Reklama

Niedziela Lubelska

Wierni krzyżowi

Niedziela lubelska 14/2016, str. 4

[ TEMATY ]

relikwie

Archiwum parafii

Rekolekcje poprowadził o. Henryk Cieniuch OFMCap

Rekolekcje poprowadził o. Henryk Cieniuch OFMCap

Dzięki staraniom ks. Stanisława Dumy, proboszcza parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Piaskach, do świątyni wprowadzono relikwie św. Ojca Pio. – Ojciec Pio był świadkiem miłości Chrystusowej, której najwyższym wyrazem jest krzyż. Nasza parafia jest pod wezwaniem Krzyża Świętego, dlatego tak jak Ojciec Pio bądźmy wierni krzyżowi – mówił ks. Stanisław Duma. Ksiądz Proboszcz zawierzył świętemu piasecką wspólnotę i modlił się o to, by pomagał on w walce ze złem i oczyszczał relacje z Bogiem i między ludźmi. Wprowadzenie relikwii odbyło się podczas rekolekcji wielkopostnych. O. Henryk Cieniuch OFMCap podczas głoszonych nauk często odwoływał się do osoby i dzieła zakonnika z San Giovanni Rotondo.

W służbie Bogu i Maryi

Przybliżając postać świętego, o. Cieniuch przypomniał, iż Francesco Forgione już jako mały chłopiec odznaczał się szczególną pobożnością. W wieku 11 lat zapragnął poświęcić się służbie Bożej. Podobnie jak św. Franciszek z Asyżu, pragnął zdobywać dusze dla Jezusa i Maryi. Temu pragnieniu poświęcił całe swoje życie. Przez 50 lat nosił w swoim ciele żywe rany Chrystusa. Życie kapłana stygmatyka w tym czasie toczyło się między ołtarzem a konfesjonałem. Msza św. sprawowana przez Ojca Pio dla uczestników była niezwykłym przeżyciem misterium Męki Pańskiej. Konfesjonał, w którym święty spędzał długie godziny, był miejscem leczenia dusz z ran grzechu. Ojciec Pio był wyjątkowo obdarowany; oprócz stygmatów i daru bilokacji posiadał zdolność czytania w ludzkich sercach i sumieniach. Święty nazwał siebie „bratem, który się modli”. Szczególnie ukochał modlitwę różańcową. Uważał, że Różaniec stanowi syntezę wiary, potężną broń zwalczającą pokusy oraz wyjednującą łaski u Boga. Zwracając się do parafian, Rekolekcjonista prosił, by idąc w ślady tego wielkiego czciciela Maryi, codziennie modlili się na Różańcu.

Dary Ducha Świętego

Reklama

Zgodnie z piasecką tradycją, dzień po zakończeniu rekolekcji wielkopostnych w kościele parafialnym odbyła się uroczysta Liturgia, podczas której 70 uczniów klas trzecich gimnazjum otrzymało dary Ducha Świętego. Gimnazjaliści, przygotowani przez ks. Piotra Niedzielę i s. Joannę Ciupę, otrzymali sakrament bierzmowania z rąk abp. Stanisława Budzika.

W homilii Ksiądz Arcybiskup ukazał Ducha Świętego jako sprawcę jedności Kościoła. – Duch Święty przezwycięża różnice pomiędzy przedstawicielami różnych światów, kultur, kontynentów. Sprawia, że tworzymy jedno ciało Chrystusa, jeden, święty i apostolski Kościół – podkreślał. – Apostołowie, będąc fundamentem Kościoła, przekazywali Ewangelię następnym pokoleniom. To przekazywanie trwa do dziś, a każdy z nas może być apostołem – przekonywał. Abp Budzik ukazał różne formy apostolstwa. – Wszyscy jesteśmy powołani do głoszenia Chrystusowej prawdy, czyli apostolstwa słowa. Ważne jest też apostolstwo wiary i miłości. Przykładem są pierwsi chrześcijanie, o których poganie mówili z podziwem: patrzcie, jak oni się miłują. Istotną rolę w Kościele pełnią chorzy, którzy przez swoje cierpienie mogą stać się apostołami; tu wzorem jest św. Jan Paweł II. Najbardziej skuteczną formą jest apostolstwo modlitwy, gdyż obejmuje również ludzi niewierzących – wyliczał Pasterz. Podkreślając, że modlitwa przemienia ludzkie serca i cały świat, Ksiądz Arcybiskup wypraszał dla młodzieży potrzebne łaski. – Niech Chrystus Ukrzyżowany i Zmartwychwstały namaści was duchem prawdy, miłości i męstwa, niech was oświeca i wzywa do apostolskiego obowiązku – mówił.

Przed udzieleniem pasterskiego błogosławieństwa, abp Budzik apelował: – Niech krzyż, znak radykalnej Bożej miłości, przypomina o wierze i miłości. W odpowiedzi młodzi wraz z całym zgromadzonym ludem Bożym zaśpiewali pieśń „Krzyżu Chrystusa, bądźże pochwalony”.

2016-03-30 12:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Relikwie bł. Bartolo Longo w Krzeszowie

Niedziela legnicka 42/2018, str. VIII

[ TEMATY ]

relikwie

Marek Zygmunt

Relikwie błogosławionego wniósł do krzeszowskiej świątyni zwierzchnik Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Polsce Józef Dąbrowski

Relikwie błogosławionego wniósł do krzeszowskiej świątyni zwierzchnik Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Polsce Józef Dąbrowski

Z inicjatywy ks. prał. Mariana Kopko, kustosza sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie i zarazem kawalera Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie, to święte miejsce nawiedziły relikwie bł. Bartolo Longo, jedynego świeckiego członka Zakonu Rycerskiego, wyniesionego do chwały ołtarza. Mszy św. przewodniczył ks. Paweł Oskwarek, proboszcz z Karpacza, również członek tego Zakonu.

CZYTAJ DALEJ

Nasze życie jest pielgrzymką - Eucharystia na Jasnej Górze pod przewodnictwem bp. Jacka Kicińskiego

2021-09-18 01:19

ks. Łukasz Romańczuk

Pasterka Maryjna

Pasterka Maryjna

W ramach Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej na Jasną Górę o północy została odprawiona Pasterka Maryjna, której przewodniczył bp Jacek Kiciński. 

Na początku homilii bp Jacek mówił o celu pielgrzymki - Bardzo się cieszę i Bogu dziękuję, że możemy wspólnie przybywać do naszej Matki i powierzyć jej nasze intencje. Przychodzimy na Jasną Górę, bo jesteśmy powodowani miłością i wdzięcznością. Pragniemy zawierzyć nasze rodziny i nas samych opiece Maryi.
Przywołując Ewangelię o odnalezieniu Pana Jezusa w świątyni, w której to Jezus, Maryja i Józef udają się do Jerozolimy, bp Kiciński mówił o życiu ludzkim, jako pielgrzymce - Wszyscy pielgrzymujemy do domu Ojca. Pielgrzymką jest nasze życie i na tej drodze nie jesteśmy sami. Pielgrzymujemy z innymi, a od Chrztu Świętego, w naszej pielgrzymce wiary jest obecny Jezus, Maryja i Józef. Jednak w tej pielgrzymce może być tak, że gdzieś zagubimy Jezusa. Dzieje się, to gdy zatrzymujemy się na sprawach ziemskich, doczesnych. Jakże często jesteśmy zamyśleni, zapatrzeni. Mamy wiele spraw do załatwienia. Żyjemy pod presją spraw pilnych. To wszechobecne „muszę” sprawia, że nie mamy czasu na sprawy Boże. W dzisiejszym świecie jesteśmy świadkami duchowej acedii. To sprawia, że wchodzimy w przestrzeń letniości, bylejakości - nauczał hierarcha.
Biskup Jacek zauważył różnicę pomiędzy zagubieniem Jezusa, a Jego znalezieniem - To są pewne proporcje. Żeby Go odnaleźć potrzeba wysiłku. Dziś Maryja podpowiada nam, co trzeba czynić, aby odnaleźć Jezusa. Na pierwszym miejscu trzeba podjąć wysiłek poszukiwania. Nie można popaść w rozpacz. Dalej, należy szukać Go we wspólnocie. Nie ustawaj w poszukiwaniach i nie zniechęcaj się w działaniu. Gdy ktoś kogoś kocha, to szuka go nawet w ciemności nocy i nie ustaje w drodze. Prawdziwa miłość nie zna ograniczeń - mówił biskup i pytał: - Jeśli zgubię Jezusa, czy chce Go szukać? A jeśli szuka, to gdzie Go szukam? Co jest naszą Jerozolimą i gdzie jest nasza świątynia?

CZYTAJ DALEJ

Łódź: miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji!

2021-09-18 10:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Jeśli w nas nie ma tego pragnienia - które Jezus objawia – tego wyjścia po za, tego wyjścia ku innym - jak nie ma w nas tego pragnienia, to boję się, że się nie modlimy. Miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji. Prawdziwa modlitwa zawsze otworzy nam oczy na to powołanie, którym nas Jezus obdarzył. – mówił abp Grzegorz Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję