Reklama

Pomóżmy chrześcijanom w Iraku

2016-11-10 14:10

Łukasz Krzysztofka

Łukasz Krzysztofka

W najbliższą niedzielę 13 listopada obchodzić będziemy w Polsce VIII Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Tym razem nasza pomoc przekazana będzie osobom potrzebującym w Iraku.

W tym kraju, liczącym 33 miliony mieszkańców, chrześcijanie stanowią zaledwie 1 proc., a muzułmanie 98 proc. obywateli. Od czasu upadku reżimy Saddama Husajna w wyniku interwencji wojsk koalicyjnych w Iraku w 2003 r. sytuacja w tym kraju jest wciąż dramatyczna, a rząd nie jest w stanie zagwarantować swoim obywatelom bezpieczeństwa. Irak stał się symbolem wojny z chrześcijanami. Dwa lata temu około 200 tys. osób zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów. – W ciągu 24 godzin instytucje kościelne zostały zapełnione uchodźcami. Dobrze, że mamy wspaniałe siostry zakonne i księży, którzy zaopiekowali się potrzebującymi – mówi abp Bashar Warda, chaldejsko-katolicki ordynariusz Irbilu w Iraku.

Wspólnoty chrześcijańskie w tym kraju są bardzo stare, zostały założone w I wieku. To one chrzciły św. Pawła. Teraz potrzebują naszej pomocy – potrzebna jest opieka medyczna, jedzenie, miejsca do zamieszkania. Abp Warda podkreśla, że zadaniem Kościoła w Iraku jest zatrzymanie chrześcijan w swojej ojczyźnie, aby mogli tam godnie żyć. – Z jednej strony chcemy, aby chrześcijanie pozostali w Iraku, z drugiej – pragniemy odbudować ten kraj, aby można było w nim żyć w pokoju. Możemy być pomostem w procesie pojednania– zapewnia abp Warda.

Chrześcijanie w Iraku potrzebują wsparcia materialnego, ale oczekują też opieki i pewności, że to, co się stało, nie powtórzy się po raz kolejny. Liczba chrześcijan w ciągu ostatnich dziesięciu lat zmniejszyła się tam z 1,4 mln do mniej niż 275 tys. Chrześcijanie doświadczają ciągłych prób islamizacji irackiego społeczeństwa. – Bardzo dziękuję Polakom za otwarte serca i wszelką pomoc. Proszę też o pomoc polityczną w postaci nacisków na rząd w Iraku, aby chronił chrześcijan. Prześladują nas tylko za to, że wyznajemy inną religię – mówi abp Irbilu.

Reklama

W ubiegłym roku Polacy za pośrednictwem Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie przekazali na rzecz uchodźców oraz prześladowanych w Syrii 8 mln złotych. Pomoc otrzymało kilka tysięcy osób. – Niech tegoroczny VIII Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym będzie dniem wspólnego zatroskania nad losem naszych braci – prosi bp Artur Miziński, Sekretarz Generalny KEP. Ks. prof. Waldemar Cisło, dyrektor Sekcji Polskiej PKWP, zachęca także, aby ten dzień uwrażliwił nas na potrzeby bliźnich i stał się dobrą okazją do „zejścia z kanapy” – o co prosił papież Franciszek podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. – Polacy mają o wiele większe serca i gotowość pomocy niż nam się wydaje. Dzięki środkom zebranym w Polsce 200 tys. uchodźców mogło zamieszkać w godniejszych warunkach – relacjonuje ks. prof. Cisło. Na ręce abp Wardy przekazał on podczas konferencji prasowej symbolicznie plecak z tegorocznych ŚDM w Krakowie. Ponad 5 tys. takich plecaków będzie wysłanych dla uchodźców w Iraku.

Nikt nie potrafi przewidzieć, co w najbliższej przyszłości stanie się z ziemią i mieszkańcami Iraku – kolebki chrześcijaństwa, ale poprzez nasze wsparcie możemy pomóc im przetrwać ten trudny czas.

Tagi:
konferencja Irak

Irak oficjalnie zaprosił papieża

2019-06-20 19:54

st (KAI) / Bagdad

„Mam zaszczyt oficjalnie zaprosić Waszą Świątobliwość do odwiedzenia Iraku – kolebki cywilizacji i miejsca urodzenia Abrahama” – napisał prezydent tego kraju Barham Ahmad Salih w liście do Ojca Świętego – poinformowała agencja AFP. Jest to reakcja na słowa Franciszka, który powiedział, że chce odwiedzić Irak w roku 2020.

Ewa Kamińska

„Wizyta Waszej Świątobliwości będzie okazją do przypomnienia i uświadomienia Irakowi i światu, że ta ziemia dała ludzkości pierwsze prawa, nawadnianie dla celów rolniczych i dziedzictwo współpracy między ludami o różnych tradycjach wyznaniowych” – czytamy w tekście napisanym w języku angielskim. Jednocześnie przypominano, że w okresie kilkunastu lat od 2003 liczba chrześcijan w Iraku spadła z 1,5 miliona do około 0,5 miliona obecnie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Abp Jędraszewski: znowu nam trzeba bronić Polski i Europy

2019-09-17 11:41

Archidiecezja krakowska / Kraków (KAI)

Jesteśmy w obliczu nowych wyzwań, trudności i zagrożeń. Nie tyle politycznych, co kulturowych. Znowu nam trzeba bronić Polski i Europy - powiedział metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski w Katedrze na Wawelu podczas Mszy św. sprawowanej w 80. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę.

Joanna Adamik/archidiecezja karkowska

W homilii hierarcha przypomniał, że 17 września 1939 dokonał się IV rozbiór Polski. Ambasador RP w Moskwie Wacław Grzybowski został pilnie wezwany do moskiewskiego Komisariatu Spraw Zagranicznych, gdzie odczytano mu uzgodnioną wcześniej z Niemcami notę dyplomatyczną, w której Związek Sowiecki uzasadniał swoją agresję na Polskę z powodu „rozpadu państwa polskiego”, a tym samym konieczności „wzięcia pod swoją opiekę” Ukraińców i Białorusinów.

Ambasador Grzybowski wykazał kłamliwość przytoczonej argumentacji - mówił metropolita - mając świadomość, że rząd polski przygotowuje się do dalszych walk i czeka na obiecaną pomoc ze strony Francji i Anglii. Dodał również, że działania Sowietów są złamaniem paktu o nieagresji.

Wobec braku jednoznacznego rozkazu Wodza Naczelnego, niektóre polskie oddziały podjęły heroiczną walkę, inne poddały się. Rosja sowiecka i III Rzesza podpisały 28 września tzw. traktat o granicach i przyjaźni, zwany też drugim paktem Ribbentrop-Mołotow, przypieczętowując tym samym IV rozbiór Polski. W konsekwencji Armia Czerwona wzięła do niewoli 250 tys. żołnierzy.

– Długo trzeba było czekać w Polsce, by o tych tragicznych wydarzeniach mówić otwarcie - przypomniał abp Jędraszewski. - Dopiero po 1990 r. na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie pojawiła się tablica z napisem: „Obrona granicy wschodniej RP 17 IX – 1 X 1939”. Rozważamy tę tragedię i wsłuchujemy się w głos Chrystusa z dzisiejszej Ewangelii, który lituje się nad płaczem matki: „Na widok [matki, której jedyny syn umarł,] Pan użalił się nad nią i rzekł do niej: «Nie płacz!»”.

Arcybiskup zaznaczył, że choć Polacy płakali nad losem oficerów, żołnierzy i ich rodzin, to nigdy nie poddali się i nie zrezygnowali z dążenia do wolności. - Te straszliwe wydarzenia – 1 i 17 września 1939 r. - nie złamały polskiego ducha, ponieważ wierzono w Boga. Polska, katolicki kraj wydany na łup bezbożnych systemów totalitarnych, nie złamała się, trwając w swoim oporze i przekonaniu, że Bóg użali się na jej losem i że Polska zmartwychwstanie na nowo - mówił abp Jędraszewski.

Przypomniał następnie o długiej drodze Polaków do wolności - przez bitwę o Anglię, Tobruk, Monte Cassino, Powstanie Warszawskie, a po 1945 r. w trakcie powstawania Solidarności i stan wojenny. - Ostatni żołnierze sowieccy opuścili Polskę w dniu symbolicznym, 16 września 1992 r., po 53 latach okupacji. Ale Polska przetrwała dzięki swojej kulturze budowanej na chrześcijańskich wartościach, umacniających jej tożsamość, dających siłę z pokolenia na pokolenie - stwierdził metropolita krakowski.

Na zakończenie arcybiskup zaznaczył, że przed współczesną Polską stoją jednak nowe zadania. – Jesteśmy w obliczu nowych wyzwań, trudności i zagrożeń. Nie tyle politycznych, co kulturowych. Znowu trzeba nam bronić Polski i Europy, a także wracać do fundamentów prawdziwego autentycznego humanizmu, które zawsze były naszą ostoją. Zrąb tego humanizmu tworzą cztery słowa: Bóg, osoba ludzka, rodzina, naród - powiedział.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Patriarcha Bartłomiej u papieża

2019-09-17 17:09

vaticannews.va / Watykan (KAI)

W południe Ojciec Święty spotkał się z ekumenicznym patriarchą Konstantynopola, duchowym zwierzchnikiem Kościołów prawosławnych.

Massimo Finizio / pl.wikipedia.org

Bartłomiej gości w Rzymie w związku z międzynarodowym kongresem na Papieskim Instytucie Wschodnim, którego sam jest absolwentem. Tematem kongresu jest prawo kanoniczne Kościołów wschodnich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem