Reklama

Dookoła Polski

Handel w co drugą niedzielę?

Prace nad ustawą ograniczającą handel w niedzielę zbliżają się do końca. Możliwe są jeszcze różne rozwiązania, ale wszystko zmierza ku ograniczeniu – jak chciałby rząd, a nie zakazowi handlu – jak chciałaby Solidarność. Projekt, który przyjęła sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny wraz z poprawkami naniesionymi podczas prac Podkomisji stałej do spraw rynku pracy, zakłada, że handel ma być dozwolony w drugą i czwartą niedzielę miesiąca oraz w dwie kolejne niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia. Poszerzono także katalog placówek, które byłyby wyłączone z zakazu handlu w niedziele. Projekt obywatelski, pilotowany przez Solidarność, przewidywał wszystkie niedziele wolne od handlu. Poprawki spowodowały, że związkowcy nie przyznają się już do projektu. – W obecnym kształcie projekt ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele nie jest już projektem obywatelskim. Nie przyznajemy się już do tego projektu i jest on głęboką rysą na współpracy Solidarności z Prawem i Sprawiedliwością. Teraz to projekt PiS – powiedział szef związku Piotr Duda. Jego zdaniem, nie ma w tej kwestii konsekwencji, bo PiS przed wyborami obiecywał, że wolne od handlu będą wszystkie niedziele. Tymczasem politycy PiS popierają zakaz handlu w niedziele, tyle że chcą go wprowadzać stopniowo. Czy PiS ugnie się pod twardym naciskiem bliskiej mu Solidarności – to się okaże. Wiele wyjaśni się 9 listopada br., gdy w Sejmie odbędzie się tzw. drugie czytanie projektu, do którego przestał się przyznawać Piotr Duda.

Wojciech Dudkiewicz

Znowu się czepiają

Debata o praworządności i demokracji w Polsce, która ma się odbyć 15 listopada br. na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego, nie będzie pierwszą na ten temat, ale kto wie, czy nie ostatnią. Europosłowie PiS, m.in. Karol Karski, uważają, że przekładanie antypolskich debat oraz zmiana tonu dyskusji wskazują, iż polityczne paliwo służące atakowi na Polskę się wyczerpuje. – Nie mamy do czynienia z żadnymi naruszeniami traktatów unijnych, dlatego ta sprawa powoli zamiera – uważa Karski. Ostatnio dyskusja na temat Polski była prowadzona 31 sierpnia br. Unijni biurokraci chcą rozpoczęcia procedury, która pozwala nałożyć sankcje, ale do takiej decyzji KE konieczna jest jednomyślność państw członkowskich, której nie ma.

jk

UPA to nie AK

Słowa byłego prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenki, iż „nie byłoby sprawiedliwie mówić, że Armia Krajowa to anioły, a UPA to diabły i że dla Polaków bohaterem jest Armia Krajowa, a dla Ukraińców – UPA”, pokazują, że głupota i niewiedza zdają się nie mieć granic. „Stawianie znaku równości między AK a UPA należy uznać za skandaliczne” – podkreślił IPN w przesłanym komunikacie. Jak tłumaczy Juszczence i jego zwolennikom IPN, AK była częścią Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, UPA natomiast była bojówką głoszącej skrajne hasła Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów. Obie formacje odpowiadają za ludobójstwo ponad 100 tys. Polaków na wschodnich ziemiach Rzeczypospolitej.

Reklama

wd

Rok Herberta

Rok 2018 będzie poświęcony Zbigniewowi Herbertowi – zadecydował Sejm. Uchwałę w tej sprawie posłowie przyjęli przez aklamację. Oddano w niej hołd „jednemu z najwybitniejszych poetów polskich i europejskich XX wieku” w związku z mijającą w przyszłym roku 20. rocznicą jego śmierci. Podkreślono także, że Herbert „wprowadził do polszczyzny wiele zdań budujących naszą wyobraźnię, z których najważniejsze brzmi: «Bądź wierny Idź»”.

wd

Chcą statusu mniejszości

Posłowie opowiedzieli się za przyjęciem bez poprawek projektu Uchwały w sprawie uczczenia 95. rocznicy powstania Związku Polaków w Niemczech. Zapisano w niej, że Sejm popiera postulat przywrócenia Polakom w Niemczech statusu mniejszości narodowej, który został im bezprawnie odebrany w 1940 r. Jego przywrócenie byłoby dowodem na takie samo dobre traktowanie Polaków w Niemczech, jak Polska traktuje mniejszość niemiecką w naszym kraju. Niemcy jednak wciąż tego odmawiają, uważając, że Polacy nie są ludnością „tradycyjnie osiadłą” w ich kraju.

jk

Parasol ochronny?

Coraz ciekawszy przebieg mają posiedzenia komisji ds. afery Amber Gold. Przesłuchiwany ponownie Marcin P., były szef tej piramidy finansowej, modyfikuje zeznania. Jak stwierdził, patrząc z perspektywy czasu, może przypuszczać, że nad interesami Amber Gold roztoczono parasol ochronny. Czy w ten sposób Marcin P. daje sygnał swoim mocodawcom, że może zacząć sypać? Tak można się domyślać.

Reklama

jk

Galerie też zapłacą

Wielkie galerie handlowe, sklepy i biurowce nie będą już mogły unikać podatków. Sejmowa Komisja Finansów Publicznych przegłosowała projekt, według którego nieruchomości komercyjne (centra handlowe, sklepy czy biurowce) warte więcej niż 10 mln zł zostaną obciążone nowym podatkiem, który będzie wynosił 0,4 proc. rocznie od wartości danej nieruchomości. Ustawa musi być uchwalona do końca listopada br., by mogła wejść w życie 1 stycznia 2018 r.

jk

Posiedzenie Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP

Powstaje dokument „Młodzi w sieci”

Zadania Kościoła wobec młodych w kontekście sieci i nowych technologii komunikacyjnych były głównym tematem spotkania Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski, która obradowała 26 października br. na Jasnej Górze. Członkowie i konsultorzy rady pod przewodnictwem abp. Wacława Depo dyskutowali na temat mediów społecznościowych, stanowiących dużą szansę w przekazywaniu informacji i opinii, ale jednocześnie mogących stanowić zagrożenie, jak fake news, czyli fałszywe informacje rozpowszechniane w sieci. Rada ds. Środków Społecznego Przekazu planuje systematycznie wydawać dokumenty związane z bieżącymi wyzwaniami stojącymi przed Kościołem w sferze medialnej. Pierwszym z nich będzie dokument „Młodzi w sieci”, który ma na celu ukazanie pozytywnej roli Internetu w integralnym rozwoju człowieka przy równoczesnym zwróceniu uwagi na to, jakie mogą być zagrożenia dla młodych ludzi wynikające z obecności w sieci. Projekt dokumentu przygotuje zespół ekspertów oraz przedstawicieli młodzieży kierowany przez ks. prof. Józefa Klocha. Dokument będzie stanowić również wkład w przygotowania do przyszłorocznego spotkania synodu biskupów nt. „Młodzież, wiara i rozeznanie powołania”. Ks. dr hab. Michał Drożdż, prof. UPJPII, zwrócił z kolei uwagę na pilną potrzebę edukacji medialnej w zakresie korzystania z sieci społecznościowych. Przytoczył myśl Jana Pawła II, że „jednostka, siedząc przed monitorem komputera, może osiągać szczyty osobistego rozwoju, ale też może pogrążyć się w głębokiej degradacji”.

Tematem obrad Rady była też sprawa reformy mediów watykańskich – przeprowadzanej przez utworzony 2 lata temu Sekretariat ds. Komunikacji – w kontekście racy polskiej sekcji Radia Watykańskiego – działającej nieprzerwanie od 1938 r. Wdrażane oszczędności skutkują ograniczeniem pracy rozgłośni, czego jednym z dowodów jest rezygnacja od 28 października br. z przygotowywanej przez sekcję polską audycji wieczornej. Dalsze etapy reformy mogą zmierzać do zmniejszenia czasu antenowego dla materiałów w języku polskim zarówno w przekazach Radia Watykańskiego, jak i na watykańskich stronach internetowych.

Abp Depo poinformował, że sprawa ta jest przedmiotem troski Konferencji Episkopatu, gdyż sekcja polska Radia Watykańskiego odgrywa ważną rolę w utrzymywaniu łączności Polaków ze Stolicą Apostolską, a programów papieskiej rozgłośni słucha codziennie kilka milionów Polaków w kraju i za granicą. Jest to możliwe dzięki retransmisji polskich programów zarówno przez Program I PR, jak i przez wszystkie rozgłośnie katolickie w Polsce z Radiem Maryja i Radiem Jasna Góra na czele.

Spotkanie Rady rozpoczęło się Mszą św. sprawowaną w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej, której przewodniczył abp Depo, a koncelebrowali m.in.: bp Tadeusz Bronakowski, bp Adam Lepa i bp Józef Szamocki. Spotkania Rady odbywają się 2 razy do roku, na przemian w Warszawie i na Jasnej Górze, aby niejako połączyć te miejsca. – Dzisiaj już nikogo nie potrzeba przekonywać, że środki społecznego przekazu są bardzo ważną drogą ewangelizacji, żeby prawda docierała do ludzi, żeby umieli odróżniać to, co jest zagrożeniem, i to, co dzisiaj jest w różny sposób unieważnianiem prawdy – jak to określił prof. Andrzej Zybertowicz – powiedział abp Depo i dodał, że przez ostatnie dni i miesiące mocno się to pojęcie uaktualniło – przez systemowe kłamstwa, przez fałszywą wolność.

LD/KAI/BPJG

Rada ds. Środków Społecznego Przekazu KEP

Radzie ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski przewodniczy abp Wacław Depo. Jej członkami są: bp Tadeusz Bronakowski, bp Adam Lepa i bp Józef Szamocki, a konsultorami: prof. Andrzej Drzycimski, red. Lidia Dudkiewicz, ks. Marek Gancarczyk, ks. prof. Józef Kloch, ks. Wojciech Mikulski SJ, ks. prof. Robert Nęcek, red. Marcin Przeciszewski, red. Sylwia Sułkowska, ks. Maciej Szczepaniak, ks. Henryk Zieliński, ks. Paweł Gronowski, ks. Tomasz Olszewski, ks. prof. Michał Drożdż, ks. prof. Mirosław Chmielewski CSsR i prof. Monika Przybysz. Sekretarzem Rady jest ks. Piotr Zaborski.

Krótko

• Trwają negocjacje między prezydentem RP Andrzejem Dudą a ugrupowaniami rządzącymi w sprawie reformy sądownictwa. Informacje są nieco sprzeczne. Według niektórych, porozumienie jest już blisko, według innych – niekoniecznie musi do niego dojść.

• W mediach głośno o rekonstrukcji rządu. Niektórzy informowali nawet o zmianie na stanowisku premiera. Sama szefowa rządu Beata Szydło zapowiedziała, że do zmian dojdzie i że poinformuje o nich w najbliższym czasie.

• „Gazeta Polska” podała, że znaleziono przesłankę wskazującą na to, iż w samolocie lecącym do Smoleńska 10 kwietnia 2010 r. doszło do eksplozji. Według zapisu jednego z rejestratorów lotu, w maszynie doszło do znacznego wzrostu temperatury. Zdaniem dziennikarzy „GP”, wskazuje to na wybuch.

• Trybunał Konstytucyjny orzekł, że sposób wyboru sędzi Małgorzaty Gersdorf na I prezesa Sądu Najwyższego był niezgodny z konstytucją. Sędziowie uznali jednak, że samego powołania przez prezydenta nie są władni badać i nie może ono być kwestionowane.

• Senat RP w planie budżetu na przyszły rok zapisał 500 tys. zł na „opracowanie dokumentacji projektowej na budowę budynku” swojej nowej siedziby. Jeszcze nie jest znana konkretna lokalizacja.

• Politycy .Nowoczesnej żądają, aby Komisja Europejska ingerowała w polskie prawo i zbadała zgodność projektu ustawy ograniczającej handel w niedzielę z prawem UE. To kolejny donos totalnej opozycji na swój kraj do Brukseli.

• Miliard złotych będzie kosztował program rewitalizacji i budowy prawie 200 dworców w Polsce. Szef resortu infrastruktury Andrzej Adamczyk ogłosił start programu, który ma się zakończyć w 2023 r.

2017-10-31 11:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Brazylia: Chrystus z Rio de Janeiro przywdział libańską flagę

2020-08-09 17:43

[ TEMATY ]

Liban

Rio de Janeiro

twitter.com/LebaneseProblem

W minionych dniach obiegło świat zdjęcie pomnika Chrystusa z Rio de Janeiro przywdzianego w świetlistą flagę Libanu, widoczną w nocy we wszystkich zakątkach tego portowego miasta.

Jest to reakcja Brazylijczyków na tragedię, która rozegrała się w porcie w Bejrucie, a w której – jak się szacuje - zginęło co najmniej 160 osób, zaś ponad 5 tys. osób jest rannych. Liczby te mogą być znacznie wyższe, ponieważ wiele osób nie zostało jeszcze odnalezionych. Dodatkowo ok. 300 tys. mieszkańców miasta pozostaje bez dachu nad głową.

Oświetlenie pomnika zaingurowano w miniony czwartek, 6 sierpnia. Jest to inicjatywa libańskiego konsula generalnego w Rio de Janeiro, Alejandra Bitara, Związku Libańczyków w Rio de Janeiro oraz Kościoła katolickiego i innych Kościołów chrześcijańskich w Brazylii. Jej prezydent, Jair Bolsonaro, publicznie zapewnił, że kraj ten wyśle również „konkretną pomoc do Libanu”.

Konsul Bitar, inaugurując oświetlenie stwierdził, że jest to symboliczny akt solidarności z narodem libańskim, który pomimo swojej tragicznej historii, zawsze był silny i umiał odrodzić się i nie ugiąć pod ciężarem nieszczęść i cierpienia. Chrystus Zbawiciel przywdziany w libańską czerwono-białą-czerwoną flagę z zielonym cedrem w środku, oznacza też więź z narodem libańskim.

Szacuje się, że w Brazylii mieszka około 8 milionów osób pochodzenia libańskiego. Był to kraj masowej emigracji, która została zapoczątkowana już za czasów panowania Imperium Otomańskiego. W okresie tym oraz przez prawie cały wiek XX, Libańczycy masowo emigrowali nie tylko do Brazylii, ale i do wielu innych krajów Ameryki Łacińskiej. W Argentynie żyje ich około 100 tys., w Wenezueli około 126 tys. z czego 30 proc. to chrześcijanie maronici, którzy włączyli się w życie parafii katolickich w miejscach swojego nowego zamieszkania. Szacuje się, że w Kolumbii mieszka ponad 700 tys. Libańczyków oraz ich potomków, a tego przykładem może być Shakira Isabel Mebarak Ripoll, znana wszystkim jako Shakira, piosenkarka o światowej sławie mieszkająca obecnie w Hiszpanii. Shakira urodziła się w kolumbijskim mieście Barranquilla, a jej oboje rodzice są potomkami libańskich emigrantów chrześcijan. Bardzo ciekawym przykładem jest Peru. W tym kraju mieszka 10 tys. osób pochodzenia libańskiego, ale 90 proc. z nich stanowią chrześcijanie.

CZYTAJ DALEJ

Premier Morawiecki zaapelował o zwołanie nadzwyczajnego szczytu RE ws. Białorusi

2020-08-10 09:32

[ TEMATY ]

Białoruś

Mateusz Morawiecki

KPRM

Premier Mateusz Morawiecki zaapelował w liście do szefa Rady Europejskiej Charlesa Michela i przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen o zwołanie nadzwyczajnego szczytu Rady Europejskiej w sprawie sytuacji na Białorusi - poinformował w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller.

Z kolei w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej kancelarii premiera podkreślono, że po wyborach prezydenckich na Białorusi, jakie zostały przeprowadzone w niedzielę, władza użyła siły przeciwko swoim obywatelom, którzy domagają się zmian w kraju.

"Musimy solidarnie wesprzeć Białorusinów w ich dążeniu do wolności. Stąd też inicjatywa szefa polskiego rządu, aby nad tą sprawą pochyliła się Rada Europejska" - czytamy w komunikacie.

Demonstracje protestacyjne i starcia z milicją wybuchły w Mińsku po ogłoszeniu wyników oficjalnego badania exit poll, według którego w niedzielnych wyborach prezydenckich zwyciężył obecny szef państwa Alaksandr Łukaszenka uzyskując blisko 80 proc. głosów, a jego główna rywalka Swiatłana Cichanouska mniej niż 10 proc. głosów. Demonstracje odbyły się także w kilku innych miastach Białorusi.

Białoruskie służby siłowe potwierdziły zastosowanie "specjalnych środków" przeciwko uczestnikom demonstracji w Mińsku - poinformowała w nocy z niedzieli na poniedziałek rzeczniczka MSW Białorusi Olga Czemodanowa.

Centrum Wiasna podało w poniedziałek, że co najmniej jedna osoba zginęła, 120 zatrzymano w starciach policji z demonstrantami po wyborach prezydenckich.

Według wstępnych wyników niedzielnych wyborów prezydenckich na Białorusi - jak poinformowała poniedziałek Centralna Komisja Wyborcza - urzędujący prezydent Alaksandr Łukaszenka otrzymał 80,2 proc. głosów, a jego główna rywalka Swiatłana Cichanouska - 9,9 proc. Jeżeli oficjalne wyniki wyborów potwierdzą tę informację, będzie to już szósta kadencja Łukaszenki, który prezydentem Białorusi jest od roku 1994. (PAP)

autor: Mateusz Roszak

mro/ godl/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję