Reklama

Niedziela Wrocławska

Pomnik Niepodległości we Wrocławiu

[ TEMATY ]

pomnik

konkurs

Niedziela.pl

Prace konkursowe należy składać do 6 listopada 2018 r. do godz. 15.00. Opracowanie koncepcji projektowej pomnika Niepodległości z przeznaczeniem do posadowienia na skwerze przy pl. Legionów wraz z zagospodarowaniem terenu. Wszelką korespondencję związaną z konkursem należy kierować na adres:

Wydział Kultury Urzędu Miejskiego Wrocławia,

ul. Zapolskiej 4, 50-032 Wrocław

z dopiskiem: KONKURS – POMNIK NIEPODLEGŁOŚCI

e-mail: pomnik.niepodleglosci@um.wroc.pl

Godziny pracy urzędu: 7.45 - 15.45

OKREŚLENIE PRZEDMIOTU KONKURSU

Przedmiotem konkursu jest opracowanie koncepcji projektowej pomnika Niepodległości z przeznaczeniem do posadowienia na skwerze przy pl. Legionów we Wrocławiu. 11 listopada 2018 r. obchodzona będzie setna rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości. Inicjatorami wzniesienia pomnika upamiętniającego ten fakt są członkowie dolnośląskiego oddziału Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, którzy uzyskali poparcie Rady Miejskiej Wrocławia w jednogłośnej uchwale, co jest świadectwem jej znaczenia dla wszystkich środowisk Wrocławia. Zamawiający pozostawia Uczestnikom swobodę w sposobie ujęcia tematu i doborze artystycznych środków wyrazu, wychodząc z założenia, że nie sposób mówić o niepodległości, która stanowi dobro wspólne Polaków, nakładając twórcom ograniczenia. Zamawiający w szczególności podkreśla fakt, że po 123 latach niewoli niepodległość w 1918 r. została odzyskana w wyniku równoczesnego zaangażowania wielu zróżnicowanych środowisk. Zbliżająca się rocznica jest znakomitą okazją do poszukiwania właściwej rangi dzieła sztuki rzeźbiarskiej, ujmującego temat konkursu w sposób syntetyczny i być może odnoszącego się do faktycznej, prawdziwej hierarchii znaków, postaci, zdarzeń i gestów z przeszłości. Spojrzenie z perspektywy 100 lat na wieloletni, pełen trudności i zwieńczony sukcesem proces odzyskiwania Niepodległości przez Polaków tworzy wyjątkowy moment do refleksji na ten temat. Powstałe dzieło sztuki, nawiązując do decyzji Rady Miejskiej Wrocławia, winno łączyć wszystkich, dla których sukces niepodległej, suwerennej Polski jest powodem do dumy i którzy chcą uczestniczyć w budowaniu jej znaczenia i jej przyszłości. Zamawiający wyraża przekonanie, że dzięki atrakcyjnemu plastycznie i architektonicznie założeniu upamiętniającemu odzyskanie niepodległości plac Legionów we Wrocławiu w przyszłości zostanie uznany za miejsce wspólne, co będzie wyrazem szacunku dla wszystkich, którzy przez całe stulecie - pomimo wszystko - skutecznie podtrzymywali polską tożsamość. Celem konkursu jest wyłonienie najlepszego projektu - pomnika Niepodległości wraz z projektem zagospodarowania terenu, na którym ma zostać posadowiony. Celem Zamawiającego jest równocześnie wzbogacenie przestrzeni miejskiej o dzieło sztuki wysokiej klasy. Pomnik powinien być wykonany w materiale trwałym przy uwzględnieniu miejsca jego posadowienia, które znajduje się w rejonie o dużym natężeniu ruchu kołowego. Na terenie posadowienia pomnika nie przewiduje się wycinki drzew. Projekty konkursowe muszą więc uwzględniać istniejący drzewostan.

Reklama

WYMAGANIA JAKIE MUSZA SPEŁNIAĆ UCZESTNICY KONKURSU

Uczestnikami mogą być osoby fizyczne, osoby prawne lub jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej oraz podmioty te występujące wspólnie, o ile spełniają warunki określone w Regulaminie i Ustawie, tzn.:

- posiadają dyplom ukończenia wyższej uczelni w zakresie wymaganym dla uprawiania zawodu artysty plastyka lub architekta, a w przypadku zespołu dysponują przy pracy konkursowej minimum jedną osobą, która posiada taki dyplom lub

- posiadają właściwe przedmiotowi konkursu doświadczenie, przez co Organizator rozumie wykonanie w okresie 10 lat przed ogłoszeniem konkursu rzeźby, pomnika funkcjonującego w przestrzeni publicznej, będącego upamiętnieniem wydarzenia historycznego, ogólnie znanej osoby lub grupy osób

Reklama

i którzy spełniają warunki udziału w postępowaniu określone w art. 22 ust. 1 pkt 1 Ustawy (tzn. nie podlegają wykluczeniu zgodnie z art. 24, ust 1 oraz ust. 5 pkt 1, pkt 3 lit. d w odniesieniu do członków Sądu Konkursowego, pkt 5, pkt 6 i pkt 7 Ustawy),

a ponadto:

- dysponują przy wykonaniu pracy konkursowej minimum jedną osobą, która legitymuje się dyplomem ukończenia wyższej uczelni w zakresie wymaganym do uprawiania zawodu architekta;

- w przypadku wygrania konkursu będą dysponować osobą (osobami), które posiadają wiedzę i uprawnienia niezbędne do sporządzenia na podstawie pracy konkursowej kompletnej dokumentacji projektowej, umożliwiającej Zamawiającemu sprawne przygotowanie materiałów do postępowań o zamówienia publiczne oraz pełnienia nadzoru autorskiego w trakcie realizacji;

- są w sytuacji ekonomicznej umożliwiającej wykonanie zamówienia, o którym mowa w ust. 5 Regulaminu;

- posiadają zdolności techniczne i zawodowe umożliwiające wykonanie zamówienia, o którym mowa w ust. 5 Regulaminu.

W konkursie mogą wziąć udział wykonawcy krajowi i zagraniczni (tzn. posiadający siedzibę lub miejsce zamieszkania poza terytorium RP).

W celu wspólnego ubiegania się o zamówienie niezbędne jest ustanowienie pełnomocnika do reprezentowania w postępowaniu.

KRYTERIA OCENY PRAC KONKURSOWYCH

1) czytelność ideowa upamiętnienia, wielowartościowość i głębia przekazu – od 0 do 5 punktów przyznawanych przez każdego z członków Sądu odrębnie,

2) atrakcyjność formy plastycznej, sposób nawiązania do otoczenia, ukształtowanie przestrzeni publicznej, trwałość i odporność na eksploatację w warunkach wskazanego miejsca posadowienia pomnika – od 0 do 5 punktów przyznawanych przez każdego z członków Sądu odrębnie,

Reklama

3) umiejętność dostosowania siły wyrazu do zastosowanych środków – od 0 do 3 punktów przyznawanych przez każdego z członków Sądu odrębnie.

OKREŚLENIE SPOSOBU UZYSKANIA REGULAMINU KONKURSU

Regulamin konkursu jest udostępniony w Biuletynie Informacji Publicznej UMW

Wnioski o przekazanie regulaminu konkursu przesyłać należy na e-mail podany w ust. 1 Regulaminu.

TERMIN SKŁADANIA PRAC KONKURSOWYCH

Prace konkursowe należy składać do 6 listopada 2018 r. do godz. 15.00.

RODZAJ I WYSOKOŚĆ NAGRÓD

Przewiduje się nagrody po rozstrzygnięciu konkursu:

• I miejsce – 50 000 zł brutto i zaproszenie do negocjacji umowy, w trybie zamówienia z wolnej ręki, na wykonanie szczegółowego opracowania pokonkursowego,

• II miejsce – 35 000 zł brutto,

• pozostali uczestnicy wybrani do złożenia pracy konkursowej otrzymują po

8 000 zł brutto (każdy).

2018-07-26 12:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świadkowie i strażnicy

Niedziela częstochowska 40/2020, str. V

[ TEMATY ]

pomnik

poświęcenie

św. Jan Paweł II

Maciej Orman/Niedziela

Od lewej: Andrzej Sękiewicz – prezes Stowarzyszenia „Wieniawa” i Władysław Dudek – autor projektu pomnika

Od lewej: Andrzej Sękiewicz – prezes Stowarzyszenia „Wieniawa” i Władysław Dudek – autor projektu pomnika

– Tak jak jesteście świadkami poświęcenia tego pomnika, tak bądźcie jego strażnikami – apelował abp Wacław Depo, który 18 września przewodniczył Mszy św. w kościele św. Marcina w Kłobucku i poświęcił pomnik św. Jana Pawła II.

Uroczystość wpisała się w XIX Dni Długoszowskie, zorganizowane przez Ponadregionalne Stowarzyszenie Edukacyjne „Wieniawa”.

CZYTAJ DALEJ

Gromnica - świeca nieco zapomniana

[ TEMATY ]

święto

Ofiarowanie Pańskie

Karol Porwich/Niedziela

W święto Ofiarowania Pańskiego, zwane u nas świętem Matki Bożej Gromnicznej, mniej ludzi niż niegdyś przychodzi do naszych kościołów, by poświęcić świece. Do niedawna przychodziło więcej. Świece wykonane z pszczelego wosku, zwane gromnicami, były ze czcią przechowywane w każdym domu i często zapalane – wówczas, kiedy nadciągały gwałtowne burze, gradowe nawałnice, wybuchały pożary, groziła powódź, a także w chwili odchodzenia bliskich do wieczności. Były one znakiem obecności mocy Chrystusa – symbolem Światłości, w której blasku widziało się wszystko oczyma wiary.

Wprawdzie wilki zagrażające ludzkim sadybom zostały wytrzebione, ale na ich miejsce pojawiły się inne zagrożenia. Dziś trzeba prosić Matkę Bożą Gromniczną, by broniła przed zalewem przemocy i erotyzacji płynących z ekranów telewizyjnych i kolorowych magazynów, przed napastliwością sekt, przed obojętnością na los bliźnich, przed samotnością, przed powiększającą się falą ubóstwa, przed zachłannością, przed bezdomnością i bezrobociem, przed uleganiem nałogom pijaństwa, narkomanii, przed zamazywaniem granic między grzechem a cnotą, przed zamętem sumień.

CZYTAJ DALEJ

Morawiecki: obniżki cen biletów PKP co najmniej do poziomu z 2022 r.

2023-02-03 10:55

[ TEMATY ]

Mateusz Morawiecki

PKP

Karol Porwich/Niedziela

Chcę, aby obniżki cen biletów PKP były co najmniej do poziomu, jaki obowiązywał w roku 2022 – powiedział w piątek na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Podczas piątkowej konferencji prasowej w Gliwicach premier Mateusz Morawiecki był pytany, czy jest szansa na obniżki cen biletów PKP.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję