Reklama

Polska

Św. Antoni - patron Lublina

[ TEMATY ]

Lublin

św. Antoni

Łukasz Rak

13 czerwca przypada dzień św. Antoniego Padewskiego, który od wieków uznawany jest przez mieszkańców Lublina za patrona miasta. Tradycją wielu lat, w tym dniu, odprawiana jest Msza św. w intencji Lublina i jego mieszkańców.

Reklama

Prezydent Miasta Lublin i Rada Miasta Lublin wraz z proboszczem parafii pw. Nawrócenia św. Pawła zapraszają we wtorek, 13 czerwca, o godz. 18.30, na Mszę św. i wspólną modlitwę za miasto i jego mieszkańców. Eucharystię koncelebrowaną pod przewodnictwem bp. Mieczysława Cisło poprzedzi o godz. 18.00 nabożeństwo czerwcowe. Liturgia zostanie odprawiona w kościele przy ul. Bernardyńskiej 5, w którym znajduje się sanktuarium św. Antoniego.

W ramach obchodów Wielkiego Jubileuszu 700-lecia lokacji Lublina, we wtorek, 13 czerwca, o godz. 10.00 w Trybunale Koronnym rozpocznie się sesja naukowa „Święty Antoni. Patron Lublina”. Organizatorzy wydarzenia chcą przybliżyć sylwetkę patrona, uświadomić wyjątkowość i wielkość świętego, ale przede wszystkim zainicjować podjęcie działań zmierzających do nadania mocy prawnej wielowiekowej tradycji. Do obrad zostali zaproszeni przedstawiciele środowisk naukowych oraz religijnych. Organizatorami wydarzenia są Zakład Kultury Polskiej Instytutu Kulturoznawstwa UMCS, Wydział Humanistyczny UMCS, Muzeum Lubelskie, Polskie Towarzystwo Ludoznawcze Oddział w Lublinie. Sesja została objęta Honorowym Patronatem przez Prezydenta Miasta Lublina dra Krzysztofa Żuka oraz Rektora Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej Prof. dra hab. Stanisława Michałowskiego. Wydarzenie przygotowano przy wsparciu Miasta Lublin w ramach obchodów Jubileuszu 700-lecia lokacji miasta.

2017-06-12 21:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Od św. Michała do św. Jana Kantego

Niedziela lubelska 32/2018, str. VI

[ TEMATY ]

parafia

Lublin

Ks. Mieczysław Puzewicz

Lubelska katedra pw. Świętych Janów

Lubelska katedra pw. Świętych Janów

Trzy lubelskie parafie oraz jeden kościół rektoralny wzywają Maryi Niepokalanej jako swojej Patronki. Dwie inne oraz słynna kaplica zamkowa są pw. Trójcy Świętej. Lublin ma parafię pw. św. Stanisława Biskupa oraz bazylikę jego imienia, również drugi z najstarszych polskich patronów, św. Wojciech, czczony jest zarówno w parafii pod jego wezwaniem, jak i w średniowiecznym, dawnym przyszpitalnym kościele.

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo konsekrował kościół św. Jadwigi Królowej w Radomsku

2021-05-16 01:38

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Radomsko

konsekracja kościoła

parafia św. Jadwigi Królowej

ks. Roman Kubiak

Maciej Orman/Niedziela

Abp Wacław Depo namaszcza ołtarz krzyżmem

Abp Wacław Depo namaszcza ołtarz krzyżmem

– Nasze pochodzenie jest od Chrystusa, dlatego w Nim, przez Ducha Świętego, jesteśmy Kościołem – powiedział abp Wacław Depo 15 maja podczas konsekracji kościoła św. Jadwigi Królowej w Radomsku.

W uroczystości uczestniczyli m.in.: Kapituła Radomszczańska, kapłani, którzy pochodzą z parafii i ci, którzy posługiwali tu w minionych latach oraz wierni świeccy.

CZYTAJ DALEJ

Koncert: “Ks. Franciszek Jordan - Apostoł bez granic”

2021-05-16 21:18

Ks. Łukasz Romańczuk

sopranistka Dominika Zamara, tenor Simone Francesco Liconti,

sopranistka Dominika Zamara, tenor Simone Francesco Liconti,

W Międzynarodowym Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy odbył się koncert dziękczynienia za beatyfikację ks. Franciszka Marii od Krzyża Jordana. Wydarzenie odbywało się pod patronatem “Niedzieli Wrocławskiej”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję