodzących się z tych terenów oraz posługujących w dekanacie Trzebiatów. O przybliżenie historii kościoła oraz najważniejszych wątków związanych z czasami kształtowania powojennego duszpasterstwa poprosiliśmy obecnego proboszcza, ks. kan. Wojciecha Helaka: „Jak podają źródła historyczne, świątynię zbudowano w rekordowym tempie, bowiem latem 1912 r. wmurowany został kamień węgielny, a 1 lipca 1913 r. generalny superintendent pomorskiego Kościoła ewangelicko-augsburskiego poświęcił ją dla mieszkańców i licznie przebywających tu letników. Ciekawostką jest fakt, że naczynia liturgiczne ufundowali przebywający wtedy w Mrzeżynie kuracjusze, a sama cesarzowa Niemiec ofiarowała Biblię. Po II wojnie światowej rozpoczął się drugi rozdział burzliwych dziejów tej świątyni. Stała się ona miejscem kultu dla katolików - służyła dalej mieszkańcom i wczasowiczom, a administrator apostolski ks. dr Edmund Nowicki dekretem z dn. 6 września 1945 r. włączył Mrzeżyno w granice parafii Trzebiatów. Dopełnieniem tej decyzji była uroczystość w dniu 29 czerwca 1947 r., kiedy to ks. Tadeusz Długopolski TChr, proboszcz w Trzebiatowie, poświęcił kościół i odprawił pierwszą Mszę św. odpustową ku czci świętych apostołów Piotra i Pawła. Kolejny ważny aspekt wiąże się z wymiarem wojska. W 1950 r. MON ogłosiło Mrzeżyno terenem wojskowym i wstęp dla ludności cywilnej został wzbroniony. Od tego momentu kościół został znowu zamknięty i zaczął ulegać dewastacji. Po zmianach ustrojowych w 1956 r. kościół został ponownie udostępniony dla kultu Bożego, uporządkowany, odnowiony i od 26 maja 1956 r. służy nieprzerwanie mieszkańcom i wczasowiczom. Od 1972 r. był kościołem filialnym parafii św. Józefa w Trzebuszu, a w 1983 r. ustanowiony został kościołem rektorskim. Najistotniejszą datą jest jednak dzień 14 stycznia 1985 r., kiedy abp Kazimierz Majdański, ówczesny biskup szczecińsko-kamieński, ustanowił kościół w Mrzeżynie siedzibą parafii, mianując jej pierwszym proboszczem ks. kan. Henryka Jędrychowskiego, któremu dziękujemy za wieloletni trud budowy duchowej i materialnej tej parafii oraz za posługę kapłańską, dziś szczególnie złączoną z Chrystusowym krzyżem choroby i cierpienia” - mówi ks. kan. Wojciech Helak.

Reklama

W uroczystości jubileuszowej wzięli udział zaproszeni goście, obok kapłanów także przedstawiciele władz samorządowych gminy Trzebiatów, Wojska Polskiego, szkoły w Mrzeżynie, stowarzyszeń, ośrodków wczasowych reprezentowanych przez delegacje, poczty sztandarowe, siostry ze Zgromadzenia Sióstr Służek NMP Niepokalanej, które niedawno świętowały jubileusz 25-lecia posługiwania w tej wspólnocie. Licznie przybyli również wczasowicze i parafianie z Mrzeżyna, Rogowa i Robów, którzy na co dzień wypełniają tę świątynię swoją obecnością, modlitwą, i dbają, by sobą głosiła chwałę Pana Boga.

Reklama

„Podczas Mszy św. modliliśmy się za budowniczych i dobrodziejów tej świątyni - dodaje - ks. kan. W. Helak - za żyjących i zmarłych, za parafian i gości, wspominając pastora Getke - budowniczego świątyni - oraz tych, którzy zadbali o obecny jej wygląd, szczególnie za śp. Władysława Rupentala - parafianina, który wykonał w drzewie ołtarz, ambonkę, chrzcielnicę, konfesjonały i pięknie zdobiony sufit, oraz za artystę plastyka śp. Henryka Burzca z Krakowa, który poprzez elementy ceramiczne ukazał Trójcę Świętą, patronów świątyni: świętych apostołów Piotra i Pawła, a także uzupełnił wystrój elementami przypominającymi o bliskości morza.

W pierwszych wiekach Kościoła każda Eucharystia kończyła się wspólną agapą - ucztą miłości. Naśladując pierwsze wspólnoty Kościoła, trwaliśmy w dziękczynieniu, dzieląc się we wspólnocie chlebem, radością, wspólnym śpiewem, ciepłym słowem oraz przygotowaną dla wszystkich strawą. To wszystko ubogacone było przygotowaną przez parafian wystawą historyczną o naszej świątyni i parafii oraz koncertem zespołów: «Trzebiatowiacy» i «Testimonium». Dzieci uczestniczyły w przygotowanych konkursach związanych z naszym kościołem. Aby pozostał ślad tej uroczystości, abp Andrzej Dzięga poświęcił tablicę upamiętniającą jubileusz i jak nakazuje piękny zwyczaj pielęgnowany przez leśników, posadził w asyście proboszcza i pana leśniczego drzewo-pomnik. Jako proboszcz tej nadmorskiej wspólnoty - kontynuuje ks. kan. W. Helak - pragnę podziękować raz jeszcze Księdzu Arcybiskupowi za Eucharystię, wygłoszone słowo Boże, za przekazane okolicznościowe błogosławieństwo na dalsze lata trwania w wierze przy naszej świątyni, by każdy, kto tu przybędzie, mógł odczuć, że jest tu cząstka jednego, świętego, powszechnego i apostolskiego Kościoła. Dziękuję także wszystkim parafianom zaangażowanym w zorganizowanie tej uroczystości. Niech okazane dobro wraca zwielokrotnione w codziennym życiu, a Pan Bóg niech obdarza obficie swoimi łaskami” - kończy jubileuszowe podsumowanie ks. Wojciech Helak.

Dołączamy się jako wspólnota archidiecezjalna do modlitwy w intencji parafian - jubilatów z Mrzeżyna, a wszystkich zapraszamy, by przy każdej okazji pobytu nad morzem zaglądnęli do tej uroczej, tchnącej morskim duchem, świątyni w Mrzeżynie.

2013-10-09 14:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

155. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego

[ TEMATY ]

rocznica

Powstanie Styczniowe

Krzysztof Sitkowski/KPRP

W 155. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego Prezydent Andrzej Duda w Ciechocinku złożył wieniec przed pomnikiem upamiętniającym Romualda Traugutta, przywódcę tego patriotycznego zrywu. Prezydentowi towarzyszył podsekretarz stanu w KPRP Wojciech Kolarski, a także m.in. wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz, parlamentarzyści, władze lokalne oraz mieszkańcy i kuracjusze.

Obecny pomnik Traugutta jest już drugim w tym miejscu; pierwszy, odsłonięty 18 sierpnia 1929 r., został zniszczony przez hitlerowców. Idea pomnika zrodziła się w lipcu 1928 r. podczas wizyty w kurorcie córki przywódcy powstania Anny Juszkiewiczowej. Zawiązany został komitet budowy, zebrano datki, m.in. 100 zł ofiarował marszałek Józef Piłsudski. Na masywnym, kamiennym cokole wyrzeźbione zostało popiersie bohatera, zaś na wierzchołku cokołu znalazł się orzeł z rozpostartymi skrzydłami, zrywający się do lotu.

CZYTAJ DALEJ

Turcja/ KG PSP: pierwszy uratowany człowiek przez polskich strażaków

2023-02-07 15:46

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/NECATI SAVAS

Polscy strażacy wspólnie z tureckimi ratownikami wydobyli z gruzowiska w Besni żywego mężczyznę. To pierwszy uratowany człowiek przez naszych ludzi - poinformował komendant główny Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadier Andrzej Bartkowiak.

Polska grupa ratownicza HUSAR Poland, która we wtorek dotarła do tureckiego miasta Besni, po południu rozpoczęła poszukiwania ludzi uwięzionych pod gruzami po trzęsieniu ziemi. Nadal trwa rozpoznanie, ale do akcji ruszyły już pierwsze zespoły ratownicze.

CZYTAJ DALEJ

Odblokujcie ustawę o hospicjach perinatalnych - petycja Fundacji Grupa Proelio

2023-02-07 17:06

[ TEMATY ]

pro life

Robert Skupin/Fotolia.com

Wiele matek dzieci ze zdiagnozowaną wadą letalną nie wie, że może otrzymać pomoc w hospicjum perinatalnym. Lekarze powinni być zobligowani, by o tym informować - przekonują członkowie Fundacji Grupa Proelio, którzy przygotowali petycję w sprawie odblokowania projektu ustawy o hospicjach perinatalnych. Petycja powstała m.in. w związku ze zmniejszeniem się liczby hospicjów perinatalnych w ostatnim roku oraz ze znaczącym spadkiem liczby pacjentek, które z nich korzystają.

Jak informował ostatnio "Dziennik Gazeta Prawna" w 2022 roku spadła liczba hospicjów perinatalnych z 16 do 13 oraz liczba pacjentek hospicjów z 459 do 257.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję