Reklama

Głos z Torunia

Zamek Bierzgłowski

Dni Formacyjne Akcji Katolickiej Diecezji Toruńskiej

Niedziela toruńska 41/2013, str. 2

czesław Piątkowski

„Wiara dziełem Boga i człowieka” to główny temat cyklu konferencji rekolekcyjnych Akcji Katolickiej, które odbyły się w dniach 20-22 września w Zamku Bierzgłowskim. Poprowadził go ks. prof. Tadeusz Dutkiewicz. Początkiem rekolekcji była wieczorna Eucharystia z homilią poświęconą przyczynom utraty wiary. Później w ramach 150. rocznicy powstania styczniowego prof. Grażyna Halkiewicz-Sojak omówiła bogate życiorysy świętych: Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, Adama Chmielowskiego i Rafała Kalinowskiego (kanonizowanych przez bł. Jana Pawła II), którzy, mając silną wiarę i nadzieję, walczyli o niepodległość ojczyzny będącej pod zaborami. Dopełnieniem tematu była następna konferencja prof. Bogdana Burdzieja „Tarcza polska oraz modlitwy i poezje związane z powstaniem styczniowym”. Oba te wykłady pokazały wspaniałych ludzi, dla których Bóg, Honor, Ojczyzna były w życiu priorytetami, oraz jak poprzez modlitwy i poezję przekazywano duchowe dziedzictwo dla następnych pokoleń. Dla nas były to wskazówki, jak w pełni łaski wiary i patriotyzmu zachować się w trudnej polskiej współczesności. Ilustrację tych wystąpień stanowiła wystawa poświęcona powstaniu styczniowemu oraz życiorysom wymienionych świętych związanych z powstaniem.

W dalszej części spotkania ks. prof. Tadeusz Dutkiewicz mówił o wierze pojmowanej jako rozumowe przyjęcie prawdy i osobowe przylgnięcie do Boga, gdzie ogromną rolę odgrywają rozum i wola. Zwracał uwagę na społeczny charakter wiary i z tym związane zadania przeznaczone dla katolików, a zwłaszcza członków Akcji Katolickiej. Dni formacyjne były więc nasycone zgłębianiem naszej osobistej relacji z Bogiem poprzez łaskę wiary i jedność w modlitwie.

Do niezbędnych elementów czasu spędzonego w Zamku Bierzgłowskim należało też spotkanie informacyjne prowadzone przez prezes DIAK Lidię Gliwę, która, omawiając sprawy bieżące, oznajmiła, że nowym krajowym asystentem Akcji Katolickiej przy KEP został biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej ks. Marek Solarczyk. W dalszej części zapoznała z zadaniami i literaturą na nowy rok formacyjny. Wspomniała także o niebezpiecznej ideologii gender.

Ważnym punktem programu była sobotnia wieczorna agapa, na której wymienialiśmy się doświadczeniami i łączyliśmy we wspólnym śpiewie. Organizatorem dni formacyjnych była prezes Lidia Gliwa wraz z Zarządem DIAK, a nad całością czuwał diecezjalny asystent Akcji Katolickiej ks. Wiesław Łużyński.

2013-10-09 14:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Geolog: trzęsienia ziemi w Turcji są związane ze specyficznym położeniem geograficznym

2023-02-06 17:20

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/REFIK TEKIN

Trzęsienia ziemi w Turcji są zjawiskiem naturalnym. Odpowiada za nie specyficzne położenie geograficzne. „Wiedzieliśmy, że trzęsienie ziemi w Turcji wystąpi w perspektywie kilku lub kilkunastu lat” – powiedział PAP prof. Jerzy Żaba, geolog z Instytutu Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego.

Epicentrum trzęsienia, które nastąpiło w poniedziałek o godz. 4.17 czasu lokalnego (godz. 2.17 w Polsce), znajdowało się na głębokości 10 km, 37 kilometrów na północny zachód od liczącego ok. 2 mln mieszkańców tureckiego miasta Gaziantep, położonego blisko granicy z Syrią - przekazało Europejskie Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne (EMSC). Pierwotne wstrząsy miały magnitudę 7,8. Po nich doszło do co najmniej 20 wstrząsów wtórnych; najsilniejsze o magnitudzie 6,6. Wstrząsy odczuwalne były także w Egipcie, Libanie i na Cyprze.

CZYTAJ DALEJ

Szef PSP o misji w Turcji: jako jedyni lądujemy w epicentrum, na lotnisku w Gaziantep

2023-02-06 15:39

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/Leszek Szymański

Jako jedyni lądujemy w samym epicentrum, na lotnisku, które będzie jak najbliżej epicentrum tego zdarzenia - powiedział w poniedziałek na konferencji przed wylotem do Turcji gen. brygady Andrzej Bartkowiak, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej. Potwierdził, że chodzi o lotnisko w Gaziantep.

Do Turcji na misję ratowniczą po trzęsieniu ziemi wyleci w poniedziałek grupa poszukiwawczo-ratownicza HUSAR Poland - 76 strażaków Państwowej Straży Pożarnej i 8 wyszkolonych psów. Wraz ze strażakami na misję poleci pięć osób z Zespołu Pomocy Humanitarno-Medycznej.

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: Kościół greckokatolicki odchodzi od kalendarza juliańskiego

2023-02-06 20:08

[ TEMATY ]

Kościół greckokatolicki

Karol Porwich/Niedziela

Ukraiński Kościół Greckokatolicki (UKGK) w Ukrainie rezygnuje z używanego dotychczas kalendarza juliańskiego i od 1 września przejdzie na nowy styl obchodzenia świąt stałych – ogłosił w poniedziałek zwierzchnik tego Kościoła, arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk.

Decyzje w sprawie zmiany kalendarza przyspieszyła wojna Rosji przeciw Ukrainie – wyjaśnił PAP o. Ihor Jaciw, dyrektor departamentu komunikacji UKGK.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję