Reklama

Poniatowa

Konsekracja kościoła

Niedziela lubelska 24/2002

Poświęcenie kościoła i Ołtarza zalicza się do najbardziej uroczystych aktów liturgicznych. Miejsce, gdzie gromadzi się wspólnota chrześcijańska, aby słuchać słowa Bożego, zanosić modlitwy błagalne, wielbić Boga, a przede wszystkim sprawować sakramenty, jest szczególnym obrazem Kościoła, świątyni Boga zbudowanej z żywych kamieni. Wspólnota wiernych parafii pw. Ducha Świętego w Poniatowej była świadkiem i uczestnikiem tego aktu, wyznaczającego historyczną datę tego miasta obchodzącego w tym roku 40-lecie istnienia. 20 maja br. abp Józef Życiński dokonał konsekracji świątyni budowanej przez kilkanaście lat trudem i poświęceniem mieszkańców miasta, zaplanowanego jako miasto bez kościoła.

Budowę kościoła rozpoczęto na początku lat osiemdziesiątych, parafia została erygowana w 1986 r., kolejne prace budowlane i wykończeniowe, przechodzące z czasem w konserwatorskie i remontowe, trwały nieprzerwanie przez kilkanaście lat. Obecny stan materialny poniatowskiego kościoła pozwalał na zamknięcie pierwszego etapu jego tworzenia i zwieńczenie go konsekracją.

Na dzień uroczystości wybrane zostało święto NMP Matki Kościoła, tradycyjny drugi dzień Zielonych Świąt, świąteczny, a zarazem umożliwiający przybycie do Poniatowej licznych kapłanów związanych z tym miastem. Licznie zgromadzeni wierni z ogromną radością i wzruszeniem witali swoich wikariuszy z ubiegłych lat i księży - rodaków, którzy swoją kapłańską posługę rozpoczęli Mszą św. prymicyjną w tutejszym kościele. Było to niezwykłe przeżycie - widzieć ich wszystkich kilkudziesięciu, razem sprawujących Najświętszą Ofiarę i zajmującymi jeden sektor ławek, bo przecież nie pomieściliby się przy Ołtarzu. Koncelebrze Mszy św. będącej osnową obrzędu konsekracji przewodniczył abp Józef Życiński, powitany przez dziekana i proboszcza ks. kan. Józefa Brzozowskiego, a następnie przez dzieci w strojach zespołu "Scholares Minores pro Musica Antiqua", będących "znakiem rozpoznawczym" i symbolem kultury naszego miasta. Przedstawiciel Rady Duszpasterskiej w swoim wystąpieniu powitalnym podkreślił ogromne zasługi Księdza Proboszcza w prowadzeniu poniatowskiego kościoła, zarówno w wymiarze materialnym, jak i duchowym i w obecności zgromadzonych za wszystko podziękował w imieniu parafian.

Liturgia Mszy św. rozpoczęła się przy odsłoniętym, nienakrytym Ołtarzu i wygaszonych światłach, pieśnią "Ecce Sacerdos" w wykonaniu chóru "Szczygiełki". Oprawa muzyczna uroczystości - i tu nie możemy się powstrzymać, żeby się nie pochwalić - była na najwyższym światowym poziomie. Bowiem Poniatowa słynie z zespołów muzyki dawnej, zajmujących na prestiżowych międzynarodowych konkursach i festiwalach pierwsze miejsca. Oprócz chóru wykonującego, utwory m.in. Haendla, Mozarta, Francka, wystąpiła Kameralna Orkiestra Smyczkowa. Państwo Danuta i Witold Danielewiczowie, twórcy zespołów, występem swoich podopiecznych wspaniale uświetnili liturgię i jeszcze tego samego dnia wyjechali na kolejne tournee po Europie Zachodniej.

Po rozpoczęciu Mszy św. Arcybiskup poświęcił wodę przeznaczoną do pokropienia wiernych na pamiątkę chrztu i na znak pokuty oraz do poświęcenia ścian kościoła i Ołtarza. Po poświęceniu nastąpiła liturgia słowa. Wezwanie z pierwszego czytania z księgi Nechemiasza " Nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją" były jednym z punktów odniesienia w homilii Metropolity, który doskonale znając sytuację mieszkańców Poniatowej, dotkniętej wyrokiem bezrobocia, porównując ją z innymi społecznościami wskazał na nieprzemijającą wartość wiary i źródła chrześcijańskiego optymizmu. Uroczysty śpiew Litanii do Wszystkich Świętych był następną częścią liturgii. Następnie w mensie Ołtarza Arcybiskup umieścił relikwiarz z doczesnymi szczątkami św. Faustyny Kowalskiej, przywieziony z sanktuarium w Łagiwnikach. Kult Boga bogatego w moc miłosierdzia jest upowszechniany od początku istnienia parafii, codziennie odmawiana jest Koronka do Bożego Miłosierdzia. Krakowskie sanktuarium ofiarowało też drugi relikwiarz Świętej, który będzie okazywany wiernym podczas świąt i uroczystości szczególnej rangi. Motywem składania relikwii jest zachęta dla wszystkich do życia na wzór Świętych, którzy przeszli przez Ziemię, idąc drogą doskonałości ewangelicznej. Następnie na Ołtarzu ustawiono kociołek do spalania kadzidła, które zostało spalone na znak, że sprawowana na nim Ofiara będzie się wznosić do Boga. Unoszący się dym przypomina, że nasze modły dzięki Ofierze Chrystusa docierają do tronu Boga i że tak jak świątynia napełnia się miłą wonią, tak Kościół promienieje świętością Chrystusa. Dopiero w tym momencie liturgii Ołtarz został nakryty i przyozdobiony kwiatami, a wnętrze kościoła wypełniło się blaskiem zapalonych świateł. Symbolizuje to jaśniejące światło Chrystusa oraz jest znakiem radości zgromadzonych. Podkreślił to śpiew psalmu "Radośnie Panu hymn śpiewamy".

Podkreśleniem doniosłego i wspólnotowego charakteru liturgii była procesja z darami Ołtarza, niesionymi przez reprezentantów Akcji Katolickiej, Legionu Maryi, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży oraz innych wspólnot i służb. Szczególnym darem jest ornat i bielizna liturgiczna przeznaczona dla misjonarzy. Spośród kapłanów pochodzących z Poniatowej aktualnie czterech posługuje na misjach, a ofiara Ołtarza jest wyrazem pamięci o tych, którzy głoszą Dobrą Nowinę na całym świecie. Do Komunii św. przygotowani poprzez rekolekcje i Sakrament Pokuty przystąpili niemal wszyscy wierni wypełniający kościół. Uroczyste " Te Deum" w połączonym wykonaniu chóru, zespołów muzycznych, organów i wiernych zakończyło tę podniosłą, pełną wielorakiej symboliki, głębokich wzruszeń i przeżyć uroczystość.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ingres biskupa Andrzeja Siemieniewskiego do Katedry legnickiej.

2021-09-20 20:27

ks. Waldemar Wesołowski

Uroczystość rozpoczęła się procesją, która wyruszyła z domu parafii katedralnej.

CZYTAJ DALEJ

Maryjny wrześniowy tydzień

2021-08-31 12:08

Niedziela Ogólnopolska 36/2021, str. 24-25

[ TEMATY ]

Maryja

Bożena Sztajner/Niedziela

Być może dla wielu ludzi – nawet żarliwych chrześcijan – tytuły Maryjne to tylko „inne nazwy tego samego” albo, co gorsza, jakiś przerost gorliwości czcicieli. Tymczasem to coś zupełnie innego. Mamy do czynienia z niezwykłym teologicznym zjawiskiem.

Matka Boża jest jedna, ale ma Ona wiele sanktuariów; w setkach liczymy też Jej święta. Jest wciąż ta sama, a co chwilę inna – Niepokalana, Różańcowa, Fatimska, Jasnogórska... Nawet w swych objawieniach wciąż przychodzi inaczej. Bywa czarnolica albo jasnowłosa, ubrana w szaty ciemne jak nocne niebo albo odziana w słoneczną biel... Wciąż inna, bo niewypowiedziana, nieskończona w swej tajemnicy. Ma w sobie coś z... Boga i podobnie jak On jest dla nas niepojęta. Krótko wyjaśnił to św. Maksymilian: „Maryja jest nie tylko «Matką» – Ona jest Matką «Bożą». Bóg, który jest nieogarniony i nawet wszystkie ludzkie słowa nie są w stanie oddać Jego tajemnicy, jest owocem Jej żywota! Stąd i Maryja pozostaje dla nas wielką świętą tajemnicą.

CZYTAJ DALEJ

Archidiecezja krakowska: Dzień Modlitwy za Młodzież

2021-09-21 18:40

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

młodzież

archidiecezja krakowska

ks. Paweł Klys

26 września po raz pierwszy w archidiecezji krakowskiej będzie obchodzony Dzień Modlitwy za Młodzież ogłoszony przez abp. Marka Jędraszewskiego. Będzie to okazja do wsparcia młodych ludzi w odkrywaniu w ich życiu Bożego działania.

– Ogłoszony przez abp. Marka Jędraszewskiego Dzień Modlitwy za Młodzież jest okazją do tego, aby otoczyć modlitwą wszystkich młodych – od tych, którzy są zaangażowani w Kościele, po tych, którzy nie mogą odnaleźć w nim swojego miejsca – zwraca uwagę ks. Marcin Filar, który ma nadzieję, że włączenie modlitw za młodych w parafialną liturgię i zaangażowanie w nią wspólnot młodzieżowych pobudzi całe parafie do gorliwej modlitwy za młodzież. – Ta modlitwa będzie szczególnym wsparciem dla wszystkich pracujących z młodzieżą – księży, sióstr zakonnych, katechetów, animatorów, liderów – dodaje archidiecezjalny duszpasterz młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję