Reklama

Pamięci wysiedlonych z Koziegłówek

2 lipca 2003 r. w Koziegłówkach odbyła się uroczystość religijno-patriotyczna, poświęcona pamięci wysiedlonych z tej wsi. Właśnie tutaj, w Koziegłówkach, przed sześćdziesięcioma laty, w okresie okupacji hitlerowskiej wysiedlono prawie 200 osób z 45 rodzin, w tym całe rodziny, dzieci i młodzież.
Pamięć o tragicznych wydarzeniach wysiedlenia oraz cierpieniach i zagładzie, jakie niesie wojna, jest ciągle żywa w naszych sercach, w sercach mieszkańców Koziegłówek, którzy przeżyli ten dramat. Pamięci tym wydarzeniom oraz osobom, które przeżyły wysiedlenie, wspólnota wsi Koziegłówki oddała hołd. Z inicjatywy Sołtysa i Rady Sołeckiej naszej wsi oraz p. Stanisława Frączka - emerytowanego dyrektora szkoły w Koziegłówkach, zorganizowano spotkanie upamiętniające 60. rocznicę wysiedlenia.
Obchody rocznicowe rozpoczęła uroczysta Msza św. w sanktuarium św. Antoniego w Koziegłówkach. We Mszy św., sprawowanej przez ks. kan. Stanisława Zbirka, proboszcza parafii, liczny udział wzięli: osoby wysiedlone i ich rodziny, harcerze, poczty sztandarowa OSP w Koziegłówkach, dzieci i młodzież oraz mieszkańcy Koziegłówek. Wierni modlili się w intencji pokoju i Ojczyzny oraz tych, którzy polegli w jej obronie, szczególnie za wszystkich, którzy przeżyli wysiedlenie, oraz zmarłych, zaginionych, zamordowanych. Po Mszy św. przy pomniku Poległych Strażaków na Rynku złożono kwiaty i odczytano listę osób wysiedlonych z Koziegłówek.
Następnie w sali remizy OSP w Koziegłówkach przy symbolicznym ognisku odbył się wieczór wspomnień, poezji i wspólnie śpiewanych pieśni patriotycznych przygotowanych przez harcerzy oraz dzieci i młodzież z Koziegłówek pod kierunkiem p. Małgorzaty Waś - nauczycielki tutejszej szkoły. Śpiewano pieśni i recytowano wiersze autorstwa Stefana Nowka, zaczerpnięte ze zbioru pt. Już od świtu, upamiętniające wysiedlenie i wydarzenia wojenne. Wspomnienia o wydarzeniach z lipca 1943 r. w Koziegłówkach prezentowali historycy i miłośnicy naszego regionu: panowie Stanisław Frączek i Stefan Nowak. Uroczystość uświetniły występy harcerzy, dzieci i młodzieży oraz rodzinny występ Anety i Oleńki Machura wraz z miejscowym organistą p. Mariuszem Torbusem.
Podczas tej wspaniałej lekcji historii i wychowania nie brakowało wzruszających chwil, które skłoniły do refleksji na temat wojny, wolności i pokoju. Tragiczne wydarzenia tego okresu, prześladowania i cierpienia osób wysiedlonych ukazują, jak cenną wartością jest wolność i pokój. Pamięci wysiedlonych z Koziegłówek składamy hołd słowami wiersza Stefana Nowaka pt.: Mój hołd.

(...) Dlatego dziś z pokorą głowę pochylam
i mój - od serca - najgłębszy hołd Wam składam.
Wam wszystkim - poległym i pomordowanym,
zaginionym, umęczonym - zapomnianym.

I Wam cześć oddaję: zesłańcy, wygnańcy, tułacze.
Na myśl o losie wdów i sierot serce moje płacze....

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Benedykt XVI stanowczo potępia ideę „małżeństwa homoseksualnego”

2021-09-15 10:51

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

„Koncepcja «małżeństwa homoseksualnego» stoi w sprzeczności ze wszystkimi następującymi po sobie kulturami ludzkości, a zatem oznacza rewolucję kulturową, która przeciwstawia się całej tradycji ludzkości, aż po dzień dzisiejszy” – stwierdza papież-senior we wcześniej nie publikowanym artykule, zawarty w tomie „La Vera Europa Identità e Missione (Prawdziwa Europa, tożsamość i misja), który ukaże się jutro we włoskich księgarniach.

Tekst Benedykta XVI jest najnowszym, żarliwym apelem do Europy, aby na nowo odkryła i potwierdziła swój prawdziwy rodowód i tożsamość, które uczyniły ją wielką i stanowią wzorzec piękna i humanizmu. Książka zawiera wstęp Papieża Franciszka.

CZYTAJ DALEJ

Pierwsza Dama RP odwiedziła Katolicką Polską Szkołę Podstawową w Rzymie

2021-09-16 17:47

[ TEMATY ]

Rzym

Pierwsza Dama

Szkoła katolicka

KAI/Grzegorz jakubowski/KPRP

Agata Kornhauser-Duda odwiedziła Katolicką Polską Szkołę Podstawową w Rzymie, prowadzoną przez rzymski kościół św. Stanisława B.M. – najstarszy ośrodek duszpasterstwa polskiego poza Polską.

Małżonka Prezydenta RP spotkała się z nauczycielami i rodzicami uczniów Katolickiej Polskiej Szkoły Podstawowej, która działa w Rzymie od września 2009 r. Spotkanie, w którym uczestniczyli także między innymi min. Adam Kwiatkowski i rektor polskiego kościoła w Rzymie, ks. prał. Paweł Ptasznik, odbyło się w środę popołudnie i było okazją zarówno do przybliżenia historii i specyfiki funkcjonowania tej placówki, jak też – przy tej okazji – rozmowy o wyzwaniach i szansach, z jakimi spotykają się młodzi ludzie polskiego pochodzenia, dorastający we Włoszech.

CZYTAJ DALEJ

Benedykt XVI: negowanie natury człowieka prowadzi do samozniszczenia

2021-09-16 20:53

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

rodzina

małżeństwo

homoseksualizm

Vatican News/AFP

Benedykt XVI

Benedykt XVI

Również człowiek ma naturę, która została mu dana. Jej naruszanie bądź negowanie prowadzi do samozniszczenia – ostrzega Benedykt XVI w refleksji na temat konsekwencji przemian, jakie zachodzą w pojmowaniu małżeństwa i rodziny.

Papież Senior napisał tę analizę w związku z publikacją wyboru jego tekstów, które ukazały się dzisiaj we Włoszech w zbiorze pod tytułem: „Prawdziwa Europa. Tożsamość i misja”. Książkę wstępem opatrzył Papież Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję