Reklama

Niedziela Lubelska

Wierni krzyżowi

Niedziela lubelska 14/2016, str. 4

[ TEMATY ]

relikwie

Archiwum parafii

Rekolekcje poprowadził o. Henryk Cieniuch OFMCap

Dzięki staraniom ks. Stanisława Dumy, proboszcza parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Piaskach, do świątyni wprowadzono relikwie św. Ojca Pio. – Ojciec Pio był świadkiem miłości Chrystusowej, której najwyższym wyrazem jest krzyż. Nasza parafia jest pod wezwaniem Krzyża Świętego, dlatego tak jak Ojciec Pio bądźmy wierni krzyżowi – mówił ks. Stanisław Duma. Ksiądz Proboszcz zawierzył świętemu piasecką wspólnotę i modlił się o to, by pomagał on w walce ze złem i oczyszczał relacje z Bogiem i między ludźmi. Wprowadzenie relikwii odbyło się podczas rekolekcji wielkopostnych. O. Henryk Cieniuch OFMCap podczas głoszonych nauk często odwoływał się do osoby i dzieła zakonnika z San Giovanni Rotondo.

W służbie Bogu i Maryi

Przybliżając postać świętego, o. Cieniuch przypomniał, iż Francesco Forgione już jako mały chłopiec odznaczał się szczególną pobożnością. W wieku 11 lat zapragnął poświęcić się służbie Bożej. Podobnie jak św. Franciszek z Asyżu, pragnął zdobywać dusze dla Jezusa i Maryi. Temu pragnieniu poświęcił całe swoje życie. Przez 50 lat nosił w swoim ciele żywe rany Chrystusa. Życie kapłana stygmatyka w tym czasie toczyło się między ołtarzem a konfesjonałem. Msza św. sprawowana przez Ojca Pio dla uczestników była niezwykłym przeżyciem misterium Męki Pańskiej. Konfesjonał, w którym święty spędzał długie godziny, był miejscem leczenia dusz z ran grzechu. Ojciec Pio był wyjątkowo obdarowany; oprócz stygmatów i daru bilokacji posiadał zdolność czytania w ludzkich sercach i sumieniach. Święty nazwał siebie „bratem, który się modli”. Szczególnie ukochał modlitwę różańcową. Uważał, że Różaniec stanowi syntezę wiary, potężną broń zwalczającą pokusy oraz wyjednującą łaski u Boga. Zwracając się do parafian, Rekolekcjonista prosił, by idąc w ślady tego wielkiego czciciela Maryi, codziennie modlili się na Różańcu.

Dary Ducha Świętego

Zgodnie z piasecką tradycją, dzień po zakończeniu rekolekcji wielkopostnych w kościele parafialnym odbyła się uroczysta Liturgia, podczas której 70 uczniów klas trzecich gimnazjum otrzymało dary Ducha Świętego. Gimnazjaliści, przygotowani przez ks. Piotra Niedzielę i s. Joannę Ciupę, otrzymali sakrament bierzmowania z rąk abp. Stanisława Budzika.

Reklama

W homilii Ksiądz Arcybiskup ukazał Ducha Świętego jako sprawcę jedności Kościoła. – Duch Święty przezwycięża różnice pomiędzy przedstawicielami różnych światów, kultur, kontynentów. Sprawia, że tworzymy jedno ciało Chrystusa, jeden, święty i apostolski Kościół – podkreślał. – Apostołowie, będąc fundamentem Kościoła, przekazywali Ewangelię następnym pokoleniom. To przekazywanie trwa do dziś, a każdy z nas może być apostołem – przekonywał. Abp Budzik ukazał różne formy apostolstwa. – Wszyscy jesteśmy powołani do głoszenia Chrystusowej prawdy, czyli apostolstwa słowa. Ważne jest też apostolstwo wiary i miłości. Przykładem są pierwsi chrześcijanie, o których poganie mówili z podziwem: patrzcie, jak oni się miłują. Istotną rolę w Kościele pełnią chorzy, którzy przez swoje cierpienie mogą stać się apostołami; tu wzorem jest św. Jan Paweł II. Najbardziej skuteczną formą jest apostolstwo modlitwy, gdyż obejmuje również ludzi niewierzących – wyliczał Pasterz. Podkreślając, że modlitwa przemienia ludzkie serca i cały świat, Ksiądz Arcybiskup wypraszał dla młodzieży potrzebne łaski. – Niech Chrystus Ukrzyżowany i Zmartwychwstały namaści was duchem prawdy, miłości i męstwa, niech was oświeca i wzywa do apostolskiego obowiązku – mówił.

Przed udzieleniem pasterskiego błogosławieństwa, abp Budzik apelował: – Niech krzyż, znak radykalnej Bożej miłości, przypomina o wierze i miłości. W odpowiedzi młodzi wraz z całym zgromadzonym ludem Bożym zaśpiewali pieśń „Krzyżu Chrystusa, bądźże pochwalony”.

2016-03-30 12:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wpatrzeni w błogosławionego

2020-06-24 09:57

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 26/2020, str. I

[ TEMATY ]

relikwie

bł. Stefan Frelichowski

Rokitno

Karolina Krasowska

Wpatrujemy się w postać i posługę bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego – mówił bp Śmigiel

Zwieńczenie odpustu ku czci Najświętszej Maryi Panny z Rokitna to intronizacja relikwii bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego.

Tegoroczne uroczystości odpustowe miały nieco skromniejszy wymiar. Mszy św. w rokitniańskiej bazylice 21 czerwca przewodniczył i homilię wygłosił ordynariusz diecezji toruńskiej bp Wiesław Śmigiel, który ofiarował naszej diecezji relikwie błogosławionego kapłana i męczennika drugiej wojny światowej oraz patrona harcerzy. – Przybywamy dzisiaj, aby stanąć przed Matką Bożą Cierpliwie Słuchającą, Jej przedstawiamy nasze sprawy, nasze prośby. Przedstawiamy Jej nasze życie i prosimy, aby razem z nami złożyła te wszystkie sprawy na ołtarzu naszego Pana Jezusa Chrystusa. Przychodzimy też dzisiaj ze szczególną intencją. Wpatrujemy się w postać i posługę bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego i chcemy słuchać tego, co powiedział – mówił bp Wiesław Śmigiel. – Niech pozostanie on w naszych sercach jako ten, który potrafi słuchać, nadal wysłuchuje naszych próśb, ale też jako przykład zasłuchanego w głos Boga. Z tego sanktuarium i dzisiejszego dnia wypływa również zadanie dla każdego z nas, byśmy potrafili słuchać najpierw Pana Boga, nawet bardziej niż ludzi, potem byśmy potrafili słuchać siebie nawzajem, szczególnie wtedy, kiedy ktoś potrzebuje pomocy.

CZYTAJ DALEJ

Niemcy: Benedykt XVI nie pojedzie na pogrzeb brata do Ratyzbony

2020-07-05 20:06

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

@Mazur/Episkopat

Benedykt XVI nie weźmie udziału w uroczystościach pogrzebowych swego brata ks. Georga Ratzingera w Ratyzbonie, zaplanowanych na 8 lipca. Według portalu Vatican News z 3 bm. na pogrzeb przybędą m.in. osobisty sekretarze papieża-seniora abp Georg Gänswein i były prefekt Kongregacji Nauki Wiary kard. Gerhard Ludwig Müller, który w latach 2002-12 był biskupem Ratyzbony.

Brat Benedykta XVI był przez 30 lat kapelmistrzem w katedrze ratyzbońskiej i kierownikiem działającego tam chóru chłopięcego „Regensburger Domspatzen”. Zmarł 1 lipca w wieku 96 lat. 93-letni papież-senior przebywał w Ratyzbonie w dniach 18-22 czerwca, by odwiedzić swego ciężko chorego brata. Jak wspominał obecny biskup tego miasta Rudolf Voderholzer, podczas tych pięciu dni bracia widzieli się dziewięć razy: „Było mało słów, wiele ufnych gestów, a przede wszystkim wspólna modlitwa”. Obaj bracia, którzy tego samego dnia 29 czerwca 1951 roku przyjęli święcenia kapłańskie, przez całe życie byli z sobą bardzo związani.

Uroczystości pogrzebowe ks. prałata Georga Ratzingera odbędą się 8 lipca w Ratyzbonie. Po Mszy św. pogrzebowej w miejscowej katedrze zostanie on pochowany na cmentarzu katedralnym w grobie należącym do fundacji chóru katedralnego „Regensburger Domspatzen”.

Ten znany na świecie chór pożegna swego wieloletniego kierownika podczas nieszporów w jego intencji w niedzielę 5 lipca. W nabożeństwie weźmie udział 220 śpiewaków. W uroczystości nie będą mogli jednak uczestniczyć wierni ze względu na panujące jeszcze ograniczenia, związane z koronawirusem. Całość będzie transmitowana na żywo na stronie internetowej diecezji.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent: nie brakuje pieniędzy na realizację programów socjalnych i wierzę w to, że nie zabraknie

2020-07-06 21:28

[ TEMATY ]

wybory

Andrzej Duda

wybory 2020

TVP Info

Sytuacja jest dobra i śmiało mogę powiedzieć, że jest ona pod kontrolą. Pieniędzy na realizację programów socjalnych nie brakuje i wierzę w to, że nie zabraknie - powiedział podczas debaty w Końskich prezydent Andrzej Duda.

Podczas debaty TVP w Końskich prezydent został zapytany jakie będzie źródło finansowania obecnie wypłacanych programów socjalnych.

Prezydent podkreślił, że sytuacja gospodarcza Polski mimo kryzysu spowodowanego epidemią koronawirusa jest "całkiem niezła". Przypomniał, że Polska znajduje się na drugim miejscu UE pod względem najniższego bezrobocia. "Można powiedzieć, że pod tym względem te działania, które podjąłem z rządem Zjednoczonej Prawicy po to, by zapobiegać pandemii koronawirusa pod względem gospodarczym, by ratować polską gospodarkę są działaniami skutecznymi" - powiedział Duda.

Podkreślił, że wprowadzenie programów socjalnych było możliwe dzięki przeprowadzeniu "bardzo dobrych reform podatkowych" i uszczelnieniu systemu poboru podatków. "Ogromną część udało nam się odzyskać VAT-u. W okresie rządów Platformy Obywatelskiej 50 mld VAT-u rocznie wypływało gdzieś, znikało, nie trafiało do polskiego budżetu. My uszczelniliśmy tę lukę w takim stopniu, że kilkadziesiąt miliardów VAT-u zaczęło trafiać do budżetu i to umożliwiło realizację wszystkich programów takich jak 500 plus, 300 plus, 13. emerytura" - mówił.

"Sytuacja jest dobra i śmiało mogę powiedzieć, że jest ona pod kontrolą. Pieniędzy na realizację tych elementów nie brakuje i wierzę w to, że nie braknie" - dodał prezydent.

Obok mównicy Andrzeja Dudy ustawiano pustą mównicę z nazwiskiem Rafała Trzaskowskiego.(PAP)

autorzy: Aleksandra Rebelińska, Rafał Białkowski

reb/ rbk/ pko/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję