Reklama

Kościół

Bp Ważny: Spotkania w dekanatach dużo mi dają, widzę w diecezjanach nadzieję

Te spotkania wiele mi dają, bo widzę w nich dużo nadziei ze strony diecezjan - deklaruje bp Artur Ważny, który od blisko trzech tygodni pełni posługę biskupa sosnowieckiego. Od tego czasu w kolejnych dekanatach diecezji spotyka się i rozmawia z przedstawicielami wszystkich stanów lokalnego Kościoła, aby dobrze przygotować się do podjęcia pierwszych decyzji i niezbędnych zmian.

2024-05-25 17:27

[ TEMATY ]

spotkania

diecezja sosnowiecka

bp Artur Ważny

flickr.com

bp Artur Ważny

bp Artur Ważny

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Spotykam się na modlitwie i rozmowie, przede wszystkim na słuchaniu, bo nie chcę przychodzić i mieć od razu jakieś recepty i rozwiązania, bo byłoby to niepoważne - zadeklarował bp Ważny w rozmowie z Radiem RDN. Przyznał, że te spotkania dają mu dużo radości oraz, że widzi w nich dużo nadziei ze strony diecezjan.- Narzuciliśmy sobie duże tempo, ale jak mówi Ewangelia z dnia ogłoszenia mnie biskupem diecezjalnym - jeśli ziarno nie obumrze to nie wyda plonu - zaznaczył biskup.

Dotychczas bp. Ważnemu udało się odwiedzić 1/3 dekanatów, na które podzielona jest diecezja sosnowiecka. Do ingresu, który odbędzie się 22 czerwca, planuje złożyć wizytę we wszystkich 23.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Spotkania trwają od 17:00 do około 22:00. Rozpoczynają się od rozmowy ze świeckimi, którzy reprezentują poszczególne parafie z danego dekanatu. W duchu synodalnym każdy z obecnych ma możliwość swobodnej, kilkuminutowej wypowiedzi, dzieląc się swoim punktem widzenia na sprawy parafii, diecezji oraz różnych wspólnot kościelnych, do których należy. Następnie biskup sosnowiecki przewodniczy wieczornej Mszy św. i głosi homilię. Po liturgii jest czas na rozmowy z księdzem dziekanem oraz ze wszystkimi księżmi pracującymi w danym regionie.

Bp Artur Ważny w rozmowie z Radiem RDN podkreślił, że dzięki rozmowom ze świeckimi i księżmi bliżej poznał trudną rzeczywistość Kościoła sosnowieckiego - To boli, kiedy się czuje wspólnie z nimi, z Kościołem, który cierpi z różnych powodów. Cierpi na pewno z powodu grzechu i to bez wątpienia, to jeszcze musimy rozeznać i się z tym rozliczyć, tak po Bożemu. Ten Kościół cierpi też z powodu może i takich niesłusznych ocen, oskarżeń i niesprawiedliwości. Jest trochę poczucia niesprawiedliwości pośród tych, którzy są w Kościele. To są ludzie wypróbowani, o mocnej wierze, bo dużo przeszli, więc podziwiam ich wiarę - zauważył bp Ważny.

­Tematem, który wychodzi na pierwszy plan podczas dekanalnych spotkań księży, jest szeroko pojęta formacja kapłańska. Duchowni są zaproszeni nie tylko do oceny jej dotychczasowej formy, ale również do zgłaszania własnych propozycji. W tym kontekście pomocne są m.in. anonimowe ankiety, które duchowni wypełniają na spotkaniach z Biskupem.

Reklama

Równolegle do kapłańskich rozmów w dekanatach o formacji prezbiterów bp Ważny rozpoczął przygotowania do stworzenia diecezjalnego zespołu ds. formacji kapłańskiej, co przewiduje dokument Stolicy Apostolskiej z 2016 roku "Dar powołania do kapłaństwa. Ratio fundamentalis institutionis sacerdotalis" oraz jego dostosowanie do warunków Kościoła w Polsce: Droga formacji prezbiterów w Polsce. Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia (Konferencja Episkopatu Polski, 2021).

Ingres bp. Artura Ważnego do Bazyliki Katedralnej pw. Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu odbędzie się 22 czerwca o godz. 12:00.

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: Stadion Młodych

Kochani, z serca zapraszamy na rekolekcje STADION MŁODYCH: włącz pełnię wiary, które odbędą się 6 października 2018 r. na PGE Narodowym w Warszawie.

Spotkanie skierowane jest szczególnie do młodych, ale zaproszony jest każdy, kto chce we wspólnocie żywego Kościoła modlić się i wielbić Boga.

CZYTAJ DALEJ

Kard. R. Sarah: "To brak wiary w Kościele jest główną przyczyną kryzysu w Kościele"

2024-06-18 09:53

[ TEMATY ]

Kościół

wiara

kryzys

Kard. Sarah

Episcopat News/ Flickr.com

Obecny kryzys w Kościele spowodowany jest nie tyle przez świat zewnętrzny i panujące w nim zło, ile przede wszystkim przez brak wiary w samym Kościele - powiedział prefekt-senior Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów kard. Robert Sarah. 13 czerwca na Katolickim Uniwersytecie Ameryki (CUA) w Waszyngtonie wygłosił on przemówienie do biskupów Stanów Zjednoczonych, wzywając ich i cały Kościół katolicki w tym kraju do mężnego przepowiadania Jezusa Chrystusa, umieszczając Go w centrum nauczania. Skrytykował też pojawiające się w nim dążenia do przystosowywanie teologii moralnej i praktyk liturgicznych do praktyk świeckich naszych czasów.

Gwinejski kardynał kurialny, który 15 czerwca skończył 79 lat, a którego św. Jan Paweł II mianował sekretarzem Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, Benedykt XVI uczynił kardynałem, a Franciszek - prefektem tego urzędu, był nim do 2021, gdy skończył 75 lat. Jest znany z niezachwianej wiary oraz licznych publikacji i wystąpień publicznych, w których twardo broni prawowierności katolickiej. Swe prawie godzinne przemówienie wygłosił w wypełnionej po brzegi sali konferencyjnej Busch School of Business, działającej w ramach CUA a było ono współsponsorowane przez Instytut NAPA i Katolicki Ośrodek Informacji w Waszyngtonie.

CZYTAJ DALEJ

Sosnowiec: powołano dwie komisje do zbadania sytuacji w diecezji

Bp Artur Ważny powołał dwie komisje, mające zbadać sytuację w diecezji. Prokurator Violetta Guia stanie na czele interdyscyplinarnej komisji do zbadania spraw, które wydarzyły się w diecezji sosnowieckiej, a które w ostatnim czasie poruszyły opinię publiczną. Witold Sadecki natomiast będzie przewodniczącym komisji odpowiedzialnej za audyt diecezji sosnowieckiej.

Publikujemy treść komunikatu:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję