Reklama

Niedziela w Warszawie

Rok z Bogiem

Parafia Wniebowzięcia NMP w Kałuszynie istnieje już 550 lat. Ale nie tylko uroczysta data aktywizuje mieszkańców. W tej małej miejscowości cały czas tętni życie religijne, społeczne i kulturalne.

Niedziela warszawska 3/2022, str. VII

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Archiwum WNMP

W Kałuszynie Orszak Trzech Króli jest inicjatywą całej społeczności

W Kałuszynie Orszak Trzech Króli jest inicjatywą całej społeczności

Droga Krzyżowa, wyjazdy na Przeprośną Górkę, odpust z Okazji Wniebowzięcia NMP czy dożynki parafialno-gminne – to tylko niektóre wydarzenia z kalendarza kałuszyńskiej parafii. Praktycznie nie ma miesiąca, w którym coś by się nie działo. Ten rok będzie jeszcze bardziej intensywny. Wierni oprócz stałych działań, do których włączają się z sercem, wezmą udział w święcie swojej społeczności. Rocznicowe obchody 550-lecia parafii zapoczątkowała uroczysta Pasterka 24 grudnia 2021 r. Jubileusz zakończy się w Boże Narodzenie 25 grudnia 2022 r.

Mądrze do najmłodszych

Dla ks. Jerzego Skłuckiego, proboszcza parafii od 25 grudnia 2021 r., minione miesiące po tragicznej śmierci poprzednika były bardzo trudne. Jednak, zajmując się samotnie Kościołem i całą społecznością wiernych, głębiej poznał jej potrzeby. W działaniu mógł przyjrzeć się, czego jeszcze brakuje, a co należy poprawić.

Swoją nową posługę kapłan rozpoczął od akcji skierowanej do dzieci. W Niedzielę Świętej Rodziny 460 najmłodszych parafian otrzymało świąteczne paczki. Zapytany o najbliższe plany ks. Jerzy odpowiedział, że chciałby zająć się m.in. przebudową plebanii. Zaznaczył natychmiast, że jest to sfera przyziemna, a on dużo więcej planuje zorganizować w sferze duchowej. Jako opiekun młodzieży przystępującej do bierzmowania i organizator wyjazdów rekolekcyjnych zwraca uwagę na fakt, jak ważnym jest mądre wyjście do młodszych parafian. Koło Biblijne działające w Szkole Podstawowej im. Bolesława Prusa – to jeden ze sposobów.

Parafialny hit

Już pierwszy Orszak Trzech Króli zorganizowany w Kałuszynie cieszył się dużym zainteresowaniem. Spośród 5 tys. mieszkańców, tysiąc osób spontanicznie wzięło udział w plenerowej inscenizacji. Wydarzenie było wspólnym dziełem burmistrza Kałuszyna, dyrektor Biblioteki Publicznej i proboszcza.

– Mieszkańcy bardzo się wdrażają, a osiedla – przebierają. Przewodniczący Rady i dyrektor szkoły są królami – opowiada Anna Andrzejkiewicz, dyrektor biblioteki. – Organizacja Orszaku, była moim wielkim marzeniem – dodaje.

Reklama

Wszyscy wspólnie

Kolejnym fenomenem są nabożeństwa majowe wciąż żywo odprawiane przy kapliczkach i krzyżach.

– Mimo zmian Kałuszyn jest nadal parafią wiejską, rolniczą – zauważa ks. Jerzy. – W nabożeństwach biorą udział wszystkie grupy wiekowe, począwszy od dzieci przystępujących do I Komunii św. poprzez młodych. Kiedy pracowałem w innych parafiach, byli to raczej sami starsi ludzie – stwierdza.

12 września parafia zawsze pamięta o bitwie pod Kałuszynem. Uroczystości rozpoczyna Apel Pamięci, a następnie odprawiana jest Msza św. przy pomniku na cmentarzu, gdzie znajdują się groby poległych.

– W wydarzeniu rokrocznie uczestniczy cała szkoła podstawowa – mówi proboszcz. – Na ten czas przyjeżdżają Dzieci Zamojszczyzny, zapraszani są wojskowi. Gmina organizuje wspólny posiłek, co sprawia, że jest bardzo wspólnotowo i miło.

W tych dwóch słowach, kryje się sedno funkcjonowania kałuszyńskiej parafii.

2022-01-11 08:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zbudowana na Słowie i pracy

Niedziela częstochowska 21/2022, str. IV

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Karol Porwich/Niedziela

Proboszcz ks. Tomasz Nowak

Proboszcz ks. Tomasz Nowak

Chodząc po ulicach Zawiercia, doświadczam ogromnej ludzkiej życzliwości – mówi ks. Tomasz Nowak, proboszcz parafii św. Stanisława Kostki.

W historii tej placówki znamienna jest data 13 czerwca 1985 r. Wtedy ks. Kazimierz Bednarski otrzymał propozycję utworzenie nowej parafii na terenie Zawiercia. Efektem jego ewangelicznego fiat jest obecna świątynia i wspólnota licząca ok. 7 tys. wiernych. Od trzech lat duszpasterzuje jej ks. Tomasz Nowak, który w latach 90. był w parafii wikariuszem. – To był bardzo dynamiczny moment w dziejach parafii. Kościół był już wybudowany, a ja szczęśliwie doczekałem jego konsekracji – wspomina.

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo: kapłaństwo ks. Stanisława Pamuły było kapłaństwem wewnętrznie scalonym

2023-02-05 22:35

[ TEMATY ]

Częstochowa

abp Wacław Depo

WMSD

msza żałobna

ks. Stanisław Pamuła

Maciej Orman/Niedziela

– Do końca życia był duszpasterzem i nauczycielem odpowiedzialnych dróg wiary – powiedział abp Wacław Depo o śp. ks. dr. hab. Stanisławie Pamule, wieloletnim wicerektorze i profesorze częstochowskiego Wyższego Seminarium Duchownego. W kościele Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie metropolita częstochowski przewodniczył 5 lutego Mszy św. żałobnej w jego intencji.

Eucharystię koncelebrowało wielu kapłanów archidiecezji częstochowskiej. W liturgii uczestniczyła również najbliższa rodzina zmarłego.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek : historie o tym, jakoby moje decyzje zasmucały Benedykta XVI, to „głuchy telefon”

2023-02-05 18:31

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP/EPA/TIZIANA FABI / POOL

O tym, że Benedykt XVI zawsze wspierał obecnego Ojca Świętego, a także o przykładach jego reakcji na próby podważenia autorytetu Franciszka, mówił papież podczas konferencji prasowej na pokładzie samolotu, powracającego z wizyty apostolskiej w Demokratycznej Republice Konga i Sudanie Południowym.

Rozmawiając z towarzyszącymi mu w podróży dziennikarzami, papież Franciszek odniósł się m.in. do pytania o to, czy po śmierci Benedykta XVI odczuł w swojej posłudze rosnące napięcia pomiędzy różnymi „skrzydłami” Kościoła. „Zawsze mogłem o wszystkim porozmawiać z papieżem Benedyktem, wymienić się opiniami. On zawsze stał przy mnie, wspierając mnie, a jeśli pojawiały się jakieś trudności, mówił mi o tym i rozmawialiśmy” – mówił Franciszek. Jako przykład ilustrujący sposób reagowania Benedykta XVI, przywołał sytuację, w której do papieża seniora dotarły informacje o tym, jakoby papież Franciszek wspierał niesakramentalne związki par homoseksualnych. „Pewna osoba, uważająca się za wielkiego teologa, za pośrednictwem przyjaciela papieża Benedykta dostała się do niego i złożyła na mnie donos. Benedykt nie przestraszył się, zwrócił się do czterech kardynałów teologów najwyższej próby, i powiedział: wyjaśnijcie mi to, a oni mu wyjaśnili. I tak sprawa się zakończyła. To historia, która pokazuje, w jaki sposób działał Benedykt, kiedy pojawiał się donos. Pewne historie, które się powtarza, o tym, że Benedykt był zasmucony tym, co robi nowy papież – to opowieści z ‘głuchego telefonu’” – skwitował Ojciec Święty. Zapewnił też, że on sam konsultował z Benedyktem XVI niektóre swoje decyzje, a papież senior się z nimi zgadzał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję