Reklama

Lektury nieobowiązkowe

Na dużych wysokościach

Triumfalny i tragiczny był początek polskiego himalaizmu, o którego sukcesach było i jest głośno w świecie. Zaczął się od wyprawy na dziewiczy wówczas szczyt Nanda Devi East (7434 m n.p.m.) w Himalajach Garhwalu, która trwała od maja do sierpnia 1939 r. Na szósty wówczas pod względem wysokości ze zdobytych szczytów świata weszli Jakub Bujak i Janusz Klarner. Niestety, podczas próby zdobycia szczytu Tirsuli (7074 m n.p.m.) pod zwałami lawiny zginęli kierownik wyprawy Adam Karpiński i Stefan Bernadzikiewicz. Książkę Dariusza Jaronia „Polscy himalaiści”, opowiadającą o wyprawie sprzed 80 lat, od pewnego momentu czyta się jak powieść sensacyjną. Żaden z uczestników tamtej wyprawy nie ma grobu. Ciał Karpińskiego i Bernadzikiewicza nie odkopano spod wielkiego lawiniska, Bujak zaginął podczas wycieczki w 1945 r. w górach Kornwalii, a Klarner – w czasie wojny żołnierz AK – wyszedł z domu 17 września 1949 r. i już nie wrócił.

Małej, czteroosobowej polskiej wyprawie na Nanda Devi East towarzyszyło dziewięciu Szerpów. Właśnie im – pozostającym, najczęściej anonimowym, a od zawsze towarzyszącym himalaistom – poświęcona jest książka Petera Zuckermana i Amandy Padoan „Pochowani w niebie”. Autorzy opowiadają historię dwóch Szerpów, którzy w 2008 r. przeżyli największą tragedię na drugim co do wysokości szczycie Ziemi – K2; zginęło wówczas 11 osób. Podążają za nimi od ich rodzinnych wiosek w Himalajach, przez slumsy Katmandu, aż do obozu pod K2, gdzie trafili nie dla silnych wrażeń, lecz dla chleba.

2019-04-30 09:13

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Cieszyn: Potrójny złoty jubileusz trzech elżbietanek

2021-09-19 14:42

[ TEMATY ]

jubileusz

siostry

elżbietanki

Cieszyn

diecezja.bielsko.pl

Potrójny złoty jubileusz trzech elżbietanek

Potrójny złoty jubileusz trzech elżbietanek

Trzy elżbietanki – s. Barbara Jaworska, s. Wiktoria Kasperek i s. Dominika Piotrowska – ponowiły swoją profesję złożoną przed pięćdziesięciu laty. W parafii św. Elżbiety w Cieszynie siostry odnowiły 18 września swe śluby w obecności wspólnoty zakonnej, kapłanów, najbliższej rodziny i zaproszonych gości.

Mszy św. przewodniczył wikariusz generalny diecezji bielsko-żywieckiej ks. dr Marek Studenski, który zauważył w kazaniu, że jubilatki przeżyły w Zgromadzeniu 1/8 jego 400-letniego istnienia.

CZYTAJ DALEJ

72 lata idą razem przez życie!

2021-09-13 18:30

Niedziela toruńska 38/2021, str. VII

[ TEMATY ]

małżeństwo

Krystyna Afeltowicz

Genowefa i Bernard Lindzińscy z Lidzbarka

Genowefa i Bernard Lindzińscy z Lidzbarka

Wielu mieszkańcom Lidzbarka z pewnością znane jest małżeństwo państwa Genowefy i Bernarda Lindzińskich. W tym roku obchodzili rocznicę 72-lecia pożycia małżeńskiego.

Oboje urodzili się w Lidzbarku i do dzisiaj tutaj mieszkają. Genowefa jest drugim dzieckiem z jedenaściorga rodzeństwa Genowefy i Alfonsa Rehmus. Najstarsza siostra wstąpiła do klasztoru i na Genowefie spoczął w tych bardzo trudnych czasach obowiązek pomocy w wychowywaniu młodszego rodzeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Zollner: seksualność wciąż jest tematem tabu

2021-09-20 16:03

[ TEMATY ]

przemoc

nadużycia seksualne

przestępstwa seksualne

Grażyna Kołek

„Choć ciągle jesteśmy w Kościele w Europie Środkowo-Wschodniej w sytuacji mierzenia się z problemem wykorzystywania, to wiele zostało już zrobione, by chronić dzieci i bezbronnych dorosłych” – uważa ks. Hans Zollner, członek Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich. Uczestniczy on w warszawskiej konferencji o ochronie małoletnich w Kościołach Europy Środkowo-Wschodniej.

Wszystkie episkopaty ustanowiły już odpowiednie instytucje odpowiedzialne za pracę w zakresie prewencji i radzenia sobie z przypadkami wykorzystywania, przygotowały też stosowne wytyczne postępowania. Wiele uniwersytetów katolickich ma już w programie studia z zakresu ochrony małoletnich. Konferencja ma za zadanie wskazać, co należy zrobić, by lepiej unikać wykorzystywania w Kościele.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję