Reklama

100-lecie Komisariatu Ziemi Świętej w Polsce

Bracia nieustraszeni

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Abbuni (ojczulku) - tak zwracają się dzisiaj Palestyńczycy w Ziemi Świętej do franciszkanina w brązowym habicie. I nic w tym dziwnego - mówi o. Nikodem Gdyk OFM, komisarz Ziemi Świętej w Polsce. - Nasza obecność w ojczyźnie Chrystusa trwa prawie od ośmiu wieków. Wielokrotnie franciszkanie w Ziemi Świętej byli prześladowani i wypędzani, o czym świadczy długa lista męczenników. Niemniej zawsze wracali i wiernie strzegli miejsc świętych oraz opiekowali się wspólnotami katolickimi przy sanktuariach. Tak jest do dzisiaj. Gdy wybuchł konflikt w Zatoce Perskiej i wielu opuszczało te tereny, franciszkanie pozostali ze swoimi wiernymi. Obecny konflikt jest taką kolejną próbą. Franciszkanie pozostają i pomagają miejscowej ludności, zwłaszcza tym mieszkańcom Autonomii Palestyńskiej, którzy tracą pracę. Kustodia Ziemi Świętej wypłaca im zasiłki rodzinne, nie pobiera opłat za szkoły, które prowadzi, za leczenie w przychodniach, wypłaca pensje pracownikom hospicjów, choć te z braku pielgrzymów są zamknięte - mówi o. Nikodem.

Stróże Bożego Grobu

O tej niezwykle ważnej roli franciszkańskich stróżów Bożego Grobu pisze Zofia Kossak-Szczucka w swym pamiętniku z podróży do Ziemi Świętej, którą odbyła w 1933 r.: "Grób Święty nie pozostaje bez straży. Rycerze nieustraszeni, choć bez oręża, cisi, cierpliwi, naiwni, maluczcy, ogromni, przychodzą bracia św. Franciszka. Mniejsza brać, Fratres Minores. I czego nie dokonują nowe, potężne, dla celów politycznych podejmowane krucjaty, dokonują oni. Ustrzegą grobu, wierni stróże, Custodes Sancti Sepulchri. Sporadycznie mordowani, ustawicznie prześladowani, dręczeni, poniewierani - trwają. Nie odstąpią. Płacą krwawo za każde niepowodzenie muzułmańskie na Zachodzie. Za Lepanto, za Wiedeń. Stróże muzułmańscy, dziadowie tych samych, co się tu wylegują u wejścia, biorą olbrzymią opłatę za każdorazowe otwarcie kościoła. Franciszkanów nie stać na nią. Więc kolejno kilku z nich zostaje dobrowolnymi więźniami bazyliki. Siedzą tam w mroku tygodnie, miesiące".
Ten piękny literacki opis przypomina, że po niepowodzeniu wypraw krzyżowych i upadku Królestwa Jerozolimskiego w 1291 r. chrześcijanie musieli opuścić Ziemię Świętą. Jedynie Bracia Mniejsi mimo prześladowań nie poddali się i pozostali, by bronić miejsc tak drogich chrześcijaństwu. Z czasem władze muzułmańskie przyznały im prawo obecności w tych miejscach jako jedynym przedstawicielom i reprezentantom Kościoła łacińskiego. Obecność tę potwierdził też oficjalnie Kościół w 1312 r., ustanawiając Franciszkańską Kustodię Ziemi Świętej, której zadaniem była i jest opieka nad miejscami świętymi i pielgrzymami. Z czasem zakres zadań Kustodii rozszerzył się na działalność duszpasterską, naukową, kulturalną, społeczną, charytatywną i wychowawczą. Zakon zabiegał o odzyskanie sanktuariów i miejsc świętych od muzułmanów, odbudowywał i budował nowe świątynie i klasztory, hospicja i domy dla pielgrzymów, rozwijał duszpasterstwo wśród miejscowej ludności muzułmańskiej, a obecnie prowadzi także szkoły i przychodnie zdrowia, buduje domy dla potrzebujących...

Reklama

Komisariaty Ziemi Świętej

Od momentu rozpoczęcia konfliktu palestyńsko-izraelskiego ( gdy Szaron wszedł na Plac Świątynny) media donoszą o zamachach terrorystycznych dokonywanych przez Arabów i akcjach odwetowych Izraela, a ludzie boją się pielgrzymować do Ziemi Świętej. Mimo iż Kustosz Ziemi Świętej i łaciński Patriarcha Jerozolimy uspokajają, że w miejscach świętych odwiedzanych przez chrześcijan jest bezpiecznie, bo konflikt rozgrywa się w strefie Gazy, na pograniczu z Egiptem, ruch pielgrzymkowy prawie zamarł, a ludność, zwłaszcza palestyńska, która utrzymuje się z obsługi pielgrzymów, cierpi niedostatek. W takiej sytuacji Kustodia musi im pomagać - mówi o. Nikodem Gdyk OFM.
Na tę działalność Kustodia potrzebuje jednak funduszy. Wsparcie finansowe niesie dla niej cały Kościół. Szczególne zadanie śpieszenia z pomocą Kustodii mają Komisariaty Ziemi Świętej. Już w XIV wieku wyznaczył Zakon swych braci, aby w różnych rejonach świata zbierali środki na utrzymanie sanktuariów. Zakonnicy ci, zwani komisarzami, zakładali w różnych krajach Komisariaty Ziemi Świętej, których zadaniem było niesienie finansowej pomocy dla Kustodii Ziemi Świętej i organizowanie pielgrzymek do ojczyzny Chrystusa. Obecnie na świecie istnieją 84 komisariaty w 43 krajach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

100. rocznica Komisariatu w Polsce

14 lutego 2002 r. mija sto lat od powstania franciszkańskiego Komisariatu Ziemi Świętej w Polsce. Komisariat istnieje od 1902 r. Początkowo miał swoją siedzibę we Lwowie, a w 1913 r. został przeniesiony do Krakowa, gdzie przy klasztorze św. Kazimierza istniało już Dzieło Pomocy Ziemi Świętej i redakcja Głosu Ziemi Świętej. To dzięki działalności Komisariatu, zwłaszcza w XIX wieku, nastąpiło wielkie zainteresowanie Ziemią Świętą. Komisarz - o. Zygmunt Janicki w latach 1907, 1909 i 1913 r. organizował dla Polaków z trzech zaborów pielgrzymki liczące po 500 osób każda. Pielgrzymi podróżowali do Ziemi Świętej pociągiem i statkiem. Miejsca święte nawiedzano pieszo lub wynajętymi bryczkami. Również w okresie międzywojennym organizowano pielgrzymki do Ziemi Świętej. W okresie okupacji polscy franciszkanie z Kustodii objęli wszechstronną opieką duchową i materialną polskie wojsko i ludność cywilną, która znalazła się w Palestynie. Kustodia udostępniała im swoje budynki na szkoły, oddała do dyspozycji swoją drukarnię w Jerozolimie, organizowała dla Polaków pielgrzymki itp. Po wojnie działalność pielgrzymkowa zamarła, ale Komisariat nie przestał działać. Gdy nie można było działać publicznie ani wydawać czasopism, wysiłek kolejnych komisarzy, a zwłaszcza o. Anzelma Szteinke i o. Grzegorza Wiśniowskiego, skupił się na tworzeniu specjalistycznej biblioteki poświęconej Ziemi Świętej, wydano Przewodnik po Ziemi Świętej D. Baldiego oraz wysłano kleryków na studia do Jerozolimy. Część z nich po studiach wróciła do Polski. Byli wśród nich o. Paschalis Kwoczała i o. Nikodem Gdyk. To oni stali się zaczynem dla podjęcia działalności Komisariatu po 1989 r. Odrodzony - pod kierunkiem komisarza o. Grzegorza Wiśniowskiego - Komisariat na nowo podjął działalność pielgrzymkową, wznowił działalność Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Świętej, a Głos Ziemi Świętej odrodził w formie kolorowego magazynu - kwartalnika Ziemia Święta.
O wielkich narodowych pielgrzymkach do Ziemi Świętej, organizowanych przez Komisariat w 1997, 1998, 1999 i 2000 r., dzięki transmisjom Radia Maryja dowiedziała się cała Polska. Na przełomie kwietnia i maja 1999 r. Komisariat zorganizował na Jasnej Górze Polską Stację Nawiedzenia Figury Maryi z Nazaretu. Światowa peregrynacja Figury Maryi z Nazaretu była inicjatywą Kustodii Ziemi Świętej i franciszkanów kapucynów z sanktuarium w Loreto; była znakiem nowej ewangelizacji na progu Wielkiego Jubileuszu Roku 2000.

Modlitwa o pokój

Dzisiaj z powodu niebezpieczeństw, jakie niesie konflikt palestyńsko-izraelski, do Ziemi Świętej pielgrzymują tylko najodważniejsi. Komisariat przygotował inne atrakcyjne pielgrzymki do krajów biblijnych.
Trudna sytuacja chrześcijan w Ziemi Świętej sprawia, że nasze obchody 100. rocznicy powołania do życia Komisariatu przepełni modlitwa o pokój i pojednanie między zwaśnionymi narodami, modlitwa w intencji pokoju w Ziemi Świętej. 4 lutego br. w sanktuarium św. Kazimierza w Krakowie na wspólnej modlitwie zbierają się Koła Radia Maryja, a w dniu 100. rocznicy działalności Komisariatu - 14 lutego, również w kościele św. Kazimierza, odbędzie się dziękczynna Eucharystia. O pokój w Jerozolimie na specjalnych nabożeństwach będą się modlić wraz z wiernymi franciszkanie: na Górze św. Anny, w Poznaniu na Garbarach, w katowickich Panewnikach, bernardyni w Krakowie i w Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie też spotkają się członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Świętej.

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest uwielbiony w nas i przez nas

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 15, 26-27; 16, 12-15.

Niedziela, 19 maja. Niedziela Zesłania Ducha Świętego

CZYTAJ DALEJ

Papież do dzieci w Weronie: nie bój się iść pod prąd, jeśli chcesz zrobić coś dobrego,

2024-05-18 12:59

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Nie bój się iść pod prąd, jeśli chcesz zrobić coś dobrego - radził wezwał Franciszek podczas spotkania z dziećmi na placu św. Zenona w Weronie. Papież odpowiedział na trzy pytania dzieci.

Pierwsze dotyczyło tego, jak rozpoznać, że wezwanie Jezusa do pójścia za Nim. Franciszek w dialogu ze swymi młodymi słuchaczami wskazał, że kiedy Jezus do nas mówi, czujemy w sercu radość. Gdy zaś mówi do nas diabeł lub gdy robimy coś złego, czujemy się źle.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Rozpoczęła się 100. Pielgrzymka Służby Zdrowia

2024-05-19 09:02

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

BPJG

Apel Jasnogórski rozpoczął 100. Pielgrzymkę Służby Zdrowia. Poprowadził go przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia bp Romuald Kamiński. Zawierzył Maryi Jasnogórskiej wszystkich, którzy służą na co dzień życiu i zdrowiu Polaków, także Polskie Towarzystwo Opieki Duchowej w Medycynie. Modlił się o pokój w Ukrainie i w Ziemi Świętej; „o jak najlepsze wywiązanie się nas jako chrześcijan wobec sióstr i braci cierpiących z racji barbarzyństwa wojny, o odnowienie człowieka, o nową kulturę codziennego życia, delikatność i współczucie w relacjach międzyludzkich; o kulturę cywilizacji miłości”.

Przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia Maryi przyzywanej jako Uzdrowienie chorych powierzył wszystkich cierpiących - w szpitalach, domach opieki, hospicjach, wszelkich placówkach medycznych, chorych pozostających w domach, chorych przewlekle, samotnych i starszych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję