Reklama

Niedziela Małopolska

Można się budować ich wiarą

– Kto przychodzi do Tuchowa, nie może przejść obojętnie obok tego wzgórza lipowego i nie spojrzeć w oczy Matce Bożej, która z całą miłością patrzy na nas i nas tu przyjmuje – powiedział w czasie Wielkiego Odpustu Tuchowskiego (WOT) bp Czesław Stanula CSsR, który przybył do sanktuarium z diecezji Itabuna w Brazylii

Niedziela małopolska 29/2016, str. 5

[ TEMATY ]

odpust

Krzysztof Jasiński

Na odpust do Tuchowa przybywają kolejne pokolenia wiernych nie tylko z diecezji tarnowskiej

Na odpust do Tuchowa przybywają kolejne pokolenia wiernych
nie tylko z diecezji tarnowskiej

Przełożony wspólnoty redemptorystów w Tuchowie o. Witold Radowski CSsR przypomina, że odpust sięga tradycją przełomu XVII w. Podkreśla: – Na odpust do Tuchowa wierni pielgrzymują z bliższej i dalszej okolicy. Dawniej przybywali furmankami, zatrzymywali się nad rzeką Białą i spędzali w sanktuarium cały dzień. Dzisiaj ta rotacja czcicieli Maryi jest większa, bo przyjeżdżają samochodami, ale zachowują tradycję wyniesioną z domów rodzinnych. Pielgrzymują do Matki Bożej Tuchowskiej, aby prosić o siłę duchową. Właśnie tutaj modlili się, i czynią to nadal, o błogosławieństwo na czas zbliżających się żniw.

Czas odpustu

Tegoroczny WOT trwał od 1 do 10 lipca. Jego hasłem przewodnim były słowa: „Z Matką Miłosierdzia po nowe życie w Chrystusie”. To przesłanie wpisuje się w przeżywany w Kościele Nadzwyczajny Rok Miłosierdzia i związane z naszą historią wydarzenie 1050-lecia chrztu Polski.

Reklama

Do Matki Bożej Tuchowskiej przybywali pielgrzymi z diecezji tarnowskiej, spoza jej granic, a nawet z zagranicy. Każdy dzień miał swoją tematykę, którą rozwijali kaznodzieje. Poranek rozpoczynał się odsłonięciem Cudownego Obrazu Matki Bożej Tuchowskiej. Następnie sprawowana była Eucharystia. Codziennie odprawiano pięć Mszy św., z których dwie – suma odpustowa i wieczorna – kończyły się procesją eucharystyczną wokół bazyliki.

Pielgrzymi modlili się także, uczestnicząc w licznych nabożeństwach, w tym m.in. w Godzinkach ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP, w Koronce do Miłosierdzia Bożego, Różańcu i w Drodze Krzyżowej. Po zakończeniu wieczornej Eucharystii miały miejsce „Wieczory Maryjne”, podczas których występowały m.in. strażackie orkiestry dęte, połączone chóry i zespoły, dzieci z tutejszego przedszkola publicznego, zespół „Pokolenia” i maluchy z ochronki prowadzonej przez Zgromadzenie Sióstr Służebniczek Dębickich.

Lud wierny i hierarchowie

Codziennie inne wspólnoty i stany przybywały do Matki Bożej Tuchowskiej, w tym m.in.: osoby konsekrowane, kapłani, kolejarze, Akcja Katolicka, przedstawiciele samorządu terytorialnego, żołnierze AK, kombatanci i osoby represjonowane politycznie, emeryci, grupy modlitewne Ojca Pio, Dziewczęca Służba Maryjna, ministranci i lektorzy, nauczyciele, przyjaciele misji, Rycerstwo Niepokalanej, Trzeci Zakon Franciszkański, czciciele Maryi, w tym Róże Różańcowe, przyjaciele Radia Maryja, rolnicy, pszczelarze, oraz Nadzwyczajni Szafarze Komunii św. Pielgrzymi każdego dnia mieli możliwość przystąpienia do sakramentu pokuty – od wczesnych godzin rannych aż do wieczornego zasłonięcia Cudownego Obrazu.

Reklama

Przed cudownym wizerunkiem Matki Bożej Tuchowskiej wspólnie z wiernymi modlili się, sprawując Eucharystię, pasterze Kościoła tarnowskiego, w tym: bp Andrzej Jeż (ordynariusz tarnowski) i biskupi pomocniczy diecezji: bp Władysław Bobowski (senior), bp Wiesław Lechowicz, bp Leszek Leszkiewicz, bp Stanisław Salaterski. Przybyli też biskupi misyjni z Brazylii: bp Czesław Stanula CSsR (biskup diecezji Itabuna) oraz bp Marek Piątek CSsR (biskup diecezji Coari). Na tuchowskim wzgórzu modlili się również przełożeni zakonni: o. Janusz Sok CSsR, przełożony Prowincji Warszawskiej Redemptorystów i przewodniczący Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce oraz o. Dariusz Paszyński CSsR – wikariusz Prowincjała Redemptorystów.

Szansa

W niedzielny wieczór, 10 lipca br., zakończył się WOT. Wieńczącej uroczystości Mszy św., sprawowanej w intencji wszystkich dobroczyńców tuchowskiego klasztoru i sanktuarium, przewodniczył o. Witold Radowski CSsR, przełożony wspólnoty redemptorystów w Tuchowie.

O. Bogusław Augustowski CSsR, kustosz głównego sanktuarium diecezji tarnowskiej, i proboszcz parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, poproszony o podsumowanie tegorocznego odpustu informuje, że uczestniczyło w nim ok. 80 tys. pielgrzymów, którym rozdano szacunkowo 50-60 tys. Komunii św. Podkreśla: – Do tutejszego sanktuarium pielgrzymi zawsze przybywają na odpust, aby się dobrze wyspowiadać. W tym roku mieli szczególną szansę – mogli przejść przez Bramę Miłosierdzia, a wśród kapłanów posługujących w konfesjonałach zasiadali misjonarze miłosierdzia. To była szansa również dla tych, którzy już dawno nie byli u spowiedzi, aby się mogli pojednać z Bogiem. Równocześnie zauważa: – Można się budować wiarą i pobożnością pielgrzymów przybywających do naszego sanktuarium. Ich obecność jest dowodem na to, że współczesny człowiek, wbrew temu, co próbuje się nam wmówić, potrzebuje Pana Boga!

Na podstawie codziennych relacji br. Adama Dudka CSsR i br. Grzegorza Prusia CSsR

2016-07-14 08:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odpust w Rokitnie: Msza św. z udziałem osób posługujących w parafiach

[ TEMATY ]

odpust

Rokitno

Ks. Grzegorz Niedźwiedź

Trzeciego dnia ośmiodniowych uroczystości odpustowych w Rokitnie do sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej przybyły osoby posługujące w parafiach. 16 czerwca Mszy św. w rokitniańskiej bazylice z udziałem zakrystianów, kościelnych i organistów przewodniczył opiekun tego środowiska ks. Andrzej Hładki, proboszcz parafii pw. św. Jadwigi Śląskiej w Koźli.

CZYTAJ DALEJ

Program zdrowia wg św. Hildegardy

Św. Hildegarda z Bingen - doktor Kościoła powszechnego - była nie tylko teologiem i mistykiem, ale też prekursorką w wielu dziedzinach naukowych. Nazywana jest średniowiecznym Leonardem da Vinci.

Tak bardzo wyprzedziła swoją epokę, że nawet dziś wielu sądzi, iż nie mogła tego dokonać kobieta, a pod jej imieniem kryje się mężczyzna Hildegard.


Podziel się cytatem

Święta była uważną obserwatorką natury i ludzi. Badała wzajemne oddziaływanie pomiędzy światem żywym a martwym oraz ich wpływ na stan organizmu i duszy człowieka. Rezultaty swoich dociekań zawarła w traktacie o leczniczym i szkodliwym działaniu roślin i minerałów. Jak wyjaśnia Alfreda Walkowska, terapeutka medycyny św. Hildegardy w Polsce, Świętej z Bingen przypisuje się sporządzenie całościowego opisu niemieckiej fauny i flory. - Jej pisma z zakresu medycyny świadczą, iż zasługuje również na miano prekursorki teorii stresu oraz teorii kultury fizycznej i sportu. Analiza jej twórczości naukowej i mistycznej dowodzi, że przeczuwała prawo powszechnego ciążenia, wzajemnego przyciągania się ciał, zasady rozpraszania energii, istnienia krążenia krwi. Jako pierwsza z kobiet poruszała w swych pismach tematykę życia seksualnego i ginekologii.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski: pasterskie serce nie może się zamknąć

2021-09-18 15:39

[ TEMATY ]

abp Wojciech Polak

Episkopat.news,

„Pasterskie serce nie może się zamknąć. Pasterskie serce nie może nie odczuwać bólu” – mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak nawiązując do odejść z Kościoła wskutek zgorszenia czy rozczarowania. „Musi być w nas gotowość Dobrego Pasterza, który szuka, który się troszczy” – dodał.

Metropolita gnieźnieński przewodniczył 18 września w południe Mszy św. stanowiącej centralny punkt dziękczynienia archidiecezji gnieźnieńskiej za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego „ojca, pasterza i biskupa”, w którym – jak podkreślił –„widzieliśmy i wciąż widzimy dobrego pasterza”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję