Reklama

Niedziela Małopolska

Karmi i wzmacnia

Dzisiaj potrzeba nam nie tyle Tygodnia Biblijnego, ile zżycia się z Biblią na co dzień – powiedział w rozmowie z Niedzielą ks. Artur Mularz.

Niedziela małopolska 16/2021, str. IV-V

Archiwum Wydziału Duszpasterstwa Młodzieży Diecezji Tarnowskiej

Maria Fortuna-Sudor: Księże Dyrektorze, na czym polega nowa ewangelizacja w najbardziej religijnej diecezji w Polsce?

Ks. Artur Mularz: Według statystyk jesteśmy najbardziej religijną diecezją w Polsce. Jednak jak każda inna potrzebujemy nowego otwarcia, nowego zapału. Zarówno my, księża, jak i wierni potrzebujemy zaproszenia, aby wyjść do nieobecnych w Kościele, pomyśleć o nich, zatroszczyć się o tych, którzy się zagubili. Potrzebujemy zobaczyć i odkryć Chrystusa, który nas powołuje i zaprasza, żebyśmy się stali Jego świadkami w świecie.

Jak skutecznie szukać pogubionych i zapraszać ich do Kościoła?

Wszyscy jesteśmy za to wychodzenie do pogubionych odpowiedzialni, to nasza wspólna sprawa. Pierwsze, co nam potrzeba, to modlitwy za tych, którzy się pogubili, a co się dokonało z konkretnych przyczyn. To m.in. brak świadectwa wiary u ludzi, na których oni patrzyli, którymi się może inspirowali i na których się zawiedli. Stąd istotna jest także pokuta, a jednocześnie modlitwa o Ducha Świętego dla nas do odważnego życia wiarą. Szczególnie jest nam potrzebne słuchanie tych, którzy odeszli. Stworzenie takich przestrzeni, gdzie oni będą mogli powiedzieć o sobie, o swoim bólu, o swoim doświadczeniu, właśnie tego, że się zawiedli, że nie spotkali się jeszcze z uczniami Jezusa, czyli z tymi, którzy idą za Bogiem, idą do końca. Ale też z tymi, którzy nie boją się przyznać, że w wielu sytuacjach zawiedli, że zdradzili, że zgrzeszyli.

Reklama

Papież Franciszek wskazuje nam na sytuację, gdy po śmierci Pana Jezusa jego uczniowie idą z Jerozolimy do Emaus, czyli w pewnym sensie odchodzą od Boga. Zawiedzeni, bo czegoś innego się spodziewali od Mistrza, wracają do swego świata. Tymczasem Pan Jezus do nich dołącza, co więcej idzie z nimi w złym kierunku. Nie zmusza ich od razu do powrotu. Ta sytuacja pokazuje, że chrześcijanie nie powinni zrywać więzi z tymi, którzy odeszli z Kościoła. Mamy być z nimi w pracy, w domu, w rodzinie, na przykład z dorosłymi dziećmi, które odchodzą z Kościoła. Rodzicom, bardzo przeżywającym takie sytuacje, nie wolno z tymi dziećmi stracić kontaktu, bo to będzie największa porażka. Podsumowując, można powiedzieć, że mamy dawać świadectwo w przestrzeni publicznej, umieć się przyznać do swych słabości, czynić pokutę, modlić się w intencji pogubionych i podtrzymywać z nimi kontakt.

Czyli powinniśmy żyć zgodnie z Ewangelią, a do tego jest nam potrzebna znajomość Pisma Świętego. Czy współczesny chrześcijanin zna Biblię?

Odkrywam podobieństwo aktualnej sytuacji do czasów, kiedy Noe budował arkę. Wszyscy wokół się śmiali, dziwili, bo przecież Noe nie zrobił tego w tydzień czy dwa. To były lata pracy. Żaden deszcz nie padał, nic nie zwiastowało nadejścia potopu, a Noe, z punktu widzenia otoczenia, robił coś po ludzku absurdalnego. A przecież wykonywał polecenie Boga – budował arkę, aby się przygotować, gdy przyjdzie potop. Myślę, że dzisiaj żyjemy właśnie w takich czasach, kiedy Bóg mówi do nas; buduj arkę, to znaczy, chwyć się słowa Bożego. Moim zdaniem ten potop już trwa; to są różne skandale, o których się dowiadujemy, sytuacje, z jakimi przychodzi się Kościołowi mierzyć, to także trudny dla wszystkich czas pandemii. Dzisiaj jesteśmy zaproszeni, aby to słowo Boże głosić, a jednocześnie, aby tego słowa słuchać, bo będziemy je dobrze głosić wtedy, gdy sami będziemy w nie zasłuchani. Mam głębokie przekonanie, że to jest czas powrotu do słowa Bożego. To dobrze widać w przestrzeni internetowej, gdzie głoszący słowo, wierni słowu, są słuchani. Okazuje się, że Pismo Święte zapewnia codzienny duchowy pokarm i niesie pokój. Porównuję słowo Boże do manny, którą był karmiony naród wybrany na pustyni. Ta manna to jest właśnie słowo, które Pan Bóg nam daje przez Kościół, abyśmy się codziennie tym słowem karmili, żebyśmy mieli siłę do codziennej wędrówki.

Nie wiem, na ile dzisiaj ludzie czytają Pismo Święte, znają Ewangelię. Nie odważyłbym się tego oceniać, ale widzę, jak bardzo tego potrzebują. Obserwuję wspólnoty, ludzi, którym towarzyszę i zauważam, że słowo Boże ich karmi i wzmacnia. Zresztą św. Paweł w Liście do Rzymian napisał, że wiara rodzi się ze słuchania. Pismo Święte daje nam wskazówki, czego mamy się trzymać, za kim podążać, co jest naszym pokarmem.

Reklama

Ale przecież czytamy Pismo Święte, słuchamy jego fragmentów, a jednak wciąż o słowie Bożym zapominamy.

Przy okazji Wielkiego Tygodnia rozmyślałem o uczniach, którzy towarzyszyli Panu Jezusowi przez 3 lata, poznali jego naukę, widzieli, jak czynił cuda, a kiedy doszło do kulminacyjnego momentu, kiedy Jezus został skazany na śmierć, to ich, poza św. Janem, nie było. Równocześnie uświadomiłem sobie, że Pan Jezus cierpiąc, umierając na krzyżu, nie krzyczał, że Apostołowie to są zdrajcy. On tylko na nich czekał. Jeśli więc uczniowie się pogubili, to i my możemy czytać słowo Boże, słuchać i go nie rozumieć.

To jak je poznawać?

Wiernie! To znaczy robić to ciągle. Wraca do mnie słowo o metanoi, o nawracaniu się. Dzisiaj bardzo nam potrzeba nawrócenia, niezależnie, w jakim jesteśmy miejscu, niezależnie, kim jesteśmy w Kościele albo nawet od lat poza nim. To historia uczniów Jezusa nam uświadamia, że nawrócenia potrzebują wszyscy. Musimy pojąć, że miejsce, w którym się dzisiaj znajdujemy, to wcale nie jest koniec naszej drogi, to nie jest wszystko, co Pan Bóg chce nam pokazać. Jesteśmy ciągle zaproszeni do przychodzenia bliżej, do odkrywania, czego Pan Bóg chce dzisiaj od nas, do czego każdego z nas zaprasza. Jeśli rozpoznam wolę Pana Boga, to też odkryję możliwości, które On mi daje.

A co Ksiądz sądzi o takich inicjatywach jak Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego, który przypada na 18 kwietnia, czy też o Tygodniu Biblijnym?

Myślę, że dzisiaj potrzeba nam nie tyle Tygodnia Biblijnego, ile zżycia się z Biblią na co dzień. Ale na pewno jest to piękna inicjatywa, która może pomóc wrócić do słowa Bożego, aby się nim na nowo zachwycić, aby się go uchwycić i żeby się ono stało naszym codziennym pokarmem. Spotkanie ze słowem Bożym to też okazja, by sobie uświadomić, że Bóg przyjmuje człowieka takim, jakim on jest i niezależnie od miejsca, w którym się znajduje. Nawet jeśli człowiek wykreślił Boga ze swego życia, stwierdził, że to nie ten czas, że to koniec z wiarą, to dla Boga wszystko ciągle trwa. Ten powrót każdego z nas do Boga, do Kościoła jest realny, możliwy. Wszak Bogu chodzi o miłość, a tej każdy z nas potrzebuje.

2021-04-14 07:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: już dziś XXV Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym

2021-09-24 17:01

[ TEMATY ]

Jasna Góra

czuwanie

Odnowa w Duchu Świętym

Karol Porwich/Niedziela

Już w sobotę na Jasnej Górze odbędzie się 25. Ogólnopolskie Czuwanie Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym. To jedno z największych jasnogórskich spotkań modlitewnych miało odbyć się tradycyjnie w maju, ale ze względu na pandemię zostało przeniesione. To czas umocnienia, budowania jedności i ewangelizacji. Całodzienne czuwanie rozpocznie się o godz. 9.30 na placu przed Szczytem.

Odnowa w Duchu Świętym, zwana odnową charyzmatyczną, jest jednym z najprężniej działających i najliczniejszych ruchów w Kościele katolickim, obecnym dziś w większości krajów na świecie. Duchowość ruchu charyzmatycznego koncentruje się na doświadczaniu w życiu działania Ducha Świętego, dzieleniu się Jego darami, uwielbianiu Boga i służeniu Kościołowi. Bardzo ważne jest budowanie i przeżywanie wspólnoty.

CZYTAJ DALEJ

Polka pracująca przy odbudowie katedry Notre Dame: efekt tego co już zrobiliśmy cieszy

2021-09-24 07:18

[ TEMATY ]

katedra Notre‑Dame

Adobe Stock

Katedra Notre Dame

Katedra Notre Dame

Nasza praca ma głęboki sens, ponieważ obcujemy z oryginalnymi materiałami i odbudowujemy dzieło o najpiękniejszych proporcjach konstruowane dla Boga, co widać w każdym szczególe katedry. Polscy konserwatorzy zabytków wyróżniają się we Francji wiedzą z zakresu chemii i historii sztuki – mówi PAP Felicja Lamprecht, restauratorka zabytków pracująca przy odbudowie katedry Notre Dame.

„Nad rekonstrukcją XIX-wiecznych malowideł ściennych w kaplicy Św. Ferdynanda w katedrze Notre Dame w Paryżu pracujemy od września 2020 r. i można powiedzieć, że efekt naszej pracy cieszy. Kaplica została skończona i wygląda przecudnie. Jest jasna i rozświetlona” – mówi Lamprecht.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: rozpoczęła się 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin

2021-09-25 18:46

Salwatorianie Cygański Las

Plakat zapraszający na dzień skupienia dla małżeństw.

Plakat zapraszający na dzień skupienia dla małżeństw.

Konieczna jest promocja wartości małżeństwa i rodziny - mówił na Jasnej Górze na rozpoczęcie Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin bp Wiesław Śmigiel. Przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP w homilii zwrócił uwagę na potrzebę troski o starszych, która jest „dialogiem z własnymi korzeniami”, a zadaniem seniorów jest szeroko rozumiana posługa katechetyczna w rodzinie oraz parafii. Dwudniowa 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin odbywa się pod hasłem: „Pójdźcie do Józefa” i stanowi centralne obchody w Polsce Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris Laetitia.

- W tych trudnych czasach rodzina jest najważniejsza - podkreślił bp Wiesław Śmigiel w rozmowie z KAI i @JasnaGóraNews.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję