Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Po Bożemu

Niedziela bielsko-żywiecka 39/2017, str. 5

[ TEMATY ]

szkoła

MR

„Skała” rozpoczęła po Bożemu

„Skała” rozpoczęła po Bożemu

Grono pedagogiczne i uczniowie szkoły katolickiej „Skała” i przedszkola „Ziarenko” 9 września uroczyście rozpoczęli rok szkolny od Mszy św. w kościele św. Andrzeja Boboli w Bielsku-Białej. Liturgię celebrował ks. Maciej Zawisza SAC, proboszcz pallotyńskiej parafii pod Szyndzielnią. – Chodzi o to, żebyśmy odkryli, że Panem tego wszystkiego, czego się uczymy, jest Jezus. Jesteście szkołą, która o tym doskonale wie, i tego chcecie, żeby wasze dzieci rosły w łasce u Boga i u ludzi – stwierdził kapłan. Po Liturgii odbyło się spotkanie z rodzicami, którzy zamierzają posłać swoje dzieci do wczesnej I Komunii św. Oprócz osób związanych ze „Skałą” było ono otwarte także dla innych parafian.

Reklama

Nowy rok edukacyjny w przedszkolu „Ziarenko” rozpoczęło 80 dzieci. Najmłodsze z nich liczą 3 lata, a najstarsze 6 lat. Praca z nimi odbywa się w 4 grupach wiekowych. W „Skale” kształci się obecnie 48 dzieci, z czego 19 to nowy narybek. Pozostała część uczniów zasila klasy II i III.

Jako że edukacja w „Skale” mocno nastawiona jest na współpracę nauczycieli i rodziców, od października br., rusza w jej murach Akademia Familijna. Inauguracyjny kurs, jaki rozpocznie się pod jej szyldem, nosi tytuł: „Pierwsze litery”. Będzie on polegał na analizie trudnych przypadków wychowawczych, których omówienie odbywać się będzie na kilku poziomach: indywidualnym, rodzinnym, w grupie rodzin i w towarzystwie moderatora. Kurs adresowany jest dla rodziców dzieci w wieku od 4 do 9 lat. Zapisy trwają na stronie internetowej Akademii Familijnej. – Na podstawie kogoś historii próbujemy znaleźć najlepsze rozwiązania dla zaistniałych problemów. Warsztatowo szukamy optymalnych rozwiązań na konkretne sytuacje w rodzinie, i przez to uczymy się znajdować czas żeby rozmawiać o swoich dzieciach i żeby pogłębiać swój warsztat wychowawczy – tłumaczy ideę kursu Marta Mszyca, dyrektor szkoły „Skała”.

2017-09-21 09:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bielska edukacja w czołówce

Po raz 15. Fundacja Edukacyjna Perspektywy i dziennik „Rzeczpospolita” ogłosiły ogólnopolski rankingu szkół. Całkiem nieźle wypadły w nim katolickie placówki edukacyjne z Podbeskidzia.

CZYTAJ DALEJ

Święty celnik

2021-09-13 18:26

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

Św. Mateusz

Grażyna Kołek

Św. Mateusz, apostoł i ewangelista zm. ok.60 r.

Św. Mateusz, apostoł i ewangelista zm. ok.60 r.

To święty, do którego bardzo często odwołuje się papież Franciszek, wskazując na drogę własnego powołania. Ewangeliści Marek i Łukasz nazywają Mateusza najpierw „Lewi, syn Alfeusza” (Mk 2, 14; Łk 5, 27), dopiero później w innych miejscach wymieniane jest imię Mateusz.

Na pewno Mateusz był Galilejczykiem. Jego pracą było pobieranie ceł i podatków w Kafarnaum nad Jeziorem Tyberiadzkim – w mieście położonym przy ważnym szlaku handlowym łączącym Galileę z Damaszkiem. To właśnie w Kafarnaum Chrystus zastał go w komorze celnej i powołał na swojego apostoła. Do tego wydarzenia nawiązał papież Franciszek, kiedy wyjaśniał swoje motto: Miserando atque eligendo. Jest ono zaczerpnięte z homilii św. Bedy Czcigodnego, który komentując ewangeliczne opowiadanie o powołaniu św. Mateusza, napisał: „Vidit ergo Iesus publicanum et quia miserando atque eligendo vidit, ait illi Sequere me” (Jezus ujrzał celnika, a ponieważ spojrzał na niego z miłością i go wybrał, powiedział do niego: Pójdź za Mną). Otóż w święto św. Mateusza młody Jorge Mario Bergoglio – miał wtedy 17 lat – doświadczył w szczególny sposób miłującej obecności Boga w swoim życiu.

CZYTAJ DALEJ

76. sesja ZO ONZ

2021-09-21 17:49

[ TEMATY ]

ONZ

Andrzej Duda

Nowy Jork

prezydent.pl

W Nowym Jorku rozpoczęła się 76. sesja Zgromadzenia Ogólnego ONZ, w której bierze udział Prezydent Andrzej Duda. Polski przywódca wystąpi po godz. 18 czasu lokalnego (po północy z wtorku na środę czasu polskiego).

W sesji ZO zapowiedziało osobisty udział ponad 100 szefów państw i rządów z różnych krajów. Będzie ona poświęcona głównie bezpieczeństwu, w tym sytuacji w Afganistanie, pandemii koronawirusa oraz zmianom klimatycznym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję