Reklama

„Commonweal”

Nie do zastąpienia

Wróćmy jeszcze do pielgrzymki Ojca Świętego Benedykta XVI do Brazylii. Wiele się mówiło o kontekście, w jakim odbywa się ta pierwsza w Ameryce Łacińskiej wizyta apostolska Następcy Jana Pawła II na Stolicy Piotrowej. Na pierwszym planie wymieniano inwazję Kościołów protestanckich, szczególnie zielonoświątkowców, którzy werbują ludzi ochrzczonych w Kościele katolickim. Problem omawia traktujący o religii, polityce i kulturze magazyn „Commonweal”.
Autor tekstu potwierdza, że Brazylia jest nadal największym krajem katolickim na świecie, ale dla zielonoświątkowców, mimo że jest ich sześć razy mniej niż katolików, też jest największą populacją wyznawców na kuli ziemskiej. Katolików jest ok. 140 mln, a zielonoświątkowców - ok. 24 mln. Czym zielonoświątkowcy zdobywają nowych wyznawców, szczególnie tych, którzy przybywają do miast? Atmosferą rodzinności we wspólnocie, emocjonalnymi elementami liturgii oraz umiejętnością wyzwolenia sił wewnętrznych w człowieku, które pozwalają mu radzić sobie z przeciwnościami życia, w Brazylii - szczególnie z biedą. Ale to nie wszystko.
Bodaj największą przyczyną tych kłopotów Kościoła w Brazylii i w innych państwach Ameryki Łacińskiej jest brak kapłanów. Mimo mówienia o roli świeckich, kapłanów nie da się zastąpić. W Brazylii jest ok. 50 tys. parafii, a jednocześnie ten kraj ma najniższy współczynnik kapłanów w stosunku do świeckich. Jeden przypada na 7,5 tys. katolików. We Włoszech jeden ksiądz przypada na tysiąc katolików. Żeby zrównać się ze średnią włoską, potrzeba byłoby w Brazylii 140 tys. kapłanów. Dziś jest ich niewiele ponad 18 tys.

(pr)

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Marek Jędraszewski zaprasza na 41. Pieszą Pielgrzymkę Krakowską na Jasną Górę

2021-08-05 16:36

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Kraków

abp Marek Jędraszewski

Karol Porwich/Niedziela

Abp Marek Jędraszewski

Abp Marek Jędraszewski

Już jutro wyrusza na Jasną Górę 41. Piesza Pielgrzymka Krakowska. „Niech wspólne podążanie przed Oblicze Jasnogórskiej Pani będzie nie tylko trudem fizycznym, ale również podjętym wysiłkiem wiary” - napisał w specjalnym liście abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

Hierarcha zauważył, że Naród Wybrany zmierzając do Ziemi Obiecanej, wśród trudów wędrówki doświadczył pomocy Boga. „Bóg najpierw wyzwolił go z mocy faraona, następnie obronił przed jego wojskiem i pozwolił przejść przez Morze Czerwone. Gdy zabrakło pożywienia, Bóg karmił Naród Wybrany manną” - wskazał.

CZYTAJ DALEJ

Tokio: olimpijskie złoto studenta UKSW

2021-08-02 19:02

Radosław Jóźwiak/Cyfrasport / newspix.pl

Student komunikacji medialno-marketingowej na UKSW Dariusz Kowaluk zdobył w Tokio olimpijskie złoto w sztafecie mieszanej 4 x 400 m. Nie biegł on wprawdzie w finale w sobotę 31 lipca, ale w półfinale przyczynił się do awansu drużyny i zdobycia złota.

Biało-czerwoni w biegu półfinałowym z czasem 3:09.87 ustanowili nowy rekord Europy. – Gratuluję w imieniu całej społeczności akademickiej. Jesteśmy dumni, że mamy takiego studenta – mówi rektor UKSW ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski.

CZYTAJ DALEJ

„Migotanie komór” – nowy zbiór opowiadań bp. Nitkiewicza

2021-08-05 19:24

[ TEMATY ]

książka

bp Krzysztof Nitkiewicz

diecezja sandomierska

Karol Porwich/Niedziela

Biskup Krzysztof Nitkiewicz

Biskup Krzysztof Nitkiewicz

„Migotanie komór”, to drugi zbiór opowiadań, biskupa sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza, który został wydrukowany nakładem Wydawnictwa Buk. Opowiadania, których bohaterem jest bp Bernard Włóczyński, posługujący w diecezji rzymkowieckiej, są kontynuacją książki pt. „Klucz do serca biskupa”, wydanej w ubiegłym roku.

Książka pt. „Migotanie komór” powstała w trudnym okresie pandemii związanej z koronawirusem. Kilkadziesiąt jej stron biskup napisał w listopadzie ubiegłego roku w sandomierskim szpitalu, do którego trafił z powodu zakażenia się wirusem COVID-19. Znajduje się w niej 15 opowiadań, które opisują duszpasterskie, detektywistyczne i ojcowskie zaangażowanie bp. Bernarda Włóczyńskiego w diecezji rzymkowieckiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję