Reklama

By dorwać księdza

2013-12-10 13:35

Maria Fortuna-Sudor
Niedziela Ogólnopolska 50/2013, str. 40-41

nadesłane przez ks. Gila

Ten prywatny adres w Modlnicy pod Krakowem był przez pewien czas mijającego roku najbardziej znanym i najłatwiejszym do zdobycia w Polsce

Każdy, kto tylko chciał, mógł się, dzięki usłużnym dziennikarzom i redaktorom, dowiedzieć, gdzie mieszka ks. Wojciech Gil, którego mainstreamowe media bez wyroku i bez potwierdzonych dowodów okrzyknęły „księdzem pedofilem”.

Do rodzinnego domu ks. Wojciecha po raz pierwszy jadę z michalitą, ks. Romanem Chylińskim. Przez otwartą bramę wjeżdżamy na podwórko. Wita nas głośne szczekanie psa. W drzwiach wejściowych stoi wyprostowany człowiek. Gdy podchodzę bliżej, dostrzegam jego uważne spojrzenie. Starszy pan okazuje się być ojcem ks. Wojciecha. Gdy tylko Stanisław Gil rozpoznaje w ciemności ks. Romana, otwiera drzwi na oścież i zaprasza nas do środka.

W domu rodzinnym

To moje pierwsze spotkanie z posądzonym i obrzuconym błotem michalitą, którego bardzo chciałam poznać. Ksiądz Wojciech lustruje mnie uważnie, podobnie jak jego mama, Elżbieta Gil. Na pewno jest mi łatwiej, bo mam rekomendacje ks. Romana. Ale i tak na początku, zanim zaczniemy rozmawiać, a p. Elżbieta przyniesie kawę, herbatę oraz ciastka, wyciągam na ławę mój telefon i dyktafon, pokazując, że nie są włączone. Dodaję, iż nie mam zamiaru niczego nagrywać bez ich zgody. Tego wieczoru słucham m.in. relacji o tym, jak właściciele domu: Stanisław i Elżbieta Gilowie oraz ich drugi syn Grzegorz z żoną i córkami zostali potraktowani przez dziennikarzy, którzy do Modlnicy zjeżdżali nie tylko z Polski. Pytam, czy mogłabym to opisać. Nie wyrażają zgody, ale obiecują, że się zastanowią i dadzą mi odpowiedź.

Reklama

Tydzień później, gdy dowiedziałam się, że mam „zielone światło” na artykuł, znów jadę do Modlnicy. Tam oprócz bliskich ks. Wojciecha spotykam sąsiadów, młodych ludzi z parafii św. Wojciecha oraz sprzedawczynie z tutejszego sklepu. Każdy z moich rozmówców na swój sposób przeżył i doświadczył aktywności ludzi mediów, którzy szukając dowodów winy ks. Wojciecha, potrafili wykorzystywać cały arsenał środków i sposobów, by go osaczyć.

– O tym, co przeżyliśmy w czasie kolejnych fal zainteresowań dziennikarzy Wojtkiem, trudno będzie nam kiedykolwiek zapomnieć – mówi p. Elżbieta Gil. – Najgorzej to było jednak we wrześniu i na początku października. To był najazd: od wczesnych godzin rannych do późnych wieczornych. Nawet po 22.00 ktoś próbował dzwonić domofonem, prosić o rozmowę. Na nic się zdały nasze odpowiedzi, że nie rozmawiamy. Nikogo nie obchodziło, że my w tym domu żyjemy, że mamy prawo spać, bo rano dzieci idą do pracy, a wnuczki do szkoły.

Przed bramą

Mama ks. Wojciecha mówi, że sposoby, w jaki próbowano uzyskać ich wypowiedzi czy informacje o jej synu, były bezwzględne. Jako przykład podaje zachowanie dziennikarki z „Faktu”. – Akurat przyjechałam z synową z Krakowa – opowiada cała wzburzona, pomimo iż od tamtych wydarzeń upłynęło kilka tygodni. – Gdy ta redaktorka przeszła przez bramę i zapytała, czy z nią porozmawiam, powiedziałam, że nie, bo oni i tak piszą, co im się żywnie podoba. Na to ona, że wierzy w niewinność Wojtka. Zapytała równocześnie, czy to prawda, że Wojtek uciekł z Dominikany na fałszywym paszporcie. No to jej powiedziałam, że to nieprawda i przyniosłam ten paszport z wbitymi pieczątkami. Wtedy pani zapytała, czy może zrobić zdjęcie paszportu. Zgodziłam się, a następnego dnia „Fakt” opublikował fotografię z opisem: „Matka księdza pedofila”. Ani słowa o tym, co trzymam w ręku…

Swoje uwagi na temat wspomnianego tekstu ma również p. Stanisław Gil. Trzęsącymi rekami podaje mi gazetę („Fakt” z 9 września 2013 r. – przyp. red.) i drżącym głosem opowiada: – Ci z tego brukowca weszli na podwórko i ten co miał aparat, zrobił mi zdjęcie. No to się go pytam, kto mu pozwolił i domagam się, żeby tę fotografię skasował. On obiecał, że tak zrobi i sobie poszedł. Potem w tym artykule, w którym żonę nazwali „matką pedofila”, przytoczyli moją wypowiedź, a ja o Wojtku nic do nich nie mówiłem. Jakim więc prawem ktoś się powołuje na moją wypowiedź, której nie było? – pyta starszy człowiek i dodaje, że chciałby wiedzieć, czy ci piszący nieprawdę o jego dziecku pomyśleli, co czuje ojciec. Zdenerwowany, rozżalony wyznaje: – Wie pani, ja przez trzy tygodnie do kościoła nie chodziłem, tu, w domu, się modliłem. Po tym, co te gazety pisały, co w telewizji mówili, ciężko mi było tutejszym ludziom w oczy spojrzeć.

Kosztem dzieci

Pogoni za sensacją doświadczył również Grzegorz Gil i jego rodzina; żona i córki – uczennice podstawówki. – To był dla nas bardzo trudny czas – przyznaje brat ks. Wojciecha. – Ciężko było tu normalnie żyć, do pracy wyjechać, koło domu coś zrobić. Nie dało się wyjść, bo cały czas kręcili i fotografowali, co się u nas dzieje. Nawet w nocy dziennikarze czaili się po krzakach, żeby Wojtkowi zdjęcie zrobić. Jeden to nawet był przebrany za księdza. Za nim jakiś chłopak z dziewczyną, ostentacyjnie się na różańcu modlili. Ktoś się przedstawiał, że jest z Telewizji Trwam.

Grzegorz Gil przyznaje, że najtrudniej to jednak było córkom wytłumaczyć całe to zamieszanie. – One bały się same do domu wracać – mówi. – A i w szkole inne dzieci pytały, dlaczego nasz dom w gazetach, w telewizji pokazują, dlaczego o ich wujku tak mówią. Ojciec dziewczynek przyznaje, że bardzo się o nie rodzina bała, wszyscy starali się je chronić przed upowszechnianymi informacjami, ale też ma świadomość, że to właściwie było niemożliwe.

Brat ks. Wojciecha nazywa to, co przeżyła jego rodzina – nagonką na księdza, bezwzględnym szukaniem sensacji i okazji do zarobienia. Wskazując na kolejne relacje: te z konkretnych telewizji i te prasowe, udowadnia, że ich autorzy manipulowali faktami, stwarzając rzeczywistość, zamiast ją rzetelnie opisywać. – Najlepszym przykładem jest sprawa przedstawiona w „Super Expressie” (z 3 października 2013 r. – przyp. red.), jak to rzekomo media, w tym właśnie ten brukowiec, pomogły ustalić miejsce pobytu Wojtka – opowiada. – Prawda wyglądała inaczej. Policja zadzwoniła do nas, aby porozmawiać z Wojtkiem, a ponieważ go akurat nie było, więc to ja z nimi rozmawiałem i to ja przekazałem bratu, że oni chcą go przesłuchać. Wojtek zgłosił się do nich ze swym adwokatem i po złożeniu stosownych zeznań wrócił do domu. To było w sobotę, a w następnym tygodniu, we wtorek przyjechała do nas policja, a za nimi sznur samochodów z dziennikarzami. Natomiast dwa dni później po tym najeździe wspomniany „Super Express” napisał, że ich dziennikarze przyczynili się do ustalenia adresu przebywania Wojtka. Tam jest również zdjęcie rzecznika policji z Komendy Głównej i informacja, jakoby dziękował on gazecie za to, że pomogli ustalić miejsce pobytu Wojtka, którego po raz kolejny nazwano „pedofilem”. A przecież policja dobrze wiedziała, gdzie jest Wojtek.

Wśród sąsiadów

Również sąsiedzi państwa Gilów przeżyli swoje. Kłopoty z dojazdem na swoje posesje, zaczepianie przez dziennikarzy szukających wypowiedzi, które potwierdziłyby już upowszechnione opinie na temat ks. Wojciecha. – To był dla nas bardzo trudny czas – przyznaje sąsiadka, Bożena Bogucka. – Dziennikarze wjeżdżali samochodami na nasze prywatne drogi, nikogo o zgodę nie pytali. Wiem też, że zbierali wypowiedzi wśród dzieci, zwłaszcza tych z gimnazjów. Wśród pytanych był mój młodszy syn, który ks. Wojtka zna dobrze, bo jeździł z nim na kolonie. Jednak wypowiedzi syna nigdzie nie znalazłam. Najwyraźniej dobre, prawdziwe informacje tych żądnych sensacji dziennikarzy nie interesowały.

Również druga sąsiadka, Elżbieta Machlowska, mówi, że to, co się w tym czasie w Modlnicy działo, było i nadal jest trudne do zaakceptowania. – Któregoś dnia wracałam z popołudniowej zmiany, ok. 21.30. I wtedy mnie i moją córkę policja legitymowała. Gdy zapytałam, co tu się dzieje, wymyślili historyjkę o kradzieży. Najgorsze jednak było wścibstwo tych dziennikarzy i fotoreporterów, ich wchodzenie z buciorami do czyjegoś życia.

Pani Elżbieta przyznaje, że jest zszokowana tym, co zaobserwowała. – Wie pani, oni byli strasznie nachalni, a najgorsze, że pisali i mówili, co im się spodobało – stwierdza. – Moja koleżanka się wypowiedziała, a potem w gazecie znalazła tylko część tego, co mówiła i to w taki sposób przedstawione, żeby jej słowa współgrały z przesłaniem artykułu. A córka po tym wszystkim, co tu widziała, to powiedziała, że więcej tych gazet, w których wydaje się wyrok na człowieka, chociaż sąd go nie skazał, a i dowody jakieś takie niepewne, to do ręki nie weźmie.

Przed kościołem i sklepem

Kolejnym miejscem, obok rodzinnego domu ks. Gila i parafialnego kościoła, gdzie chętnie przebywali ludzie mediów, był miejscowy sklep. – Oni byli bardzo natarczywi – mówi o dziennikarzach Anna Karcz, właścicielka sklepu. – Niektórzy nasi klienci to nawet bali się do środka wchodzić, bo nie wiedzieli, jak sobie z całą tą sytuacją poradzić. Do mnie też przychodzili różni redaktorzy, ale nie chciałam się wypowiadać. Bo wie pani, co można mówić, jak oni z góry skazują człowieka i twierdzą, że jest winny? – pyta i podkreśla, że te wizyty dziennikarzy u niektórych klientów nagabywanych przez dziennikarzy, nawet wywoływały agresję.

O fałszowaniu rzeczywistości przez dziennikarzy, o ich szukaniu dowodów na z góry postawioną tezę są przekonani Krzysztof Styrylski i Dominik Krawczyk. Obaj mówią, że przyjaźnią się z ks. Wojciechem i bardzo przeżyli, to, co go spotkało. Po tym, co zaobserwowali podczas kolejnych wizyt mediów w Modlnicy, są pewni, że ich zdecydowana większość nie szukała prawdy.

– To, co robili dziennikarze szukający ks. Wojtka i informacji o nim, było bezprawnym najazdem na ten dom, utrudnianiem życia całej rodzinie, a tak naprawdę wielu mieszkańcom Modlnicy – mówi Krzysztof Styrylski. – Sam dojazd do tutejszego przedszkola: były dni, że właściwie stało się to niemożliwe, bo wozy transmisyjne i dziennikarze tarasowali drogę. Albo przejeżdżam obok, a na dom, na każde okno Gilów, są ustawione kamery. Praktycznie trudno się było dostać na posesję. Kiedy podjeżdżałem pod bramę, to natychmiast pojawiali się dziennikarze, którzy próbowali mi zadawać pytania.

Z kolei Dominik Krawczyk, zajmujący się w parafii w Modlnicy wolontariatem, mówi, że zdecydował się sam wyjść do dziennikarzy: – Gdy usłyszałem, że pod kościół po raz kolejny podjechali dziennikarze z TVN-u, poszedłem do nich, bo pomyślałem, że powiem, jakim człowiekiem jest ks. Wojtek. Dziennikarze pytali, skąd się znamy, dlaczego chcę się wypowiadać na ten temat. Ostatecznie żadne słowo z mojej wypowiedzi nie znalazło się w materiale, najwidoczniej nie spełniłem ich oczekiwań (śmiech).

Przyjaciele ks. Wojciecha dodają, że dziennikarze z różnych mediów starali się pozyskać nawet wypowiedzi osób niepełnoletnich, np. gimnazjalistów. – Nie wiem, jak to dokładnie wyglądało, bo mnie przy tym nie było, ale Bartek z tutejszego gimnazjum opowiadał, że jedna dziennikarka telewizyjna nawet próbowała go przekupić, byle tylko „coś” na temat ks. Wojtka powiedział.

W Internecie

Osobny wątek tworzenia historii ks. Wojciecha Gila na tle Modlnicy i jej mieszkańców stanowi wizyta dominikańskiej dziennikarki Alicii Ortegi z telewizji Noticias SIN. Zapewne niewiele osób w Polsce wie, że pani redaktor wspólnie z dziennikarzami TVN-u i tłumaczem przyjechała pod dom Gilów. – Była tu dwa razy – mówi mama ks. Wojciecha. – Pierwszy raz wieczorem, ale myśmy z nią nie rozmawiali, bo mieliśmy zepsuty domofon i nikt nie wychodził do bramy domu, gdzie wciąż się jacyś redaktorzy zbierali. Od sąsiadów dowiedzieliśmy się, że była dziennikarka, co po hiszpańsku mówiła. Elżbieta Gil dodaje, że następnego dnia pod ich dom podjechała ekipa TVN-u, a z nimi ponownie dominikańska dziennikarka. – Ona podeszła z tłumaczem do bramy i prosiła, abym przekonała Wojtka do rozmowy z nią. Mówiła, że wierzy w jego niewinność i chce go przeprosić w imieniu Dominikany, i wyjaśnić wiele spraw. Wtedy jej odpowiedziałam, że nie będziemy z nikim rozmawiać, bo to nie ma sensu. Pani Elżbieta dodaje, że ekipa, z którą przyjechała dziennikarka, postała jeszcze chwilę, a potem odjechała.

Kilka godzin później Alicia Ortega upubliczniła na krakowskim rynku rzekome dowody winy ks. Wojciecha – filmy, na których miały być dzieci wykorzystywane seksualnie przez polskiego kapłana. Znających język hiszpański odsyłam na jedną z dominikańskich stron internetowych (www.elnacional.com.do), gdzie można się dowiedzieć, że Alicia Ortega i towarzysząca jej ekipa zostali w Modlnicy przed domem Gilów… zaatakowani przez ich sąsiadów. Jeden z nich miał próbować rozwalić (w dosłownym tłumaczeniu) samochód stacji telewizyjnej. Inni mieli uderzać w samochód dziennikarki i zaczepiać ją.

Moi rozmówcy, w tym sąsiedzi, nic o tym nie wiedzą, a Elżbieta Gil powtarza, że po rozmowie z nią dziennikarka odjechała spod ich bramy przez nikogo niezaczepiana.

* * *

Z rosnącym przerażeniem słuchałam kolejnych historii mieszkańców Modlnicy. I chociaż początkowo trudno mi było w nie uwierzyć, to fakty same układały się w logiczną całość. To pozwala mi przypuszczać, że aktywność dziennikarzy była zwyczajnym polowaniem na księdza. Mainstreamowe media już wydały wyrok, a ponieważ dowodów nie było, więc uznały, że potrafią je stworzyć.

Czy uczestniczący w tym procederze dziennikarze mają świadomość, że w cyniczny sposób wykorzystali uczciwość wielu osób, że je skrzywdzili, okłamali? Czy mają świadomość, że w pogoni za sensacją wystawili sobie i mediom, które reprezentują, najgorsze świadectwo? Jak sobie z tym poradzą?

Tagi:
kapłan

Reklama

Księża na celowniku

2019-08-06 09:21

Ks. Paweł Rozpiątkowski
Niedziela Ogólnopolska 32/2019, str. 31

Magdalena Niebudek

Nie miałem wątpliwości, że antykościelna agresja, rozniecona celowo kilkanaście miesięcy temu, nie skończy się jedynie na niegroźnym dla zdrowia i życia ludzi, godzącym – tylko albo aż – w uczucia religijne osób wierzących wypisywaniu obraźliwych słów na budynkach kościelnych w Warszawie czy profanacji pomników św. Jana Pawła II w Tarnowie, Stargardzie Szczecińskim lub innych miejscach Polski. Rozniecone, a później podsycane systematyczną i programową propagandą uczucia nienawiści do wszystkiego, co chrześcijańskie, kościelne i święte dla milionów Polaków, musiały przybrać groźniejsze formy wyrazu.

Ta nienawiść do Kościoła jest w ostatnich kilkunastu miesiącach wyjątkowo troskliwie hodowana. Zmarginalizowane decyzją Polaków polityczne i kulturowe środowiska lewicowe teraz definiują Kościół, duchownych i w ogóle ludzi wierzących jako wroga, ponieważ chcą dzięki temu nawet nie zdobyć władzę, bo na to szans w najbliższym czasie nie ma, ale na razie wydostać się z politycznego niebytu, aby zdobyć przyczółek do dalszej walki o „dusze Polaków”. Lewica w tak trudnym dla siebie pod względem politycznym momencie, gdy traci poparcie w całej niemal Europie, nie cofnie się przed tym, czego dawała dowody w przeszłości. Tym bardziej że w jej ręku jest nadal zdecydowana większość mediów głównego nurtu, które w pocie czoła usprawiedliwiają coraz bardziej niecne słowa i czyny. Ataki, coraz ostrzejsze, będą. Lewica nadal będzie nękała Kościół i ludzi Kościoła, przeprowadzając nagonki na odważniejszych jego przedstawicieli – vide casus abp. Jędraszewskiego, za którym jeździły po Polsce lewicowe bojówki, czy abp. Gądeckiego, od którego domagano się rezygnacji – przerywając nabożeństwa i robiąc zadymy w kościołach czy szydząc z tego, co najświętsze dla wierzących – patrz parodia Eucharystii na pochodzie organizowanym przez ideologów LGBT lub bezpardonowy i trwający wciąż atak na najświętszą dla narodu ikonę Czarnej Madonny. Prostą konsekwencją tych działań są ostatnie ataki na księży w Polsce.

Ryzykowne powołanie

Prawdą jest, że księża w różnych okresach naszej historii, także tej najnowszej, częściej niż przedstawiciele innych grup społecznych, stawali się celem fizycznej przemocy, w tym także morderstw. Wystarczy przypomnieć, że lewicowa, komunistyczna władza PRL-owska widziała w duchownych – i to w każdym okresie władzy: czy to nacechowanej twardym kursem, czy w czasie tzw. odwliży – głównego wroga. Służba Bezpieczeństwa inwigilowała księży, prześladowała ich, biła i zabijała.

W III RP księża również byli bici, a zdarzało się, że ginęli z rąk pospolitych przestępców. Tło tych napadów nie było już stricte polityczne, miało zwykle charakter rabunkowy, ale z polityką miało co nieco wspólnego. Złodziei bowiem motywowała do napadów na plebanie wpojona przez część mediów i lewicowe partie polityczne fałszywa narracja o rzekomym bogactwie księży. Zostali oni tym samym wystawieni na cel. Zdarzały się więc napady na plebanie, księża byli bici, a bywało, że i zabijani, a łupem złodziei padały zwykle marne grosze, bo okazywało się, że mityczny plebański sezam był niemal pusty.

Czy tak miało być?

Ostatnie ataki na księży – ten pierwszy we Wrocławiu: kapłan ugodzony w biały dzień nożem, w Szczecinie: kapłan pobity w zakrystii i w Turku: kapłan zaatakowany w kancelarii – miały jeden wspólny mianownik. Teraz nie było w nich motywu rabunkowego. Sprawcy nie znali też duchownych. Ich wszystkich złościła sama sutanna. Gdyby ubrana w nią była inna osoba – także by oberwała. Napastnikom było wszystko jedno. Ważne, żeby dołożyć człowiekowi w sutannie, który został postawiony na ich celowniku przez nienawistną propagandę. Lewicowych propagandzistów zresztą niespecjalnie to obchodzi. Nie usłyszeliśmy słowa „przepraszam”. Ba, nie było nawet z ich strony – a przecież bardzo chętnie zabierają głos we wszystkich sprawach i do środków przekazu mają swobodny dostęp – słów potępienia tych bandyckich ataków. Lewicowi luminarze zachowują się tak, jakby nic się nie stało, jakby w tym scenariuszu po prostu tak miało być. Jakby te ataki na księży, dlatego, że są księżmi, były usprawiedliwione. I pewnie będzie tak dalej. Narracja nie zostanie zmieniona – no chyba że Kościół „skuli ogon pod siebie” i będzie siedział cicho.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Radzymin: rozpoczęła się narodowa nowenna przed 100. rocznicą urodzin Jana Pawła II

2019-08-19 10:29

mag / Radzymin (KAI)

Z okazji nadchodzącej 100. rocznicy urodzin papieża-Polaka w powstającym w Radzyminie sanktuarium św. Jana Pawła II rozpoczęła się nowenna narodowa. Każdego 18 dnia miesiąca w świątyni będą polecane Bogu rodziny i Ojczyzna. Do parafii wpłynęło już ponad 3,5 tys. intencji.

Adam Bujak, Arturo Mari/Biały Kruk

Narodowa nowenna za wstawiennictwem św. Jana Pawła II zakończy się 18 maja 2020 roku, dokładnie w 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły.

- Ludzie proszą zarówno w intencji najbliższych, którzy są chorzy duchowo lub fizycznie, o wyjście z uzależnień zwłaszcza alkoholu i narkotyków jak i całej wspólnoty narodowej. Chcą za wstawiennictwem św. Jana Pawła II wymodlić jedność w narodzie oraz siłę i mądrość dla rządzących. Pojawiają się również prośby za młode pokolenie o życie w łasce sakramentalnej, właściwe rozeznanie powołania. Niektórzy dziękują Bogu za jubileusze małżeńskie czy dar potomstwa – podkreśla proboszcz parafii ks. Krzysztof Ziółkowski.

Modlitwę zainaugurował biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński. W podkreślił wartość modlitwy zwracając uwagę, że bez niej nie da się budować wiary. Zwrócił jednocześnie uwagę, że jest ona źródłem mądrości i pozwala podejmować właściwe decyzje, a co za tym idzie - dobrze przeżyć własne życie. –By mieć światło, by nie popełnić błędu, by nie mieć wątpliwości trzeba ważne kwestie, które nas dotykają i absorbują rozwiązywać podczas rozmowy z Bogiem – powiedział bp Kamiński.

Podkreślił, że modlitwa pozwała także właściwie przyjmować i przeżywać trudne i bolesne doświadczenia. - Cierpienie codziennie nas dotyka w mniejszy czy większy sposób. Jeśli złączymy je z Jezusem, jeśli uczepimy się niejako Jego Krzyża, wówczas nabierze ono sensu i będzie miało charakter zbawczy – tłumaczył biskup.

Podkreślił, że warunkiem trwałego pokoju między ludźmi, zgody i miłości jest nawrócenie. – Wszyscy muszą podjąć nawrócenie, a nie tylko jednostki. W przeciwnym razie wciąż będzie dochodziło do konfliktów – ostrzegł hierarcha.

Po liturgii odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu i oddano cześć relikwiom św. Jana Pawła II.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Akcja Katolicka włącza się w modlitwy przebłagalne w związku z profanacją obrazu Najświętszej Maryi Panny

2019-08-20 12:18

Ryszard Furtak – prezes Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej

Na zaproszenie duszpasterzy z Gorzowa Wielkopolskiego, również członkowie AK włączą się czynnie w modlitwy ekspiacyjne przed uroczystością NMP Częstochowskiej.

Archiwum R. Furtaka

Dokładny czas i miejsce modlitw w dniach 23, 24 i 25 sierpnia został przedstawiony na ogłoszeniach parafialnych w gorzowskich parafiach. W czasie gdy tak wiele jest ataków na święte wizerunki, które czcimy w Kościele katolickim, gdy dochodzi do profanacji i aktów przemocy wobec kapłanów, bardzo ważna jest mobilizacja wszystkich do modlitwy. Inicjatywa duszpasterzy dekanatów gorzowskich to zachęta wiernych do odpowiedzialności za Kościół, nie tylko w wymiarze diecezjalnym ale też ogólnopolskim. AK w naszej diecezji sprzeciwia się „marszom równości” organizowanym przez środowiska lesbijek, gejów, osób biseksualnych oraz trans płciowych, które sieją pogardę dla wszystkiego co związane jest z wiarą katolicką. Precyzyjną informację na temat taktyki środowisk LGBT możemy znaleźć m.in. na stronie Akcji Katolickiej w Polsce (http://ak.org.pl) pod artykułem „Widzieć, ocenić, działać” z 09.08.2019 r. w opracowaniu redaktora Marcina Przeciszewskiego. Wynika z niego, że w bieżącym roku zaplanowano o 40% więcej marszy równości w Polsce w stosunku do roku poprzedniego. Marsze te mają oswoić nasze społeczeństwo z planami wprowadzenia w przyszłości małżeństw homoseksualnych i adopcji przez te pary dzieci. Oczywiście na przeszkodzie takim rozwiązaniom stoją tradycyjne poglądy większości naszych obywateli ale też obecny większościowy skład Parlamentu i będącej w przewadze partii broniącej tradycyjnej rodziny. Dlatego tak bardzo ważne będą wyniki wyborów w październiku 2019 r.!

Akcja Katolicka, na swojej pielgrzymce do Pani z Jasnej Góry w czerwcu tego roku, pod hasłem „Z Maryją idziemy w przyszłość” oraz w modlitwie dziękczynno-przebłagalnej w czasie tej pielgrzymki, wyraziła zatroskanie wobec ataków na kapłanów oraz znieważaniem symboli religijnych. Skomasowanemu atakowi ideologii LGBT na Kościół, stawimy czoła jeśli wszyscy się zjednoczymy. Przykład jedności na modlitwie dekanatów gorzowskich powinien oddziaływać na całą naszą Diecezję.

Króluj nam Chryste!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem