Reklama

Niedziela Częstochowska

Święto Młodych

W tym roku centralne uroczystości liturgii Niedzieli Palmowej w Częstochowie odbędą się 14 kwietnia w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej i na Jasnej Górze. Przewodniczyć im będzie metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

Jednocześnie w Niedzielę Palmową obchodzony jest Światowy Dzień Młodzieży na poziomie diecezjalnym. W wielu miastach organizowane są koncerty, spotkania modlitewne, warsztaty muzyczne, konkursy z palmami. Również w Częstochowie na tegoroczny XXXIV Światowy Dzień Młodzieży zaplanowano koncert Tau – znanego muzyka, rapera i ewangelizatora. Do udziału w nim zaproszeni są młodzi z całej archidiecezji częstochowskiej. Miejsce spotkania – Wyższe Seminarium Duchowne, rozpoczęcie – godz. 13.45. Po koncercie z seminarium wyruszy procesja Niedzieli Palmowej na Jasną Górę poprzedzona obrzędem poświęcenia palm. Uroczysta Msza św. pod przewodnictwem abp. Wacława Depo zostanie odprawiona o godz. 16.15 przed Cudownym Obrazem w Kaplicy Matki Bożej.

Reklama

Niedziela Palmowa rozpoczyna czas Wielkiego Tygodnia. Przypomina wjazd Jezusa jako Mesjasza wśród wiwatujących tłumów do Jerozolimy, ale i głosi orędzie Jego Męki, dlatego nazywana jest również Niedzielą Męki Pańskiej. Biorąc udział w procesji, publicznie składamy hołd naszemu Zbawicielowi i głęboko przeżywamy wydarzenie, jakie miało miejsce dwa tysiące lat temu.

Pamiątkę uroczystego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy obchodzono już w pierwszych wiekach chrześcijaństwa. W IV wieku procesja znana była w Jerozolimie, gdzie odbywano ją śladami Jezusa z Betanii, przez Górę Oliwną do miasta męki i śmierci Zbawiciela. Poświęcanie palm wprowadzono do liturgii dopiero w wieku XI.

Palmy przechowuje się w domach przez cały rok, aby w roku następnym mogły zostać spalone na popiół, którym posypywane są nasze głowy w Środę Popielcową.

2019-04-03 10:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: Młodzi przygotowali ankietę o Kościele

[ TEMATY ]

młodzi

Kraków

abp Grzegorz Ryś

Bartkiewicz / Episkopat.pl

Życzyłbym każdej diecezji takich młodych, jakich my mamy - mówił krakowski biskup pomocniczy Grzegorz Ryś, podczas konferencji zwołanej w krakowskiej kurii metropolitalnej. Spotkanie dotyczyło diecezjalnych przygotowań do Synodu Biskupów o młodzieży, który odbędzie się w Watykanie w październiku 2018 roku.

Uczestnicy spotkania w krakowskiej kurii zastanawiali się nad tym, jaki jest cel zwołania synodu poświęconego młodzieży. - Na pewno jest to ciąg dalszy w odniesieniu do dwóch poprzednich zgromadzeń synodalnych, które były poświęcone rodzinie oraz nowej ewangelizacji - mówił bp Grzegorz Ryś. Dodał także, że należy pytać młodych o to, jakie mają doświadczenie towarzyszenia im przez Kościół w odkrywaniu ich życiowego powołania. - Kościół musi wyjść do młodych, inaczej się skończy, a tego nikt z nas nie chce - mówił. - Młodzi to świeżość. Kogo pytać o Kościół, jak nie ludzi młodych? - zwrócił się do zebranych.

CZYTAJ DALEJ

Ostatnia droga Franciszka

2021-07-30 09:25

ks. Mirosław Benedyk

Msza św. pogrzebowa małego Franciszka

Msza św. pogrzebowa małego Franciszka

Od kilku miesięcy 7-letni Franek ze Świdnicy zmagał się z nieuleczalną chorobą nowotworową. Rodzice chłopca nie tylko walczyli o jego życie ziemskie, ale zrobili wszystko, aby zapewnić mu życie wieczne.

Franciszek był jednym z pięciu synów Pawła i Marty. Był radosnym i otwartym dzieckiem, lubiącym sport i zabawę. Miał swoje marzenia, a także zainteresowania. Dzięki miłości, której doświadczał od swoich rodziców i braci, odznaczał się wielką wrażliwością na drugiego człowieka. Wychowywany w duchu pobożności maryjnej, uczył się relacji z Panem Bogiem. Wszystko przerwała niespodziewana choroba i przedwczesna śmierć.

CZYTAJ DALEJ

Biskupi Etiopii: jeszcze nie jest za późno na pokój

2021-07-30 19:03

[ TEMATY ]

biskupi

konflikt

Etiopia

Vatican News

Biskupi Etiopii wezwali do natychmiastowego zakończenia konfliktu w regionie Tigraj, który kosztował życie tysięcy ludzi. Od jego wybuchu osiem miesięcy temu około dwóch milionów osób zostało przesiedlonych, a ponad pięć milionów jest uzależnionych od pomocy żywnościowej. Episkopat zaapelował o otwarcie korytarzy pomocowych, które pozwolą na zażegnanie katastrofy humanitarnej spowodowanej wojną.

W czerwcu Rada Bezpieczeństwa ONZ ogłosiła, że Tigraj znajduje się w stanie klęski głodu. Każdego dnia ponad 400 tys. osób pozostaje tam bez żadnego posiłku, w tym 33 tys. dzieci. „Władze regionu mają obowiązek umożliwienia dostępu do pomocy humanitarnej. Współczucie nie wystarczy. Konieczna jest konkretna solidarność” – apelują biskupi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję