Reklama

W prasie i na antenie

Jan Paweł II i święci

Takim tytułem opatrzony został kolejny zeszyt naszej Papieskiej Kolekcji. Przeżywamy teraz bowiem uroczystość i jednocześnie tajemnicę Wszystkich Świętych. To tajemnica bliska każdemu z nas. Bo każdy człowiek, a szczególnie chrześcijanin, tkwi w tajemnicy swego przejścia do Boga. Przechodzą do Niego nasi najbliżsi i najdrożsi, których żegnamy podczas uroczystości pogrzebowych, za których się modlimy, wspominając ich przeszłość, ich zasługi, ich zawierzenie Bogu, ich życie ukierunkowane na wieczność.
Ale często, zwłaszcza we wcześniejszym etapie swego życia, człowiek niedostatecznie zwraca uwagę na tajemnicę swego odejścia z tego świata i perspektywę życia wiecznego, nie zawsze głęboko i mocno przeżywa tajemnicę swego spotkania z Bogiem. Stopniowo do każdego dociera myśl o śmierci i pragnienie, aby była dobra. Zaczynamy się też przygotowywać na spotkanie z Bogiem. Jest to głęboka i subtelna tajemnica wpisana w możliwości percepcyjne człowieka.
Chrześcijanie realizują swoje zamyślenie o życiu wiecznym, modląc się o miłosierdzie Boże i możliwość oglądania Boga w wieczności. Wszyscy chcielibyśmy być zbawieni. Bo taki jest cel człowieka - zbawienie.
Ojciec Święty, dziś sługa Boży Jan Paweł II, przez całe swoje życie dawał nam piękny przykład możliwości zjednoczenia człowieka z Bogiem już tu, na ziemi, przez nieustanne modlitewne odniesienie do Niego. Wszyscy to zauważaliśmy już podczas jego biskupiego posługiwania w Krakowie, w czasie jego osobistej modlitwy w kaplicy biskupiej, ale także w różnych miejscach i sytuacjach, w których Pan Bóg go postawił. Był doskonałym przykładem dla tych, którzy mieli możliwość obserwowania jego życia, a gdy został papieżem - dla nas wszystkich. Ale nie tylko on sam dawał nam przykład jak najpiękniejszego kontaktu z Bogiem. Podczas jego niezwykłego pontyfikatu zostało beatyfikowanych ponad 1400, a kanonizowanych ponad 200 osób. Ojcu Świętemu zależało, by ukazać światu niespokojnego XX i nieprzewidywalnego XXI wieku, jak bardzo wielu mamy świętych, jak wiele jest osób godnych chwały ołtarzy. Są to święci męczennicy i wyznawcy, święci biskupi, kapłani, zakonnicy i zakonnice, dziewice, osoby świeckie, ale także święci małżonkowie. To również polscy błogosławieni i święci, wśród których jest 108 Męczenników z czasów II wojny światowej. Papież chciał, żeby ich błogosławione życie było zasiewem naszego życia wiarą.
Oczywiście, Jan Paweł II nie zrezygnował z przepisów prawa kanonicznego, które są wymagające, zalecał prowadzenie szczegółowych procesów beatyfikacyjnych i kanonizacyjnych, ale one jeszcze bardziej uwypukliły, jak wspaniałymi ludźmi byli święci. Wspomnę tu rozmowę z jednym z najlepszych znawców prawa kanonizacyjnego w Polsce - ks. prof. Henrykiem Misztalem, który kiedyś wyznał, iż lubi pełne procesy kanonizacyjne, z wszystkimi ich wymaganiami, bo ukazuje się w nich wielkość i piękno osób świętych, błogosławionych i kanonizowanych.
Co ciekawe, z jednej strony mamy Kościół stawiający pytania w stosunku do świętych i błogosławionych, a z drugiej jest Bóg, pieczętujący te procesy znakami, wymaganymi przez procedury prawne - cudami za wstawiennictwem kandydatów na ołtarze, by Kościół nie miał wątpliwości...
Sługa Boży Jan Paweł II ukazuje jasno, jak bardzo Bóg w Trójcy Świętej Jedyny jest obecny w życiu tysięcy wyznawców i męczenników Chrystusa i jak przez to ich życie było piękne. Ukazuje Kościołowi niezwykłą drogę świętych i przestrzenie Boga, który już tu na ziemi, wynosi do chwały swoje sługi. Papież uczy nas tym samym najpewniejszych dróg człowieka do Boga. To jest dla chrześcijanina niezwykłe lustro, w którym można zobaczyć swoje życie, starając się, żeby zajaśniał w nim Chrystus.
Oby liczne kanonizacje i beatyfikacje dokonane przez Jana Pawła II przyczyniły się do wzrostu świętości milionów chrześcijan. Oby nam wszystkim - i Tobie, Czytelniku! - zajaśniał Chrystus!

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

MZ i Główny Inspektor Sanitarny ostrzegają przed fałszywymi SMS-ami

2021-09-23 20:39

[ TEMATY ]

sms

cyberatak

Adobe Stock

Inspekcja sanitarna nigdy nie wysyłała, ani nie wysyła wiadomości z przekierowaniem do stron – poinformowało w czwartek na Twitterze Ministerstwo Zdrowia, odnosząc się do ostrzeżeń Głównego Inspektora Sanitarnego przed fałszywymi SMS-ami.

"Główny Inspektor Sanitarny ostrzega przed cyberatakiem. Przestępcy wysyłają fałszywe SMS-y od nadawcy +Kwarantanna+, zawierające informację o nałożeniu na odbiorcę wiadomości rzekomej kwarantanny. Wiadomość zawiera także link prowadzący rzekomo do strony informacyjnej, którego kliknięcie może być niebezpieczne dla urządzenia odbiorcy. Prosimy o nieklikanie w załączony link i usunięcie wiadomości z telefonu" – poinformował PAP w komunikacie rzecznik prasowy GIS Szymon Cienki.

CZYTAJ DALEJ

Belgia: zmarł Aloys Jousten, były biskup Liège

2021-09-23 17:27

[ TEMATY ]

biskup

zmarły

Belgia

Wikipedia

Bp. Aloys Jousten

Bp. Aloys Jousten

W wieku niespełna 84 lat zmarł nagle 20 września biskup-senior Liège – Aloys Jousten. Zgon nastąpił podczas wizyty u przyjaciół w niemieckiej Kolonii, podały media belgijskie. Jeszcze w połowie września uczestniczył on w 52. Międzynarodowym Kongresie Eucharystycznym w Budapeszcie, na którego zakończenie Franciszek odprawił Mszę św.

Przyszły biskup urodził się 2 listopada 1937 w St. Vith we wschodniej Belgii. Święcenia kapłańskie przyjął 8 lipca 1962 w Liège, w 1966 na uniwersytecie w Lovanium doktoryzował się w zakresie teologii moralnej. Później przez wiele lat był wykładowcą uniwersyteckim teologii moralnej, nauczał w szkołach i działał w duszpasterstwie parafialnym. Od 1986 był wikariuszem biskupim dla niemieckojęzycznego regionu swej diecezji Liège. 9 maja 2001 św. Jan Paweł II mianował go biskupem Liège (sakrę nominat otrzymał 3 czerwca tegoż roku). 31 maja 2013 hierarcha przeszedł na emeryturę. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 27 września w katedrze w Liège.

CZYTAJ DALEJ

Włochy: w niedzielę beatyfikacja Jana Fornasiniego – kapłana, męczennika II wojny światowej

2021-09-24 12:25

[ TEMATY ]

beatyfikacja

Jan Fornasini

pl.wikipedia.org

Giovanni Fornasini

Giovanni Fornasini

W niedzielę 26 września w bazylice katedralnej św. Petroniusza w Bolonii prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro ogłosi błogosławionym Jana Fornasiniego – pochodzącego z tych stron kapłana, który zginął jako męczennik pod koniec 1944 roku. Miał wówczas zaledwie 29 lat, z których jedynie 3 przeżył w stanie duchownym. Ze względu na jego zaangażowanie na rzecz ofiar wojny nazywano go "aniołem z Marzabotto".

Przedstawiamy krótki życiorys Jana Fornasiniego:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję