Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Strażnicy pamięci

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Zuzanna Lickiewicz

W jorcajt, czyli w rocznicę śmierci w tradycji żydowskiej, odbyło się upamiętnienie dr. Wiktora Ziege na Cmentarzu Żydowskim w Łodzi przy ul. Brackiej 40.

Dzięki działaniom Stowarzyszenia Strażników Pamięci i jego darczyńcom w rocznicę śmierci dr. Wiktora Ziege odbyło się uroczyste upamiętnienie jego postaci i odsłonięcie macewy. Dawid Szychowski, rabin Łodzi, opowiedział o lekarzu i stosunku judaizmu do pochówku samobójców. Wraz z Gminą Kehila Kedosza Łódź odmówił modlitwę Kadisz.

Na koniec wydarzenia Paweł Kulig, prezes Stowarzyszenia Strażników Pamięci, symbolicznie zapalił znicz i, zgodnie z tradycją żydowską, zostawił kamień przy nagrobku. Współorganizatorem wydarzenia była Nawrot Ending Story.

Reklama

Dr Wiktor Ziege był ginekologiem-położnikiem. Żył w latach 1893-1940. Prowadził swój gabinet w Łodzi przy ul. Cegielnianej, a później Śródmiejskiej. Przeprowadzał również wykłady na temat: połogu, ciąży, higieny i psychologii dziecięcej. Gdy w 1939 r. podczas połogu zmarła jego żona, wydarzenie to wstrząsnęło nim tak, że niedługo później przytłoczony tym wydarzeniem i represjami, które spadły na żydowskich lekarzy w okupowanej Łodzi odebrał sobie życie. Został pochowany w gettcie i dopiero w tym roku doczekał się nagrobka.

Stowarzyszenie Strażników Pamięci działa na rzecz ochrony pamięci oraz dziedzictwa kulturowego i historycznego. Prowadzi działania mające na celu przekazywanie wiedzy o dziedzictwie materialnym oraz kształtowaniu właściwych postaw i szacunku do dziedzictwa narodowego. Stowarzyszenie realizuje swoje cele poprzez organizowanie akcji wolontaryjnych, warsztatów, spotkań, prelekcji, spacerów edukacyjnych, wystaw i innych wydarzeń o charakterze edukacyjnym m.in. wśród dzieci i młodzieży. Jednym z projektów są akcje porządkowania cmentarzy żydowskich.

2023-02-06 09:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łask: Maryjo, naucz nas pięknej miłości do Boga i człowieka!

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Ks. Robert Arndt, kapelan Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, przewodniczył uroczystej sumie odpustowej w kolegiacie łaskiej we wspomnienie Niepokalanego Poczęcia NMP.

CZYTAJ DALEJ

Rzym: abp Gänswein przekazał parafii sutannę Benedykta XVI

2023-03-19 17:42

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Margita Kotas/Niedziela

Wieloletni prywatny sekretarz papieża Benedykta XVI, arcybiskup Georg Gänswein, podarował parafii w Rzymie sutannę zmarłego zwierzchnika Kościoła. Białą papieską szatę zaprezentował w niedzielę przy aplauzie w wypełnionym po brzegi kościele Santa Maria Consolatrice.

„Benedykt nosił ją od dawna, nawet w zeszłym roku. Papież senior chciał, aby jego kościół tytularny przez wiele lat, gdy był jeszcze kardynałem Josephem Ratzingerem - otrzymał od niego sutannę”, wyjaśnił arcybiskup. Zaznaczył, że to zostało zapisane w testamencie papieża, którego jest wykonawcą. Benedykt zmarł 31 grudnia ub.r.

CZYTAJ DALEJ

Carlsberg/ Premier Morawiecki: historia księdza Blachnickiego to dzieje Polski XX wieku w soczewce

2023-03-20 16:52

Mateusz Morawiecki/Facebook

Historia księdza Franciszka Blachnickiego to dzieje Polski XX wieku w soczewce. Potrzebujemy takich postaci, bo są drogowskazem i ostoją dla wszystkich Polaków - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki w niemieckim Carlsbergu, miejscu ostatnich lat życia i śmierci duchownego.

W poniedziałek premier odwiedził Międzynarodowe Centrum Ewangelizacji Ruchu Światło-Życie w zachodnioniemieckim Carlsbergu, w którym od roku 1982, aż do śmierci w lutym 1987 r., posługę sprawował ks. Franciszek Blachnicki, założyciel Ruchu Światło-Życie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję